Bogie, je moet spelen Keeper zonder doel Sjaak Swart Debuut en weemoed John Jaakke de soep ajax- TIP VAN DE SINT: Opmerkelijke Ajacied Ajax - RKC Waalwijk Ajax Life nummer 9 2 december 2005 de BOUD'S INN chnD Meer dan 300 artikelen!! 'Waarom zou John Jaakke wegmoe ten? Blijkbaaï is het altijd in het voetbal zo dat als het slecht gaat, het bestuur weg moet.' Aldus Michael van PTaag. Hij kent het vak als Ajax-voorzitter als geen ander. Zelf vond hij dat supporters geen recht hadden hem te bedreigen, want iedereen kon z'n 06-nummer krijgen. En hem bellen als iets niet beviel. Klinkt logisch. Maar dat is het niet. Althans, niet bij het Ajax van bijna 2006. De huidige voorzitter John Jaakke is eerst en vooral voorzitter van de Raad van Commissarissen. En die moet op afstand het beleid van de Ajax-dbectie controleren. Even een vergelijking. Knorr fabriceert soep. Stel dat ik de mosterdsoep met kervel van Knorr werkelijk niet te hachelen vind. Dan is niet het eerste dat in me opkomt: ik ga die voorzitter van Raad van Commissa rissen (in dit geval mevrouw Voge laar van UnileveT Nederland) eens bellen. En zeggen dat 't zo echt niet langer kan! Ik ga ook niet met een spandoek naar de Albert Heijn, met daarop de tekst: 'Vogelaar rot op!' Niemand zou het begrijpen. Maar voetbal is geen soep. Alhoewel ze het bij Knorr best willen verdedi gen dat soep emotie is, gaat de ver gelijking mank. Supporters zijn met hart ziel verbonden aan hun club. Bij Ajax niet minder: 'We love you Ajax,you make me happy, when skies are grey!' Kom daar maar eens om bij Knorr. Supporters hebben recht op die emoties en als ze voor hun gevoel in de steek worden gelaten dooT hun Ajax, dan is het mis. En als het mis is, zoeken ze een Kop van Jut. Is John Jaakke de juiste Kop van Jut? Misschien. In de discussie over het oude en het nieuwe Ajax-logo ver wees hij handig naar de ledenraad, waarna het onderwerp verzandde in allerhande bureaus, nieuwe ont werpen en afschuiven van verant woordelijkheden. Hij liet diezelfde ledenraad kiezen tussen hem en de bestuursleden Klaas Nuninga en Hein Blocks. Nuninga verlooT. Als een oud-Ajacied verliest, dan vin den supporters dat niet leuk. En dan gaat het sportief ook nog eens beroerd. De hoogste baas is dan de Kop van Jut, zo gaat dat in het voetbal. Maar waar we als supporters mijlen ver van weg moeten blijven,is bedrei ging. Als je het niet eens bent met Jaakke, roep dan dat-ie mee moet in de zak van Sinterklaas. Of maak een spandoek: 'Jaakke, advocaat van de duivel'. Of zoiets. En dan is de voorzit ter mans genoeg om te zien hoe heet de soep wordt opgediend. Erol Erdogan Gehele nieuwe adidas Ajax collectie is op voorraad! Ook verkrijgbaar de AFC A kledinglijn Levering door heel Nederland Oosterdiep westzijde 5, 7881 GK EMMER-COMPASCUUM Telefoon: (0591) 35 10 41 http://www.bouds-inn.nl Amsterdam - Roemeens international Bogdan Lobont vertrekt waar schijnlijk op korte termijn. De keeper wil spelen. Bij Ajax lukt dat niet, want trainer Danny Blind kiest momenteel voor Maarten Stekelenburg. Doot Arnout VeTzijl Roemenië plaatste zich niet voor het WK 2006 in Duitsland. Dankzij twee nederlagen tegen Oranje en dom pun tenverlies tegen Armenië. Lobont baalt er nog steeds van. Gedurende de WK-kwalificatie was hij de onbetwiste nummer één onder coach Victor Piturca. Inmiddels is de voorbereiding op het kwalificatietraject, dat moet leiden tot het EK in 2008, begonnen. In de onlangs gespeelde oefenwedstrijd tegen Nigeria, die met 3-0 werd gewonnen, verdedigde Coman van Rapid Boekarest het doel. 