Hoe een sociale krullenjongen teammanager werd Ajax Life nummer 10 23 december 2005 'Het is van belang dat ik de jongens in woord, gebaar en houding duidelijk maak dat de wereld er helemaal niet zwart uitziet.' 'Ik mag als teammanager mijn persoonlijkheid nooit negeren, maar soms moet ik me aanpassen, als een kameleon.' Amsterdam - Je kan hem achter de het doel van de tegenstander zien zit ten. 'M'n hart klopt in mijn keel tijdens de wedstrijden. Alsof ik zelf speel. Achter dat doel heb ik contact met de basis, hoor ik alle geluiden op het veld.' David Endt is teammanager van Ajax. Ajax Life vraagt zich af: Wat doet zo iemand? Door Erol Erdogan In de kleinste werkkamer van het sta dion hangt een shirt. Het is vuil, gescheurd en ingelijst. Eens was de drager Cristian Chivu, aanvoerder van het Ajax-elftal dat in 2002 kampioen werd. Nu is de eigenaar David Endt, teammanager van Ajax. 'Cristian kon pijn lijden, in de wetenschap dat het een hoger doel diende. Hij had iets spe- xiaals, een bepaald charisma. Dat is een kwaliteit die niet is te scouten. Hij was een sieraad. Dit shirt symboliseert bloed, zweet en tranen. Tijdens het feestvieren hadden medespelers het nog wat verder gescheurd. Dat kon niet bij de uitreiking van de kam- pioensschaal, vond ik. Ik rende de kleedkamer in en pakte een ander nummer 5-tricot. Hij gaf me het oude shirt en ik dacht even: dit kan dus weg. Maar in een flits wist ik; nee, dit shirt staat symbool voor de strijd die we hebben geleverd voor het kampioens schap.' Een mooi voorbeeld van wat een team manager bij Ajax doet. Maar wat nog meer? Een kort antwoord van de man in kwestie: 'Niet alleen aaien en stre len, maar ook de spelers op hun ver antwoordelijkheden wijzen.' David Endt kwam als junior bij de club, rook in 1974 aan de hoofdmacht en maakte vervolgens als voetballer een omzwer ving langs diverse clubs. Zijn voetbal talent werd langzaam verdrongen door andere vaardigheden: Endt schrijft als de beste en heeft een sterke sociale antenne. Hij deed perszaken voor Ajax ('Ik begon als krullenjongen, later werd dat steeds meer') en begin jaren negentig vroeg Louis van Gaal hem: 'Kan ik jou vertrouwen?' De hoofdtrainer zag dat hij close was met de spelers. Niet klef, maar op een natuurlijke manier. Dat aspect (ver trouwen), z'n Ajax-verleden en kennis van de clubcultuur maakten van Endt een geschikte teambegeleider. WAT EEN KLUS Wie Ajax momenteel ziet, denkt meteen: wat een klus heeft David Endt. Een Zweedse spits die worstelt met torenhoge verwachtingen, spelers die binnenkort vertrekken, een Ajax- onwaardige notering (nee, niet op de beurs) en veelal negatieve verhalen in de pers. Desgevraagd wil David Endt eerst een nuancering aanbrengen:'De huidige situatie wordt behoorlijk over dreven. Ook in Ajax Life zie ik woorden als'crisis'en malaise'. Wat mij betreft is daaT pas sprake van bij een structurele neergang. Dat is nu niet aan de hand. Ajax heeft een probleem als er twee, drie jaar niet wordt meegedaan voor de titel. Weet je wat malaise was? De peTiode na Morten Olsen. Zowel voet- baltechnisch als karakterologisch zat de spelersgroep in een neergaande spiraal. Nu spelen veel ongelukkige factoren een rol. De basis is prima, de ploeg ontwikkelt zich. Het is van belang dat ik de jongens in woord, gebaar en houding duidelijk maak dat de wereld er helemaal niet zwart uitziet. Voetbal is één meter. Winnen en verliezen liggen zo dicht bij elkaar. We moeten ons niet laten lei den door wat iedereen om ons heen schreeuwt. Een nieuwe spits die een paar duels niet scoort, krijgt meteen een etiket opgeplakt. Meteen hoor je: er moeten andere