'Ajax heeft me zo sterk gemaakt' Vermaelen: Vlaamse reus in verdediging Ajax Life nummer 12 27 januari 2006 'Bijna elk kind vindt het leuk om acties te maken en de bal in de kruising te schieten. Ik geniet er juist van de ballen tegen te houden.' 'Op het veld ben ik alles behalve de zogenaamde typisch bescheiden Belg. Ik houd van spijkerhard verdedigen.' Wie de grens naar België oversteekt, arriveert daadwerkelijk in het buitenland. Terwijl de snel wegen slechter, de boerderijen bouwvalliger en de weilanden uitgestrekter worden, doemen de kleine huisjes met het roodgesteente en de hou ten telefoonpalen steeds vaker op. De kleine, typisch Vlaamse dorpen, met hun idyllische smalle straatjes en onmisbare kerktorens, zijn er talrijk. In één van hen groeide Thomas Vermaelen, nu basisspeler bij het kosmopolitische Ajax, op. In Stabroek, ongeveer vijftien kilometer over de grens, boven de rokende schoorstenen van Ant werpen, legde de verdediger de basis voor zijn prille carrière. Nog steeds bezoekt hij in zijn vrije tijd het ouderlijk huis. 'Vroeger was onze achter tuin één groot grasveld, met aan de zijkant een goal. Mijn broer, neef en ik en soms wat kinderen De Vlaamse reus, Europees tegen Arsenal uit de buurt gingen daar regelmatig een balletje trappen. Elke woensdagmiddag, na schooltijd, trokken we onze kicksen aan. Er werd vaak één tegen één gespeeld en ik stond meestal op doel. Bijna elk kind vindt het leuk om acties te maken en de bal in de kruising te schieten. Ik geniet er juist van de ballen tegen te houden. Misschien heb ik toen al onbewust de basis voor het verde digen gelegd.' Voetballen was in de familie Vermaelen meer regel dan uitzondering. Zijn eerder genoemde broer en neef bleken talent te hebben en meldden zich aan bij Germinal Ekeren. Kleine Thomas volgde in hun kielzog. 'In mijn familie stond voet bal centraal. Ik dacht er niet eens aan om een andere sport te gaan bedrijven. Op mijn vijfde stapte ik daarom bij Germinal binnen. Die club Zo'n 165 kilometer verderop, in Stabroek (17.500 inwoners), pakten de ouders van Thomas het leven weeT op. In de wetenschap dat zoonlief in één van de zwaarste voetbalopleidingen ter weTeld probeerde door te breken, gingen pa en ma door met het familiewerk. Loodgieterbedrijf Vermaelen is net over de grens namelijk een begrip. 'Misschien is het bedrijf daar nog wel bekender dan ik! Ik kan in Stabroek rustig over straat lopen. Ik word soms wel herkend, maaT de mensen zullen me niet zomaar aanschieten. Bel gen reageren over het algemeen toch wat rusti ger dan Nederlanders. Het is heerlijk om in mijn vrije tijd terug naar Stabroek te gaan. Dan ben ik even weg uit alle hectiek.' KAMELEON Een week na zijn komst naar Amsterdam, voelde Vermaelen zich al op zijn gemak. De kameleon heeft niet veel tijd nodig.'Ik heb nooit veel proble men gekend, ben ook nooit een moeilijke jongen geweest. In Stabroek stond ik niet bepaald bekend als een schoffie. Ik haalde er nooit verve lende streken uit ofzo. Ik heb van huis uit zelf standigheid en een zacht karakter meegekregen.' De Amsterdamse bluf was hem toen nog onbe kend. 'Met alleen een grote of bijdehante mond redt niemand het. Het gaat erom dat een individu sterk genoeg is en voldoende voor zichzelf kan zorgen om te slagen. Dankzij mijn opvoeding en de normen en waarden die ik van mijn ouders en te gaan slapen. Blind kende Vermaelen immers nog uit de jeugdopleiding. 'Hij haalde me vorige zomer terug naar het eerste elftal, nadat ik voor een halfjaar aan RKC was uitgeleend. Ik moest me opnieuw in Ajax 1 bewijzen. Op een gegeven moment had ik het geluk, dat de trainer perso nele problemen in de verdediging kreeg. Daar door kon ik mijn kans pakken.' En zo komt het dat Vermaelen sinds september vorig jaar niet meer weg te denken is uit de nieuwe sobere, Amster damse verdediging. Als klap op de vuurpijl tekende de Belg in november vorig jaar ook nog eens een verbeterd contract tot 2010. Een teken dat Ajax in hem een belangrijke speler voor de toekomst ziet. 