'Als Ajax speelt, is iedereen Amsterdammer!' AJAX FANZONE Wie krijgt de stem van de fan? VMOKUM znULQMMM ix Ajax Life nummer 14 3 maart 2006 El j^jAEG DECT TEL AEG DFfT fÈ O ^«"teEsve^ Met de gemeenteraadsverkiezingen voor de deur vroegen we Amsterdamse politici naar hun mening over supportersgeweid, het supportershome en de betekenis van Ajax voor de stad. Maarten van Poelgeest (Groenlinks), Eric van der Burg (WD), Remine Alberts (SP), Hester Maij (CDA) en Lodewijk Asscher (PvdA) reageerden. Bizar: links, rechts, progressief of conservatief: ze zijn het volledig met elkaar eens. Door Erol Erdogan Supportersgeweid; wie is verantwoordelijk? nemen. De clubs, supportersverenigin gen en de KNVB moeten het voortouw nemen om bet geweld op en rond het veld te bestrijden. Supporters en spelers V Maarten van Poelgeest: 'Supportersge weid is een maatschappelijk probleem waarbij de clubs en de supportersver enigingen een speciale verantwoorde lijkheidhebben bij de oplossing. We sla gen er met z'n allen nog onvoldoende in het uit te bannen. Eric «an der Burg: 'Er is een kleine groep mensen die niet komen voor het voetbal, maar voor het geweld er omheen. De overheid moet tegen deze mensen veel harder optreden en ze ook veel vaker aansprakelijk stellen voor alle kosten. Maar ook Ajax en de supportersvereni gingen kunnen en moeten hier een rol in spelen. De besluiten die door zowel Ajax als de supportersverenigingen genomen zijn ten aanzien van hen die zich zo misdragen hebben in en bij het ADO-supportershome, vind ik uitste kend.' Remine Alberts: 'De SP vindt een geza menlijke aanpak van supportersgeweid de beste oplossing, ledereen moet zich dan wel aan de afspraken houden. Eén ding is zeker: elkaar de Zwarte Piet toe spelen is geen oplossing.' Hester Maij: 'De maatschappij en dus ook Amsterdam worden harder en meer individualistisch. Respect voor elkaar is vaak ver te zoeken. Dit maatschappelijke probleem zien we ook sterk terug bij voetbalclubs. Supportersgeweid is inder daad onderdeel van een breder maat schappelijk probleem, namelijk geen respect voor elkaar en daarbij ook geen respect voor de sport. Door het geweld op en rond de voetbalvelden verliest sport haar voorbeeldfunctie en zal het aantal voetballers eerder af dan toe die de grens telkens overschrijden, moe ten van het CDA een stadionverbod en royement als speler krijgen.' Lodewijk Asscher: 'Supportersgeweid is absoluut een maatschappelijk pro bleem waar ik totaal mijn buik van vol heb. Dit neemt niet weg dat bij de aan pak van dit probleem clubs en suppor tersverenigingen een belangrijke ver antwoordelijkheid hebben.' Wat staat eT in het partijprogramma oveT voetbalvandalisme? Maarten van Poelgeest: 'In het lokale verkiezingsprogramma is hierover niets specifieks opgenomen.' Eric van deT Burg: 'Niets, wat niet bete kent dat we er geen mening over heb ben. Wat ons betreft worden vandalen door de rechter voor lange tijd veroor deeld tot een meldingsplicht op het plaatselijke politiebureau tijdens wed strijden van Ajax. Daarnaast moet de schade consequent op de daders ver haald worden.' Remine Alberts: 'De SP kiest voor maat werk: de ene groep anders aanpakken dan de andere. Dan bestaat er geen standaardoplossing.' Hester Maij: 'Huftergedrag, waar voet balvandalisme onder valt, moet keihard worden gestraft. De burgemeester van Amsterdam heeft daar samen met poli tie en justitie een belangrijke taak. Het CDA steunt de burgemeester dan ook in het terugsturen van supporters zodra zij spreekkoren laten horen of overgaan tot vernielingen. Ook het niet meer toelaten van de Den Haag-supporters en Ajax- supporters naar onderlinge wedstrijden is een goede maatregel die past in het strikt handhaven van de openbare orde. Het CDA is voor persoonsgebonden pas sen en voor fouilleren bij voetbalwed strijden. Het voetbalvandalisme kost Amsterdam tonnen euro's per jaar. Dat geld stoppen wij liever in jeugdvoetbal.' Lodewijk Asscher: 'We hebben de afgelo pen jaren wel voortdurend bij burge meester Cohen aangedrongen op een goede aanpak van dit probleem. En in ons programma staat veel over de aan pak van onveiligheid, daar hoort voet balvandalisme natuurlijk bij. Het belangrijkste is het kaf van het koren scheiden. Zorgen dat de kleine groep aso's niet het plezier verpest van de vele duizenden gewone Ajax-fans. Als