De Stam voor de jonge Ajax-loten Deense dynamiek Ajax Life nummer 13 17 februari 2006 Hard tegen Hard, dat is de titel van het boek over het leven van Jaap Stam. Ferm, krachtig en no nonsense. Precies waar Stam vaor staat. De stoere bonk uit Kampen verdedigt de komende twee seizoenen de kleuren van Ajax. Het renovatieproces van de selectie telt met Stam, Huntelaar, Perez en Krohn-Deli nu al vier nieuwe gezichten. Drie passages uit het levensverhaal van Stam bekrachtigen zijn komst. Stam laat zich niet gek maken 'Helaas werd het bewuste transferbedrag (35 miljoen gulden, red.) dat Manchester United voor me betaalde door de media als een middel gebruikt om te proberen me kapot te maken. De journalisten wachtten liever niet tot ik liet zien wat ik kon, maaT sprongen direct bovenop alles wat ik niet goed deed. Toen er eenmaal zulke krantenkoppen verschenen, was het voor de fans moeilijk te geloven dat die niet ten minste deels waar zouden zijn...Gelukkig heb ik een sterk karakter, want dat is een enorm voordeel als je te maken hebt met situaties als deze. Diep van bin nen wist ik dat het tij zou keren. Ik geloofde in mijn eigen kunnen.' Stam kan wel tegen een stootje 'Na een denderende hoofdbotsing met kleerkast Jan Koller (Ned-Tsj 1-0 op Euro 2000, red.) liep ik een gapende wond op bij mijn linkeroog. Ik werd Wellicht kan de routinier jongelingen als John Heitinga vooruit helpen. die hoort bij het Nederlands elftal en waar iedere ploeg sinds de jaren zeventig mee te maken heeft gehad. Ik moet toegeven dat ik niet veel weet van de ploegen die in '74 en '78 de WK- finales verloren. Ik ben niet goed in voetbalhis torie en ik kan geen opstellingen geven. Maar ik weet wat voor soort voetbal ze speelden en wat voor erfenis ze de lichtingen na hen hebben ach tergelaten. De ploeg van Johan CTuijff speelde totaalvoetbal met spelers die in staat waren om van positie te wisselen. Met zulke capabele spe lers was de ploeg ingesteld om aanvallend voet bal te spelen. De Nederlandse supporters zijn opgegroeid met deze spelopvatting en nu wordt van de ploegen die daarna kwamen, niet alleen verwacht dat ze winnen, maar ook nog dat dit met mooi voetbal gebeurt.' (AV) meteen uit het veld gebracht terwijl het bloed van mijn gezicht droop; de teamarts zag meteen dat de wond gehecht moest worden. Direct en zonder verdoving. Tot overmaat van ramp zat de snee zo dicht bij mijn oogbal dat iedeTe verkeerde bewe ging met de naald me blind zou kunnen maken. Ik kon er wel tegen dat het niet verdoofd werd omdat de klap de hele linkerzijde van mijn hoofd gevoelloos had gemaakt. Het enige waar ik me zorgen over maakte, was de schade die de naald mogelijk kon aanrichten, toen ik de trillende han den van de arts zag.' Stam maakte bij Oranje de huidige Ajax-proble- matiek al eens mee 'Bondscoach Frank Rijkaard begon uiteindelijk de gevolgen te merken van de onvermijdelijke druk Verwarrend: op de Open Dag dacht iedereen Jaap Stam te zien bij Ajax. Hij bleek een dubbelganger. Pas vol gend seizoen komt-ie echt. Ajax heeft een rijk verleden wat betreft Deense voetballers. Komend seizoen maken Michael Krohn-Dehli en Kenneth Perez hun opwachting in de Amsterdam ArenA. Maar welke landgenoten gingen ze voor? Frank Arnesen Scoorde tussen 1975 en 1981 meer dan vijftig goals voor Ajax, waarna hij naaT Valencia ver kaste. Beëindigde zijn loopbaan als