Aiax Life nummer 10 23 december 2005 Ik speel liever tegen een sterke Italiaanse ploeg dan tegen een wervelend voetballend FC Barcelona. Gryga's kerstrapport MOEILIJK Dat geldt ook voor zijn vaderschap. Hij weet nog goed dat zijn zoon net het levenslicht zag. De Aja- cied zat de daaropvolgende week in het traditio nele trainingskamp in De Lutte. De medewerkers van het hotel hadden waarschijnlijk nog nooit zo'n druk telefonerende hotelgast gezien. 'Dat was moeilijk. Omdat ik een week na zijn geboorte meteen terug moest naar Amsterdam. Er was geen tijd om steeds naar Praag te reizen. Als we daar hadden gewoond, was dat wel mogelijk geweest. Dan vlieg ik even op en neer, maar wij wonen ook nog eens driehonderd kilometer van Praag. Dan ben je drie dagen onderweg. Lucie kon ook niet komen, want ze bleef de eeTste zes weken met de baby thuis. Daarna kwam ze pas naar Amsterdam.' David heeft hem veranderd, erkent hij. 'Ik ben anders gaan denken. Vroeger dacht ik alleen maar aan mezelf, nu staat mijn gezin voorop. Als ik nu een auto koop, moet ik er rekening mee houden wat een goede auto voor de familie is, in plaats van de auto te kiezen die ikzelf mooi vind', zegt hij gespeeld klagend. 'In het verleden ging ik ook sneller een biertje drinken met vrienden. Nu zorg ik er eerst voot dat thuis alles geTegeld is. Dat is niet moeilijk, want ik heb hier minder vrienden dan in Tsjechië. Soms eet of drink ik wel eens wat met Tomas en Yannis, maar in Tsjechië word ik vaker uitgenodigd of gebeld en moet ik meeT 'nee' zeggen. Hier ga ik na de training meteen naar huis. Bij Sparta Praag was het: Trainen, koffie? Trainen, koffie? En dan namen we 's avonds nog een biertje. Lucie was geregeld boos als ik thuis kwam. Bij Sparta Praag heerste een andere sfeer dan bij Ajax, omdat er twintig Tsjechen liepen. Bij Ajax is het een mix van culturen. Grieken dineren om tien uur. Tsjechen om zeven uur.' De naam van Tomas Galasek is al gevallen. Zdenek heeft veel hulp gehad van zijn landgenoot. Hij hoopt dan ook dat de aanvoerder zijn contract bij Ajax verlengt. 'Als hij vertrekt, moet Ajax maaT snel een andere Tsjech kopen', lacht hij. 'De uit wedstrijd tegen NAC gaan we bij zijn vrouw en kinderen in Tilburg op televisie kijken. Ze hebben twee kinderen, van tien en vijf. Die zijn gewend aan Nederland.' Tegen de tijd dat kleine David in Tsjechië naar school moet, zijn we zes jaar verder. Grygera wil dan absoluut weer in zijn geboorteland voetbal len, zo beweert hij stellig. Als Ajax Life hem het volgende scenario voorlegt, begint hij hard te lachen: Grygera dient zijn contract uit in Amster dam en vertrekt na vier seizoenen in 2007 naar zijn geliefde Italië. Daar kan hij dan opnieuw vier jaar knallen, voordat hij zijn loopbaan bij Sparta Praag afsluit.'Ik heb nog vijfjaar de tijd', probeert hij zijn verraderlijke reactie af te zwakken. Danny Blind en Martin van Geel willen uiterlijk 1 februari duidelijkheid van hem hebben. Ajax wil voorkomen dat spelers transfervrij uit de ArenA kunnen wandelen, zoals dat nu met Nigel de Jong, Maxwell, Hatem Trabelsi en Steven Pienaar dreigt te gebeuren. 'Mijn zaakwaarnemers spra ken na de thuiswedstrijd tegen Sparta Praag met Martin van Geel. Ik moet er nog goed over naden ken. Als de club met een goede aanbieding komt, teken ik misschien wel bij.' KANS De Ajacied is redelijk tevreden met de CL-loting, hoewel hij beseft dat Ajax het na 1995 vaak lastig had tegen Italianen. 'Een dag voor de loting hoopte ik nog op Juventus, maar Internazionale is ook een goede ploeg. Sterke verdedigers en gevaarlijke aanvallers, zoals Martins en Adriano. Vorig jaar verloren we twee keer met 1-0 van <cur- siefxluve. Thuis speelde ik een sterke wedstrijd tegen Zlatan Ibrahimovic. Toen pakte ik eigenlijk mijn kans in het eerste elftal.' De WK-ganger heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij ooit nog eens in de Serie A hoopt te acteren. De liefde voot het land ontstond ruim tien jaar geleden tijdens het WK in Amerika (i994)- 'We zijn er twee keer op vakantie geweest en het eten is er fantastisch. Spelen in Italië is mijn droom.Tijdens het WK zat ik tussen die 'crazy people' voetbal te kijken. Ongelooflijk met hoe veel passie zij het voetbal beleven.' Lucie ziet het laarsland ook wel zitten: 'Lekker eten, mooi weer en shoppen. Veel shoppen', lacht ze. Dit seizoen heeft de verdediger zich sterk ontwik keld, vindt hij ook zelf. Als we hem vragen of hij de nieuwe leideT van Ajax kan worden, moet hij ver legen lachen. 