Hatem Trabelsi gokt op Engeland Heerenveen-Ajax 6-5,7 mei 1950 1m ■I En Maxwell? Toen was Ajax al even arrogant als nu9 Onrust Ajax Life nummer 10 23 december 2005 I Geldservi de BOUD'S INN ihoD Meer dan 300 artikelen!! TES.'^ ÉMfcl m W' Amsterdam - Hoewel hij de regie niet helemaal in eigen hand heeft, hoopt Hatem Trabelsi in de winterstop al zijn nieuwe (Engelse) club te vinden. Doot Sander Zeldenrijk Je begon op de bank tegen RKC en Arsenal. Was je verrast? 'Of ik nou op de tribune of de bank zit, dat beb ik te respecteren. Als prof weet ik dat bet er bij boort maar ik werd teleurgesteld door de uitleg die ik boorde, omdat deze niet klopte. Ik durf niet te zeggen dat bet door mijn aflo pende contract komt. Ik vraag me af waarom ik juist nu niet goed genoeg was, terwijl de club me biervoor nog geweldig vond.' Heb je nü wel 75 procent van alle inter lands met Tunesië in dit laatste jaar gespeeld? 'Meer! Een jaar geleden was ik gebles seerd en bet afgelopen jaar beb ik vrij wel alles gespeeld. Ik snap waarom je dit vraagt, want uiteindelijk kon ik anderhalf jaar geleden niet naar Arsenal, omdat ik dat percentage niet baalde.' Ronald Koeman beeft je thuis overge haald om weer te gaan voetballen. Wat was er gebeurd als hij die avond niet op je deurbel had gedrukt? 'Koeman kwam op een moment dat ik niet lekker in mijn vel zat, maar wel weer moest gaan spelen. We bebben in twee uur alle onderlinge problemen Amsterdam - Maxwell heeft de clubs voor het uitkiezen. Ajax Life zet vijf belangrijke gegadigden op een rijtje. iJuventus. Maxwell ging al eens op bezoek in Turijn, samen met zijn vriend Zla- tan Ibrabimovic. Die tekende er niet veel later een contract. Hereniging in noord-ltalië, het lijkt er op. Zaak- waarnermer Mino Raiola heeft zijn halve stal in Turijn geposteerd. 2. AC Milan. Niet dat de grote concurrent van Juve direct versterking nodig beeft aan de linkerkant. Maar als er in Amsterdam een koopje te balen valt, zijn de roodzwarten er als de kippen bij. 3.PSV. PSV? Niemand die daaraan denkt. Net als destijds met Lerby, Menzo, Jonk, Wouters, Bosman, Vanenburg en Reiziger. Bovendien botert bet niet tussen Michael Lamey en Guus. 4. Real Madrid. Roberto Carlos komt op leeftijd. Zijn bananenscbot is nog steeds ongeë venaard. MaaT de Argentijn Messi maakte recent onomstotelijk dui delijk dat de sleet er op zit bij de Braziliaan. Tijd voor een wisseling van de wacht. 5. Manchester United. Een kat in bet nauw maakt rare sprongen. Er is paniek in Manches ter en dat gaat altijd gepaard met de wildste geruchten. 'Maxi'zou niet mi staan op Old Trafford. En bij kan bet goed vinden met Nigel. (AV) uitgesproken en sindsdien geef ik me weer voor 100 procent. Het is goed dat bij die stap nam. Dat boort ook, dat een traineT goed op de hoogte is van zijn spelers. Ik beb veel respect voor hem.' Hoe kijk je terug op je verblijf bij Ajax? 'Co Adriaanse beeft me tactisch veel geleerd en agressiever in mijn spel gemaakt. Helaas werd bij na vieT maanden ontslagen. Ronald Koeman maakte bet af met de dubbel en daarna presteerden we goed in de Champions League. Koeman was rusti ger en meer betrokken dan Adriaanse. Ik beb bijna drie jaar onder hem getraind. Blind ken ik pas een jaar. Dit seizoen blijkt dat Ajax een routinier mist. PSV speelt niet goed, maar de sleutelfiguren zijn ervaTen. Ze weten wanneer ze bet spel moeten versnellen en vertragen. Ajax beeft meeT behoefte aan spelers van 28 en 29 jaar.' Hatem Trabelsi wordt in januari 28... 'Ik ben bier nu vijf jaar Het is mooi geweest. De mensen willen nu ook wel eens iemand anders op mijn positie zien. John Heitinga is een serieuze spe ler met veel kwaliteit. Hij zal nu zijn kans gaan krijgen. Als bij speelt, bewijst bij dat ook.' buig* t*, Ben je opgelucht dat er duidelijkheid is? 