Highbury, de laatste keer Bij de beste zestien van Europa Succes met mate gevierd Ajax Life nummer 9 2 december 2005 FC Thun en Sparta Praag waren op voorhand twee ploegen die Ajax achter zich diende te laten Nigel de Jong: 'In het team zijn we in ieder geval dolblij met zijn allen. Door in de Champions Leaguedat is geweldig Highbury is het decor, Sjaak Swart is net te laat bij de bal en keeper Bob Wilson redt. Ajax won wel met i-o, op 22 maart 1972 tegen Arsenal. Londen- Woensdagavond 7 december 2005 wordt een memorabele avond. Niet op sportief gebied. Het Tesultaat van Arsenal - Ajax zal de eindstand in poule B op geen enkele wijze beïn vloeden. Arsenal wint de groep, Ajax eindigt als tweede. Het is goed stil te staan bij twee mijlpalen. Dennis Berg kamp komt voor de laatste maal in actie tegen Ajax. En het is de laatste keer dat Ajax op bet sfeervolle High bury in actie komt. Volgend jaar ver buist ATsenal naar een nieuw stadion. Een prachtig modern onderkomen met een wanstaltig commerciële naam, Fly Emirates Stadion. Ajax vocht in het verleden vaak heroï sche duels uit met de Engelse oppo nent. Legendarisch en bekend is het verhaal van Gerrit Keizer. De vliegende keep verdedigde eerst het doel van Ajax, vloog daarna naar Londen en stond een dag later bij Arsenal onder de lat. In het seizoen 1947-1948 speelde Ajax een tijd lang in reserveshirts van de club uit Londen. Keizer had een setje meegenomen op een van zijn rei zen. Het publiek vond het niets, maar het was goedkoop en de kleuTen rood en wit zaten er in verweven. In 1970 speelde Ajax in de halve finale van de Jaarbeursstedenbeker, de voor loper van de UEFA Cup, tegen Arsenal. De Engelsen waren een maatje te groot voor Ajax dat nog groeiende was. Op Highbury leed Ajax een kansloze 3-0 nederlaag, die in Amsterdam (1-0) niet meer goed gemaakt kon worden. Arsenal won het toernooi. Twee jaar later al namen de Amster dammers revanche. En hoe. Ajax had inmiddels de Europa Cup voor Lands kampioenen gewonnen (in Londen...) en ontmoette Arsenal in de kwartfinale van het seizoen 1971-1972. Op 8 maart in het Olympisch Stadion won Ajax met 2-i. Een krappe zege. Vol overtuiging zetten de Engelsen twee weken later de jacht op de kampioen van Europa in. Daarbij werd geen middel geschuwd. Toenmalig doelman Heinz Stuy-.'Ze gin gen alles of niets spelen. Alleen maar hoge ballen voor mijn goal. Toen besloot ik niks meeT te vangen, maar alles weg te stompen. Af en toe nam ik dan wel eens een hoofd van de tegen stander mee, zo ging dat. Maar dicht in mijn buurt kwamen ze vanaf toen niet meer.' Door een treffer van Arie Haan won Ajax op Highbury met 0-1. Drie seizoenen geleden, op 18 februari 2003, speelde Ajax eveneens op de heilige Engelse voetbalgrond. Het betrof een duel in de tweede ronde van de Champions League. Die werd toen nog in poulevorm afgewerkt. Valencia en AS Roma completeerden het kwartet. Tegen het oppermachtig geachte Arsenal moest Ajax al snel een tegengoal incasseren. Sylvan Wil- tord schoot na vijf minuten hard raak. Misschien was dit wel het geluk van Ajax, want de Londenaren namen wat gas terug. Het jonge Ajax rechtte de rug. Onder leiding van Steven PienaaT (die Patrick Vieira een lastige avond bezorgde) en Nigel de Jong namen de Amsterdammers zelfs brutaal het ini tiatief. Dat resulteerde na zeventien minuten spelen in de geweldige gelijkmaker van De Jong. Hij rondde een pass van Tomas Galasek zeer fraai af en poneerde bal pardoes achter doelman Seaman. Met 1-1 haalde Ajax de finish en uiteindelijk overleefde het deze loodzware groep zelfs. Ten koste van AS Roma en... Arsenal. Doot in de Champions League, dat is geweldig.' De zege op Sparta PTaag kwam eigen dat hij groeiende is naar het niveau dat nodig is. Maar dat is gebaseerd op voetbal. Markus is ook een mens.' Blind genoeg gezegd en geschreven. Dat is een ballast voor hem. Zijn goal tegen FC Twente zet de wereld niet op zijn het slechter kunnen treffen. We heb ben gedaan wat men kon verwachten van ons. Tegen Praag en Thun zijn we voor de winst gegaan, alleen in Praag is dat niet gelukt. Het is eTg prettig dat wij ons hebben gekwalificeerd. Het is altijd goed een doelstelling te halen.' Nourdin Boukhari mocht tegen de Tsjechen weer op de