'Ik kon die rustperiode moeilijk accepteren Merci Julien Wat zeg je? De gebroken belofte van Escudé Ajax in de media 27 JANUARI 2006 NUMMER 12 AjAX LIFE 'Ik ben teleurgesteld. Ik ben bier gekomen om te spelen en kan daar door moeilijk tevreden zijn. Bij Ajax pendelde ik tussen veld en bank en daar wilde ik een einde aan maken. Maar bier is de situatie er alleen maar slechter op geworden.' Daniël de Ridder uit in de Spaanse krant Marca zijn teleurstelling over zijn verblijf bij Celta de Vigo. 'Het grote probleem van de club is de Ajax-cultuur. Mensen verdedi gen die cultuur en daarmee komt de club niet verder. Je zult daar dus verandering in aan moeten bren gen zonder het goede van de club cultuur te verliezen.' Freek de Jonge doet tijdens de nieuwjaarstoespraak zijn zegje. 'Ik zie niks om mijn nek hangen.' Klaas-Jan Huntelaarlaat tijdens zijn presentatie nog maar eens zijn nuchterheid doorklinken. 'Hoe lang ik hier nog als voorzitter zit? Nog tot 30 juni en dan stel ik me herkiesbaar. Absoluut! Ajax is een hartstikke mooie club en het is een ongelooflijk leuke en interessante functie.' Voorzitter John Jaakke laat op High- low.nl weten dat hij het liefst nog eens drie jaar aan de club verbon den wil blijven. 'Ik houd er niet van om tweede keus te zijn. Blind wist wat ik kon, we hebben samen in één elftal gespeeld en ik was ook nog eens transfervrij. Dat wil in deze dure tij den nog wel eens helpen. Maar ik begreep zijn argumentatie wel. Ik was al 32, lever straks weinig meer op, jonge spitsen houden altijd een transferwaarde. Boos ben ik niet geworden, maar ik was wel een tik keltje teleurgesteld. Ik wilde graag terug naar Ajax, heel graag zelfs, maar nu ben ik blij dat ik de juiste keuze heb gemaakt.' Oud-Ajacied Shota Arverladze zegt waar het op staat in Sportweek. 'Er waren zeker mogelijkheden voor Ajax mij te behouden, maar mijn multifunctionaliteit is een nadeel geweest. Uiteindelijk doe je het voor het team, omdat het team af en toe bepaalde mankementen had. Maar ik had geen zin in mijn vijfde jaar Ajax weer te sukkelen op verschillende posities. Dan is het beter dat je uit elkaar gaat. Ik ben hartstikke trots dat ik bij Ajax heb gespeeld, ik houd zielsveel van die club. Het is nu eenmaal zo gelopen, maar het doet pijn dat ik wegga.' Nigel de Jong geeft op Planet.nl aan waarom hij de club gaat verlaten. 'Het systeem is in wezen helemaal niet zo belangrijk voor een spits. Het gaat er bij een type als Hunte- laar om dat je zo dicht mogelijk bij de goal speelt. Daar ligt zijn kracht. Hij is gevaarlijk als hij bediend wordt in de buurt van de goal. Of je dat in 4-4-2 doet of in 4-3-3 is een nuanceverschil.' Het systeem waar Huntelaar in terecht komt, maakt volgens Wim Kieft in het AD niet uit. 'Mensen zijn met hun foto en hun historie bekend, zodat we ze gerich ter in de gaten houden. Ook bekij ken we wat ze uitspoken bij uitwed strijden.' Hoofdofficier van justitie Leo de Wit van het Amsterdamse parket laat in Het Parool weten te werken aan het in kaart brengen van de harde sup porterskern van Ajax. dig dat hij speelt. Ik kan veel van hem leren, hij heeft meer ervaring en is slimmer. In moeilijke situaties trapt hij de bal de tribune in. Terwijl ik het voet ballend zou proberen op te lossen, geeft hij die bal een hijs.' Ben je inmiddels weer helemaal fit? 'Sinds de winterstop ben ik fit. De trai ner weet wat hij aan me heeft. En of ik nu dertig minuten of negentig minu ten speel, maakt me niets uit.' heb je een tip vaor jouw opvolgers om te vermijden dat ze in dezelfde situatie als jij terechtkomen? 'PTaat veel met de technische staf. Wees niet bang om te zeggen dat je moe bent, maar geef dat gewoon aan. Niemand heeft er iets aan als je het voor jezelf houdt wanneer je er door heen zit.' (DS) Het dipje van Urby Amsterdam - Urby Emanuelson was een beetje moe. Hij begon voortreffe lijk aan het seizoen, maar kreeg vanwege vermoeidheidsverschijnselen rust voorgeschreven. Nu is hij weer helemaal fit. Urby, waarom zien we je nog niet terug in de basis? 'Ik denk dat Ajax het op dit moment rustig aan met me wil doen, ze willen me niet te snel laten beginnen. Ik denk dat ik in bescherming word genomen.' Je begon het seizoen overdonderend. Waarom had je op een gegeven moment rust nodig? 