Een roadtrip door Almere De roots van Hedwiges Maduro Ah> 'Hedwiges was een gemiddelde leerling en kwam uit een gezin waarbij het geloof voorop stond, gevolgd door school en voetbal 'Toen ik klein was heb ik soms wel zitten janken, omdat ik steeds maar beter wilde presteren om m'n vader niet teleur te stellen.' Ajax Life nummer 9 2 december 2005 '4 Almere - Hedwiges Maduro (20) kan de nieuwe leider van Ajax worden. Dat hoort hij van zijn vader en van zijn trainer Danny Blind. De Almeerder zelf vraagt om geduld. 'Ik ben er nog lang niet. Ik heb vaak het idee dat men dat vergeet. Ik sta pas een klein jaar in het eerste.' Door Sander Zeldenrijk Monden vallen verbaasd open en meisjes begin nen te giechelen, als Maduro over bet podium loopt. Op deze druilerige herfstochtend is groep 8 van de rooms-katholieke basisschool Panta Rhei druk in de weer om Sinterklaas via een toneelstuk een mooie ontvangst te bieden. Het meisje dat haar klasgenoten moet dirigeren en klaarblijke lijk weinig met voetbal beeft, roept dan ook licht geïrriteerd: 'Jongens, mag ik weer?' De verbij sterde gezichtjes zijn echter logisch, want de entree van de beroemde voormalige leerling was expres niet aangekondigd. begint te lachen en voegt toe:'lk heb zijn bril er zelfs eens afgescho ten.' Na het spervuur aan vragen en een dertigtal handtekeningen staat de volgende etappe van een unieke roadtrip door Almere gepland. Een bezoek aan zijn eer ste voetbalclub: SC Waterwijk. Op bet schoolplein verbaalt hij nog even nog over 'legendarische' wed strijden die op het afge trapte veldje werden afgewerkt. Panta Rhei grenst namelijk aan de openbare basisschool 't Kofschip en in Madura's tijd werden er onderling heel wat (voetbal)- gevechten geleverd.'Er kwamen steeds meer kin deren bij. Wij wonnen altijd en op een gegeven moment haalden zijhun oudere broers erbij. Toen gingen wij dat ook doen/zodat er nog meer men sen kwamen kijken. Het werd echt een confronta tie tussen twee verschillende delen van de wijk. Hier heb ik leren incasseren,' zegt hij vastberaden. Vanaf zijn school is het tien minuten fietsen naaT de voetbalvelden van SC Waterwijk. De interna tional speelde er vanaf zijn zesde jaar voordat hij, via Zwarte Schapen, naar Ajax ging. Hij wordt wederom enthousiast onthaald - 'kom je een Eenmaal in de klas van meester Hans Wijnne her: haalt hetzelfde tafereel zich, nu bij groep 5. Het is ook nogal wat. Zo ben je bezig met een taalles en zo staat er opeens een bekende Ajacied voor het schoolbord. 'Hedwiges zat hier ook op school en zoals jullie waarschijnlijk wel eens van me gehoord hebben, ik heb hem leren voetballen.' De klas kent de sportieve kwaliteiten van de meester klaarblijkelijk en begint te lachen. 'Niet waar!' schreeuwt iemand. Poging mislukt. Madura's bezoek is een hereniging met oude bekenden. Op oude klassenfoto's zien we tijdens een carnavalsfeestje een klein ventje met de let ters 'Ajax' op zijn voorhoofd gekliederd. Achteraf een duidelijk voorteken. 'Hedwiges was een gemiddelde leerling en kwam uit een gezin waar bij het geloof voorop stond, gevolgd door school en voetbal. Hij kon met gymnastiek als enige de bal goed in het midden raken en schoot daardoor veel harder dan zijn klasgenoten. Daarom moest hij van ons altijd zachter schieten.' De Ajacied genoeg. Maduro groeide er dus niet alleen thuis mee op, maar ook op de club. 