Het supportershome Ajax voor vrienden AJAX FANZONE BESTUUR het bestuur van de Stichting Sup portershome bestaat uit de vol gende mensen: Bob Haarms (voorzitter), Thomas van Beek (secretaris), Aart van Schaik (penningmeester) en de algemene bestuursleden Anneke Ruitenberg (SVA), Roel Vos, Dick Lin- denboom en Henk Voors (Ajax). >/,0TersveTe^ Thuis voor alle Ajadeden 2 DECEMBER 2005 NUMMER 9 AjAX LiFE in het supportershome weinig te doen. 'Dat maakt niet uit. Wij moeten de supporters gewoon een onderdak bie den als Ajax traint. Meestal begint Danny om half elf en dat betekent dat we om tien uur open gaan en om twee uur sluiten. Het is gewoon een stukje service naar de fans. We moeten het vooral hebben van de wedstrijddagen. Dan staat hier 800 man een biertje te drinken en lekker op gevarieerde muziek te dansen.' NIETTE STOPPEN Vanaf 1 januari valt het supporters home volledig onder de gemeente Amsterdam.'Volgens de politie gaan we er op vooruit,' zegt 'Wampi'. De samen werking met de agenten vedoopt vol gens hem voorspoedig.'In het verleden was de relatie wel eens stroef, maar zij zijn nu ook enthousiast. Ze zien hoeveel moeite we doen om hier iets moois van ons niet laten afstoppen door een brand,' zegt één van de aanwezigen. Wampi:'Er gingen veel gevoelige spul len verloren, maar supporters geven nog dagelijks iets af om de identiteit van hun eigen home te versterken. Zelf zou ik het hout graag willen schilderen alsof we in een Griekse tempel zitten, maar we moeten maar even kijken hoe zich dat ontwikkelt.' Amsterdam - Steeds meer mensen weten de weg naar het spectaculair vernieuwde supportershome te vinden. Of het nou tijdens schoolvakan ties, wedstrijddagen, feesten of vergaderingen is, iedere bezoeker deelt dezelfde passie: Ajax. Door SandeT Zeldenrijk Dennis Bergkamp speelt al tien jaar bij Arsenal, maar zijn geest waart nog steeds rond in Amsterdam. Zo wandelt iedereen die het supportershome bin nenloopt bijvoorbeeld onder zijn gesigneerde shirt door. 'Persoonlijk afgegeven aan een supporter en spe ciaal voor het home,' aldus een stam gast. Het tricot is een van de vele zuur stofstromen die het Ajax-hart hier sneller laten pompen. Grote vlaggen, sjaaltjes die verwijzen naar onverge telijke avonturen in voetbalsteden als Glasgow, Rome en Turijn, een 'Vak H- bord' uit De Meer en ga zo nog maar even door. Terwijl de natte herfstwind supporters naast het trainingsveld zojuist nog een deprimerend en koud scenario opdiende, komen de fans in deze tempel vanzelf op temperatuur. Al is het alleen maar dankzij de rood witte verwarming aan het plafond. 'Kijk', zegt Bob Haarms,'deze mannen speelden in het eerste elftal toen ik werd aangenomen in de Ajax-jeugd.' De voorzitter van het supportershome wijst op een levensgrote poster van Cor van der Hart, Joop Stoffelen en Nico Verhoeven. Het trio wordt geflan keerd door een stoere reclameposter waarin Steven Pienaar ons uitdaagt voor een duelletje'een-tegen-een'. Bob zelf staat op de achterzijde van het pand levensgroot geportretteerd tus sen grootheden als wijlen Rinus Michels, Johan Cruijff, Marco van Bas ten en Frank Rijkaard. ANDER ZORGENKINDJE Haarms bemoeit zich sinds enkele weken niet meer met het gras in de ArenA en heeft zodoende alle tijd voor zijn andere zorgkindje. Terwijl Austra lië en Uruguay deze ochtend op de zeven tv-schermen strijden voor een WK-ticket en de uitgedunde maandag morgenclub (de wijze heren met ver stand van Ajax) om geld kaart, vuurt de voormalige assistent-trainer een sigaret aan, alvorens hij van wal steekt over het home en zijn voorzitterschap. 'Ik ben anderhalfuur voor de wedstrijd aanwezig om te kijken hoe het loopt. Op die momenten komt iedereen naar me toe om een pTaatje over Ajax te maken. Ik probeer iedereen positief te houden. Dat is de laatste tijd niet gemakkelijk. Dat begrijp ik ook wel. Die gasten geven jaarlijks een vermogen aan hun cluppie uit. Naast wedstrijd dagen, ben ik vaak bij de andere evene menten aanwezig en bovendien ver gaderen we geregeld.' Beheerder Wim 'Wampi' Bons schuift aan. Hij kwam halverwege het vorige seizoen in het supportershome terecht en houdt toezicht op de dagelijkse gang van zaken. Op een doordeweekse dag als vandaag (geen schoolvakanties - slecht weer - matige resultaten) is er VRIJWILLIGERS De Amsterdammer kan de klus natuur lijk niet alleen klaren en zweert bij het beroep op een groep van 25 trouwe vrij willigers. 'Zonder vrijwilligers is het geen doen. Ze zijn ook duidelijk herken baar aan hun shirts of jasjes.' Bob vult aan: 'het is altijd gevaarlijk om er een paar uit te halen, maar Talita wil ik wel even noemen. Zij is er altijd op wed strijddagen en de vrijdagavond en staat garant voor de lekkere hapjes die gekocht kunnen worden. Je ziet haar niet, maar ze doet wel veel.' Vrijwilliger Hannes houdt zich vooral bezig met de bevoorrading van de koelkasten. 