Fred Grim zoekt een Fred Grim De Ajax-doelman doorgelicht Wie en wat onder de lat? Ajax Life nummer 13 17 februari 2006 'We willen er een ervaren keeper bij. Iemand die op de training ook zijn steentje bijdraagt naar de jonge keepers.' 'Maarten Stekelenburg moet zich concentreren op zijn eigen werk en niet meegaan met het teamniveau.' Hans Vonk, Bogdan Lobont, Maarten Stekelenburg en Kenneth Vermeer aan het begin van dit seizoen. Alleen de laatste twee spelen ook volgend jaar nog bij Ajax. Amsterdam - Ajax beschikt volgend seizoen vooralsnog over twee doelmannen: Maarten Stekelenburg (23) en Kenneth Vermeer (20). Dat er een routinier bijkomt, is duidelijk. Keeperstrainer Fred Grim geeft zijn visie op de oude én de nieuwe doelmannen van Ajax. Doot Sander Zeldenrijk Een dag na de verloren wedstrijd tegen Feyenoord komt Grim de perskamer binnensloffen. De bad- slippers van de kledingsponsor sieren zijn witte sportsokken en net na bet technische overleg beeft bij behoefte aan een dubbele espresso.'We willen er een ervaren keeper bij. Iemand die op de training ook zijn steentje bijdraagt naaT de jonge keepers,' steekt bij van wal. 'Een jongen die ambi tie uitstraalt en dat overbrengt op de groep. Ver gelijk bet een beetje met de manier waarop ik weer bij Ajax kwam, als 28-jarige.' Qua leeftijd dus meer iemand uit de categorie (Abbiati, red.) in de overige duels. Dus dat staat daar dan weer haaks op. Hans wil zijn loopbaan volgend seizoen keepend afsluiten, net zoals Edwin Zoetebier.' Kenneth Vermeer, op een voetstuk geplaatst tij dens bet WK ondeT 20, is de belofte achter Maar ten Stekelenburg. Hij sprak zich in Ajax Life al eens uit over zijn toekomst. 'Het is de bedoeling dat ik komend seizoen tweede keeper word. Of eerste natuurlijk! Als dat niet gebeurt, wil ik verhuurd worden aan een eredivisieploeg. Dat staat ook in mijn contract. Grirm'lk denk dat we daar nog niet ten zijn de flankballen en bij moet de momenten gaan herkennen waarin bij snel dient om te scha kelen, of juist zijn rust moet nemen. Dat verbetert alleen als je duels blijft spelen.' Wat dat betreft beeft de Haarlemmer met 47 duels in vijf seizoenen nog een lange weg te gaan. 'Het is mijn taak om dat met Maarten neer-te zet ten. Ik weet ook dat hij een periode kende, waarin hij door blessures niet speelde of dat Ajax een andere keuze maakte. Hij moet gewoon wekelijks laten zien dat hij de beste van Ajax is en dat hij iedere wedstrijd wil spelen. Anders neemt Hans het over. Als Maarten hier goed keept, komt de rest vanzelf. Hij weet dat hij eerst moet presteren bij Ajax. Als hij die lijn doortrekt, is er een kans dat hij als derde doelman meegaat naar het WK.' Als dat zo is, heeft Oranje met 'Sar',Timmer en Ste kelenburg drie (oud-)Ajax-musketiers op het WK in Duitsland. Wat is eigenlijk de ideale Ajax-doel man? 'Die houdt alleTeeTst de ballen tegen,' grijnst Grim. 'Hij voetbalt mee in ons systeem en raakt niet in paniek als er een terugspeelbal komt. Verder heeft een Ajax-keepeT een goede pass in beide benen en bespeelt hij de diepte bin nen en buiten het strafschopgebied. Ajax verde digt normaliter ver van de goal, maar als je wat meer achteruit geduwd wordt, waardoor de ruimtes tussen de achterhoede en de keeper klei ner zijn, hoor je dat gebied ook te bespelen.' HOUVAST Als een team slecht draait, is het belangrijk dat een keeper zich blijft focussen op zijn eigen taken. 'Maarten moet zich concentreren op zijn eigen werk en niet meegaan met het teamniveau. Zelf verving ik Edwin Van der Sar in een jaar dat er ook veel spelers vertrokken en we geen goed team hadden. Er stond een ploeg met weinig vertrou wen, dat slecht op elkaar was ingespeeld. Maar men dacht dat ik het hier wel even zou gaan lei den, omdat ik hier al een paar jaar rondliep. Ik kon toen moeilijk mijn draai vinden. Daar komt bij dat het Ajax-publiek erg kritisch is, al moet een prof zich daardooT niet laten beïnvloeden. Bij FC Twente en FC Utrecht staat iedereen negentig minuten achter het elftal. Zo help je een ploeg over een bepaald punt heen. Bij Ajax wordt het vertrouwen minder.' Grim geeft zijn speleTS houvast door de 'crisis' te relativeren. 