'Piturca heeft tegen me gezegd dat ik zo snel mogelijk weer aan spelen moet toeko men. Hij is bezig een nieuw elftal op te bouwen. Ik wil daar bij horen.' Lobont heeft zijn persoonlijke situatie uitgebreid met de coach, spits van het legendarische Steaua Boekarest dat in 1986 de Europa Cup 1 won, besproken. De keepeT is hem dankbaaT voor het vertrouwen, maar moet nu zichzelf tonen. Dat zegt zijn boezemvriend Cristian Chivu ook. 'Cris en ik hebben dagelijks contact. Hij zegt tegen me: "Bogie, je moet spelen." En zo is het. Ik wil spelen. Zo snel mogelijk. Het maakt me niet uit waar Hier bij Ajax of elders. De situatie is duidelijk. Dat ga ik dus doen. Als de trainer beslist dat ik niet speel, accepteer ik dat. Ik ben het er niet mee eens, maar als prof doe ik mijn best er te staan als er een beToep op me wordt gedaan. Zolang ik bij Ajax zit, zal ik vechten voor mijn kansen.' Maar die zijn niet groot. Stekelenburg, dooT Lobont steevast 'giraffe' genoemd, is de nummer één. Volgend seizoen schuift Kenneth Ver meer naar verwachting door in de rangorde. Er is voor Lobont geen plaats in Amsterdam: 'Ik kan niet tot 2008, wanneer mijn contract afloopt, op de bank blijven zitten. Trainen en niet spelen. Dat is niet realistisch. Samen met mijn manager Becali bekijken we wat de opties zijn. Wat is goed voor mij? De trainer heeft nog niet tegen mij gezegd dat ik weg mag als er een club komt. Er zijn wel clubs die inte resse hebben, maar niet concreet. Daar zitten best goede teams bij, je zult wel horen welke dat zijn. Wan neer? Als het moment daar is. Ik ben best gevleid door die interesse en weet dat ik een goede keeper ben.' Het vertrek van de 27-jarige Roemeen zou al in de winterstop zijn beslag kunnen krijgen, bleek uit een gesprek dat hij afgelopen week voeTde. Dan zou er een einde komen aan zijn zesja rige verblijf in de hoofdstad: 'Ik ben Amsterdam - Voetballers maken geregeld de overstap naar de spelers begeleiding. Sjaak Swart (67) is bij Ajax inmiddels meer dan Mister Ajax. Samen met oud-Ajacied Spren Lerby begeleidt hij voetbaltalentjes voor EsseI Sports. Op 4 december komt RKC naar de ArenA. Ajax keek meestal naar beneden voor de vergelijking op de ranglijst, nu kijken we (tijdelijk!) naar boven. Zeven momenten uit de historie tonen aan dat dit geen makkelijke tegenstander is. Bogdan Lobont weet zelf dat-ie best kan keepen. geslaagd bij Ajax. Alles wat ik nu ben en wat ik vandaag de dag doe, heb ik hier geleerd. Het is treurig dat ik dat nu niet kan laten zien. Dat is frustre rend, maar ik heb het gelukkig laten zien toen ik wél de kans kreeg.' Door Sander Zeldenrijk Swart speelde tussen 1956 en 1973 maar liefst 628 wedstrijden voor Ajax waarin hij 228 doelpunten produceerde. Tegen woordig begeleidt hij spelers als Rafael van der Vaart, Wesley Sneijder, Rasmus Lindgren, Johnny Heitinga, Olaf Linden- bergh en Thomas Vermaelen. Swart noemt zichzelf geen makelaar. 'Nee, ik begeleid jonge spelers vanaf 16,17 jaar. Dat is veel werk, want ik zie veel wed strijden. Veel makelaars denken alleen maar aan transfers, maar als ik mijn werk goed doe, komt dat allemaal van zelf. Ik ben zeven dagen per week met die jongens bezig. Dan heb ik het over zaken als het rijbewijs, verzekeringen, de thuissituatie en ik ben er voor die gasten als ze een dippie hebben.' Swart praat met de Tem op. Hij beseft dat de buitenwereld een ander beeld van hem heeft. Interviews geeft hij niet veel, omdat zijn woorden vaak worden verdraaid. Voor Ajax Life maakt hij een uitzondering, maar hij wil het artikel wel eerst lezen. 