Stam ziet Ajax Life nummer 14 3 maart 2006 ANDERE ACHTERGROND 'Spelers moeten hun mannetje durven te passeren. Het is daarom belangrijk dat de jongens het vertrouwen krijgen om hun acties te maken.' ENIGE GENE Waardering voor verdedigen Stam debuteerde pas op negentienjarige leeftijd in bet profvoetbal. Wat dat betreft heeft bij een andere achtergrond dan spelers als Ryan Babel, Hedwiges Maduro, Urby Emanuelson en Wesley Sneijder. Jongens die weliswaar rond dezelfde leeftijd prof werden, maar die min of meer wel een leven lang zijn opgeleid in een van de beste jeugdopleidingen van Nederland. Stam zet in zijn boek vraagtekens bij deze manier van opleiden.'Ik heb een jeugd gehad en kon doen wat ik wilde. Ik ging stappen met mijn vrienden en kon - bij wijze van spreken - eens dronken thuiskomen. Nu komen jochies op tienjarige leeftijd bij een prof club en moeten ze al van alles laten. Ajax is dan toevallig één van de clubs waar redelijk veel jeugd spelers zijn doorgebroken. Maar in Engeland zag ik dat er maar weinig jongens doorbraken, terwijl ze er alles voor opzij zetten. Bij AC Milan is dat het zelfde. De club haalt liever spelers van een jaar of 28. Die staan eT meteen, terwijl de eigen jeugd een deel van hun leven opgeeft om ook in het eer ste elftal te komen. Er zijn er oveT het algemeen maar weinig die een vaste waarde worden.' Wat Stam in Italië ook opviel, was het feit dat spelers er niet tegen kritiek kunnen. Misschien wel een van de redenen waarom er nog nooit Italianen voor Ajax speelden. 'Ik werd bij PSV zelf ooit hele maal verrot gescholden door Jan Wouters, omdat ik een inworp verkeerd naar hem toe gooide. Ik schrok me de pestpleuris! Maar ik had veel respect voor die man. Hij had al veel meegemaakt Dat moeten we hebben: PSV op de knieën en Stam als heerser. worden er zenuwachtig van. Oudere, ervaren spe lers zien zoiets wel, bij jonge ploeggenoten ligt het aan hun mentaliteit. Het is kritiek om iemand wakker te schudden. Ik vind dat spelers elkaar - op het niveau van Ajax - best de waarheid mogen en zei dat alleen maar om me beter te maken. Ik heb in het veld diezelfde mentaliteit. Toch moetje in het veld wel oppassen tegen wié je wel wat kunt zeggen en tegen wie juist niet. Sommige spelers zeggen, maar na de wedstrijd is zoiets dan over. In het veld moet je alles doen om elkaar scherp te houden. Wie mij scherp moet houden? Dat heb ik niet nodig. Ik ken mezelf daarvoor goed genoeg.' Iemand die hem ook erg goed kent, zijn vrouw Ellis, schuift ook nog even aan. Eigenlijk wilde ze twee jaar geleden al terug naar Nederland, zo blijkt. 'Zij kan eigenlijk niets plannen, terwijl ik iedere dag het huis uitloop om te voetballen,' zegt haar echtgenoot met enige gêne. Vrouwlief zelf is dan ook al aan het aftellen voor de terugreis. 'Ik denk dat we dan samen wat meer vrije tijd zullen hebben. Dat is fijn voor de kinderen. Hier kan ik in het weekeinde geen kant op. Ze zeggen dat Italië het land van 'la grande familia' is, maar dat is dus echt niet zo. Ze hebben hier zelf ook weinig kinde ren.' De paardrijdliefhebster verwacht dat de terug keer een grote omschakeling zal wonden. Nu bestaat mijn leven uit school-supermarkt-was- sen-strijken-schoal-koken-kinderen naar bed. Dat is het wel zo'n beetje. Ik heb de laatste acht jaar weinig aan mijn hobby's kunnen doen. Als we weer in Nederland worden zal het inderdaad wennen zijn. De kinderen hebben een heel romantisch beeld van Nederland. Nu blijven we daar voor altijd en zullen ze er naar school moe ten in plaats van vakantie te vieren. Ik zie er al naar uit sinds de tweeling geboren is. Met twee kinderen was het toch meer te behappen. In Nederland gaat alles wat makkelijker en komt er eens een kennis langs die de meiden bijvoorbeeld even meeneemt naar het zwembad.' Ondertussen houdt ze dus vooral huis in Varese. Terwijl de meeste andere spelersvrouwen ver schillende personeelsleden in dienst hebben, doet Ellis alles met Laila, de nanny. 