'Ik voelde dat ik het allemaal niet meer kon opbrengen. Ik kreeg last van kleine pijntjes en kon soms niet voluit trai nen. In overleg met de trainer en de medische staf is besloten even wat gas terug te nemen. In eerste instantie kreeg ik één wedstrijd rust zodat ik de week daarop weer kon spelen. Toen dat niet genoeg bleek te zijn, besloot de dokter die rustperiode te verlengen.' Is het vooral te wijten aan het WK- onder-20? 'Er zijn meer spelers die dat WK heb ben gespeeld, die er last van hebben. Afellay van PSV kampt bijvoorbeeld ook met veel kleine blessures. Ik pTaat er veel over met Hedwiges (Maduro, red.) dat het WK toch wel veel energie heeft gekost. Na het WK heb ik vakan tie gehad, eenmaal terug bij Ajax waren de anderen al in conditie en moest ik eT meteen staan. Doordat we een druk schema hadden, kreeg ik geen tijd om te groeien.' In je eerste vaste jaar bij de A-selectie zat je vast niet te wachten op rust. 'Die rustperiode zag ik inderdaad niet zitten. Ik ben jong, ambitieus en wil altijd spelen. Toen m'n lichaam aangaf dat het teveel voor me werd, kon ik het maar moeilijk accepteren. Ik had een aantal dagen nodig om het te besef fen en kwam tot de conclusie dat het verstandiger was wel wat rust te nemen.' Nog onwetend over zijn winnende doelpunt in Enschede verbijt Emanuelson zich op de bank. Was die oververmoeidheid te voor komen geweest? 'Nee, ik denk het niet. Er waren niet veel spelers voor mijn positie, dus was het logisch dat de trainer voor mij koos. Vermaelen, Escudé en Linden- bergh zijn geen echte linksbacks en achter mij zat niemand. Juanfran was nog niet fit, maar ik heb wel eens gedacht dat hij beter hem dan mij had kunnen opstellen.' Let je veel op Juanfran nu je op de bank zit? 'Ja, hij doet het goed en het is verstan- Sevilla - Op woensdag 18 januari tekende Julien Escudé een contract voor 3,5 jaar bij Sevilla. Het was op dat moment zestien graden in de Spaanse stad. Voor de Fransman is de lente vroeg begonnen. Doot Arnout Verzijl Oprecht opgelucht had de Franse ver dediger een dag eerder afscheid geno men van Ajax. Met een wandeling langs de Ajax-burelen, iets wat lang niet alle spelers doen. Het siert de gentleman. Beschaafd, goed opgevoed en netjes. Misschien dat hij het daarom niet redde bij Ajax. Vier andeTe stellingen oveT zijn vertrek. Escudé is te traag om de top te halen. Daar zit wat in. Al in zijn eerste jaar viel de aankoop van Ronald Koeman in negatieve zin op vanwege zijn gebrek aan pure snelheid. Zoals het Ajax bet aamt, stonden de criticasters klaar om hem ongenadig hard neer te sabelen. Na dat eerste jaar kwam Escudé sterk terug. Hij dwong een basisplaats af en bleek zowaar best aardig te kunnen ballen. Toegegeven, zowel onder Ronald Koe man als onder Danny Blind is hij nooit echt doorgebroken. Misschien dat de omweg naar de top verlichting bTengt. Voor zijn eigen toekomst en die van Ajax was het beter te verkassen. Zeker. Thomas Vermaelen is een groot talent. De jonge Belg oogt nu al completer dan Escudé, Daarom ook dat Blind voor hem koos. Met Johnny Heitinga en Hedwiges Maduro beschikt Ajax over nog meer defen sief talent. Met, en daar ontbrak het bij de sympathieke Fransman wel eens aan, oog voor de ruimte vóór hen. In Zuid-Spanje is dat allemaal een stuk minder belangrijk. Daar zal Escudé worden afgerekend op het aantal treffers van de spits die hij moet uitschakelen. Simpel voetbal len, terug naar de basis. Hij zal er aan toe zijn. Ajax mist een culinaire skikampioen. Dat is absoluut waar. Wie moet er nu lekkere hapjes bereiden? De jonge vader had weinig tijd zijn teamgeno ten op gastronomische bacchanalen te trakteren. Maar koken, dat kon hij zeer goed. Net als skiën. Van Sevilla naar de Pyreneeën om lekker af te dalen, dat is een uurtje vliegen. Escudé in de wol ken, zullen we maar zeggen. Hij had nooit aanvoerder mogen worden. Dat is een beetje tricky. Vorig seizoen was er niemand die de vervloekte band wilde dragen. Julien wel. Hij was er trots op ook en hij beschikt wel dege lijk over natuurlijke leiderscapacitei ten. Vanwege de taalbarrière en zijn onzekere positie in de selectie, kwa men die er nauwelijks uit. Desondanks misstond het hem niet. Met de bal aan de voet, band om de arm en het hoofd omhoog opstomend richting midden lijn. Eigenlijk was Escudé een heel fijne voetballer om naar te kijken. We zullen hem toch een beetje missen. Escudé is trots op de Johan Cruijff Schaal. Er is in vier maanden tijd veel veranderd.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 2