Bekeren tegen Heerenveen Een makkie (historisch gezien) Ook Lobont gaat mediteraan Open brief aan Nourdin - Het moment 27 JANUARI 2006 NUMMER 12 AJAX LiFE Amsterdam - Op 2 februari staat Ajax in de kwartfinale van de Catarode Cup tegenover sc Heerenveen. Voor de zesde keer, sinds de invoering van het cuptoernooi in 1956. Veel problemen kenden Ajacieden niet tegen de dragers van het pompeblêddenshirt. Door Martijn Mooiweer 29 september 1963, sc Heerenveen - Ajax 2-3 7J. Henk Croot 0-1, 28. Piet Keizer 0-2,57. Krist i-2, 83. Prummel 2-2, ïog. Henk Croot 2-3. In het post-Abe Lenstra tijdperk, de Friese volksheld was acht jaar eerder naar Enschede vertrokken en had daar zojuist op 42-jarige leeftijd zijn car rière beëindigd, lootte SC Heerenveen in de eerste ronde van de KNVB-beker tegen Ajax. Het knusse stadionnetje aan de J.H. Kruisstraat zat volgepakt en de toeschouwers kregen een waar spektakelstuk voorgeschoteld. Door treffers van Henk CToot en Piet Keizer was de Amsterdamse ploeg van de Engelse trainer Jack Rowley al binnen het half uur op een 0-2 voorsprong gekomen. Na rust stelde de Tweededi visionist echter orde op zaken. Via Krist en Prummel sleepten de Friezen een verlenging uit het vuur. Een goal van Henk CToot na 109 minuten was Heer enveen in de extra speeltijd te mach tig. Ajax zou dat seizoen reiken tot de halve finale. Op het neutrale terrein van stadion De Galgenwaard in Utrecht was ADO met 1-0 te sterk. 20 mei 1993, Ajax - sc Heerenveen 6-2 7. Edgar Davids 1-0,33. ErikRegtop 1-1,45. Marc Overmars 2-1, 6g. Stefan Petterson 3-1, 82. Dennis Bergkamp 4-1, 87. Dan Petersen 5-1, 88. Marc Overmars 6-1, go. Rodion Camataru 6-2. Voor de bekerfinale in de Rotterdamse Kuip hebben ruim 23.000 Friezen het noorden voor één dag verruild voor de Randstad. Het is het moment waarop beide clubs hoogtijdagen beleven. Sc Heerenveen promoveerde met traineT Foppe de Haan kort na de eindstrijd via de Nacompetitie naar de Eredivisie (waaruit het sindsdien nooit meer zou verdwijnen) en Ajax had een jaar eerder beslag gelegd op de UEFA Cup en was onder trainer Louis van Gaal bezig aan een onbeschrij felijk succestijdperk. Het niveauverschil op Hemelvaartsdag werd in de tweede helft duidelijk zichtbaar. Nadat de dapper strijdende Friezen met een 2-1 achters tand de rust hadden bereikt, liep Ajax aan de hand van de naar Internazionale ver trekkende Dennis Bergkamp, hij speelde zijn laatste wedstrijd voot de Amster damse club, na de pauze uit naar een klin kende 6-2 overwinning. 10 november 1993, Ajax - sc Heerenveen 8-3 20. Stefan Pettersson 1-0, 22. Tony Alberda 1-1, 3g. Frank de Boer 2-1, 43. Ronald de Boer 3-1,47. Stefan Pettersson 4-1,4g. John van den Brom 5-1,56. Finidi Ceorge 6-1,64. Dan Petersen 7-1,65. Tony Alberda 7-2,76. Tony Alberda 7-3, go. Fin idi George 8-3. Een halfjaar na de bekerfinale treffen Ajax en sc Heerenveen elkaar opnieuw. Deze keer is, in de derde ronde van het cuptoernooi, het Olym pisch Stadion het decor. Wederom kunnen de voor lijfsbehoud vech tende Friezen de latere landskam pioen niet bijbenen. Spits Tony Alberda scoort dan wel knap driem aal, zijn prestatie verbleekt bij de acht treffers die Ajax in een galavoorstel ling neerzet. Voor Louis van Gaals Ajax is dat seizoen de halve finale het eind station en de KNVB-Beker. Toen half maart de ontmoeting met NEC op het programma stond, waren de Amster dammers net terug van een ontluiste rende nederlaag in het UEFA Cuptoer nooi tegen AC Parma. De Nijmegena- ren profiteerden optimaal van de dip waar de Amsterdammer in verkeer den en wonnen met 1-2. 7 mei 1998, Ajax - sc Heerenveen 3-0 39. Jari Litmanen 1-0, 55. Shota Arve- ladze 2-0, 65. Danny Blind 3-0. In de halve finale van de nationale bekerstrijd ontmoeten Ajax en sc Heer enveen elkaar voor de vierde maal in cupverband. Anders dan in voorgaande ontmoetingen is het niveauverschil nu niet zo groot. Ajax beleeft het eeTste seizoen aan de hand van de Deense trainer Morten Olsen. Foppe de Haan heeft de Friese club opgestuwd in de vaart der volkeren. Hij beschikt over de ontketende superspits Ruud van Nis- telrooij. Die woTdt in de ArenA keurig aan banden gelegd door de Nigeriaan Sunday Oliseh. Omdat de aanvallers Michael Laudrup en Shota Arveladze het op hun heupen hebben, wint Ajax eenvoudig met 3-0. Het is de opmaat voor een verrassend goed seizoen van de Amsterdammers, die beslag leggen op de dubbel. Op eerste paasdag is er de titel, op hemelvaartsdag wordt PSV in de finale met 5-0 vernederd. 