'Het enige dat telt, is het voetbal Als dat goed loopt, gaat de rest vanzelf 'lk wist gewoonmij gaat het wél lukken. Het komt goed. Dat is ook gebleken.' 'Ik* heb iets voor ogen, een bepaald doel, en laat me daar niet vanaf brengen.' 17 FEBRUARI 2006 NUMMER 13 AjAX LIFE Klaas-Jan: stunten maar! LEERMEESTER Zijn leermeester bij de voetbalschool van PSV was Willy van der Kuylen. Een grootheid: tussen 1964 en 1979 was de zachtmoedige man met bet daverende schot liefst twaalf keer clubtopscorer. 'Daar had ik een goede band mee. Qua voetballen was-ie gek van me, eigenlijk. En ik van hem. Het klikte direct. PSV was een stapje hoger voor me, maar na de voor bereiding ging alles als een tierelier. Hij heeft mij als trainer van de Ai bijgebracht hoe je goed een bal moet trappen. En afronden, vooral. Dat beheerste hij natuurlijk zelf perfect.' Bij PSV zag Guus Hiddink in HuntelaaT niet de groeibriljant die hij uiteindelijk wél werd. Eén keer viel hij in bij PSV's hoofdmacht, tegen RBC. GTappig DE PERFECTE 9 Wat maakt Klaas-Jan de geschikte spits voor Ajax? Martin van Geel was bij zijn perspresentatie in de ArenA lovend: 'Voor ons is Klaas-Jan de perfecte nummer 9. Hij past geweldig in ons plaatje.' Zijn trainer bij Jong OTanje, Foppe de Haan, deed er nog een schepje bovenop: 'Klaas-Jan, dat is een hele beste. Die laat zich de kop niet gek maken.' Hij is nuchter, zeg je dan. Vind hij dat zelf ook? 'Tsja... Vaak is het zo dat iemand,bijvoorbeeld een journa- list, dat roept en iedereen neemt dat dan over. Voor dat je het weet, is het de enige waarheid. De meeste mensen oordelen niet op eigen waarneming, maar op wat ze horen of lezen. Maar om antwoord te geven: ik ben wel behoorlijk nuchter, ja.' Amsterdam - Weinig voetballers hebben het meegemaakt: in ruim een maand scoren voor een club (Heerenveen) tegen een club (Ajax) en in hetzelfde stadion (Abe Lenstra) scoren tegen dezetfde club (Heerenveen) voor de tegenstander van toen (Ajax). Bent u er nog? Klaas-Jan Huntelaar deed 't, zonder met z'n ogen te knipperen. De spits is samen met Jaap Stam en Kenneth Perez onze hoop op een mooie toekomst (die snel moet beginnen). De pas 22-jarige aanvaller van Ajax heeft al een indrukwekkend voetballeven achter zich: H&K, Go Ahead Eagles, De Graafschap, PSV, AGOW, Heeren- veen en dus nu Ajax. Het begon allemaal in Drempt. Of beter: in Hummelo. In augustus 1983 zag Klaas-Jan het levenslicht, net toen de familie Huntelaar verhuisde van Drempt naar Hummelo. Ter oriëntatie: dat ligt in de Achterhoek, tussen Arn hem en Doetinchem. Landelijk, heel landelijk zelfs. Een plek waar nog zoiets bestaat als de Humme- lose Volksfeesten, leder jaar trekt een optocht door de dorpen, met voorop de Bielemannen, oftewel de Bijlmannen. Traditioneel ruimen die mannen hin derpalen uit de weg. Wat heeft deze folklore met Klaas-Jan te maken, vraag je je wellicht af. Als er iets symbool staat voor Huntelaars carrière, dan zijn het deze Bielemannen. Onderweg naar zijn per soonlijke top hakt hij onverstoorbaar alle hinder palen omver. Voetballen begon op straat of op het schoolplein. 'We maakten zelf goaltjes van hout en daar gingen we, met een klein balletje. Soms met partijtjes op één doel. Als je scoorde, moest je keepen.' Klaas-Jan scoorde vaak. En stond dus vaak op doel. Was Klaas- Jan goed? 