Olaf Lindenbergh Olaf en 'Bij iedereen leeft het gevoel dat het beter gaat.' Ajax Life nummer 14 3 maart 2006 Van bank naar band elftal. Dat is eenvoudiger dan wanneer je aan de zijkant staat. Ik geef aan wie er moet beginnen en naar welke speler bij doorschuift. Dan pak ik de volgende weer. In principe spelen we met vier man achterin. De tegenstander heeft dan elders een mannetje over. We proberen de bal naar de zijkant te krijgen. Als ze de bal in het midden heb ben, kunnen ze eT eenvoudiger uitkomen. Op bet moment dat zij in een boek staan, schuiven we door, waardooT we i tegen i komen te staan. De nummer io of linkshalf schuift door, ik pak die plek weer en de laatste man neemt de mijne over. Zo zetten we druk. Het is niet steeds dezelfde per soon die begint, wel vaak de vrije man in het cen trum.' CYNISCH De buitenwacht moet het allemaal nog maar eens zien. Cynische spreekkoren en artikelen voe ren vooralsnog de overhand. Punten zijn het enige bewijs voor progressie. Lindenbergh: 'De waardoor we langer in balbezit zijn. Voorheen speelden we veel eerder diep, zodat we de bal sneller kwijt waren. Bij iedereen leeft het gevoel dat het beter gaat.' Als dat zo is, moet het frustrerend zijn dat er bovenmatig kritisch gekeken wordt naar het rei len en zeilen in Amsterdam. Daar zit Lindenbergh niet zo mee. Sterker nog, ergens hebben ze wel gelijk. Want 'zo fantastisch is het niet. Maar, het wordt in het extreme getrokken', vindt hij. 'Wij moeten gewoon uitvoeren wat we in de kleedka mer bespreken. Wat de buitenwereld vindt, nemen we voor kennisgeving aan. De andere top clubs winnen ook vaak moeizaam en dan lees ik over een "professionele overwinning". Als wij met i-o winnen, staat er "Ajax moeizaam langs die of die". Dat is altijd zo geweest; omdat iedereen ver wacht dat we winnen met een nulletje of vijf. Op dit moment is dat gewoon niet zo. Tegen elke ploeg hebben we het lastig. Mooi voetbal, gTaag. Maar eerst de punten. Die zijn het belangrijkst.' Doot Amout Verzijl JavieT Zanetti keek verbaasd op. Heel even maar. De aanvoerder van Inter Milaan schudde al vele bekende handen. Maar de uitgestoken knuist die hij nu begroette, was nieuw voor hem. Olaf Lindenbergh bleef er kalm onder. Sinds kort is hij tweede aanvoerder van Ajax. Bij absentie van Tomas Galasek neemt hij de honneurs waar. Lin denbergh laat zich niet meer gek maken. Ook niet door Inter en zijn vedetten. Zelfverzekerd schudde hij de hand van de bijna honderdvoudig Argen tijns international om daarna een puike pot af te leveren. Tegen de Italianen speelde Lindenbergh precies zoals Danny Blind dat van hem verwacht. Hij ver overde ballen, legde kilometers af, verdeelde het spel en coachte zijn medespelers. Sinds de uit wedstrijd bij FC Twente, op 22 januaTi, is de mid denvelder terug in de basis. Precies om de boven genoemde redenen: 'Sinds november had ik niet meer gespeeld. Dat is altijd lastig, omdat je nooit weet hoe lang dat duurt. Met mij gaat het nu resultaten zijn nog wel wisselvallig. Maar bekijk de afgewerkte duels eens. Uit bij FC Twente gewonnen, FC Utrecht thuis goed gespeeld, maar te weinig gescoord. De 1-4 uitslag was geflatteerd. Tegen Feyenoord hebben we een goede eerste helft gespeeld, daarna zakte het weg. De laatste duels hebben we steeds meer goede fases gekend. Ook wat mindere, natuudijk. Maar je moet het positieve eruit pikken. We zijn rustiger aan de bal Amsterdam - Niet in de laatste plaats tot zijn eigen verbazing is Olaf Lindenbergh tweede aanvoerder van Ajax. De 32-jarige balafpakker vindt het prima. 'Ik ben een paar weken terug in de basis en direct tweede aanvoerder. Het kan snel gaan in het voetbal.' goed en de resultaten woTden steeds beter. Éen paar duels achter elkaar winnen, dat is goed voor ons geweest.' Wilskracht en het veroveren van de tweede bal zijn elementaire zaken in het voetbal. Linden bergh beschikt eroveT en kan het: 'We hebben in de winterstop afgesproken agressiever te spelen. Daar begint het allemaal mee. Dan breng je op dat vlak in ieder geval hetzelfde als de tegenstan der. Want die spelen tegen ons toch wel superge- motiveerd. Vervolgens moeten de voetbalkwali teiten de doorslag geven en daarover beschikken wij meer dan de meeste tegenstanders. Ik vervul de rol van controlerende middenvelder die gaten moet dichtlopen en ballen afpakken.' de winterstop was het al de bedoeling, maar het lukte niet altijd. Er moet van achteruit goed wor den doorgeschoven. Dan kunnen de middenvel ders