27 januari 2005 Ajax - sc Heerenveen 2-0 88. Angelos Charisteas 1-0, go. Ryan Babel 2-0. De vijfde confrontatie tussen Ajax en Heerenveen vond vorig seizoen in de ArenA plaats. Ditmaal betrof het een duel uit de vierde ronde. Voor beide ploegen was het de tweede wedstrijd sinds de winterstop en voor Ajax meteen al een heel belangrijke. Onder trainer Ronald Koeman, die later in het seizoen zou opstappen, waren na een abominabele eerste seizoenshelft reeds veertien punten verspeeld en was de titel zo goed als zeker uit handen gegeven. De beker moest en zou daarom binnen worden gehaald. Het broze zelfvertrouwen van de Amsterdammers kreeg tegen de Friezen geen sterkere basis, want in zijn tweede wedstrijd in het witte shirt met de rode baan behoedde Angelos Charisteas de thuisploeg pas twee minuten voor tijd voor een nieuwe domper. Dat het zich aandie nende talent Ryan Babel er in bles suretijd ook nog 2-0 van maakte, gaf de eindstand een draaglijker aan zien. Veel extra hoop op bekerwinst werd er niet mee gewonnen. Toch reikte Ajax nog tot de halve finales. Daarin vond Ajax zijn Waterloo in Til burg, tegen Willem II en raakte Max well zwaar geblesseerd. Ronald de Boer scoorde één keer toen Ajax 10 november 1993 gehakt maakte van de Friezen. Als het dit jaar net zo gaat als vorig seizoen, zijn we dik tevreden. Bogdan Lobont, al tijden een keeper zonder doel, is door het Italiaanse Fiorentina uit z'n lijden verlost. De Roemeen viel bij Ajax vooral op door zijn gymnastische oefeningen als de bal aan de andere kant van het veld was, door zijn zeer ongelukkig bles sures én door zijn fanatieke coaching vanaf de bank. Je zag trai ner Koeman af en toe naar de bank lopen en zeggen: 'Bogie, alsjeblieft effe rustig nu.' Nog nooit hebben we zo'n meelevende tweede doelman gezien (met bijpassende schorre stem) en dat zal ook lang niet meer gebeuren. Het komende Italiaanse avontuur is voor 'Bogie' een prachtige kans zich weer in de kijker van het nationale elftal te spelen. En gezien zijn kwali teiten hoort hij daar ook in. Ajax neemt afscheid van een markante persoonlijkheid wiens goeie kanten nooit helemaal tot z'n recht zijn gekomen in Amsterdam. Gelukkig voor hem zijn de Roemenen zo'n beetje de Italianen van de Balkan, dus hij zal zich snel thuis voelen bij z'n nieuwe club. (EE) Lobont heeft zojuist een strafschop tegen NEC gestopt en viert dat met zijn medespelers. Beste Nourdin, Om met de deur in huis te vallen: ik schaam me. Tegenover jou, vooral. Heb ik dan iets misdaan? Nee, eigenlijk niet. Het gaat om een diepgaande plaatsver vangende schaamte. Ik zat vóór Ajax - NEC met een goed gevoel op de tribune. De eerste wedstrijd na de winterstop, altijd leuk. En Ajax had nog een nieuwe spits ook. De sfeer was goed. Ik ver heugde me op een mooie voetbalmid dag. Bij het omroepen van de opstelling schaamde ik me voor het eerst. Negen Ajax-namen werden met gejuich begroet, de tiende naam met nog meer enthousiasme. Maar bij de elfde naam was er boegeroep. Nourdin Boukhari! Hè? Dit is de naam van een Ajacied! We spelen thuis, we komen voor Ajax! En toch; ontstemde, negatieve geluiden van de tribune. Naarmate de wedstrijd vorderde, kroop ik steeds verder weg in m'n jas. Ik schaamde me steeds dieper. Een Ajacied, in eigen huis keihard uit gefloten. Belachelijk, maar op die zon dag tegen NEC gebeurde het. Oké, Ajax speelde slecht, het Amsterdamse publiek is altijd kritisch, maar dit? Nog maals: ik schaam me diep. Nog steeds, als ik aan die middag terugdenk. Ik schaam me omdat ik Ajax-supporter ben en dus hoor bij een groep die het nodig vindt alle frustratie en onvrede te richten op één speler Een Ajacied, bovendien. Terwijl er bij de aftrap toch echt elf stonden (toen de negatieve geluiden richting jou steeds harder werden, stond Ajax min of meer met tien man.) Voor wat het waard is: Nourdin, mijn oprechte excuses. Namens alle supporters die er net zo over denken als ik. Het ga je goed, waar je voetbaltoekomst jou ook brengt. F rol Erdogan Hoofdredacteur Ajax Life

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 4