het nodig is, met hard ingrijpen.' Wat moet er gebeuren met het supportershome? Maarten van Poelgeest: 'Het lijkt mij evi dent dat na dat het laatste incident het supportershome tijdelijk gesloten is en blijft. Dit geldt ook voor een discotheek in de binnenstad waar drugs en wapens worden gevonden. Op wat langere ter mijn vind ik het ondenkbaar dat een club als Ajax geen supportershome heeft. Supportersverenigingen moeten samen met de gemeente een manier bedenken waarop er wel een supporter- home kan zijn zonder dat daar drugs rond gaan en mensen met wapens rondlopen.' Eric van der BuTg: 'Ajax en de suppor tersverenigingen moeten zo snel moge lijk met burgemeester Cohen om de tafel om een goed pakket aan maatrege len af te spreken, waaruit blijkt dat men er alles aan doet om de criminelen die zich bij ADO zo misdroegen buiten te sluiten.' Remine Alberts: 'Na de laatste foute gebeurtenissen heeft de SP gezegd dat het home dicht moet. Net zoals bij dis cotheken of andere gelegenheden. De leiding van het home moet uitleggen hoe herhaling te voorkomen. Na akkoord van het bevoegd gezag kan de tent weer open.' HesteT Maij: 'Zelf ben ik vorig jaar, voor de brand, nog in het supportershome geweest bij de nieuwjaarsreceptie van de supportersvereniging. Fantastische mensen met een echt clubhart. Ik vind dat het Ajax-home open moet zijn. Maar wel onder de strikte voorwaarde dat de mensen met een stadionverbod er niet in komen. Nu is het home gesloten omdat er wapens en harddrugs gevon den zijn. Dat is terecht. Het CDA spreekt daar de supporters zelf op aan, want het is van tweeën één: of open en de regels handhaven, of dicht.' Lodewijk Asscher: 'Er moet een plan komen in overleg tussen gemeente en supportersvereniging om te zorgen dat wapens en drugs daar niet meer binnen komen. Met slimme en effectieve maat regelen kan het honk weer aan de echte supporters worden teruggegeven.' Wat betekent Ajax voor Amsterdam? Maarten van Poelgeest: 'Voor mij, als geboren Amsterdammer, is die beteke nis groot. Ajax is ook deels een symbool voor de stad.: mooi voetbal, bravoure, talentvolle spelers en een divers elftal. Ik maak tne daarom wel eens zorgen over de koude zakelijkheid die ook bij Ajax Remine Alberts (SP) Hester Maij (CDA) (maar breder in onze samenleving) aan terrein wint.' Eric van der Burg: 'Ajax is zeer belangrijk voor de stad Amsterdam. Er is geen Nederlandse naam zo bekend in het bui tenland als Ajax. Waar je ook komt; ze kennen Ajax en Cruijff. Ik vind dat de gemeente Amsterdam bij al haar han delsreizen naar het buitenland dan ook een vertegenwoordiging van Ajax mee zou moeten nemen.' Remine Alberts: 'Ajax moet een school voorbeeld zijn van positieve zaken: span nend en creatief voetbal, respectvol omgaan met anderen, goede jeugdop leiding, saamhorigheid, trots op de club (maar niet ingaan op provocaties door andere clubs), minder machismo. Steeds meer Amsterdammers hoor ik negatief praten over de handelsgeest van Ajax, omdat spelers komen en gaan alsof er niet zoiets is als clubloyaliteit of loyali teit met Amsterdam. De loyaliteit richt zich nu vooral op het eigen ikje en het geld. Dat is een beeld waar ik als club zo snel als mogelijk van af zou willen komen.' HesteT Maij: 'Het belang van Ajax voor Amsterdam is enorm. Jonge Amster dammertjes gaan voetballen omdat zij bij Ajax hun idolen zien spelen. Als je buiten Nederland zegt datje uit Amster dam komt is meteen de reactie: "Ha, de stad van Ajax." Ik neem altijd Ajax-speld- jes mee om weg te geven en er wordt er altijd een extra gevraagd voor het zoon tje. Voetbal is Ajax. Ajax is voetbal. Amsterdam is Ajax. Ajax is Amsterdam.' Lodewijk AsscheT: 'Ajax hoort bij Am ster dam zoals de grachten en het vondel park bij de stad horen. En zoveel mensen leven met de club mee.Toen Inter van de week de 2-2 maakte, ging er in het café waar ik was een.zucht van teleurstelling door de zaal. Ajax is ook een voorbeeld van goede samenwerking tussen bevol kingsgroepen op het veld. Van Hatem Trabelsi tot Huntelaar en van Babel tot Charisteas. Amsterdam is een wereld stad waar meer dan 140 verschillende nationaliteiten wonen, maar als Ajax speelt is iedereen Amsterdammer! Lodewijk Asscher (PvdA) Eric van der Burg (WD) Maarten van Poelgeest (GroenLinks)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 13