'Natuurlijk. Ik beb veel problemen met de club gehad omdat ik weg wilde. Ik speelde in bet tweede jaar met Koe man goed in de Champions League en kreeg de daaropvolgende zomer veel aanbiedingen. Ajax vroeg toen te veel geld voor me, zodat ik niet weg kon. Dat vond ik een probleem omdat andere spelers, zoals Cristian Cbivu en Andy van der Meyde, wel weg moch ten. Nu ben ik over zes maanden een vrij man.' Je sluit een vertrek in de winterstop uit? 'Niet speciaal. Beide partijen zullen eruit moeten komen. Ik ben klaar om naar een nieuwe club te gaan. Doetinchem - Cerm Hof ma (81) was erbij toen volksheld Abe Lenstra de goddelijke status verwierf in Friesland. Onder aanvoering van 'Us Abe' zetten de Friezen, met nog een half uur te spelen, een 1-5 achterstand om in een 6-5 overwinning. Doot Martijn Mooiweer Aan de vooravond van een her nieuwd competitietreffen tussen sc Heerenveen en Ajax blikt Ajax Life teTug op bet heroïsche gevecht van toen met Germ Hofma (81). Hij is één van de weinige nog in leven zijnde strijdmakkers van Abe Lenstra, die op 7 mei 1950 van de partij was. Veel materiaal om op zijn twaalf jaar durende periode in sc Heerenveen 1 terug te blikken, beeft bij niet meer in de kast liggen. Een oude Volkskrant en enkele later verschenen publica ties over de veelbesproken confronta tie met Ajax, daar moet de senior bet mee doen. En uiteraard met zijn geheugen, dat nog nauwelijks aan slijtage onderhevig blijkt. Drie inter lands en zo'n 400 wedstrijden in bet shirt met de pompeblêdden. Ook bet duel met de Amsterdammers staat hem nog helder voor de geest. 'Het was ontzettend mooi weer die dag. Daardoor en vanwege bet affiche, was bet bijzonder druk op het sport park aan de J.H. Kruisstraat. In bet begin waren al die mensen nog dolenthousiast, maar na een uur spe len, keken onze supporters elkaar zuchtend aan. Rinus Micbels bad net de 1-5 op bet scorebord gebracht en met nog een half uur te gaan, gaf nie mand nog iets voor onze kansen.' Weggespeeld was sc Heerenveen tot dan toe. Ajax was technisch superi eur en bad dankzij goals van de inter nationals Stoffelen, Drager, Bruins en tweemaal Micbels het duel compleet naar zijn band gezet. Slechts de mae stro zelf, Abe Lenstra, bad bij een 0-2 achterstand nog iets terug kunnen doen. 'Ajax dacht de wedstrijd in de zak te bebben. Daardoor kwam de arrogantie, waar de club toen al om bekend stond, om de boek kijken. Ze weTden hooghartig en begonnen ons te schofferen. We kregen meerdere malen te boren dat boeren niet kon den voetballen. Wij hadden echter een heel homogene ploeg. Als tegen ons dergelijke dingen geroepen werden, was de beer los.' De provocaties van de Ajacieden werk ten averechts. De gekrenkte Heeren veen-spelers wisten zichzelf op te rich ten en alsnog het beste uit zichzelf te halen. Een minuut na de 1-5 van Michels lag de 2-5 er al in. Ajax-doel- viduen, die allemaal uitstekend kon den voetballen, maar geen team vormden. Dat brak ze op en wij profi teerden daar optimaal van. Zelf maakte ik zo'n tien minuten voor tijd de gelijkmaker. Ik stond ter hoogte van de middellijn toen eT een verre trap van achteruit kwam. Ik was een klein razendsnel mannetje. Met de bal aan de voet kon ik zo doorlopen naar het doel en hard uithalen. Nu ik het vertel, zie ik de bal zo weer in de linkerbovenhoek ploffen. Het stadion barstte uit zijn voegen.' Ajax werd volkomen overlopen door sc Heerenveen. Een kopbal van opnieuw Brandsma, vijf minuten man Leentvaar sloeg een corner van Hofma voor de voeten van Lenstra. 'Ajax lag niet wakker van die goal. Ze dachten nog steeds op rozen te zitten. Toch hadden ze beter moeten weten. Drie jaar eerder hadden we tegen MVV ook al eens in zo'n uitzichtloze situatie gezeten.Toen stonden we met 4-1 ach ter en wonnen we alsnog met 7-6.' Twintig minuten voor tijd maakte Brandsma 3-5. Voor Ajax het teken de verdedigende stellingen op te zoeken. Aan de hand van Lenstra vond Heeren veen het moment van achter elkaar vallende doelpunten alsnog. 