'Het is een beetje raar om zelf te zeggen, maar ik zag wel dat ik iets meer talent had.'Als vier jarige deed hij illegaal mee bij de plaatselijke ver eniging H&K.'Eigenlijk een beetje te vroeg. Maar ik was altijd op de club, omdat mijn broer daar voet balde en m'n vadeT de F-jeugd trainde. Ik deed gewoon mee, terwijl ik nog geen lid was.' GROTE GASTEN Het onverzettelijke mannetje viel op. Na een half jaartje Go Ahead Eagles meldde De Graafschap zich er een shirtje van Arsenal aan over gehouden. Mijn trainer was Wim van Zeist, een echte techniekman. Hij gebruikte veel oefenstof uit de methode van Wiel Corver. Met nadruk op de balaanname, het kappen en het draaien.' detail; Klaas-Jan weet het nog precies:'Ik kreeg één kans. Die schoot ik met links vanuit de draai. RBC- keeper Aerts stond een beetje voor z'n doel en kreeg de bal tegen z'n lichaam. Jammer, maar ja... Toch heb ik nog wel van die invalbeurt genoten.' Het licht doofde langzaam in Eindhoven. De con currentie van Kezman en Vennegoor of Hesselink was te groot. Huntelaar:'Het elftal stond, de keuzes waren bepaald. De jeugd kreeg ook niet veel kan sen. Wat nu met Aisatti en Afellay gebeurt, is puur uit nood geboren. Omdat Vayrynen geblesseerd is, krijgen zij een kans. Ze doen het goed en mogen blijven staan. Soms moet je een beetje geluk heb ben. Dat was in mijn geval niet zo. Ik had geen zin en ook niet het geduld om twee jaar op m'n kans te wachten.' HUURLING Terug bij De Graafschap - als huurling - beleefde Klaas-Jan een vervelend halfjaar. Hans van de Haar kreeg de voorkeur, de overige spelers waren mid denvelders of verdedigers.'Als ik er iets positiefs uit moet halen; ik kwam toch nog meer aan spelen toe dan bij PSV. En op een andere manier: De Graaf schap moest iedere wedstrijd vechten voor de pun- De carrièrelijn van Klaas-Jan bleef stijgen. De vol gende halte: PSV. Met dank aan Robert Fuchs. 'Op m'n vijftiende moest ik bij De Graafschap op het kantoor komen. Ze hadden een brief ontvangen van PSV. Of ik interesse had in een overstap. Op dat moment vocht De Graafschap tegen degradatie en de club had Robert Fuchs van PSV gehuurd. MaaT de club kon hem eigenlijk niet betalen. PSV wilde mij gratis hebben, zodat De Graafschap niets voor Fuchs hoefde te betalen. Pas later hoorde ik hoe die constructie precies in elkaar zat.' UITHUIS Op z'n vijftiende pakte Klaas-Jan zijn tas en ver kaste naar Veldhoven, naar een gastgezin. Best jong, om uit huis te gaan.'Ik had daar geen moeite mee; ik wilde op hogeT niveau voetballen. Het was toevallig een Amsterdams gezin, de familie Jorna die voor werk in Veldhoven woonde. Was erg gezel lig, ik kon het prima met die mensen vinden, 's Ochtends trapte ik drie kwartier op m'n fietsje naar de training. Daarnaast ging ik gewoon braaf naar school. In Doetinchem had ik de havo afge maakt, in Eindhoven ben ik naar het vwo gegaan. ten. Veel knokken, counteren en verdedigen. Ik had soms het idee dat we nooit bij de goal van de tegen stander kwamen. Heel ander voetbal. Het is goed dat ik ook die kant van het spelletje heb meege maakt.' Klaas-Jan deed nog een stapje terug. Bij eerstedivi- sionist AGOW scoorde hij 26 goals in 35 duels. Klaas-Jan wist: de kentering moest komen. En in Apeldoorn vond de spits de broodnodige U-bocht, terug naar de top.'In de eerste divisie is het vaak zo: als je het daar niet laat zien, dan is je kans verkeken. Dat is misschien ook de angst van jonge voetballers om die stap terug te maken. Als het niet goed gaat, loopt je carrière langzaam ten einde.' Klaas-Jan durfde het wel aan. Bij HeeTenveen, de volgende stop naar de top, bewees hij eredivisiewaardig te zijn. En zelfs meer dan dat. Gefocust, dat is een betere typering, beaamt Klaas- Jan.'Ik heb iets voor ogen, een bepaald doel, en laat me daar niet vanaf brengen. En trek me niet zoveel aan van wat anderen roepen of zeggen. Ik wil zo snel mogelijk naar dat doel.' Ondanks zijn kortstondige verblijf bij PSV klopte eT in het jongetje Huntelaar al vroeg een Ajax-hart. Met pa zag hij, we schrijven januari 1995, in stadion Monnikenhuize hoe Ajax zich naar een 3-2 over winning vocht. 