De cynische wave Makkies bestaan niet Het moment Frank de Boer hoopt op de C'tjes .■■gaaJXê' Cruijff en de Hofstad shop 10% korting Ajax Life nummer IB 17 februari 2006 I i I - 1 de BOUD'S INN Amsterdam - Vooropgesteld: in dit stadium van de competitie is geen enkel duel een makkie. Ook Ajax-RBC Roosendaal, op 19 februari, is dat niet. Ajax Life dook in de geschiedenisboeken en haalde enkele opmer kelijke uitslagen tegen echte laagvliegers naar boven. 1. Pijnlijke limbo: Ajax - MW, 3-6 Ajax werd in het seizoen 1979-1980 kampioen. Maar helemaal vlekkeloos verliep dat niet. Trainer Cor Brom weTd al vroeg ontslagen en opge volgd door Leo Beenhakker. Ton Blan ker werd gepresenteerd als de nieuwe Johan Cruijff, maar droop na een seizoen gedesillusioneerd af. Ajax kon nauwelijks overtuigen, maar won op de juiste momenten. Tegen MVV,op 20 maart 1980,nam de ploeg een terechte 3-2 voorsprong. Maar na de thee lukte er niets meer en gingen de Limburgers er met de zege vandoor. Excuus: dit duel vond plaats tussen de twee slopende duels met Nottingham Forest in de verlo ren halve finale van de Europa Cup voor Landskampioenen. 2. Dag en 'n traan: Ajax - Groningen 0-2 Twee dagen daarvoor had Ajax de titel binnengesleept. Kennelijk waren alle Ajacieden nog niet hele maal uitgeslapen. Het duel op 3 mei 1994 stond ook nog eens in het teken van het afscheid van Stanley Menzo en Stefan Pettersson. Ajax was er met de gedachten niet bij en Groningen boekte een cruciale zege op de voor laatste speeldag. De ploeg uit het hoge noorden eindigde één punt boven de degradatiezone. 3. DuTe vis: FC Volendam - Ajax, 1-0 Dit duel op 12 april 1994 ziet eruit als een uitwedstrijd. Op papier was dat ook zo, in werkelijkheid niet. FC Volen dam week uit naar het Olympisch Sta dion vanwege de bouw van de Noord- tribune in het eigen stadion. De hele weTeld verwachtte een riante zege van de aanstaande kampioen. De reguliere thuiswedstrijd, in De Meer, was al in een 3-1 zege omgezet. Volendammer Arie Obdam zette de wereld in de 36ste minuut op zijn kop, 1-0! 4. Flaagse bluf: Ajax - FC Den Flaag, 2-3 Weer fungeert het Olympisch Stadion als decor. De tweede wedstrijd van het seizoen, op 17 augustus 1987, verloopt dramatisch. De Hagenezen tonen zich in slecht weer steeds een stukje feller en pakken verrassend de zege. Het levert ze twee punten op die ze dat sei zoen ternauwernood van degradatie behoeden. Aron Winter en Rob Wit- schge krijgen na deze ontluisterende Jari Litmanen druipt af na de 1-3 thuisnederlaag tegen Fortuna Sittard op 18 april 1999. nederlaag hun kans in het eerste. De volgende opponent is PSV. Ajax wint, opnieuw in het Olympisch, met 2-0. Het kwam dat jaar helemaal goed. In Athene veroverde Ajax de Europa Cup 2, in het Haagse Zuiderpark de KNVB Beker. (AV) Amsterdam - De jeugdopleiding van Ajax krijgt er met de mogelijke komst van Frank de Boer (35) weer een kwaliteitsinjectie bij. 'Zonder karakter en wilskracht begin je niets.' ff V MW» JU* *tï, mm mM mJr «Ml r-' >/'-■ Ajax-Willem II: de fans van vak-410 bleven de eerste vijftien minuten op de omloop. Amsterdam - Na de aftrap van het thuisduel tegen Willem II was te zien (en vooral te horen!) hoe vervelend voetbal kan zijn zónder supporters. De ArenA leek vijftien minuten lang een evenementenhal met de sfeer van een doordeweekse postzegel- beurs. De fans van Vak 410 kwamen uit protest tegen de slechte resulta ten later het vak op.'De achtste posi tie. Is dit ambitie?' En:'Vijftien minu ten niet te horen, want weer verlo ren.' Ook de F-side heeft dat wel eens gedaan. Als ze na de stilte weeT staan te zingen, merk je eigenlijk wat je mist. En gezongen werd er, op deze toch memorabele woensdagavond in februari. Niet uit vreugde, maar uit puur cynisme. MaTkus Rosenberg had Ajax in de 55ste minuut op 1-0 gezet en het gejuich was nog redelijk oprecht. De stadionklassiekers die daarna werden gezongen ('Op een slof en een ouwe voetbalschoen...' en 'We are the champions', om er maar een paar te noemen) en de pogingen tot een wave te komen, dropen van het cynisme. Dat cynisme is verontrustend voor Ajax. Uit doffe gelatenheid en naar geestige stilte spreken nog een soort betrokkenheid: wat mijn club laat zien, doet pijn aan m'n supporters- hart. Ik zwijg liever. Cynisme is veel erger. Dat duidt op afstand, kilte. Kan je cynisch zijn over iets waar je echt van houdt? (EE) Door Sander Zeldenrijk Ha Frank, hoe gaat het in je laatste sei zoen? 