'Een kwartier voor tijd had Jonkman uit een strafschop voor de aansluitingstreffer gezorgd. Ajax wankelde. Net als nu bestond hun elftal toen ook uit elf indi- voor tijd, zorgde voor uitzinnige tafe relen. 'Man, wat een lawaai. Het publiek werd helemaal gek, echt onvoorstelbaar. Niemand leek te beseffen wat er gebeurd was. De spe lers van Ajax, wijzelf en het publiek waren allemaal vol ongeloof. Na afloop gingen wij op de schouders, terwijl enkele Ajacieden met betraande ogen het veld verlieten. Pas toen drong tot ons door dat we een unieke prestatie hadden gele verd De volgende dag werd dat gevoel nog eens versterkt. In alle kranten lazen we terug dat er in Friesland geen Ajax meer was. Wij vonden het prachtig dat we de arrog antie van Ajax zo genadeloos afge straft hadden.' Steven Pienaar, Nigél de Jong, Max well en Hatem Trabelsi verlaten Ajax aan het einde van het seizoen. De club ontvangt geen stuiver voor haar vier ambitieuze werknemers. Tenzij er in de winterstop nog zaken gedaan woTdt. Dit kwartet voetbal lers vertegenwoordigt een waarde van, pak 'm beet, twintig miljoen euro. Het is één van de grootste ver liesposten uit de historie van Ajax. Dat zorgt voor onrust. Het valt TD Martin van Geel niet kwalijk te nemen dat er zoveel spe lers met een transfervrije status rondlopen. Zijn voorgangers Leo Beenhakker en Louis van Gaal heb ben dit óf niet zien aankomen, óf geen tijd gevonden dit probleem tij dig aan te pakken. Dat was hun pak- kie an. No excuses. Ajax beschikt niet over de middelen dit verlies te compenseren. Zowel op sportief als financieel gebied niet. Dus moeten er spelers worden aan getrokken. Om die te betalen, moet de club de financiële reserves aan spreken. Dat kan niet zomaar bij een beursgenoteerd bedrijf. Daarvoor is toestemming nodig van de Raad van Commissarissen. Alleen als zij de technische noodzaak van verster kingen inzien, kan Ajax de boer op. Interen op het vermogen en ver plichte bemoeienis van Commissa rissen. Dat zorgt voor onrust. De competitiestart was dramatisch. Het liep voor geen meter en de ach terstand op het trio koplopers is nagenoeg onoverbrugbaar. Danny Blind heeft geen selectie tot zijn beschikking om het volgens hem ideale voetbal te spelen. Ajax wordt dit jaar geen kampioen. Dat zorgt voor orrrust. De supporters uiten massaal hun ongenoegen over de lopende gang van zaken. De eigen spelers worden uitgefloten en de voorzitter van de vereniging moet weg, vinden ze. Dat zorgt voor onrust. En zo kunnen we nog wel even doorgaan. Ergens moet er een kentering komen in deze negatieve spiraal. Het is een economische wet dat processen in een golfbeweging plaatsvinden. Hoge toppen, diepe dalen. In dat opzicht komt het goed uit dat Ajax een beursgenoteerd bedrijf is en de ondoorzichtige wet ten van de economie toepasbaar zijn. Er gaat een frisse wind door de ArenA waaien, zoveel is zeker. Maar daaT kan niemand op wachten. De huidige beleidsbepalers moeten nü de eerste briesjes laten voelen. In de voetballerij is er geen tijd. Bij Ajax al helemaal niet. Directeur Maarten Fontein, waar blijft die megadeal in Azië? Bestuursleden Hennie Hen- richs (technische zaken) en Joop Saan (financiën), laat je gelden. Martin van Geel heeft de eerste aan zet gegeven. Wesley Sneijder en Tho mas Vermaelen (waarom moet ik steeds aan Frank de BoeT denken als ik hem in actie zie) tekenden een langlopend contract. Michael Krohn-Deli komt terug van RKC en met Zdenek Grygera wil Ajax een langlopende verbintenis aangaan. 'The Hunter is coming'. Het begin is er. Maar we zijn er nog lang niet. De zeilen moeten weer bol staan, zodat Ajax volle vaart vooruit gaat. Alleen dan verdwijnt de onrust. Amout Verzijl a Gehele nieuwe adidas Ajax collectie is op voorraad! 3J3X" KERSTOP: Ook verkrijgbaar de AFC A kledinglijn Levering door heel Nederland Oosterdiep westzijde 5, 7881 GK EMMER-COMPASCUUM Telefoon: (0591) 35 10 41 http://www.bouds-inn.nl 10% korting v ÜH

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 3