Kerstkarpers, koude babymelk en Italiaanse carpaccio Op 24 december eten alle Tsjechen vis: karper. Jullie eten kalkoen of vlees tijdens het gourmetten. J 23 DECEMBER 2005 NUMMER 10 AjAX LIFE Kerstsfeer bij de Grygera's Foto PRO SHOTS/Jaspïr Ruhe De familie Crygera warmt zich aan het haardvuur in De Oude Smitse in Ouderkerk aan de Amstel. Amsterdam - Zdenek Crygera zs) ontpopt zich dit seizoen als een stabiele factor in de achterhoede. Een 'leider' zou je bijna zeggen. De geboorte van zijn zoon David heeft de Tsjech zelfbewuster gemaakt. Ceen wonder dus dat het binnen de kalklijnen lekker gaat. Doot Sander Zeldenrijk Het kleine centrum van het pittoreske Ouderkerk aan de Amstel wordt deze vrijdagmiddag geteis terd door regendruppels en een koude winter- wind. Een donkere en troosteloze dag aan het einde van de werkweek. Winkelend publiek rent met de schouders in de kraag snel naar de super markt om nog wat boodschappen in huis te halen. Een verdwaalde haan kraait zijn beklag over deze afschuwelijk deprimerende namiddag. Een paar honderd meter verderop zitten Lucie, Zdenek en David Grygera in De Oude Smidse. Zde- Zal Tsjechië op het WK weer tegen Nederland spelen? nek drinkt water. Zijn echtgenote geniet van een heerlijke carpaccio en David bekijkt de wereld met grote ogen vanuit zijn kinderwagen. De bran dende openhaard maakt het plaatje compleet. Zdenek spreekt na drie jaar uitstekend Neder lands. Lucie houdt het bij Engels en Duits, David beperkt zich tot vertederend gebrabbel. Twee jaar is het stel nu getrouwd, terwijl ze al zeven jaar 'iets met elkaar hebben'. De geboorte van David - inmiddels zes maanden geleden - heeft het ver blijf in Nederland voor beiden makkelijker gemaakt. 'Zdenek vond zijn afleiding meteen in het voetbal. Voor mij was dat lastiger. Alleen de vrouw van Tomas Galasek is een goede vriendin, maar zij woont in Tilburg. We zien elkaar hoog stens twee uurtjes per week. De andere spelers vrouwen spreek ik alleen tijdens de wedstrijd. De eerste twee jaren waren dramatisch, maar nu geeft de baby voldoende afleiding. Ik moet hard werken', lacht ze.'Vroeger kwam hij moe thuis van de training en was ik nog vol energie. Nu zijn we allebei kapot.' Vooral het eerste jaar hadden de twee het moei lijk in de hoofdstad. Ze spraken de taal niet en kwamen amper buiten de deur. De verleiding van de Tsjechische televisieprogramma's won het bij Lucie van de 'verkenning'.'Ik spreek slecht Engels en een beetje Duits. Ik bel veel met mijn moeder. Iedere dag. Ik keek in de eerste jaren veel naaT de Tsjechische televisie. Ik weet het, dat is niet goed, maar nu heb ik weinig tijd om Nederlands te leren', zegt ze met een vertederende blik naar de kleine David.'Het eerste jaar in het buitenland is het moeilijkst. Dat hoor ik van meerdere spelers, zoals van Milan Baros', voegt haar echtgenoot toe. Lucie heeft het inmiddels 'redelijk' naar haar zin in Nederland. 'Ik houd erg veel van winkelen. Vooral in de P.C. Hooftstraat', zegt ze lachend. 'Ver der houd ik van mooi weer en lekker eten.' De kleine David volgt het interview met grote interesse. Hij heeft zijn voetballende vader overi gens nog niet als ArenA-toeschouwer zien spelen. 'Daar is het nu te koud voor', zeggen de bezorgde ouders.'Hij kijkt thuis voor de televisie. Voor mij is het fijn om te weten dat mijn gezin rustig thuis zit, als ik in het veld sta. Als ze in de ArenA zijn, en David hoort 'boem! boem!' op de F-side, dan moet hij plassen. Het is een heerlijk jochie. Hyperactief, 's Avonds heb ik mijn handen vol aan hem.' Vanwege de dit seizoen voledig ontwrichtte speelkalender kan het gezin geen Praagse kerst vieren. Ajax speelt op 27 december thuis tegen FC Groningen en daar verwacht Blind zijn verdediger weer speelklaar en hersteld van zijn lichte hersen schudding. Drie dagen later sluit Ajax 2005 af met een uitwedstrijd tegen sc Heerenveen. Daarna is het tijd voor ontspanning. Zo ook voot de Gryge ra's. 'De dag erna vliegen we 's ochtends meteen naar PTaag. Samen met mijn schoonfamilie, want zij vieren hier Kerst met ons. Dan gaan we met z'n allen naar Tsjechië om samen met mijn familie Oud Nieuw door te brengen. Het wordt de eer ste keer dat we het met beide families vieren. Op 24 december eten alle Tsjechen vis: karper. Jullie eten kalkoen of vlees tijdens het gourmetten. Toch?' Het zijn speciale dagen voor het Tsjechische trio. 'Het is voor een speler goed om zich tijdens het seizoen even helemaal te ontspannen. Ik denk dat al mijn vrienden op me zitten te wachten in de pub', zegt Grygera met een grote grijns. Het is algemeen bekend dat de Tsjechen wel een pilsje lusten. Zo kregen de internationals per persoon 160 liter bier toén de equipe zich plaatste voor het WK in Duitsland. De inwoners van Grygera's geboortedorp Prilepy u Holesova hebben het in het algemeen niet heel breed. Sterker, het contrast met hun bekende en rijke voetballende stadsgenoot is schrijnend. De Ajacied beseft dat, maar dat zal niemand in het dorp aan hem merken.'Ik kan met iedereen goed opschieten. Ik gedraag me niet arrogant. Het maakt mij niet uit of iemand straatwerker of advocaat is. De mensen zijn heel gezellig en open naar elkaar. Ze eten - en drinken - vaak samen in restaurants. Ik heb niet het idee dat ze mij als 'de rijke voetballer van Ajax' zien. En als er iemand jaloers is en wat roept,luister ik er niet naar.' De terugkeer naar zijn dorp haalt alle oude herin neringen naar boven. Naar zijn zes jaar oudere zus Andrea, moedeT Alena en vader Svatopluk. 'Mijn moeder is directeur van een basisschool en mijn vader werkt op de administratie van een ijzerfabriek. Mijn zus is erg slim, maar zit momen teel thuis met haar kind. In Tsjechië nemen moe ders de eerste dTie jaar vrij voor hun baby. HieT werken ouders vaker door en regelen dan kinder opvang. Dat zou ik nooit doen.' Grygera kon zich vroeger - net als nu - geheel op het voetbal richten. 'Andrea hielp mijn moeder meestal in het huishouden, want ik wilde altijd voetballen. Dat moest gewoon! Mijn ouders moesten mij eerst tien keer vragen of ik iets wilde schoonmaken. Ik nam mijn studie (techniek) min der serieus en kreeg vaak te horen dat ik een voor beeld aan mijn zus moest nemen. Toen ik later bij FK Drnovice studiehulp kreeg, werd ik serieuzer. Dat was wel goed voor me.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 8