spelers komen. Bin nenskamers mag je je niet laten mee sleuren door dat gekrakeel. Vroeger was die aandacht minder. Als nu de veter van Wesley Sneijder op de trai ning knapt, is dat nieuws.' SOCIALE FUNCTIE Op juiste waarde schatten van berich ten in de media en die vertalen naar de kleedkamer, het is slechts één aspect van David Endts takenpakket. Zijn kerntaak: de organisatie rond het eer ste elftal. Regelen van het hotel, con tactmet de arbitrage en tegenstander van de dag, met spelers naar suppor ters sponsors - en nog 1001 dingen. Praktische klussen dus, in combinatie met een stevige sociale functie. Endt: 'Ik moet zaken af en toe op een weeg schaal leggen. Als een speler het thuis met het gezin lastig heeft, moet ik dat op een bepaalde manier aan de techni sche staf uitleggen en vertellen waarom hij even niet goed in z'n vel zit. Hoe breng ik die boodschap over? De technische staf moet weten dat ik bewust anders naar het voetbal kijk dan zij. Trainers zeiden voorheen wel eens dat ik op de hand van de spelers ben. Maar mijn taak is anders tegen situaties en voetballers aan te kijken. Zonder een loopjongen te worden van de spelers. Want ik moet ook ingrijpen als hun auto verkeerd geparkeerd staat op het ArenA-dek. Soms dien ik jonge spelers in de kleedkamer te wijr zen op het respect voor anderen, bij voorbeeld een international waar ze tegen zeggen: jij kan er helemaal niks van. En af en toe moet ik buitenlandse spelers naar de Nederlandse les stu ren. Zo divers is het.' VANGNET We willen graag namen en rugnum mers horen, maar Endt gaat niet in op specifieke gevallen. Dat kan ook niet. Spelers moeten hem blind kunnen ver trouwen. 'Mijn band met spelers begint al als ze net bij de club zijn. Ik ben het eerste vangnet. Mijn deur is dan open voor welke vraag dan ook. Of het nu om de aansluiting van het gas en licht gaat of de post die thuis niet aankomt. Ik wijs hen de weg binnen de club. Fysiek moet ik eT ook altijd zijn. Dat ze weten: ik kan bij hem terecht met een probleem. Zo ontstaat ver trouwen. De voetballers moeten den ken: de club doet er alles aan om het me naar m'n zin te maken. Niet mak kelijk, met 25 karakters, uit verschil lende landen en culturen. Ze zien Ajax ook allemaal anders. Voot de één is het een doorgangshuis, voor de ander is het een eindpunt. Er speelt van alles. Een vrouw van een buitenlandse spe ler kan zich eenzaam voelen in Neder land. Die eenzaamheid kan verworden tot zich ongelukkig voelen. Dat heeft een zware weerslag op de speler. De buitenwereld hoeft dat niet te weten. Voot mij als begeleider is dat wel van belang/Ingewikkeld, al die grote en kleine belangen binnen een club. Je zou er bijkans schizofreen van raken. Endt niet. 'Ik mag als teammanager mijn persoonlijkheid nooit negeren, maar soms moet ik me aanpassen, als een kameleon. Bijvoorbeeld aan de stijl en de aanpak van een nieuwe trainer. Mijn persoonlijkheid maakt dat ik voor een bepaalde benadering en toon kies. Soms slaat dat aan, soms niet.' En wat doet 't met een mens als er aan alle kanten aan hem wordt getrokken, als z'n mobieltje constant gaat en bijna iedereen wat van hem wil? WaaT doet Endt het allemaal voor? 'De werkelijke basis voor m'n functioneren is de liefde en de belangstelling voor de mens. Voor de persoon achter de voet baller. Ze zijn verschillend, maar heb ben allemaal basisemoties. Boosheid, geluk, noem maar op. Daar goed mee omgaan en hen verder helpen, dat motiveert mij.' STABILITEIT Endt verdiept zich in de gedachtewe reld van de jonge Ajacieden, zonder expliciet veldwerk te verrichten op houseparty's of een kenner te zijn op het gebied van games. 