CL-loting koppelt Ajax voor derde maal aan Italianen Dit zegt Inter Inter ontleed 1 '■;V' Ajax Life nummer 10 23 december 2005 CRUIJFF s "V Cultuuromslag in Milaan Amsterdam - Danny Blind was de eerste die het zei, net nadat het lot Ajax aan Internazionale had gekoppeld: 'We kennen Inter als een ploeg die al een aantal jaren dolend is, met spelers die geen eenheid vormen. Dit jaar hebben ze een aantal sprankelende wedstrijden gespeeld.' Vindt er inderdaad een cultuuromslag plaats in Giuseppe Meazza? Door Daan Schippers Johan Cruijffaast op de bal tijdens de finale van de Europa Cup I in 1972. Op het eerste gezicht wel. De tijd dat Inter blind de pijlen op de toppers van het moment richtte (va'n Bergkamp via Ronaldo tot Batistuta), is voor bij. De beleidsmakers zijn er kennelijk van over tuigd geraakt, dat een elftal niet drijft op toppers (zie Real Madrid), maar juist op karakterspelers als (in het geval van Inter) Zanetti, Cambiasso, Favalli en Stankovic. Deze jongens, in combinatie met toppers als VeTÓn, Figo en Adriano vormen wél een uitstekend team. In 1989 won de 'tweede' club van Milaan voot het laatst de Scudetto. FlondeTden miljoenen euro's zijn er sindsdien doorheen gejaagd op zoek naar nieuw succes. Tot dit seizoen was voorzitter Mas simo Moratti daarvoor verantwoordelijk. Na acht jaar aan het bewind te zijn geweest, trad hij af. Inter-voorzitter Giacinto Facchetti toonde zich na de loting in het Zitserse Nyon een tevreden man. Op de website van Inter zei hij: 'Ik zou lie gen als dat niet zo is', aldus de opvolger van Massimo Moratti, die acht jaar aan het roeT stond. 'We hadden absoluut een moeilijkere tegenstander kunnen loten. Maar de grootste fout die we kunnen maken, is door te denken dat we tegen een zwak of inferieur team komen te spelen. Nederlandse clubs hebben nooit grote economische bronnen gehad en konden nooit grote spelers halen, maar ze heb ben dat altijd opgevangen door jonge spelers op te leiden, waarmee ze goed presteerden. Ajax is een paar belangrijke spelers kwijtge raakt, maar heeft die vervangen door andere interessante voetballers.' Trainer Roberto Mancini was iets genuanceer der in zijn uitspraken. 'Het zal niet makkelijk worden. Ajax heeft tot nu slechts één Europese wedstrijd verloren. We moeten niet uitgaan van hun matige prestaties in de competitie. Ajax speelt tactisch goed, met het hart, en ondanks dat ze belangrijke speleTS zijn kwijt geraakt, hebben ze die vervangen met talent volle jonge voetballers.' Ook de Braziliaanse aanvaller Adriano kon bet wel van de daken schreeuwen nadat Ajax als tegenstander uit de koker was gekomen. Hij deed het echter niet. 'Het zou verkeerd zijn om te zeggen dat we blij zijn met de loting, omdat we weten dat we twee zware wedstrijden tegemoet gaan en we daarin voorzichtig moe ten zijn. Het is waar dat we slechter hadden kunnen loten. Laten we zeggen dat we tevre den zijn met Ajax. Maar schijn bedriegt. Een tegenstander lijkt soms makkelijk, maar op het veld is alles anders.' Daartoe min of meer gedwongen door de fans, die hem de continue reeks slechte prestaties aanre kenden. Oud-speler Giacinto Facchetti nam het stokje van hem over en leidde daarmee de cul tuuromslag in. ELLENDE Aan de metamorfose die dit seizoen gestalte krijgtis veel ellende voorafgegaan. Zoals afgelo pen seizoen. Niet zozeer de derde plaats in de ein drangschikking van de Serie A. Wel de ongere geldheden in de tweede kwartfinalewedstrijd