'Ik ga er van uit, dat ik mijn basis plaats zal behouden. Maar ik mag nog niet tevre den zijn. Er zijn nog steeds zaken voor verbetering vatbaar.' Zo wil Vermaelen nog harder worden.'Op het veld ben ik alles behalve de zogenaamde typisch bescheiden Belg. Daar moet ik de duels aangaan en winnen. Ik houd van spijkerhard ver dedigen. Ik ben een groot fan van Italiaanse man dekkers als Marco Materazzi van Inter, Alessandro Nesta, Paolo Maldini van Milan en Fabio Canna- varo van Juventus. Ik vind het mooi om te zien hoe zij op het veld de baas zijn.'Wie is er nu eigenlijk verantwoordelijk voor de doorbraak van Vermae len? Hebben zijn opvoeding, inborst en karakter de doorslag gegeven, of is het iets anders? 'Ik ben dankzij de Ajax-opleiding uitgegroeid tot de spe ler die ik nu ben. Ajax heeft me zo sterk gemaakt.' het gastgezin geleerd heb, is mijn beginperiode bij Ajax rustig verlopen. Het gastgezin gaf me bij voorbeeld veel vrijheid, maar dat misbruikte ik niet. Ik ging geen gekke dingen doen.' Ook voet ballend gezien kende de ontwikkeling van Verma elen geen obstakels. Op zijn achttiende belandde hij in het Beloftenelftal, dat toen nog onder lei ding stond van de huidige bondscoaches Marco van Basten en John van 't Schip. 'Dat zijn niet alleen twee heel goede trainers, maar ook twee goede mensen. Zij waren heel sympathiek, maar nieuwe satellietclub van Ajax, geboren. Thomas speelde in de Ci. 'In die periode werd de mandek ker in me pas echt geboren. Voorheen stond ik wel eens op het middenveld, maar bij GBA werd ik de vaste linker centrale verdediger.' Het duurde niet lang of de grote broer uit Amsterdam toonde interesse. Na een korte testperiode in 2000 werd de talentvolle Belg definitief overgeheveld naar Ajax. 'Ik was toen pas vijftien jaar oud. Dat is inderdaad best jong om naar een grote en onbe kende stad in het buitenland te verhuizen. Mijn ouders en ik hadden er echter alle vertrouwen in. Vooral omdat Ajax alles perfect regelde.' Zo kon Vermaelen in de Bijlmer de havo afmaken en werd hij via de club bij een gastgezin in Amstel veen geplaatst. 'In het begin had ik het wel even moeilijk. Maar ik werd goed opgevangen door Ajax en het gastgezin. Het klikte meteen met hen, ik voelde me er thuis.' konden ook op het juiste moment heel streng zijn. Soms stonden ze middenin de groep, de andere keer er boven. Dat sprak mij zeeT aan.' Dat de twee oud-aanvallers tevreden over hem waren, bleek toen hij na slechts een halfjaar in het tweede gebald te hebben, al naar de A-selectie mocht doorstromen. De toenmalige hoofdtrainer Ronald Koeman liet hem in het seizoen 2003- 2004 op het hoogste niveau debuteren. 'Dat was tegen FC Volendam. Ik zal het, net als mijn Cham pions League-debuut tegen Arsenal, nooit verge ten.' TOEKOMST Even raakte Vermaelen in paniek toen Ronald Koeman in februari 2005 ontslagen werd. Hij was immers de trainer die de Belg in Ajax 1 een kans had gegeven. Maar toen Danny Blind zijn opvol ger bleek te zijn, durfde de verdediger weer rustig Stabroek - Familie- en Loodgieterbedrijf Vermaelen doet bij onze zuiderburen eerder een bel letje rinkelen dan de naam Thomas Vermaelen. De twintigjarige verdediger maakt sinds vier maanden onderdeel uit van de basiself van trainer Danny Blind. Ajax Life zocht hem in zijn voormalige woonplaats Stabroek in België, voor een openhartig gesprek. Door Patrick Leemans kende geen talentendagen of proefperiodes zoals Ajax. ledeTe jongen kon zich daar gewoon inschrijven. Toen was ik helemaal nog niet bezig met het idee om profvoetballer te worden. Het eerste elftal van Germinal leek al zo ver weg! Ik wilde gewoon plezier maken.' GBA In 1999 fuseerde zijn club met Beerschot, een andere Belgische Eersteklasser. Op dat moment werd GeTminal Beerschot Antwerpen (GBA), de

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 9