'Klaas-Jan Huntelaar is een winnaar. En daar hadden we veel voor over.' 5J 27 JANUARI 2006 NUMMER 12 AJAX LiFE Van Geel, de toekomsl De voetbaltechnische toekomst van Ajax is in handen van Martin van Ceel. Zes maanden na zijn aanstelling weet de technisch directeur het antwoord op de vragen: waarheen, waar voor? En dat is geruststellend. 'Niet alles hoeft op z'n kop. We hebben goede spelers.' Door Erol Erdogan IMAGO Mooi dat Van Ceel dit zegt, want in het verleden kozen veel voetbaltalenten niet voor Ajax, juist door dit imago. Van Geel: 'Wij moeten er keihard aan werken om dat beeld recht te zetten. Ajax is In de werkkamer van Martin van Ceel in de ArenA hangen twee van zijn Ajax-shirts. Martin van Geel is geen carrièreplanner, zegt hij zelf. 'Als AZ niet was gekomen had ik nu nog met alle liefde en plezier alles voor Willem II gedaan, zeven dagen per week. Zo zit ik in elkaar.' Ajax' technisch directeur (sinds zomer 2005) voetbalde bij Willem II, Roda JC Feyenoord en Ajax. Direct na z'n loopbaan als voetbalprof (in 1995) verruilde hij z'n voetbalschoenen voor lederen schoenen, onder een pak met das. Met Van Geel als tech nisch eindverantwoordelijke reikten Willem II en AZ verder dan iemand ooit voor mogelijk hield. Met het vertrek van Louis van Gaal zag Ajax in hem de man voor de lange termijn. Van Geel kon de verleiding niet weerstaan: 'Ik dacht: misschien komt deze kans nooit meer, ik pak 'm.' Van Geel kwam, zag en was aangenaam verrast. 'Ik probeerde me een voorstelling te maken van hoe dat nou is, werken bij Ajax als technisch direc teur. Van een afstandje kwam de club nogal kil en afstandelijk over. Toen ik hier kwam, bleken dat onjuiste vooroordelen te zijn. Ajax is absoluut een hele warme voetbalclub! De mensen die hier wer ken, hebben echt een Ajax-hart. ledereen zegt: wij zijn Ajax. Een hele mooie club. Kom je daaraan, dan kom je aan ons. Dat is mij echt positief mee gevallen.' niet koud, afstandelijk of kil. Ik ben meteen opge nomen in de Ajax-familie. Dat geldt ook voor de nieuwe spelers. Juanfran heeft het hier fantas tisch naar zijn zin. Charisteas ook. Die jongens worden goed opgevangen en begeleid. Ze voelen zich hier, in dit aparte sfeertje bij Ajax, goed thuis. Maar een verkeerd imago is natuurlijk niet aan komen waaien. De beursgang heeft bijvoorbeeld invloed gehad. We kunnen niet zomaar van alles roepen, we hebben rekening te houden met aan deelhouders en zijn daardoor iets gereserveerder. Dat komt al snel afstandelijk over.' Afstandelijk, dat is Van Geel allerminst. Hij is benaderbaar en belt altijd terug (ook naar jour nalisten), en een warme persoonlijkheid boven dien. 'Als ik iets kan zeggen, doe ik dat ook.' Dat klinkt prima. Toch twijfelt Martin van Geel aan z'n open houding. Waarom?'Omdat mijn woorden af en toe worden verdraaid. Dan laten journalisten iets cruciaals weg, of zetten quotes te dik aan. Daar heb ik last van. Bijvoorbeeld met Escudé, Lobont en Charisteas. Dan leg ik keurig uit dat we de afspraken respecteren en dat geen speler echt weg hoeft. Zolang ze hier een contract hebben, zijn ze volledig Ajacied. Niets hoeft, maar als er in de toekomst een club komt, gaan we per speler nadenken over hun situatie en doen wat op dat moment het beste is voor alle partijen. Zo genu anceerd vertel ik dat. In het gepubliceerde verhaal is het alsof wij spelers bij het grofvuil gaan zet ten.' aanlopen, bijvoorbeeld een fysiek sterke tegen stander, dan verliezen we. Zo'n jeugdig team is niet goed genoeg voor het landkampioenschap.' EXTRA INGREDIËNTEN De kernwoorden achter het Ajax van de nabije toekomst: ervaring, fysieke kracht en mentale weerbaarheid. Zodat niet elke hoge bal gevaar oplevert en elk dode spelmoment een megakans voor de tegenstander. Van Geeh'En dan hoeft echt niet alles op z'n kop. Want we hebben goede spe lers. Het gaat om wat extra ingrediënten, waar door anderen weeT beter gaan functioneren. Denk dan vooral niet aan de Ronaldinho's en de Sevtjenko's - die zijn toch onhaalbaar, het gaat om nuances en om de zojuist genoemde speci fieke kwaliteiten.' Nuances dus. En niet de grote