van de Champions League tegen stadsgenoot AC Milan. Gefrustreerde Inter-fans gooiden vuur werk op het veld, dat onder meer Milan-doelman Dida trof. De Nerazzurri moesten als voornaamste boetedoening vier Europese wedstrijden zonder publiek spelen, de hoogste straf in de geschiede nis van de UEFA. Inmiddels mogen de Italianen weer fans ontvangen, waardoor Ajax daar niet meer van profiteert. In de Serie A heeft Inter momenteel een achterstand van acht punten op koploper Juventus. AC Milan en Fiorentina staan nog dichtbij het team van trainer Roberto Man cini. Bekritiseerd werd Inter dit seizoen omdat het in het Champions Leagueduel met Artmedia Bra tislava met elf buitenlanders aan de aftrap ver scheen. De conservatieve dagbladen in Italië waren woedend. Voetballiefhebbers reageren dit seizoen daarentegen wel regelmatig verheugd op het aanvallende spel van de Milanezen. Overigens komen de offensieve intenties nog niet tot uiting in het doelpuntenaantal. In de competitie scoor den de nummer één en drie nog meer. In Europa maakte Inter negen goals en finishte het boven aan de groep met FC Porto, Artmedia Bratislava en Glasgow Rangers. Ajax treft Internazionale voor de derde maal in een Europese ontmoeting. In 1972 legden de Amsterdammers in De Kuip beslag op de tweede Europa Cup I in de geschiedenis dankzij twee doelpunten van Johan Cruijff. Het was een Inter dat bekend stond om het catenaccio. Ook in het seizoen 2002/2003 werd Ajax geconfronteerd met een dergelijke manier van spelen. Hoewel Ajax het spel maakte, werd tweemaal verloren (1-0 en 1-2), dankzij drie goals van Hèman Crespo (voor Ajax scoorde Rafael van der Vaart). Precies in de trant van Cruijffs gezegde: "Italianen kunnen niet van je winnen, maar je kan wel van ze verlie zen". Het Inter dat Ajax komend jaar treft, zal misschien aanvallender zijn ingesteld dan voorheen, maar ongetwijfeld net zo geslepen zijn. Misschien dat de offensieve bedoelingen ook Ajax voldoende ruimte bieden om zich een weg naar de volgende ronde te banen, maar juist voor dit 'andere Inter' Julio CesaT werd afgelopen seizoen overgeno men van Flamengo en onmiddellijk uitgeleend aan Chievo. Is bij de Selecao tweede keeper ach ter Dida. Bij Inter dit seizoen eerste keuze. Paolo Orlandini begon zijn carrière in de jeugd van Inter. Vocht zich via de Serie C, B en A terug naar Inter. Als derde keeper weliswaar. Francesco Toldo is in Nederland vooTal berucht van het EK 2000 toen hij Oranje eigenhandig uit het toernooi keepte. In Italië bekritiseerd van wege zijn vele fouten. Keept naar verwachting volgend seizoen elders. Ivan CoTdoba is de rots in Inters branding. De man met de keiharde tackle heeft een blauw zwart hart en is een van de meest ervaren spe lers. Is ook aanvoerder van het Colombiaanse elftal. Nicolas BuTdisso is een beloftevolle Argentijnse verdediger. Doorliep de jeugdafdeling van Boca Juniors. Is steTk in de lucht en heeft een niets ontziende tackle in huis. Javier Zanetti speelt al meer dan tien jaar voor de Nerazzurri. Is de stoomtrein op de rechterf lank van Inter De aanvoerder kan overigens eventueel ook op links uit de voeten. Sinisa Mihajlovic is bezig aan zijn eerste seizoen voor Inter. Speelde eerder in Italië voor AS Roma, Sampdoria en Lazio. Wordt gevreesd voor zijn vrije trap. Guiseppe Favalli is de degelijke en loyale links back van Inter. Speelde twaalf jaar voor Lazio voordat hij zijn coach Roberto Mancini volgde naar Milaan. Marco