op hun beurt doorschuiven en zo kan je eer der druk zetten. Dat gebeurt nu vaker en beter. Ik verTicht daar coachend werk in. Ik probeer de spe lers om me heen neer te zetten en vooruit te coachen. Momenteel speel ik centraal op het mid denveld en dan sta je automatisch midden in het DOORSCHUIVEN Sinds de winterstop valt één element in het spel van Ajax in het bijzondeT op: het vooruit dekken. Steeds vaker wordt de tegenstander onder grote druk gezet, wat meestal resulteert in balbezit voor Ajax. Lindenbergh legt uit hoe dat gaat:'Dat aspect heeft ook met die agressie te maken. Voor Volgend seizoen vindt in Amsterdam een bijzon dere hereniging plaats. De twee vrienden Linden bergh en Perez ontmoetten elkaar voot het eerst bij AZ. 'Kenneth Perez is een goede vriend van me. Samen zijn we in januari 2000 bij AZ terechtgeko men. Vanaf het begin trokken we met elkaar op. We zagen elkaar ook veel buiten het voetbal om. Golfen, met de vriendinnen uit eten, dat soort din gen. We zaten bij de club naast elkaar in de kleed kamer en waren eigenlijk altijd met zijn tweeën.' Sinds het vertrek van Lindenbergh naar Ajax, deze zomer, zien ze elkaar niet meer zo vaak als voor heen. 'Kenneth heeft nu ook twee kinderen, dus blijft er minder vrije tijd over om wat te gaan doen. Ik kijk wel uit naar zijn komst. Kenneth is sowieso een goede speler en het is leuk dat ik het goed met hem kan vinden. Hij kan zeker iets toe voegen aan Ajax. Kenneth is vrij doelgericht. Hij maakt veel goals en is er anders wel met een assist bij betrokken. Ook zijn vrije trappen zijn gevaar lijk, aan de bal is hij sterk. Bovendien halen we met zijn komst weer een exria ervaren speler binnen. Met Denemarken heeft hij nog op het EK gespeeld.' ...AZ Even een open deurinschoppemtussen Ajax en AZ botert het niet zo. De wind van antipathie waait vooral vanuit Alkmaar. Van Gaal, Scheringa, bei den uiten ze in het openbaar hun ongenoegen over Amsterdamse activiteiten, als hen dat uit komt. Gelezen op de AZ-site: "Jong AZ lacht zich rot in Amsterdam" was de kop bij een wedstrijdverslag na een 2-4 overwinning. Het begint inmiddels kin derachtige vormen aan te nemen. Oom Scheringa als Dagobert Duck in een geldpakhuis als stadion. En iedereen kwaakt mee. Lindenbergh speelde zes seizoenen in Alkmaar en weet dus waaT de zere plek ligt:'Bij AZ kijken ze erg op tegen Ajax. Het is historisch bepaald dat Ajax altijd beter is. AZ is van ver gekomen en ze zijn blij dat ze nu een keertje hogeT staan. Natuurlijk speelt het mee dat Scheringa en Van Geel problemen heb ben. De geruchten dat er nog meer AZ-spelers naar Amsterdam zouden komen, maken dat alleen maar erger. Maar ja, dat is voetbal.' Lindenbergh kent de geruchten, maar wéét niet of er concreet interesse is: 'Denny Landzaat en Joris Mathijsen zijn goede spelers, die zouden hier prima passen. Bij AZ hebben ze anderhalf jaar geleden jaar vijf spelers bij Willem II weggehaald. Daar hoor je ze niet over en er is ook niets verkeerds aan. Nu pakken ze elk klein dingetje aan en maken het groter dan het in werkelijkheid is. Je ziet nu toch ook dat Marcel Brands (de opvolger van Van Geel bij AZ, red) spelers haalt, die hij al kende uit het verleden? Zoals Molhoek van RKC. Daar hoor je niemand over, maar als Ajax een speler van AZ wil hebben, lees je dat overal. Bij Scheringa moet alles precies zo lopen als hij het wil. Anders gaat hij dwarsliggen. In de tijd dat ik er speelde, mocht alleen Fernando Ricksen weg. Voor de rest moest iedereen blijven. 'Ik heb het geld toch niet nodig, jullie blijven gewoon,' zei hij dan. ...ORANJE Stel: Ajax maakt het seizoen af in de stijl van RBC (6-0) en Inter (2-2). Gloort er dan een mooie Oranje- zomer voor Olaf? 'Ik heb vorig jaar twee keer bij de selectie gezeten en ben op het laatste moment afgevallen. Ik hoop er weer bij te komen. Als ik weke lijks bij Ajax goed speel, is de kans groot dat ik een keertje word opgeroepen. Ik hoop het wel, andeTS ga ik gewoon op vakantie in juni. Nee, we hebben nog niet geboekt. Dat komt ook doordat ik net voor de tweede keer vader ben geworden. Op 13 december. van dochter Robin. Ze is vier weken te vroeg gebo ren. In het begin verliep alles nogal hectisch; vandaar dat we nog geen tijd hebben gehad om iets uit te zoeken. We wachten rustig af.' Het oudere zusje van Robin heet Bo (2 jaar). In de Alkmaarderhout speelde Olaf een wat on gelukkig duel. Hij vertrok met rood van het veld.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 7