De verdediger is meer dan ooit klaar voor Ajax Sensatie in De Meer 4In het veld moet je oppassen tegen wié je wel wat zegt en tegen wie niet. Sommige spelers worden er juist zenuwachtig van.' 3 MAART 2006 NUMMER 14 AjAX LIFE Stroopwafels voor Stam VARESE - Hoewel het Italiaanse voetbalseizoen nog niet ten einde is, kan het laatste fluitsig naal voor Jaap Stam niet snel genoeg klinken. Het hele gezin kijkt reikhalzend uit naar zijn start bij Ajax. Over een paar maanden heeft hij meer tijd voor zijn gezin en krijgt zijn loop baan een prikkelende stimulans. Door Sander Zeldewijk Toni is een rare snuiter. Hij rijdt als niet officieel herkenbare taxichauffeur in een supersnelle BMW en ziet het als een uitdaging om in de mis tige Milanese ochtendspits zo vaak mogelijk 220 kilometer per uur te rijden. Tussen alle wilde gebaren naar de overige weggebruikers schreeuwt hij in zijn mobieltje quasi verontwaardigd'Kun je het geloven? Ik, als Interisti, op weg naar het huis van Jaap Stam! Dat kan toch niet!' Terwijl wij het zweet van onze handen op de ach terbank afvegen en zo koel mogelijk in zijn ach teruitkijkspiegel blijven staren, vuurt Toni zijn antwoorden in gebrekkig Engels op ons af. Over Dennis Bergkamp en Andy van der Meyde:'Goede spelers, maar niet voor de Serie A' en voor Van Bas ten: 'Geweldige spits, completer dan Klinsmann' en voor Stam 'Beter dan Nesta, maar wel oud' heeft hij zelfs een complimentje over. Uiteraard gaat hij naar de return tegen Ajax. WELKOM De familie Stam woont ten noorden van Milaan in een rustig dorpje, waar ook Rui Costa en oud PSV- er Johann Vogel een huisje bezitten. Uiteraard uit Toni zijn afkeer tegen AC Milan als hij ons afzet bij een groot hek, bewaakt door camera's, en de toe komstige aanvoerder van de Ajax-defensie ons hartelijk welkom heet. Stam reageert zoals hij bekend staat: nuchter en rustig. Het zal hem een zorg zijn. Stam neemt zelf de huilende Jake op zijn troos tende arm en loopt naar de keuken om koffie te zetten. De meegebrachte stroopwafels ('we had den nog genoeg pindakaas') vallen bij iedereen in goede smaak. Binnen vijf minuten hebben we al een vrij duidelijk beeld van deze familieman. Hoe chaotisch ook, dit mist hij dus. 'We wonen nu vijf jaar in Italië en door de trainingskampen ben ik zó vaak van huis, dat het me tegen ging staan. De eerste drie jaar lukte het nog wel en kon ik mezelf hieT overheen zetten. Maar nu ben ik op een punt beland, dat ik zeg 'het is mooi geweest'. Ik heb er genoeg van en wil terug naar Nederland.' Duidelijke taal van de stoere verdediger. Hij ziet het dagelijks voor zijn neus gebeuren. 'Als de tweeling huilt, trekken ze het eerst naar Ellis. Dat is ook logisch, want die zien ze het meest. Dat soort momenten hoop ik in Nederland weer goed te maken.' BLIJ VERRAST Stam gaf een halfjaar geleden al aan dat hij terug wilde. Volgens zijn in 2001 verschenen boek Hard tegen Hard betekende dat spelen voor Ajax of PSV. Alleen de top kan hem nog prikkelen. Tot verras sing van velen werd het Amsterdam.'Ik hoop dat de Ajax-supporters wel blij verrast zijn,' lacht Stam.'Veel mensen dachten dat ik mijn loopbaan waarschijnlijk bij PSV zou beëindigen, maar dat was vooT mij nooit een vanzelfsprekendheid.' Volgens de berichtgeving reageerde Ajax alerter Eenmaal binnen is het rustige karakter van het bergplaatsje nergens terug te vinden. Zijn vrouw Ellis (32) kijkt met haar Italiaanse vriendin en oppas Laila op grootbeeld naar de Olympische Spelen in het nabijgelegen Turijn. De ondeugende tweeling Thomas en Jake (2) denderen ondertus sen op hun scooters over de hele eerste verdie ping. De oudste dochter Liza (7) is op school en haar zusje Megan (5) ligt slaperig op bed. Om het hectische huishouden te completeren, zijn er nog twee beagels (Pukkie en Bella) in de keuken en 'bewaken'de angstig grote Tyson (Rhodesian Rid- geback) en Jordan (Deense dog) de tuin. dan PSV. Een verhaal dat de 67-voudig interna tional onderstreept. 