MateTazzi is een harde soms klunzig ogende centrale verdediger. Heeft één van de langst lopende dienstverbanden bij Inter, maar lijkt zijn langste tijd in Guiseppe Meazza te heb ben gehad. Pierre Womé is een aanvallende linkervleugel- verdediger met patent op minstens één foutje per wedstrijd. De international van Kameroen moet concurreren met Favalli. Walter Samuel blonk uit bij AS Roma en kende een ongelukkig afgelopen seizoen bij Real Madrid.Toch kon de Argentijnse verdediger voor vier jaar tekenen bij Inter. Santiago Solari was al drie seizoenen lang gewild door Inter voordat hij overkwam van Real Madrid. De linkervleugelaanvaller staat bekend om zijn harde werk, maar verloochent zijn ver dedigende taken niet. Cristiano Zanetti is een harde en taakbewuste middenvelder met hart voor het team. Lijkt ech ter bezig aan zijn laatste seizoen in het blauw zwart. Luis Figo leek bij Real Madrid op zijn laatste benen te lopen, maar dat weerhield Inter er niet van hem aan te trekken, is op 33-jarige leeftijd een leidende figuur die de Nerazzurri aan de gevraagde winnaarsmentaliteit kan helpen. Sebastian VeTÓn was op zijn top bij Lazio, verpie terde bij Manchester United en Chelsea, maar vecht terug bij Inter. Middenvelder met uitste kend overzicht en goede pass. Vormt goed duo met mede-Argentijn Cambiasso. Kily Gonzalez staat bekend vanwege zijn korte lontje. De linksbuiten heeft zich bij Inter redelijk in de hand kunnen houden. Heeft een goede voorzet en schroomt niet mee te verdedigen. Esteban Cambiasso was de verrassing van het afgelopen seizoen. Afkomstig van Real Madrid. De verdedigende middenvelder hield Edgar Davids op de bank. David Pizarro is bezig aan zijn eerste seizoen bij Inter. Kan zowel verdedigend als aanvallend op het middenveld spelen. De oud-speler van Udi- nese moet concurreren met Cambiasso en Verón. Dejan Stankovic is de onvermoeibare midden velder die sinds zijn komst naar Inter publieks lieveling is. Kan zowel aanvallend als verdedi gend uit de voeten en verschijnt regelmatig op een van beide vleugels. Julio Cruz zal als oud-Feyenoorder het hardst worden uitgefloten in de ArenA. Moet concurre ren met topspitsen als Adriano en Martins en is meestal invaller. Adriano toonde zijn klasse afgelopen seizoen aan het grote publiek tijdens de Confederations Cup. Sterkste punt is zijn kei- en keiharde schot. De Braziliaan is hard op weg de beste spits ter wereld te worden. AlvaTO Recoba speelt al acht jaar voor Inter. Hoe wel hij veel mooie goals produceerde, staat hij bekend om zijn wisselvalligheid. Heeft niette min een prachtige trap in huis. Obafemi Martins is misschien wel de onbekend ste topspits bij een topclub. Staat nog in de scha duw van Adriano, maar zal nog groeien. Adriano, killer in de spits van Inter. De Braziliaan kan ongenadig hard schieten. blijft hqt oppassen geblazen. De selectie van Man cini oogt wellicht niet zo steTk als die van FC Bar celona, Chelsea, AC Milan of Olympique Lyon, maar behelst een aantal fantastische voetballers. Inter kan in Amsterdam aantonen dat er daad werkelijk een cultuuromslag aan het plaatsvin den is. Ajax-lnter in de Amsterdam ArenA wordt gespeeld op woensdag 22 februari om 20.45 uurDe return vindt plaats op dinsdag 14 maart om 20.45 uur het Giuseppe Meazza. Jul 10 Cesar J. Zanetti Cordoba Samuel Favalli Cambiasso Stankovic Figo '|y?v> - ïh '.V/T. Veron Martins Adriano

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 7