Harde Italiaanse les in effectiviteit Internazionale overklast Ajax Ajax Life nummer 15 17 maart 2006 I Door Amout Verzijl Eén moment van onachtzaamheid deed Ajax de das om. De Amsterdammers hielden nog best lang stand in Milaan. Dat kwam doordat Martins (lat) en AdTiano (strafschop) het vizier niet op scherp hadden staan. Er was uiteindelijk een slechte Ajax-combinatie voor nodig om Inter in het zadel te helpen. Boukhari en Trabelsi gingen de mist in bij een snel omschakelmoment, vroeg na rust. Stankovic maakte dankbaar gebruik van de geboden ruimte. Met een gekruld schot schoot hij Ajax uit de Champions League. De vooruitzichten waren vooraf al ongunstig. Ajax had in de voorgaande zeven bezoeken aan Italië niet meer gewonnen. De laatste zege dateerde van november 1994. Toen versloeg Ajax op een gedenkwaardige avond AC Milan met 0-2. Dat duel werd in Triëst afgewerkt. In Milaan zelf won Ajax nog nooit.'Het eerste kwartier stonden we zwaar onder dmk. Op sommige momenten kwamen we goed weg. We haalden met 0-0 de rust, dat was min of meer de bedoeling. Helaas ging het daarna toch fout,' aldus aanvoerder Olaf LindenbeTgh die vond dat Ajax nauwelijks echt uitzicht had op plaatsing voot de kwartfinale. GEEN AANSPRAAK Ajax moest winnen in Milaan, maar maakte geen moment aanspraak op de zege. Tweevoudig win naar van de Europa Cup voor Landskampioenen Inter verloor in het verleden slechts twee keer in eigen stadion van een Nederlandse club. Op maandagavond, een dag voor de wedstrijd, refe reerde assistent-trainer GeraTd van der Lem aan één daarvan, de heroïsche overwinning van FC Amsterdam. Op 23 oktober 1974 versloegen elf Amsterdamse straatschoffies de wereldtopper met 1-2. Van der Lem, die dat duel als speler mee maakte, wilde met zijn inspirerende referaat de selectie yyijzen op de mogelijkheden tot een stunt. Ook Danny Blind poogde zijn selectie te laten geloven in een positief resultaat:'Tegen Ita lianen krijg je altijd de Tuimte om te voetballen. Dat gaan we dus doen, want dat kunnen we goed. Alleen, we zullen dat compact moeten doen. Elkaar helpen en steun geven. De deur staat op een kier. Aan ons die open te houden.' De peptalk van Van der Lem en Blind bleek tevergeefs. Inter, dat Blind eind jaren negentig vergeefs met een lucratieve aanbieding naar Milaan probeerde te halen om hem daar zijn carrière af te laten slui ten, maakte geroutineerd een einde aan de Euro pese illusies van Ajax. OPBOUWEND Voor de jonge en onervaren centrumverdedigers van Ajax had de dubbele ontmoeting met Inter nazionale meer waarde dan alleen een sportieve Cito-toets. Tijdens de heenwedstrijd hielden John Heitinga en Thomas Vermaelen, met moeite, stand tegen de professionele sluipmoordenaars Adriano, Cruz en invalleT Martins. Vermaelen had het dinsdagavond in het Giuseppe Meazza opnieuw moeilijk. Hij speelde afwisselend tegen Adriano en Martins. Soms won hij zijn duels, maar op cruciale momenten toonde met name Adriano zich gewoon te goed. Daarmee weTd VeTmaelen met beide benen terug op aarde gezet. In België is een hype ontstaan om de linkspoot, na zijn indrukwekkende debuut voor de Rode Duivels. Hij is ineens een bekende Vlaming geworden, Belgisch hoop in donkere voetbaldagen. Dat die ene interland tegen Luxemburg was, nou ja, dat maakt de Belgen ver der niets uit. Winnen doe je samen, verliezen ook. Klaas-Jan Huntelaar en aanvoerder Olaf Lindenbergh bedanken de naar Milaan afgereisde Ajax-fans. Nee, dit zijn geen vrienden: Marco Materazzi en Markus Rosenberg omhelzen elkaar vijandig na de handsbal van de Italiaanse spijkerharde verdediger in zijn eigen strafschopgebied. Het zijn juist duels als tegen Inter die Vermaelen in rap tempo tot een topverdediger vormen. 'Het gaat heel snel met me dit seizoen. Ik krijg het ver trouwen van de trainer en dat is eTg prettig. Ik doe veel ervaring op, ben slimmer geworden door tegen veel goede tegenstanders te spelen. Dat neem ik allemaal mee. Je hebt verschillende spit sen met ieder hun eigen kwaliteit. Ik heb geleerd daarop te anticiperen,' benadrukte Vermaelen dat zijn leerproces gewoon doorgaat, ondanks de onvermijdelijke uitschakeling in Milaan. Drie dagen voor Inter stond Vermaelen nog in de mandekking tegen Jan Vennegoor of Hesselink. Een totaal ander type spits dan Adriano? 