Ajax-renovatie waar iedereen over spreekt. Van Geel: 'Zo groot moet je dat inderdaad niet zien. Door omstandigheden lopen er acht contracten af aan het eind van het seizoen. Een aantal spelers gaat. Zij willen een nieuwe impuls geven aan hun carrière. Uit eigen ervaring als speleT weet ik dat 't niet zo verkeerd is. Niet voor de speler én niet voot Ajax. Maxwell, Trabelsi, Pienaar en De Jong heb ben tegen ons gezegd: we willen een nieuwe wen ding aan ons bestaan als voetballer geven. Dat hebben wij te respecteren. Daar kan je heel dra matisch over doen - maar zij halen hier na vijf, zes jaar wellicht hun topniveau niet meer. En voor Ajax is vers bloed lang niet slecht. Nieuwe, gretige spelers die er weer vol voor gaan. Ik heb zelf ooit zeven jaar bij Roda JC gespeeld en dat was twee jaar te lang. En dan durf ik van mezelf te zeggen dat ik een prof was die er elk jaar alles voor deed. Ik ging naar Feyenoord en speelde het beste jaar uit m'n loopbaan. Kijk maar naar Van der Vaart. Hij had z'n huidige niveau niet gehaald als hij bij Ajax was gebleven. Daar ben ik van overtuigd. Van der Vaart is alleen erg vroeg gegaan, dat had van mij niet gehoeven.' Ook het vertrek van De Jong gaat Van Geel aan het hart.'Potverdomme, dat is te vToeg. Heb ik ook tegen Nigel gezegd. "Je moet nog wat stappen maken binnen Ajax. Blijf nou nog twee jaartjes. Dan ben je misschien een steunpilaar van de ploeg en vaste international en dan kom je op een andere manier binnen bij een grote club elders in Europa." Hij was een andere mening toegedaan. Dan hebben we dat bij Ajax te respecteren. Heel jammer. Nigel is hier nog niet klaar.' PRIORITEITENLIJSTJE Er gaan dus acht of negen spelers weg, maar die wil Van Geel niet één op één vervangen. De bedoe ling is de selectie in te krimpen, naar 23 man. Maar nu de moeilijkste vraag: waar vind je de juiste spelers? Van Geeh'We hebben een prioritei tenlijstje. We kijken eerst naar onze eigen oplei ding. Een van de beste ter wereld, met een hoog rendement. Als de helft van de selectie uit zelf opgeleide jongens bestaat die in het Nederlands elftal spelen, dan is dat prima. Babel, Emanuelson, Sneijder, Stekelenburg, Heitinga, Maduro; noem maar op. Ze kennen de cultuur, ze kennen het sys teem. Vervolgens kijken we binnen Nederland. Die spelers kennen de competitie, weten wat er bij Ajax wordt gevraagd en spreken de taal. Dan pas kijken we over de grens, in die volgorde. Want voor hoge kwaliteit en toegevoegde waarde moe ten we onze ogen nooit sluiten. We gooien de grenzen niet dicht. Zlatan Ibrahimovic had echt toegevoegde waarde.' Namen en liefst rugnummers willen we horen, maar dat kan niet. Elke speler die Van Geel hier en nu noemt is er één te veel. Onderhandelingen zijn zo verpest, verkeerde verwachtingen zijn zo Journalisten kunnen de rijke en betrouwbare bron Van Geel dus zelf verpesten, of niet. Wij wil len hem koesteren en vragen de 'td' - liefst zo uit gebreid mogelijk - uit te leggen wat er momen teel mis is met Ajax. Van Geel: 'Of eT iets mis is, relateer je altijd aan het resultaat. Momenteel staan we te laag voor een club als Ajax. Wij moe ten altijd meedoen voor de titel. Ik kijk - met de hele technische staf en de scouting - naar de balans in de selectie. We zien dat die doorslaat naar te veel jeugd.Tegen NEC uit speelden we met een gemiddelde leeftijd van 20,3 jaar. Dat is prima als het voorspoedig gaat. Als we tegen weerstand gewekt. Eén naam die past in het nieuwe Ajax die we ongestraft kunnen noemen: Klaas-Jan Hunte laar. Best duur, voor een spits. Van Geel legt uit: 'Negen miljoen euro is veel geld, maar als hij drie jaar achter elkaar topscorer van Nederland wordt en dan naar een Zuid-Europese topclub gaat, waren het peanuts. Ibrahimovic is een goed voor beeld, Machlas is dat net weer niet. Het moet dus nog maar blijken. Waarom wij veel vertrouwen in hem hebben? We willen in een 4-3-3 systeem spe len, puur omdat dat aantrekkelijk voetbal ople vert én rendement. Niet omdat dit zonnodig moet bij Ajax, nee, we zijn overtuigd van dat sys-

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 10