'Ik wilde geen vreemde mensen in huis hebben wonen. Jaap en ik zijn begonnen toen ik ging werken en hij ging voetballen. Ik maakte altijd zelf het huis schoon en werkte als intercedente en directiesecreta resse. Dat stuk mis ik wel, want hier ben ik altijd 'de vrouw van...'. Zo behandelen ze me ook.' Geconfronteerd met de voorlopige selectie van komend seizoen is Stam vrij positief over de balans en het aanwezige talent in het nieuwe elftal. Ajax Life vToeg een korte reactie op enkele aanstaande ploeggenoten: - Stekelenburg: Jonge keeper, maar wel een goede... - Gentenaar: Ken ik van zijn NEC-periode ook als een goede doelman. - Grygera: Tsjechisch international. Lijkt me een jongen met ervaringKan net als ik op de centrale positie spelen aan de rechterzijde. Die positie prefereer ik hier ook. - Perez: Goede spelen Doet het fantastisch bij AZ. Alle Denen spreken goed Nederlands, maar hij lijkt met zijn accent wel op een ras echte Amsterdammer! - Maduro: Volgens mij een echte middenvelder. - Boakye: Baakie?...deze jongen ken ik niet. - VeTmaelen: Dat is toch een Belg? Lijkt me een goede verdediger. - Emanuelson: Vond ik goed tegen Heeren veen voor de beker. Lijkt me een goede back, maar ik hoor geruchten dat hij liever links half speelt. - LindenbeTgh: Speelde ik nog tegen toen hij op het middenveld stond bij De Graafschap. - SneijdeT: Die kent iedereen natuurlijk. Ik heb hem meegemaakt bij Oranje. Goede voetballer. - Rosenberg: Scoort de laatste tijd erg veel. - Huntelaar: Deed het prima bij Heerenveen en zal dat bij Ajax ook doen. - Babel: Jong en snel. Iedere ploeg kan zo'n speler goed gebruiken. - Mitea: Een snelle, echte linkspoot met een gevaarlijke dribbel. Toch is het voor beiden niet louter kommer en kwel. Stam: 'We spreken een extra vreemde taal en hebben nieuwe vrienden leTen kennen. Ik heb alleen niet veel gewonnen, maar nog wel een Champions League-finale gespeeld. Ik had het bij Lazio Roma naar mijn zin, maar de club bad een financieel probleem. Anders was ik daar geble ven. Al met al was het toch een hele ervaring en zijn we behoorlijk zelfstandig geworden.' Zijn vrouw vult aan: 'je hebt drie jaar in Engeland gespeeld en vijf in Italië. Ik had het liever andersom gezien.' z Terwijl het gezin zich tijdens het gesprek beraadt over het meubilair (meegenomen uit Manches- ter) maakt Stam aanstalten voor de middagtrai- i ning. Vervelend, omdat hij daar de hele ochtend 1 tegenaan zit te hikken. 'Trainen ze bij Ajax voor een zondagwedstrijd alleen op zaterdagochtend? Moet je kijken Jaap! Dan hebben we ons weekend voor een groot deel terug,' zegt ze enthousiast. 'De Rots van Kampen' begon zelf ook ooit op het middenveld. 'Als spelertje wilde ik toch het liefst acties en doelpunten maken. Voor mijn ontwik keling was het wel goed dat ik op het midden veld speelde. Zo kreeg ik een bepaalde basistech niek. Toen een jeugdtrainer me als verdediger posteerde, had ik daar helemaal geen zin in. Ik wilde doelpunten maken en nu moest ik opeens achter spitsen aandraven om de bal af te pakken. MaaT goed, als back merkte ik dat ik daar ook mijn aanvallende impulsen kwijt kon. Dat ging me goed af.' volgende: 'Voor jonge spelers is het moeilijk om zich ergens overheen te zetten als het eigen publiek erg kritisch is. Dan gaat de durf weg en neemt het vertrouwen af. Je kunt ook zeggen dat het publiek achter de jongens gaat staan om ze de onvoorwaardelijke steun te geven die de ploeg hard nodig heeft. Ik had er in het begin van mijn loopbaan ook last van. Toen ik van FC Zwolle naar Cam buur Leeuwarden verkaste, had ik het de eer ste drie maanden erg moeilijk. Dat lag aan mezelf. Het publiek floot me uit en ik kon me daar amper overheen zetten. Op die momenten is het belang rijk dat je het vertrouwen van een trainer krijgt en dat ook het elftal in je blijft geloven. Dat een trainer je laat staan, terwijl hij je ook kan wisselen. Theo de Jong had destijds steeds vertrouwen in me.' Jordan (links), een centrale verdediger van wereldniveau en Tyson (rechts).

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 9