'Niet helemaal. Vennegoor is, net als de Braziliaan, ook heel sterk. Voor de rest is Adriano veel sneller en een meer complete speler. De duels met hem waren zwaar. Ik moest heel slim zijn. Soms fel het duel aangaan, soms dat juist ontwijken als ik het toch niet zou gaan redden.' Tegen Vennegoor had Vermaelen het in het eerste kwartier moeilijk. 'PSV hanteerde de lange bal op hem. Koné en FaTfan doken om hem heen op. Naarmate de wedstrijd vorderde, ging dat beter. Nog tijdens het duel kon ik anticiperen op hun spel.' Dat lukte tegen Inter ook. Maar op de cru ciale momenten gafhet'gogme'van de Italiaanse voorhoedespelers de doorslag. Zoals in de 49ste minuut, toen VeTmaelen Adriano onbedoeld op weg hielp: 'Dat was een stommiteit. Ik onder schepte de bal. In plaats van die weg te schieten, koos ik voor de voetballende oplossing. Adriano snoepte me de bal af en er werd bijna gescoord.' De kwaliteitsspitsen van Inter bezorgden de pas 21-jarige Belg wederom een zware avond. Anders dan tegen PSV. 'Zij speelden met drie aanvallers, Inter met twee en eigenlijk met vier. Er kwamen er steeds twee door via de zijkanten. Dat is een groot verschil, omdat we daardoor achterin man op man stonden. Tegen PSV speelde ik op Vennegoor en was Hedwiges Maduro de vrije man.' DE VRIJE MAN ZOEKEN Door de afwezigheid van John Heitinga en Zdenek Grygera moest Blind een afweging maken wie er naast Vermaelen in het centrum zou komen te spelen. De 'voetballende' verdediger Maduro of de typische mandekker Emmanuel Boakye. Blind koos er uiteindelijk voor Maduro op te offeTen aan één van de twee diepe Inter-spitsen. Omdat er gevoetbald moest woTden om te kunnen winnen: 'De opstelling heb ik mede bepaald aan de hand van de kwaliteiten van ons en die van de tegen stander. Het voetballende aspect mocht daar niet onder leiden. Dat zag je in de tweede helft thuis tegen Inter. Wij hadden moeten blijven opbou wen en voetballen, de vrije man zoeken.' Vanwege een last-minute blessure bij Urby Emanuelson, speelde Juanfran linksback en Boukhari op het middenveld. Ondanks de keuze voor een voetballende oplos sing kwam Ajax achterin geregeld onder enorme druk te staan. Maduro is geen mandekker en dat kwam soms pijnlijk aan het licht. Zoals bij de treffer - toen Stankovic kinderlijk eenvoudig oveT het linkerbeen van Maduro wegdraaide, voordat hij de bal in de verre hoek krulde.'We zaten bijna allemaal in een aanvallende beweging. Er was geen rugdekking meer. Ik wilde Stankovic naar buiten dwingen, maar hij sneed binnendoor. In het topvoetbal zijn een paaT momenten van onachtzaamheid fataal. Dat is de les. Want verder ging het best goed.' Madura's was niet ontevre den over zijn debuut als mandekker. 'Ik had het mes tussen mijn tanden. Het waTen mooie duels met AdTiano en Martins. Ook de samenwerking met Thomas verliep best goed' Diezelfde Vermaelen vloog twee uur na de wed strijd met een vervelend gevoel terug naar Amsterdam. Het was de tweede keer in zijn leven dat hij het indrukwekkende Giuseppe Meazza bezocht. De eerste keer was een jaar of tien gele den, met zijn familie: 'Ik was toen met mijn ouders in de buurt op vakantie. We hebben een rondleiding gevolgd. Dat duurde niet al te lang, de kleedkamers waren in ieder geval niet het zelfde als nu. We hebben ook het museum beke ken.' Wellicht maakt Vermaelen binnenkort (miniem) deel uit van een nieuw hoofdstuk in de geschie denis van Inter. Die club is nog drie rondes verwij derd van het winnen van de Champions League. Ajax moet zich via de play-offs eerst nog maar eens toegang zien te verschaffen tot de editie van volgend jaar. De uitstekend keepende Maarten Stekelenburg ziet tot zijn geluk de penalty van Adriano langs de goede kant van de paal verdwijnen. Milaan - Ajax ligt uit de Champions League. De individuele klasse van Internazionale was de gehandicapte equipe van Danny Blind te machtig. Het gemis aan routine werd Ajax uiteindelijk fataal. Het harde lesgeld van de Champions League: na een foutieve pass van Nourdin Boukhari rondt Dejan Stankovic af. Thomas Vermaelen incasseert.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 5