PSV'er en is tegenwoordig hoofdscout van Chelsea. Jesper Grpnkjaer Droeg slechts twee seizoenen het Ajax-shirt. Vertrok met pest in zijn lijf naar Chelsea na enkele incidenten met trainer Co Adriaanse. Scoorde in 1999 tweemaal in de met 2-0 gewon nen bekerfinale tegen Fortuna Sittard. Johnny Hansen Roodharige verdediger brak begin jaren negen tig nooit écht door bij Ajax. Kampte vooral met een zeer onwillige knie, die hem al snel deed terugkeren naar zijn thuisland. Henning Jensen Beleefde zijn hoogtijdagen bij Borussia Mönchem gladbach en Real Madrid, maar kon zijn faam in Amsterdam nimmer waarmaken. Hing na twee seizoenen Ajax (1979-1981) zijn voetbalschoenen aan de wilgen. Michael Laudrup Stond al op zijn dertiende in de belangstelling van Ajax, maar verruilde zijn vaderland eerst voor Lazio Roma. Maakte via Juventus, FC Barcelona en Real Madrid in 1998 alsnog een kampioenschap met Ajax mee. Brian Laudrup Broertje van. Wilde nog één keer met Michael samen spelen. Die was echteT al vertrokken toen Brian naar Amsterdam kwam. Zijn individuele klasse was niet voldoende om met Ajax prijzen te winnen. Spren Lerby Middenvelder droeg tussen 1975 en 1983 in Amster dam 206 wedstrijden zijn kousen karakteristiek op zijn enkels. Speelde vervolgens voor Bayern Mün- chen, AS Monaco en PSV. Tegenwoordig als zaak waarnemer nog vaak in de ArenA te vinden. Jan Mplby Speelde begin jaren tachtig twee seizoenen voor Ajax. Daarna ruim tien jaar in dienst van Liver pool, voordat hij speler/manager werd bij Swan sea City. Belandde wegens roekloos rijgedrag een poosje achter de tralies. Jesper Olsen Publiekslieveling die samen met Johan Cruijff de beruchte strafschop (want: in tweeën) tegen Hel mond Sport nam. De pingelaar, bijgenaamd De Vlo, bracht zijn beste performance in de beruchte Ajax-FeyenooTd die in 8-2 eindigde. Perez: de Deense dynamiek die Ajax hard nodig heeft. Dan Pedersen De beoogde opvolger van Dennis Bergkamp, maar nooit bestand tegen de druk die dat met zich meebracht. Lang sukkelend met een 'ver keerd verwijderd wratje' onder zijn voet. Uitein delijk succesvol verdrongen door een andere Scandinaviër: Jari Litmanen. Tom Sondergaard Allereerste Deen in Ajax-dienst. Kon begin jaren zeventig geen plek veroveren tussen de geves tigde orde. Kwam slechts tot tien officiële wed strijden, voordat Rinus Michels hem weg stuurde. Jan Sprensen Zat naar verluidt al op de camping toen Johan Cruijff hem belde. Blonk uit om op bet Amster dam 700-toernooi (1987/1988), maar bleek niet goed genoeg voor het eerste elftal. VertTok na één seizoen naaT Portugal. Ole Tobiasen Talentvolle rechtsback, gekomen van SC Heeren veen. Zware knieblessure verhinderde dat hij een echte topper werd. Keerde terug naar Denemar ken en liep onlangs tevergeefs stage bij ADO Den Haag. Steen Ziegler Speelde in de jaren zeventig vijf seizoenen voor Roda JC. Keerde vervolgens terug naar zijn thuis land. Miste de entourage van het topvoetbal en speelde nog twee seizoenen voor Ajax alvorens definitief te stoppen. Morten Olsen Won in 1998 de dubbel met Ajax, het kampioen schap en de beker. Viel uiteindelijk over de arbi tragezaak die de broertjes De Boer tegen Ajax aanspanden. De daaropvolgende verslechterende resultaten zorgden - na anderhalf jaar - voor een voortijdig vertrek van de Deense coach. (DS)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 9