'Supporters denken dat ik het leuk vind als ik een Ajax-speler naar een nieuwe club help, maar dat is natuurlijk niet zo. Ze moeten niet ver geten dat het een kwestie van omstan digheden is. Ajax is in bepaalde situ aties ook niet rouwig dat een speler veT- tTekt. Dan doet een club er niet meer van alles aan om zo'n jongen te behou den. Onze spelers bepalen zelf waar ze heen gaan.' De Ajax-fans vonden het niet noodzake lijk om Swart af te beelden op het sup portershome, vanwege zijn rol als bege leider. Best hard als je bedenkt dat hij nog steeds MisteT Ajax is. De Amster dammer heeft net al uitgelegd hoe hij zijn rol zelf ziet en wil er nog aan toe voegen dat de club geregeld profiteert van zijn activiteiten.'Ik zie veel wedstrij den en als ik een talentje zie rondlopen is Ajax de eeTste die het hoort. Dan heeft de club meteen de mogelijkheid om die jongen te scouten.' Sjakie nam op 8 augustus 1973 emotioneel afscheid met een wedstrijd tegen de Spurs in het Olympisch Stadion. Op z'n arm de mascotte, het neefje van Johan Neeskens. 1. Op 17 september 1989 leek het eT verdacht veel op dat materiaalman Sjakie Wolfs de doelen uit De Meer had verwijderd. Een droge 0-0 was het schamele resultaat. Eén over eenkomst tussen het huidige sei zoen en dat van 1989-1990: na het duel met RKC stonden de Amster dammers al 291 minuten droog. Een andere overeenkomst met nu: de selectie zat boordevol talent. Richard Witschge, Frank de Boer, Ronald de Boer, Stanley Menzo, Den nis Bergkamp, Bryan Roy... Er is altijd hoop. 2. Op 8 september 1991 wint Ajax met 5-1. Een vette overwinning, met een fraaie gebeurtenis in de kantlijn. Leo Beenhakker kan geen beroep doen op Alfons Groenendijk en Bryan Roy. Hij besluit een jongeling te laten debuteren: Edgar Davids. De toen nog linkerspits vocht als een terriër en passeerde langs de lijn RKC'ers alsof het pillonen waren. 3. Op 15 augustus 1993 gebeurde eT nét iets meer in De Meer. Verwach tingsvol, zelfs emotioneel, namen de supporters hun plaatsen in. The boy is back in town. Frank Rijkaard, gelouterd bij AC Milan, kwam z'n kwaliteiten weer in Amsterdam tonen. Zelf twijfelde de dertigjarige stilist nog een beetje; kan hij z'n eigen ambitie waarmaken? Daar kwam al na drie minuten een einde aan: goal! Een krachtige kopbal, de eerste van uiteindelijk dTie doel punten. 4. Traditie: NoTdin Wooter, water- vlugge rechtsbuiten met rastahaar, scoort tijdens z'n debuut tegen RKC. Hij kwam in het veld voor de ultrajonge Patrick Kluivert, die tegen de Waalwijkers z'n eerste goal in het betaald voetbal maakt. 5. Winnen en toch verliezen, kan dat? Ja, is het antwoord op 2 oktober 1996. Ajax wint met 2-0 van RKC, maar de ploeg kan maar z'n draai Edgar Davids debuteert tegen RKC en is de volgende groeibriljant uit de vruchtbare klei van Voorland. niet vinden in zijn nieuwe behui zing. Het publiek fluit cynisch haar idolen uit, moedigt zelfs de tegen stander aan en fluit de Ajacied van de Wedstrijd - Ronald de Boer, kei hard uit. Verliezen deed dus vooTal het publiek, door eigen toedoen. 6. Afscheidswedstrijden en Ajacieden, dat gaat nog wel eens fout. Neem Johan Cruijff in z'n eTeduel tegen Bayern München (0-8). Hoe het wel kan, zien we op 16 mei 1999. Twee Ajax-iconen zwaaien af: Danny Blind en Jari Litmanen. RKC fun geert als tegenspeler in een stuk boordevol emoties. Tranen al op de bank na de wissel Blind-Bobson, en tranen tijdens de ereronde. 'Danny Blind, wie kent 'm niet...' JaTi Litma nen maakt beide goals. De tweede komt uit het grootse hart van Shota Arveladze: hij legt de bal klaar op de doellijn, Jari hoeft 'm er alleen in te lopen. Een weemoedig feest was 't. 7. Een mooie zaterdag, die 3e mei in 2003. Liefst 6-1 werd het, en de komende man (in meerdere bete kennissen) Hatem Trabelsi scoort z'n eersteling in Ajax-shirt. Vast houden, dat gevoel.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 3