De gevelde man Clubs verlengen samenwerkingsverband HFC Haarlem als vangnet Opmerkelijke Ajacied De sprong van Sarpong X i David Goliath shop 1 korting |j I Ajax Life nummer 14 3 maart 2006 Talentendagen Haarlem de BOUD'S INN -- 4.1 John Veldman is in 1996, na Cert Bals en Peter Hoekstra, de derde spe ler die eerst voor PSV speelt en daarna voor Ajax. Louis van Caal plukt de in Paramaribo geboren Veldman in 1996 weg bij zijn oude duppie Sparta in Rotterdam. Daarvoor speelde Veldman ook nog bij Willem II. Doot Jeroen van den Ktoonenberg Een vruchtbare samenwerking zal het niet woTden. Na één seizoen en zeventien wedstrijden in het eerste van Ajax, verkast de rechtsback alweer; naar Vitesse. De oorzaak dat Veldman niet is geslaagd bij Ajax, is voor zijn voormalig zaakwaarnemer Sigi Lens moeilijk aan te geven. 'Van Sparta naar Ajax was een flinke stap omhoog. Niet alle spelers kunnen die sprong maken. Zelfs een speler als Marcio Santos, toch een Braziliaans international, is nooit echt uit de verf gekomen in Amsterdam. De druk bij een club als Ajax is zo ontzettend groot, dat kan ten koste gaan van de prestaties,' aldus Lens. ERFENIS Oud-ploeggenoot, bij zowel Ajax als Vitesse, Martijn Reuser kan zich Veld man vooral herinneren als een jon gen waar hij 'onwijs op gesteld' was. 'John was een aardige, goede en lieve jongen,' aldus de huidig speler van Willem II. 'Ondanks het feit dat hij een atletisch lichaam had, kampte hij wel altijd met veel blessures. Dat heeft hem denk ik vele malen parten gespeeld in zijn carrière.' Reuser ziet nog een reden. 'De nieuwe spelers in de ArenA kregen te maken met een ontzettend zware erfenis. Ajax won twee seizoenen eerder de Champions League en het jaar ervoor was het verliezend fina list, tegen Juventus. Frank Rijkaard stopte na het behalen van de Cup met de Grote Oren en ClaTence Seed- orf verkast naar Sampdoria. Na de verloren finale tegen de Juventus verlieten ook nog eens Edgar Davids, Finidi George, Nwankwo Kanu en Michael Reiziger de club. Mindere goden als Andrei Demtschenko, Ivan Gabrich en John Veldman moesten het vertrek van deze spelers doen ver geten, maar konden dat uiteindelijk niet bolwerken.' Na zijn move naar Arnhem speelde Veldman drie seizoenen voor Vitesse. In het seizoen 2000-2001 kwam hij zonder club te zitten, totdat RBC Roosendaal zich voor hem meldde. De veertien wedstrijden in Brabantse dienst bleken uiteindelijk de laatste uit zijn voetballoopbaan te zijn. Tegenwoordig werkt Veldman voor het bedrijf Pro Athlete Sports Management van zijn oude zaak waarnemer Lens. 'Ik ben hartstikke tevreden over John. Het is een pTima jongen. Bij ons begeleidt hij jonge spelers en bekijkt hij ze tijdens wed strijden.' P Brutaal in De Kuip: Sarpong dolt De Guzman. Lekker hoor! Amsterdam - Jeffrey Sarpong speelde de laatste weken op de '10'-positie van de geblesseerde Wesley Sneijder. Dat deed de debutant verdienste lijk. Wie is deze 17-jarige jongen? De dikke zoen van zijn moeder, na de thuiswedstrijd tegen Willem II, was welkom na zijn drukke, eerste prof weekje. Hij kon trots terugblikken op zijn eerste duels in de hoofdmacht en stond na afloop onwennig de pers te woord. De kleine Sarpong hield het als debuterend basisspeler 83 minuten vol tegen de jongens van de gestampte pot. Hij nam corners, kTeeg applaus van het publiek en was met gevaarlijke afstandschoten twee keer dicht bij een doelpunt. Door kTamp kon het talent zijn duel niet volbrengen. In de mixed zone deinst hij in de gracht letterlijk terug van de stortvloed aan vragen. De perschef vertelt hem dat hij best dichter bij de journalist in kwestie mag staan en het liefst voor het bord met sponsors. Met de microfoon onder zijn neus en de zenuwen in bedwang, antwoordt hij rustig op de vragen. Ja, hij had van het moment genoten en ja, hij hoorde het applaus tijdens zijn wis sel. 