'Dat vond ik mooi. Wat een team.' De interesse uit Amsterdam kreeg dan ook de voor keur boven andere gegadigden als Feyenoord, HSV en andere Engelse clubs.'Ik hoorde van de belang stelling van Ajax en wist meteen: dat wil ik. Waarom? Van vroeger uit al, maar ook omdat Ajax altijd goed en verzorgd wil voetballen. En dat past het beste bij m'n speelstijl, bij hoe ik het voetbal benader. Met buitenspelers die doorkomen via de zijkanten, en sterk combinatievoetbal. En het is ook een gevoelskwestie. Ajax had voor mij altijd al een voorsprong. Na de gesprekken met Van Geel en Blind paste alles in elkaar Dan is de keuze niet zo moeilijk.' INNERLIJKE RUST Zijn kracht? Weer die innerlijke rust. Het lijkt wel Zen op het voetbalveld. 'Ik ben vooral sterk in de combinatie. Aanspelen, bal naar de zijkanten afleg gen en door naar de goal, om de voorzet af te ron den. En voor het doel ben ik vrij rustig. Ik weet vaak meteen wat ik wil, waar ik de bal ga schieten.' Col lega Thierry Henry omschreef dat gevoel eerder. Voor de tegenstanders gaat alles net te snel, voor de aanvaller in kwestie lijkt alles in slowmotion te gaan. Huntelaar herkent dat wel: 'Ik kijk altijd goed en neem direct een beslissing. Als die eenmaal genomen is, word ik heel relaxed. Zo gaat 't gebeu ren. Lukt het niet, jammer dan. De rust in mijn hoofd ontstaat door het genomen besluit.' En zo kan het zijn dat hij, ondanks het prijskaartje van 9 miljoen euro, toch nog redelijk ontspannen het Ajax-shirt over z'n hoofd trok. Maar vergis je niet; ook Klaas-Jan voelt de druk die hoort bij een topclub in zwaar weer 'Natuurlijk is het makkelijker op een rij dende trein te springen dan om hem op gang te brengen. Dat is niet makkelijk, maar ik vind het ook wel een uitdaging. Er wordt gebouwd aan een nieuw elftal. En dat proces zie ik wel zitten. Mensen maken eT een groot circus omheen, maar het enige dat telt, is het voetbal. Als dat goed loopt, gaat de rest vanzelf.' bij huize Huntelaar. 'Samen met Jhon van Beuke ring, die daar nu weer voetbalt, kwam ik in de C'tjes terecht. Als eerstejaars D-junior. Ik begon op links back en langzamerhand ben ik via linkshalf en de nummer 10-positie naar voren geschoven. De meeste jongens waren zo'n twee- tot drie jaar ouder. Shit, wat zijn die gasten groot, dacht ik toen. Fysiek kon ik het niet aan, dat verloor ik altijd. Dus zocht ik naar andere oplossingen. Door technisch beter te voetballen dan die grote jongens, bijvoor beeld. Dat onderdeel ontwikkelde ik sterk, eigenlijk uit nood geboren.' Helden uit zijn De Graafschap- tijd: Theo de Wit en Wim van Zeist. Klaas-Jan memoreert:'Wij hadden een fantastische elftalbe geleider, meneer De Wit. Een oude man die echt alles voor ons deed. Hij was helemaal gek van het Engelse voetbal. Hij verzon altijd van die pn'jsvraag- jes waar je voetbalshirtjes mee kon winnen. Ik heb Dat diploma heb ik niet, want dat zou voor mij nog zes jaar duren. Ik mocht drie jaar over één normaal lesjaar doen. Dat duurde me te lang.' Klaas-Jan kan dus nog altijd een HBO-opleiding doen. Desgevraagd kan hij niet direct een leuke studierichting verzinnen. 'Geen idee. Voetbal is voor mij het enige doel geweest. Altijd. Met iets anders houd ik me niet bezig. En ook niet met de vraag: wat als het mislukt? Ik wist gewoon; mij gaat het wél lukken. Het komt goed. Dat is ook gebleken.' De Amsterdamse familie Jorna is niet Klaas-Jans enige link met de hoofdstad. Opa Huntelaar woonde een tijdje in de Amsterdamse Pijp, in de Van Woustraat. 'Hij werkte als gemeenteambte naar. Met de Watersnoodramp in Zeeland is hij daar gaan helpen en leerde m'n oma kennen. Vervolgens zijn ze getrouwd en naar de Achterhoek verhuisd.' Klaas-Jan Huntelaar probeert solo de Utrechtse defensie te slechten.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 8