'Niet zo goed. Ronald en ik spelen voor Al Sham al. Die ploeg degradeerde vorig seizoen net niet. Nu staan we na twintig van de 28 duels op de voorlaat ste plaats. We spelen met veel lokale jongens en die zijn van een minder niveau. Ik speel bijna alles, maar was laatst geschorst vanwege mijn zesde gele kaart. De meeste krijg ik voor pra ten. Die scheidsrechters hier zijn echt dramatisch.' Het ziet er naar uit dat je volgend jaar de opleiding komt versterken. Wanneer belde John van den Brom? 'Twee maanden geleden. Ik stop hier volgend jaar en wil de cursus Coach Betaald Voetbal doen. Ronald blijft hier nog een jaartje. Ik ga in mei terug naar Nederland. Daarna moet ik waar schijnlijk nog even terug om alles definitief af te handelen. Dat is in Oatar vaak een heel gedoe met de papieren. Vervolgens ga ik naar het WK en daarna verwacht ik met de cursus te beginnen.' En bij Ajax? 'Ik hoop dat ik de C'tjes kan trainen, hoewel ik daaTbij afhankelijk ben van Ajax. Ik weet van mezelf dat je als spe ler in die fase voor jezelf het beeld hebt of je profvoetballer kunt woTden of niet. Ze gaan vier keer per week trai nen. Dan begint het echte werk.' Waar ga jij de nadruk op leggen? 'Karakter. Dat is heel belangrijk. Zonder karakter en wilskracht begin je niets, ook al heb je nog zoveel talent. Venler zal ik ze de nodige slimmigheidjes leren. Een sliding is voor een verdedi ger het laatste redmiddel.' Hoe heb jij de opleiding zelf ooit erva ren? 'Heel positief en leuk. Ik begon bij Dirk de Groot. Zijn geest waart geloof ik overal bij Ajax rond, ha. Hij maakt altijd een feest van iedere training. Ple zier is een belangrijk onderdeel.' Wat weet je van de huidige opleiding? 'Sonny zit er, Bryan, Aron komt er vol gend jaaT bij, en Wim Kwakman en Arnold Mühren lopen er. Het is een cliché, maar het zal inderdaad weeT voelen als thuiskomen.' Voor mij was de rivaliteit tussen Amsterdam en Den Haag altijd ver bonden aan één doelpunt. Als veertienjarige gingen m'n broertje en ik voor de eerste keer alleen naar Ajax. Op het pro gramma stond Ajax - FC Den Haag (toen nog FC). Vanaf Amsterdam- Noord met de bus naar het Centraal Station en vervolgens met tramlijn 9 naar De Meer. In mijn herinnering was de route over de trambaan erg hobbelig (of het kwam door de hos sende jongens achterin de tram, dat kan ook). Bij het stadion was het een drukte van belang. Vol verwachting sloten we aan bij de rijen voor de kassa's, aan de Diemenzijde. Toen we langs de loketten waren, hadden we alle bei een kaartje, met een grote F daarop. 'Leuk hoor,' zei m'n broertje nog, 'dan staan we bij die jongens die altijd zo zingen.' Vrolijk huppel den we richting de tribune. En inderdaad, al voor de wedstrijd was het op het stavak vrij rumoerig. Ik zag een jongen met een leren jac- kie en een notitieblok driftig schrij ven. Ik vroeg me af wat hij deed. ik hoefde niet lang op het antwoord te wachten. Een paaT jongens vroegen 't hem.'Ik schrijf een stukje voor de Revu.' Toen nog geen Nieuwe Revu, vandaar. Een paar tellen later vloog zijn notitieblokje door de lucht, hoorde ik wat klappen vallen en: 'Doe normaal, man!' Het leren jac- kie werd afgevoerd. Het leek m'n broertje en ik verstandiger naar de hekken onderaan te gaan. Daar was ruimte. Straks zagen ze ons als tweeling aan voor nazaten van Van der Kerkhof. Je weet maar nooit. De wedstrijd was net begonnen en Johan Cruijff kwam vrij, voor ons links aan de Tand van het straf schopgebied. Met een effectvolle trap (buitenkantje rechtervoet, zo nonchalant, zo fijntjes) krulde JC de bal in de kruising, rechts van ons. Gebroederlijk stonden we met open mond naar de mooiste goal van ons leven te staren. Totdat er een stort vloed van uitzinnige fans richting de hekken kwam. Als ik aan FC of ADO Den Haag dacht, dacht ik aan dit doelpunt. Zelfs nog dit seizoen, na die treurige 2-2. Tot de overval op het suppor- tershonk bij het Zuiderpark, een week geleden. Het voetbal (en alles daaromheen) is veranderd. En mis schien wel té veel, naar mijn smaak. Erol Erdogan De lange zijde op de eerste ring van de Amsterdam ArenA krijgt eindelijk de let ters die het verdient: AFC Ajax. Hier is de test te zien met groene letters, straks wor den het witte letters op een rode achter grond. Zo wordt het stadion langzaam steeds meer ons Ajax-huis. De vervanging van de stoeltjes moet volgend seizoen klaar zijn. Gehele nieuwe adidas Ajax collectie is op voorraad! leden Ook verkrijgbaar de AFC A kledinglijn Levering door heel Nederland Oosterdiep westzijde 5, 7881 GK EMMER-COMPASCUUM Telefoon: (0591) 35 10 41 http://www.bouds-inn.nl

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 3