'Via mijn zaakwaarnemer hoorde ik al snel dat Ajax interesse had. Het bèlangrijkste was dat de club tot overeenstem ming kwam met AC Milan, want ik had hier nog een doorlopend contract. Er moest een afkoop som worden betaald en Ajax kreeg dat als eerste voor elkaar. Voor mijzelf speelde geld in dit hele verhaal geen enkele rol. Dan had ik lekker bij AC Milan moeten blijven. Ik weet dat ik moet inleve ren als ik naar Nederland ga.' Terwijl de geboren Kampenaar zijn verhaal doet, eisen Thomas en Jake al snel de aandacht van hun Jaap Stam kan zich nu al verheugen op het Ajax-shirt. Familieman Stam met zijn tweeling Thomas en Jake. vader op. Is papa eens thuis, gaat het wéér oveT voetbal, lijkt het ondeugende duo te denken. Dus wordt het interview haast doelbewust geterrori seerd door veelvuldig op de loeiende sireneknop van de speelgoedskelteT te drukken. 'Geen ruzie maken jongens! Jake, ga jij maar even de andere kant oprijden,' probeert Stam vergeefs. Het is te hopen dat de jonge Ajacieden volgend seizoen beter naar zijn adviezen willen luisteren. ONBETWISTE LEIDER Over zijn functieomschrijving sprak de verdedi ger aanvankelijk alleen met technisch directeur Martin van Geel. Pas later volgde er een telefo nisch gesprek met trainer Danny Blind.'Het wordt nu een beetje naar buiten gebracht alsof Ajax mij gehaald heeft zonder dat Blind daaT iets vanaf wist. Ik neem aan dat dit niet het geval is en dat Van Geel en Blind de dingen ook al met elkaar besproken hadden. Blind is blij dat ik er bij kom en heeft me uitgelegd wat hij met me wil.' Wat dat betreft is Stam de laatste tijd natuurlijk afgeschilderd als de onbetwiste leider van de nieuwe Ajax-defensie. Iets te geforceerd allemaal, zo vindt hij zelf.'Het moet natuurlijk niet zo zijn dat ik in het veld alleen maar loop te praten en te coachen. Daarvoor kom ik ook niet. Als ik zie dat er iets fout gaat, zal ik dat meteen corrigeren, maar ik kies voor Ajax omdat ik volgend seizoen prijzen wil winnen en omdat ik het elftal wil helpen. Natuurlijk besefik dat de mensen anders naar me zullen kijken dan hier bij AC Milan. Ik krijg een heel andere rol.' Jake staat nu al een paar minuten.naast zijn vader, met een grote stroopwafel in zijn hand. Het is voor de jongste telg uit het gezin tijd om aan te schuiven bij het interessante gesprek dat aan zijn eettafel plaatsvindt. Zijn geduld wordt beloond als hij op schoot mag zitten en meteen met een wonderbaarlijke blik naar de taperecorder begint te loeren. LEF BRUTALITEIT Stam zal komend seizoen in ieder geval hameren op lef en brutaliteit. Eigenschappen die het eerst in hem opkomen als hij aan Ajax denkt. 'Ajax is een ploeg die het initiatief neemt, van alles pro beert en waar spelers tegenstanders soms probe ren te dollen. Spelers moeten hun mannetje dur ven te passeren. Het is daarom belangrijk dat de jongens het vertrouwen krijgen om hun acties te maken. Als dat er niet is moet het zo snel mogelijk terugkomen. Als je als ploeg aanvalt, is het logisch dat het soms mis gaat. Maar het moet niet zo zijn dat spelers na twee of drie verkeerde acties niets meer durven en ze meteen in zak en as zitten.' Geconfronteerd met onze uitspraak dat de sup porters dit seizoen vaak ongenadig hard uithaal den naar sommige eigen spelers, zegt Stam het Jaap Stam heeft nog een mooie herinnering aan De Meer. In het seizoen 1993-1994 speelde het gepromoveerde Cambuur Leeuwarden een berenpartij tegen de aanstaande landskam pioen. 'Ik weet nog goed dat we met 2-0 voor kwamen. Ik stond centraal achterin, met Richard Elzinga. Voor ons natuurlijk heel onwerkelijk. Uiteindelijk was het de klasse van Ajax, dat met spelers als Frank Rijkaard, Mare Overmars, Stefan Pettersson en Peter van Vossen een 0-2 achterstand omboog tot een 3-2-overwinning. Wij degradeerden na dat seizoen en ik ging voor Willem II spelen.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 8