'Ajax strijdt nog mee in de beker, Champions League en play-offs. De titel was een doelstelling. Die halen we niet. Oké, dus kijken we verder. Er is hier de laatste tijd nogal wat gebeurd en je kunt niet met alle omstandigheden reke ning houden. Ik had ook niet verwacht dat Bog dan binnen een paar uur vertrok.' Ook zijn eigen situatie kon vorige zomer anders zijn, zo blijkt aan het einde van het interview. Marco van Basten wilde hem voor de WK-kwalifi- catiereeks toevoegen aan de KNVB-staf.'Louis van Gaal stemde daar niet mee in, omdat het niet te combineren was met mijn werk bij Ajax. Ik was het daar niet mee eens, maaT besloot eT toch vanaf te zien. Als ik het over zou mogen doen, zou ik misschien een andere keuze maken.' Fred Grim houdt alles nauwlettend in de gaten. Bogdan Lobont. De 28-jarige Roemeen vertrok in januari verrassend naar Fiorentina. Hij kon zich niet langer vinden in zijn rol als reserve. 'Ik heb nooit naar het verleden van Maarten, Hans en Bogdan gekeken. Als technische staf kwamen we tot de conclusie dat ze niet zoveel met elkaar ver schilden. We kozen voor Maarten. Hij heeft veel talent, is een Nederlandse jongen en goed in de coaching. Hij is een keepeT waar de komende jaren nog veel groei in zit.' Hans Vonk (36) speelde zijn laatste duel op 2 okto ber, uit tegen Sparta. Sindsdien staat Stekelen burg 24 duels ononderbroken 'op wacht'.'Keepers moet je continuïteit, zekerheid en vertrouwen geven,' gaat Grim verder. 'Al was er bij AC Milan wel een periode waarin de ene doelman (Rossi, red.) in de competitie speelde en de andere op vooruit moeten lopen. Hij traint door een knie blessure al een paar maanden niet mee met de A- selectie. Laten we eerst maar afwachten hoe hij zich ontwikkelt.' ORANJE-KEEPERS Critici menen dat zich achter de huidige Oranje doelmannen Edwin van der Sar en Henk Timmer geen opvolger heeft aangediend. Stekelenburg moet die belofte inlossen, vindt ook zijn keepers trainer. 'Als ik het hele bolwerk af ga, vind ik dat Maarten daar als eerste voor in aanmerking komt. Gezien zijn leeftijd en manier van keepen. Zijn kwaliteiten staan buiten kijf. Hij heeft een geweldige reflex, zet zijn verdediging steeds beter neer, voetbalt goed mee en bespeelt de diepte. Een keeper waar je wat mee kunt. Verbeterpun- Dennis Gentenaar, tweede keeper van de Borussen. Ajax is druk op zoek naar een derde doel man. Wie zijn de kanshebbers? 1. Dennis Gentenaar (30). Was duidelijk in zijn commentaar toen Ajax Life hem vroeg of hij komend seizoen voor Ajax wil spelen: 'Ja!' De zin 'hopelijk komt het tot een afspraak' kwam daar al snel achteraan. Ging voor een jaartje naar Dortmund, keepte volgens afspraak nog geen officiële wedstrijd in het eerste en is na dit jaar transfervrij. Stond niet zo lang geleden al op het Amsterdamse lijstje. 2. OscaT Moens (32). De tweevoudig interna tional wordt ook een dagje ouder. Zijn AZ-relatie met Martin van Geel is prima. Het probleem lag bij Scheringa. Van Geel kwam, toen het conflict met Scheringa een aflopende zaak was. Een mogelijk obstakel voor Moens zelf: hij zat nog nooit op de reservebank en vraagt zichzelf af hoe hij daar op zal Teageren. Maar: 'Als Ajax komt, zeg ik:'Ja graag!' Een 'Dani onder de lat' zal het commercieel ook goed doen. 3. Edwin Zoetebier (35). Sympathieke doelman uit de Tegio: Volendam. Ervaren en nog 'gezond ambitieus'. Afbouwen bij de wijdbroeken is wel een erg grote stap terug. Bovendien ziet zijn vader hem volgend seizoen graag in de ArenA, zo laat pa Zoetebier per telefoon weten.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 5