linkerflank opdra ven. Niet zijn favoriete positie: 'Dat is voor mij toch wel moeilijk. Maar ik doe mijn best voor het team te werken. Ik heb wel de vrijheid op die plek. Maar vanwege de dmk op het middenveld moest ik wel aan de zijkant blijven staan. Hopelijk kom ik op het midden veld terecht, dan kan ik de flitsende Nourdin weer laten zien.' Boukhari, die nog steeds niets van Ajax heeft gehoord inzake zijn aflopende con- FC Twente begon De Jong op de bank: Tk ben altijd doodziek als ik er niet in sta. Maar dat is de keuze van de trainer. Hij is de eindverantwoordelijke voor de opstelling. We speelden in een tacti sche variant. Voor mijn gevoel past die beter met mij erbij, maar dat is logisch natuurlijk.' Ook De Jong viel de apathi sche sfeer in eigen stadion op:'Het was een beetje kil. Ik keek om me heen en vroeg me af: is er hier wel leven in de brouwerij? Het was een halfhalf gevoel op de tribunes. Wel of niet blij zijn? De fans moeten hier op hun eigen wijze mee omgaan. Dat is hun goed recht. Als ze zich op deze manieT willen uiten, prima. Daar moeten we niet moeilijk over doen. Dit is Ajax-publiek, dat weten we al jaren. In het team zijn we in ieder geval dolblij met zijn allen. Johan Cruijff en Marco van Basten kunnen het wel waarderen: voor het duel tegen Sparta Praag werden zij door de UEFA geëerd als hoofdrolspelers in vijftig jaar Europa Cup 1. Nigel wijst Ajax de juiste weg naar de laatste zestien in Europa. Amsterdam - Op vrijdag 16 december wordt bekend tegen wie Ajax in de achtste finales van de Champions Leagie speelt. De kans is groot dat Ajax in het Zwitserse Nyon wordt gekoppeld aan een Europese grootmacht als FC Barcelona (ja graag), Olympique Lyon (hmmm, liever niet), Internazio- nale (niet weer) of Liverpool/Chelsea (altijd leuk). Een vooruitzicht om van te watertan den. Maar dat besef leek op die koude dinsdag 22 november niet doorge drongen tot de 45.000 toeschouwers in de ArenA. De 2-1 zege op een zeer matig Sparta Praag werd met een karig applausje afgedaan. Ajax zat dit seizoen in de makkelijkste poule van de Champions League. FC Thun en Sparta Praag waren op voor hand twee ploegen die Ajax achteT zich diende te laten. Dat Arsenal een maatje te groot zou zijn, kwam even min als een verrassing. Dus was Danny Blind een tevreden trainer:'We hadden tract, ziet de dubbele ontmoeting met FC Thun als cruciaal: 'Daar hebben we zes punten uit gehaald en daarmee de basis gelegd voor de achtste finales. Sparta Praag was een bijzonder stugge opponent, moeilijk doorheen te komen. Ik ben blij dat we geïnvesteerd hebben in balbezit en het spel bepalen. Daardoor konden we de goal maken.' BLIJ Nigel de Jong ontpopte zich met twee fraaie doelpunten tot de beslissende factor. Daarmee haalde hij sportief revanche op zijn trainer. Net als tegen lijk nooit in gevaar. Nadat De Jong de bal uit een vrije trap van Wesley Sne- ijder hard raak kopte, leek het pleit beslecht. Het werd pas weer spannend toen de Tsjechen in de blessuretijd er nog 2-1 van maakten. Maar de arme equipe van trainer Griga wekte geen moment de indruk het niveau van RBC Roosendaal en ADO te ontstijgen. Samen met FC Thun gaat Sparta uit vechten wie naar de UEFA Cup mag. Blind was in de vijfde Champions Leaguewedstrijd gestart met Yannis Anastasiuo als diepe spits. De Griek heeft met twee goals tegen Thun thuis en halve tegen Thun uit een belangrijk aandeel in de plaatsing; tegen Sparta Praag kwam hij echter niet uit de verf en werd hij in de tweede helft vervan gen door Markus Rosenberg. Die oogde scherp. De Zweed was dichtbij een treffer en lokte met zijn gedrevenheid reactie op van de tribunes. Blind: 'Vooraf hebben we ingeschat dat er een bepaalde tijd nodig is om je aan te passen aan een andere manier van voetballen. Het is dus niet zo dat hij nu alles onder de knie heeft. Maar ik zie doelde op de massaal oveT Rosenberg uitgestorte kritiek. 'Dat merkt hij ook, afleest hij nog geen goed Nederlands. Dit is een grote club en er wordt hier kop, maaT het is wel een hulpmiddel. Hij verschuilt zich niet en dat verwacht ik ook niet van een dergelijke speler.' Nourdin Boukhari, tegen de Tsjechen wederom wat onwennig als linksbuiten.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 5