'Dat is belangrijk hoor!' zegt De Kok. 'Er zijn een hoop jongens die het alsnog verpest hebben. Spelers belanden alle maal wel eens in een dip. Ze moeten op hun tenen lopen. Hedwiges moet de ploeg nu al bij wijze van spreken dragen tijdens wedstrijden. Ajax vraagt - in mijn ogen - te veel van die jongen. Hebben spe lers dan hoog van de toren geblazen, dan worden ze ook drie keer zo hard aangepakt, denk ik dan. Doe maar lekker normaal, dan ben je ook beter tegen dit soort dingen bestand.' Maduro zwijgt, neemt een slok koffie en knikt instemmend. De Kok vervolgt: 'Vroeger konden jonge spelers groeien aan de hand van Frank Rijk aard of Jan Wouters. Tegenwoordig moeten ze zelf de kar trekken. Wesley Sneijder is een routinier binnen Ajax. Dat is te gek voor woorden! Dan is het normaal dat hij een terugval krijgt.' De Aja cied erkent dat hij wat dat betreft genoeg voor beelden heeft gehad van hoe het niet moest. 'Maar daar leer ik ook weer van.' Het eindstation van onze driedelige roadtTip ein digt in het centrum van de polderstad, om precies te zijn op de Grote Markt. Het bmisende plein waar winkels, eetcafés en discotheken samenko men. Maduro neemt ons mee naar ANNO, waar het gezien de kou aangenaam vertoeven is en waar luxueuze stoelen, kussens en grote boxen zitten janken, omdat ik steeds maar beteT wilde presteren om hem niet teleur te stellen.' GEWOON DOORGAAN Zijn broers waren qua interesses vrij verschillend. Gioffry richtte zich volledig op de studie. 'Daar heb ik veel aan gehad. Hij hielp me met mijn huiswerk. Roger en ik waren de voetballers. Ik voetbalde met en tegen zijn vrienden en daar weTd ik beter van. Als ik weer eens een trap kreeg, kwam hij naar me toe en zei: "Kom op nou! Gewoon doorgaan. Dat krijg je later ook." Roger is een spits en heeft andere kwaliteiten dan ik. Hij is meer een killer. We speelden vaak één tegen één. Hij viel aan en ik moest automatisch verdedigen, simpelweg omdat ik jonger was. Zo komt een spe ler blijkbaar uiteindelijk op het middenveld uit,' lacht hij. 'Nee serieus, ik heb van beiden veel geleerd en ben erg trots op ze.' Uiteindelijk belandde Maduro op veertienjarige leeftijd in Amsterdam. Dat is rijkelijk laat. 'Ajax heeft me later nog wel eens verteld dat ik wel in allerlei bestanden stond. Ik kon toen ook naar andeTe clubs, zoals FC Omniworld, AZ, FC Utrecht, Vitesse en FC Twente. Maar ik wilde alleen maar naar Ajax. Het was een bewuste keuze. Dat het uiteindelijk allemaal zo snel zou gaan, had ik niet verwacht. Ik ben eT alleen nog lang niet. Ik heb vaak het idee dat men dat wel denkt. Ik sta nog overschrijvingsformulier halen?' - en hoewel het bezoek niet is aangekondigd, staat de koffie klaar. Dertig gillende kinderen zijn ingeruild voor park- beheeTdeT/ jeugdtrainer Oscar de Kok en Hans Bessem, die Maduro nog floot in de jeugd. 'Hed wiges speelde hier tot de Bi. Hij komt nog gere geld langs. Een paar jaar geleden speelde hij nog mee op een bedrijventoernooi. En zijn vadeT deed nog mee tijdens de laatste editie', zegt De Kok. GROTE MARKT Het duo omschrijft Madura's eerste vereniging als een normale club'zonder bla-bla'. Men wil hier een boel, maar schreeuwt het niet van de daken. 