'Deze jonge voetballers zijn allemaal bezig zichzelf te verbeteren. Bij die ontwikkeling hoTen ups downs. Als we zouden horen van een club in Oezbekistan met dezelfde samenstelling van de selectie, dan vinden we dat allemaal logisch. Omdat het om Ajax gaat, wordt die jeugdigheid een item. Maar het is ondoenlijk van zo'n jonge groep stabi liteit te verwachten. Een voorbeeld, ter verdediging en ter lering. FC Thun uit winnen we in de laatste minuut met 4- 2. Dat geeft voor een jonge voetballer een enorme ontlading: we hebben het geTed! De volgende ronde kwam heel dichtbij, alle emoties van een wedstrijd onder hoge druk kwamen eruit. Wat krijg je dan? Excessief juichgedrag. De mensen die het zien op tv, maar ook de commentator van dienst, kunnen zich niet verplaatsen in die vreugde. Ze eisen ingetogener reacties. Ze ver wachten van die jonge spelers gedrag dat hoort bij een speleT van 27 jaar. Toch is het goed hen daarop aan te spreken. Daar leren ze van: hou er reke ning mee dat jij heel blij kan zijn, maar dat er geen geweldige prestatie is gele verd. Overigens hadden de supporters in het uitvak in Bern ook die emotie: dezelfde vurige betrokkenheid en emotie. Op dat vak zei niemand: "Jon gens, kalm aan, we hebben niks bereikt." ledereen was spontaan blij.' FLOW In een brede selectie is per definitie de meerderheid ongelukkig. 26 Mannen vechten om elf basisplekken. Dat levert spanning op. 'Het enige dat versluie rend kan werken, is winnen,' weet David Endt.'De bank- of tribunezitters houden zich dan rustig, ook de buiten wereld kijkt dan anders naar Ajax. En weer: winnen is één meter. Als het dub beltje goed valt, is een reeks overwin ningen zomaar mogelijk. Neem de wedstrijd tegen Heracles. De drang om te scoren werd een verzwarende factor. Spelers gaan gehaast reageren. Dat aspect is niet te trainen. Een grotere conditie zorgt niet dat je meer scoort. Zelfs afwerken op het doel tijdens de training zorgt daar niet voot. Maar die flow komt vanzelf als je blijft geloven in je eigen kwaliteit. Dan gaan ook onze spitsen scoren, ik vertel dat ook aan de jongens, in andere bewoordin gen. Na het duel Nederland - Italië kwam ik Ron Vlaar tegen. Ik dacht: wat een ongelukkige partij tegen een zware, geslepen tegenstander. Alle factoren waren aanwezig om door het nog dunne ijs te zakken. Hij had nog maar net de schaatsen ondergebonden, je kan verwachten dat-ie uitglijdt. Ik kwam 'm tegen en zei: "Maak je niet te druk. LateT zie je deze wedstrijd als een belangrijke bouwsteen uit je carrière. Het is goed dat je weet wat er op het hoogste niveau nodig is. Ga gewoon door." Hij is gewoon afgetroefd door een speler die op dat moment verder is. Dat kan gebeuren. Ik probeer de jongens vertrouwen te geven en hen bewust te maken van hun eigen mogelijkheden. Ik geef hen ook het adagio mee van m'n oude trai ner Bob Haarms. Hij kon ongelooflijk haTd zijn, maar ook zeggen: "Jij speelt in dat Ajax-shirt. Dat is niet voor niks. Dat betekent dat je kan voetballen. Klaar." Zo is het ook. Soms komt het door omstandigheden niet uit, maar maak dat niet zwaarder dan het is.' Terug naar het shirt in de lijst, dat hangt aan de muur van Endts werkka mertje, vlak naast de ingang van de spelersgang. Een selectie vol Chivu's zou wellicht het weTk van een team manager overbodig maken. Endt zegt: 'Ik overschat m'n eigen taak niet. Maar inderdaad; meer dan dat anderen hem hebben geholpen, heeft z'n eigen hart hem vooruit gebracht. Met af en toe een zetje in de goeie richting.' David Endt is bij thuiswedstrijden van Ajax achter het doel te vinden.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 5