'Over het algemeen ging het vrij goed,' concludeert de 5 VWO'er. 'Dit is een mooie ervaring en goed voor mijn ontwikkeling.' Bijna drie weken verder liet hij alleen de thuiswedstrijd tegen Intemazio- nale aan zich voorbij gaan, omdat de technische staf hem te licht vond voor deze Europese klus. Als Sneijder weer fit is, is de tiener ook ongetwijfeld zijn basisplaats kwijt. Daarom stellen we Jeffrey Nana Darko Sarpong maar snel even voor in een alinea. Hij kwam op 3 augustus ter wereld, toen de woonbo ten in Amsterdam zich net hersteld hadden van een knotsgekke EK-zomer in 1988. Hij heeft een Nigeriaanse moe der en een Ghanese vader. Daardoor beschikt hij over een fluwelen techniek en zijn de 17-jarige spieren van tro pisch hardhout. Als klein jochie schreef hij een brief naar Willem Wever, omdat hij via het televisieprogramma wilde weten hoe hij bij Ajax kon komen voet ballen. Tien jaar later speelde hij zich naar een bronzen medaille op het WK ondeT 17 in Peru en werd zijn droom (debuteren in het eerste) werkelijkheid in het bekerduel met FC Eindhoven. Het is aan Sarpong om de alinea via zijn spel uit te breiden naar een mooi jongensboek. (SZ) Amsterdam - Ajax en HFC Haarlem verlengen het samenwerkingsverband binnenkort offideel met twee jaar. Een combinatie die vooralsnog alleen in de jeugd zijn vruchten afwerpt. Edmond Claus, gedetacheerd hoofd Jeugdopleidingen, vertelt hoe ook op hoger niveau winst mogelijk is. Door SandeT Zeldenrijk Voor het grote publiek staat HFC Haar lem de laatste weken vooral bekend als de ploeg die de vijfde periodetitel in de wacht sleepte. Voor de Ajax-fans waar schijnlijk als de club waartegen Klaas- Jan Huntelaar dit seizoen debuteerde in de Amsterdamse hoofdmacht^ Ach ter de schermen werken beide clubs echter al een aantal jaren samen.'Het belangrijkste doel is op het gebied van Net zoals onlangs in Amsterdam, houdt ook HFC Haarlem binnen kort Talentendagen. Op deze dag zullen ook scouts en trainers van Ajax aanwezig zijn. Ben je geboren op af na 1 januari ('94, '95, '96, '97 ,'98) en woon in je in een straal van 30 km rond Haarlem stuur dan een brief. Vermeld daarin je naam, je adresgegevens, nationaliteit, hui dige club, elftal, positie en of je links- of rechtsbenig bent. Stuur het formulier vóór 6 maart naar: HFC Haarlem, t.a.v. administratie, Sportweg 8,2024 CN te Haarlem. scouting samen te werken. Spelers die nu nog net niet geschikt zijn voor Ajax willen we bij HaaTlem plaatsen om die stap later mogelijk wél te laten maken. Een positieve bijkomstigheid is de vangnetfunctie voor de afvallers van Ajax, zodat ze later mogelijk weer terug kunnen naar Ajax,' begint Claus. Dat klinkt omslachtig, maar dit sei zoen bewijst Gregory van der Wiel in de Ai dat het kan. Na vijf seizoenen Ajax moest hij drie jaar geleden ver trekken. Via HFC Haarlem Bi speelde hij zich weer in de kijker en nu voetbalt hij geregeld in de Ai. Verder lopen er op dit moment vier jeugdspelers van HFC Haarlem stage op het jeugdcomplex van De Toekomst: Marek van Beek (Ei), Joost van Aken (D2), Mitchell Schild wacht (Ci) en Mauro Safastano (F1). De afgelopen twee jaar hebben tien spe lers de overstap van Haarlem naar de Ajax-jeugdopleiding gemaakt. Claus kopieert in de Haarlemmer onderbouw momenteel de 'Ajax- variant'. 