'Ik ben tevreden en lig op schema, leder jaar gaat het iets beter. Ik ben positief maar het kan altijd beter. Danny Blind geeft me ver trouwen, dat is belangrijk. Hij stelt me iedere week op. Waarmee ik overigens niet indirect wil zeggen dat ik problemen met Ronald Koeman had.' De uitwedstrijd tegen NAC moest hij laten schie ten wegens een lichte hersenschudding. Zijn derde in dne seizoenen! 'Ja, daarom zijn we nu extra voorzichtig. Ik kan me nog herinneren dat ik vorig seizoen tegen Bayern München na een duel met Roy Makaay met mijn hoofd op de grond viel. Ik herkende Ricardo (De Sanders, de fysio) niet eens. Pas in de kleedkamer wist ik weer waar ik was. Tegen Arsenal schoot Thierry Henry hard tegen mijn hoofd. Ik lette niet op de bal, want ik concentreerde me op Senderos. Drie jaar geleden Tegen zijn voormalige ploeggenoten van Sparta Praag droeg Crygera de aanvoerdersband. liep ik een hersenschudding op tegen Zwolle, omdat mijn hoofd tegen dat van mijn tegenstan der knalde.' Grygera beaamt dat zijn fysieke spel best kan heb ben bijgedragen aan de kwetsuren.'Fysiek spel is voor mij belangrijk als centrale verdediger. Ik speel liever tegen een sterke Italiaanse ploeg dan tegen een wervelend voetballend FC Barcelona. Dat zou heel moeilijk woTden. Wat dat betreft is Internazionale geen slechte loting.' Terwijl het interview voor David te lang gaat duren en hij het halve restaurant bij elkaaT schreeuwt, omdat hij de inmiddels koude melk wil,heeft GrygeTa nog een interessante opvatting op ons eerder gememoreerde toekomstscenario. 'Er komt ook nog een WK aan. Misschien verleng ik mijn contract wel en vertrek ik komend seizoen als er na het wereldkampioenschap een mooie club komt. Dat is ook beter voor Ajax. Toch?' 1. Techniek: 7 Zdenek is niet de meest begaafde technicus in het keurkorps van Danny Blind, maar stijgt - zoals hij zelf zegt - per seizoen naar een hoger niveau. Is redelijk tweebenig en sterk in de lucht. Een tollend 'Zidaantje' zullen we hem echter niet snel zien maken. 2. Inzicht: 6,5 Een tegenstander uitschakelen heeft altijd pri oriteit, maaT aanvallen begint bij de verdedi ging. Net zoals verdedigen bij de aanvallers begint. Da's logisch, zou je zeggen. Zdenek krijgt het spelletje als centrale verdediger steeds beter door. Wordt opbouwend automa tisch sterker, omdat veel tegenstanders hem bewust laten opkomen met de bal. 4. Snelheid: 6,5 Bovengemiddeld snel, wordt er zelden uitgelo pen en compenseert tegenover snelle oppo nenten veel met zijn inzicht. 'Anticiperen' zou Louis van Gaal het noemen. 5. PR: 8,0 Staat teleurgestelde supporters te woord in het supportershome, bekeek eens een wed strijdje vanaf vak 410 en gooit zo nu en dan zijn shirtje in het publiek, zoals na de wedstrijd tegen FC Thun. Is zelf ook een beetje ultra en kreeg dan ook zijn eigen spandoek in het sta dion: Ültra GTygera'. 6. Fysiek 6,5 Drie hersenschuddingen in drie jaar en wat hamstringklachten. Niets meer en niets min der. Speelde vorig seizoen achttien competitie duels, het jaar ervoor twintig. Liep dit nieuwe voetbaljaar een hersenschudding op in zijn dertiende wedstrijdduel. Over pech gesproken. FC Groningen wordt hopelijk weer zijn veer tiende duel. Al met al een mooi tussenrapport. Als bet moge lijk was geweest, hadden we er zeker een stickertje bij (voor David natuurlijk) geplakt. Zdenek aan de Amstel. Het was even wennen in Nederland voor de Tsjech. 3. Persoonlijkheid: 7 Toen hij een jaar geleden samen met Julien Escudé het hart van de verdediging vormde, was het contrast redelijk groot. De Tsjech is een winner en kleunt ieder duel in. Broekje en shirt blijven zelden schoon. Niet geheel conform de ouderwetse Ajax-stijl, maar onvermijdelijk in het hedendaagse spel. Een type van 'eerst de man dan de bal'. Met name dit seizoen ontpopt hij zich tot leider van de defensie. Straalt meer rust uit dan voorheen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 9