'Het is gezelliger. Er komen nu ook meer ouders met kinderen bin nen. ledereen loopt door elkaar en qua inrichting zijn de hoekbars veel groter geworden. Zelf let ik er op een wed strijddag vooral op of ze niet op de tafels gaan zitten. Verder moet je even opschrijven dat ze de toiletten wat schoner moeten achterlaten, want zoals we het hier af en toe aantreffen kan niet. Dat doen ze thuis toch ook niet?', besluit hij educatief. Bob Haarms op vertrouwd terrein: de tap van het supportershome. te maken. Ze kunnen hier ook gewoon rondlopen en als er iets is, komen ze eerst naar mij alvorens zelf iets te ondernemen. We zijn er in dat opzicht allemaal op vooruit gegaan.' Het duo spreekt liever niet meer over de brand, hoewel een vlammenzee van graffiti een deel van het gebouw 'ver siert'. 'Dat is om aan te geven dat we Onlangs trok de Karaoke-avond zo'n tachtig bezoekers en voor het nieuwe jaar staan er ook nog tal van evene menten op het programma. Zo viert Vak 410 op 27 januari een feestje teT gelegenheid van het vijfjarig bestaan, is er een kleine maand later een Amsterdamse avond, gevolgd door een Raggea-feestje in apTil. Daarnaast overweegt men een pokeravond te organiseren, alsmede een cocktail party, Playstation-toernooi, filmavond en speciale Ladies Night. Het moge duidelijk zijn: het supportershome is er echt voor alle Ajacieden. SPELERS GEVEN STEUN Amsterdam - In de donkere dagen voor kerst speelt Ajax twee beker wedstrijden in Brabant; Jong Ajax op 20 december uit bij Helmond Sport, twee dagen later komt Ajax 1 in actie in Eindhoven tegen de plaatselijke FC. Voor beide duels geldt 'n verplichte buscombi. Mede op verzoek van de Suppor tersvereniging Ajax heeft de selec tie van Danny Blind toegezegd de kosten van het wedstrijdkaartje in Eindhoven te betalen. Niet om de slechte prestaties van de laatste tijd af te kopen, maar om in deze wedstrijden de steun te krijgen van zoveel mogelijk Ajax-fans. Dat is mooi, in een periode waarin het voor supporters al duur genoeg is. Beide bekerduels zijn op een door deweekse dag en dat betekent dat veel supporters een vrije dag op moeten nemen. Ook dat kost geld. Dankzij de kerstgedachte van de spelers is de combi naar Eindhoven nu 20,19 in plaats van 29,19. Amsterdam - Popjournalist Menno Pot (30) is een bloedfanatieke Ajacied. Hij volgt zijn club overal ter wereld, samen met een paar vrienden. In zijn sprankelende, semi-fictieve supportersroman Vak 127 blijkt Ajax een red dingsboei voor vier volwassen F-siders. In je boek kunnen fans in verschillende fases verkeren. In welke zit jij nu? 'Berusting. Ik was laatst bij NEC en die nederlaag deed me gewoon erg wei nig. We moeten zo langzamerhand concluderen dat deze generatie voet ballers helemaal niet zo goed is als iedereen lang heeft gedacht. Ik heb de laatste twee jaar geen dwingend voet bal gezien.' In hoeverre lopen fictie en realiteit door elkaar? 'De verhaallijn en personages zijn fic tief. Maar alle gebeurtenissen hebben min of meer ook daadwerkelijk plaats gevonden. Sommige dialogen zijn zelfs letterlijk overgenomen.' Het voorwoord komt uit een nummer van de Engelse band Oasis. Waarom? 'Allereerst ben ik ontzettend gechar meerd van die groep. Daarnaast zijn het straatvechters waarmee je een lek ker biertje kunt drinken en ontzettend kunt lachen. De hoofdpersonen uit het boek - J.J., Neus, Meijer en Daan - zijn net zo. Diep in hun hart zijn het goede jongens. Ze drinken een biertje, je kunt er sympathie voor krijgen, maar ze hebben dingen gedaan die niet zo makkelijk liggen.' De fraaie coverfoto klopt alleen niet. Die is niet vanaf Vak 127 genomen. 'Ik wist dat Ajax-kenners hierover zou den beginnen. Ik viel meteen voor deze foto, omdat de figuren op de voor grond de aandacht trekken en niet de spelers in de verte. Zo beleven de hoofdpersonages Ajax ook.' Hoe zie jij je eigen toekomt op Vak 127? 'Ik kan me niet voorstellen dat ik ooit op een ander vak zal staan. De sfeer is er precies zoals ik Ajax ervaar: kritisch, harde grappen, vrienden, biertje en helaas af en toe een knokpartijtje.' De teleurstelling en woede zijn groot tijdens Ajax - FC Twente. Supporters verlaten het vak, Menno Pot bleef nog even zitten. Waarom moeten we je boek lezen? 'Omdat de jongens die Ajax overal vol gen er veel in zullen herkennen en de mensen die Ajax amper volgen zich hopelijk kostelijk zullen vermaken met de leuke anekdotes.' Vak 127 Menno Pot €16,90 gebonden 160 pagina's De SVA verloot tien exemplaren van Vak 127. Daarvoor moetje voor 7 december 2005 een e-mail sturen naar redactie@svajax.nl. Vertel daarbij in honderd woorden hoe jij Ajax met je vriend(innen)en beleeft. Veel inspiratie gewenst!

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 16