'Als ik hier loop, denk ik toch meteen aan ons jeug- delftal. We waren toen best goed en speelden ook tegen ploegen als Ajax. Die wedstrijden wonnen we vaak en we werden ookgeregeldkampioen. De ontspannen sfeer en onderlinge betrokkenheid rtekken me hier erg aan. Hier vind ik het echte clubgevoel.' Doe maar normaal dan doe je al gek Giechelende meisjes en veel handtekeningen: Hedwiges Maduro is terug op zijn basisschool Panta Rhei in Almere. Op de bank met vriendin Joyce. Het stel woont sinds kort samen. een relaxte loungesfeer creëren. 'Doe mij maar een warme chocomel met slagroom,' begint de Ajacied. In deze omgeving is het lekker interviewen. Hed wiges gooit wat slagroom op zijn chocomel, voelt zich op zijn gemak en wil de supporters best wat inzicht geven in de mens achter de voetballer. 'Mijn ouders zijn op jonge leeftijd naar Nederland gekomen. Mijn moeder weTkt in de verzorging, mijn vadeT bij de bank. Ik heb een goede opvoe ding gehad. Ze zijn heel zoTgzaam. Verder heb ik twee oudere broers. GioffTy, 29 jaar en Roger, 26. Ik kom dus uit een mannengezin, maar mijn moe der had het niet extra zwaar.' De rol van zijn vadeT was bij Waterwijk al even ter sprake gekomen. Er heerst blijkbaar een beeld dat Maduro ontzettend gedrild is door zijn vader.'Dat klopt niet. Ik ben niet streng opgevoed, maar er werd me wel verteld welke zaken belangrijk waren. Zo hamerde mijn vadeT altijd op het geen jaar in het eerste en had bijvoorbeeld nog nooit uit tegen FC UtTecht gespeeld. Daaruit blijkt dat ik het voor mezelf niet veTgeet.' KRITISCH WEDERHOOR Genoeg loftuitingen.Tijd voor een kritisch weder hoor bij zijn aangeschoven vriendin Joyce. Beiden zitten midden in een verhuizing, want het jonge stel gaat samenwonen. Is Hedwiges thuis net zo rustig zoals wij hem kennen? De Ajacied waar schuwt haar: 'Pas op Joyce! Dit wordt opgeno men.' Zijn vriendin antwoordt:'Dat valt wel mee. Hedwiges is wel wat drukken Zijn slechtste eigen schap? Hij is een beetje lui. Zijn beste eigenschap? Hij is helemaal niets veranderd.' Inmiddels is de wereld om hem heen aardig veranderd of bezig te veranderen (hij krijgt zijn broodjes bij de lunch- zaak inmiddels gratis), maar Maduro blijft 'zo lek- keT zichzelf' hoTen we steeds. 'Ik ben niet anders gewend. Ik moet wel leren om minder vaak 'ja' te zeggen en iets harder te worden. Dat zeggen mijn belang van goede schoolprestaties. Het voetbal kwam op het tweede plan. Hij zei steeds: "Weet wat je mogelijkheden zijn en waarmee je bezig bent. Je mag uitgaan, maar dat is in jouw geval niet het belangrijkste." Een driller was hij niet. Dat is echt overdreven. Ik ben gewoon goed opgevoed. Hij was wel heel kritisch op voetbalgebied. Al speelde ik goed, scoorde ik er zeven en kreeg ik van iedereen op de club complimenten, dan nog begon hij over die ene kans te zeuren die ik gemist had. Hij is een perfectionist en daar ben ik sterker van geworden. Toen ik klein was heb ik soms wel ouders ook. Omdat ik mezelf blijf, gaan mensen niet gek-over me denken, ledereen weet wat ze aan me hebben en andersom. Eigenlijk is het heel simpel. Ik besef alleen nog niet hoe mensen naar me kijken. Laatst zat ik met Roger te eten. Komt er een man naar ons toe. "Is een van u bekend hier?" Toen zeiden we maar "ja". Bleek dat hij alleen maar de weg vroeg. Iemand anders vroeg eens "ben jij de echte Maduro?" Dat is wel leuk, maar er zijn natuurlijk meer echte Maduro's.' Of er maar één echte toekomstige leider in deze selectie zit, zal de toekomst moeten uitwijzen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 7