'Er komt bij de E'tjes een extra jeugdteam bij. Daardoor heeft de club een Ei, E2 én een E3. Afhankelijk van de ontwikkeling van iedere jeugdspeler spelen ze 7 tegen 7 of n tegen 11. In de Ei krijgen ze de hoogste weerstand en in de E3de minste. De E2 is voor de jongens die daar een beetje tussenin zitten.' Heel Haarlem hoopt al een paar seizoe nen op jeugdige Amsterdamse verster kingen voor het eerstedivisieteam. Dat speler daar niet zo happig op zijn, blijkt uit het aantal Ajacieden dat de laatste twee jaar als huurling voor de roodbroeken voetbalde: 'Kijk, voor jon gens als Tom De Mul en Thomas Ver- maelen is het normaal dat Ajax ze uit leent aan de subtopper in de eredivi sie. Maar voor jongens die soms in Jong Ajax spelen en niet dicht tegen het eerste aanzitten, bijvoorbeeld Rydell Poepon, kan een verhuur erg goed zijn. Er is meer fysieke weerstand, druk en kritiek in de eerste divisie. Claus denkt nog maar eens terug aan de periode waarin hij als keeper van het tweede elftal met Denny Landzaat samenspeelde. De Landzaat had hal verwege de jaren negentig pech dat Ajax een wereldelftal had. 'Fysiek was hij niet bepaald uit de kluiten gewas sen. Hij compenseerde veel op tech niek. Maar via MVV en Willem II heeft hij het uiteindelijk wel gehaald bij AZ. Ik wil er maar mee zeggen dat Ajax z'n spelers via een verhuur aan Haarlem wat langer de tijd kan geven zich vol waardig te ontwikkelen.' 'Is this the Ajax stadium? No, not possible!' Vol ongeloof stonden ze daar, twee Italiaanse rugzaktoeristen die een kaartje hadden gekocht voor Ajax - RKC, in de Meer. Ze dachten dat ze beland waren bij het trainingscom plex. In m'n slechtste Engels ver telde ik dat het toch echt waar was ('Is true.') De Inter-aanhangers stonden, net als ik, op het uitvak aan de Stadszijde. Dat kon, want RKC kwam zonder fans. Ze geloof den het pas toen Ajax aan de war- ming-up begon. Vroeger (iets meer dan tien jaar geleden) was Ajax in Europa bijna altijd David. En de grote reus Goliath trok af en toe een XXL tenue aan van AC Milan, Bayem München of Real Madrid. Voor de nieuwko mers onder ons in dit leven (of voor hen die niet enorm bijbelvast zijn): Goliath is volgens de bijbelse over levering een reus die zich in dienst stelde van het Filistijnse leger. Veer tig dagen lang werd het Israëliti sche leger uitgedaagd een kam pioen ter beschikking te stellen om tegen de reus Goliath te vechten. Uiteindelijk velde de kleine herders jongen David hem, met een welge mikte steen tegen z'n voorhoofd. (Nee, dit stukje gaat niet over het joodse imago van Ajax, zoals je stT- aks zult merken). Ajax was dus David. Klein, slim, snel, inventief maar wél uiteindelijk de winnaar. En de Europese reuzen vie len om, als witjes. De laatste jaren ging het een beetje mis. Ajax (David) voelde zich groot en werd minder snel, inventief en behendig. De club kreeg helaas wat Goliath-achtige trekjes. Terwijl David nog steeds in Ajax zit. Tegen Internazionale zagen we hem weer: David in Ajax-tenue en Goliath in het zwartblauw van de tegenstander. De Italiaanse grootmacht toonde zich even een reus op lemen voeten. De Ajacieden waren snel,behendig, creatief en streden met de nodige bravoure. De eerste steen raakte Goliath en hij was versuft. De tweede maakte dat-ie eventjes wegviel. Het grootste verschil tus sen de bijbelse vertelling en deze wedstrijd is - helaas - het kwartieT rust, met thee en tijd om te herstel len. Goliath recupereerde en door zag Davids strijdwijze. Oké, het duurde slechts één helft. Maar 45 minuten lang zagen we op de tribune de waTe identiteit van het Ajax waar we eigenlijk al jaren naar hunkeren. Wij willen David zien! Erol Erdogan Urby Emanuelson in het vriendschappelijke treffen met Haarlem deze winter. Gehele nieuwe adidas Ajax collectie is op voorraad! -j&l&A ajax leden Ook verkrijgbaar de AFC A kledinglijn Levering door heel Nederland Oosterdiep westzijde 5, 7881 GK EMMER-COMPASCUUM Telefoon: (0591) 35 10 41 http: //www, bouds-inn. nl

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 3