-. rftr 'Mijn club zag in dat ze misschien toch niet goed hadden gehandeld. Dat is het ultieme gevoel Ajax Life nummer 9 2 december 2005 v vV> Wr gr In 1986 als bestuurder op de hoofdtribune van De Meer, fanatiek meelevend. Het hielp: Ajax won met 3-0 van PSV. EEN STUK TOUW De NV, de AFC, en het glazen huis dat Ajax altijd lijkt te zijn; allemaal factoren waardoor de club lastig op één koers te houden is. Van Eijden: 'De bedoeling is dat we met z'n allen aan één stuk touw trekken. Het is één club, dat meen ik. Als we verliezen, verliezen we met z'n allen. En niet alleen de algemeen directeur of de coach. Hoe kunnen we met z'n allen elkaar helpen? Dat mis ik wel eens. Ik constateerde bij m'n terugkeer in 2000 dat er bij Ajax geen twee eilandencultuur was, maar een archipel. Het stierf van de eilanden. Hier bin nen de ArenA, maar ook op De Toekomst. Ik hoorde natuurlijk nog wel eens wat. Bij tijd en wijle was het allemaal wat afstandelijk en stu dentikoos. Op De Toekomst is in mijn tijd wat ver anderd. Danny Blind werd hoofd opleidingen na het vertrek van Kees Zwamborn. Er gingen trai ners weg en er kwamen oud-voetballers, echte clubmensen, voor terug. En heel simpel, maar wat je niet direct ziet; ik ben iedere zaterdag en zon dag op de Toekomst. Ik eet daar twee of drie keer per week. Dat geeft ook een sfeer van: ze hebben aandacht voor elkaar. Dat is niet objectief weer te geven in een verlies- en winstrekening. Ik denk dat het clubgevoel zeker is verbeterd. Het blijft oppassen; we moeten allemaal die clubcul tuur blijven bewaken. Er is een commissie opge richt die gaat kijken naar de werkende leden. Daar moeten we heel zorgvuldig mee omgaan. Bij het honderdjarig bestaan is er een groep werkend lid geworden, waarbij je je op z'n minst kunt afvragen: waarom eigenlijk?' DAT IS TOCH HUMOR Tot nu toe ging het over de binnenwereld van Ajax. Maar hoe ziet Arie van Eijden zijn contact met de directe buitenwereld, de supporters? Hij denkt met gemengde gevoelens terug aan zijn contact met de Ajax-fans:'ln Nederland hebben 16 miljoen mensen verstand van voetbal. Als je hier geen beslissingen neemt, krijg je ook nooit tegen wind. Van de honderd beslissingen zijn er altijd een paar fout, achteraf. Daar word je dan op afge- Dat zijn mensen die een aantal pannenkoeken huizen bestieren in Zuid-Holland! Hele keurige mensen. Ondernemers! Ze zeiden: "Ja meneer Van Eijden, dat is toch humor..." GOLFEN IN DE ALGARVE Het afscheid is nabij, maar Arie weet dat de grote emoties nog komen. 'Ik heb altijd gezegd: op m'n zestigste stop ik. Maar dat was steeds nog jaren weg. Een paar maanden geleden, tijdens mijn toespraakje over m'n afscheid, zat er een traan in mijn stem. Dat is logisch; ik zet ergens een streep achter. Inmiddels ben ik redelijk met die gedachte verzoend.'Van Eijden blijft betrokken bij het voet bal. Vrijwillig voor Ajax: 'Als ze me nodig hebben, ben ik er. Ik wil verder zo'n drie dagen per week bezig blijven en dan ook een halve dag peT week gaan golfen. Al jaren vragen vrienden me om in januari een paar dagen in de Algarve te gaan golfen. Steeds zei ik dat op het nippertje af. En nu kan ik. Verder vind ik het leuk om te joggen. Dat doe ik drie keer per week, op m'n eigen tijdstip. En ik ga thuis achter de computer zitten. Om alles vanaf 1977 eens van me af te tikken. Vanaf 1977 heb ik S' V 11 mei 1980: Ajax kampioen! Arie van Eijden heeft felicitaties en bloemen voor trainer Leo Beenhakker en assistent Bob Haarms. rekend. En als mensen hun zin niet krijgen, zijn ze boos. Maar ik kan niet met iedereen overleggen. Er hing een spandoek: 'Adriaanse weg, Van Gaal weg, twee maal geel is rood, Van Eijden!' Die men sen heb ik kunnen traceren en hier uitgenodigd. Laten we wel wezen; een groot aantal supporters - ook van de zogenaamde hooligans - is gek van Ajax. Dat is mijn absolute ervaring. Maar ze ver geten zichzelf soms als het emotioneel wordt. Kom niet aan hun Ajax. Al in 1982 werden de ramen van het kantoor in De Meer ingegooid en het stadion beklad met allerhande teksten. En eigenlijk is het nog steeds hetzelfde. Er is altijd ergens een Kop van Jut. Vroeger had je aan het eind van de Hemweg in Amsterdam de Ford fabriek. Als ik geen risico had willen lopen, had ik daar aan de lopende band moeten gaan staan. Dan was er niets aan de hand geweest.' MENSENWERK Wat doet die aandacht van de buitenwacht, veelal negatief, met de mens Van Eijden? 'Nou, dit mens heeft het nooit geambieerd bekende Nederlander te worden. Ik vind dat zelfs heel vervelend. Ook alles bewaard. Ik schrijf altijd alles op van die kleine As'jes. Als ik die nog eens inkijk, komt het allemaal terug. Hoe kwam Johan Cruijff als voet baller terug bij Ajax? Dat is een truc geweest in het bestuur. Het was een twee tegen drie situatie. Harmsen en Van Eijden voor, de rest tegen. Jack van Gelder belde op een avond. "Ik heb Jan Neefjes bijna het laatste zetje gegeven." Ik zei daarna tegen Jan: "Als je niet oppast, ben jij degene die het tegenhoudt." Het lukte. Toen heb ik thuis heel hard een liedje van Hazes opgezet. Dat komt alle maal weer boven borrelen.' Van Eijdens conclusie na vijftig jaar Ajax? 'Ik kan deze club soms haten en ik hou er zielsveel van. Zo intens is het. In 1987, toen Johan Cruijff vertrok als technisch directeur, stonden er in de kranten en de Voetbal International vette koppen. Grote com motie. Arie dit en Van Eijden dat. Het deugde alle maal niet. Zeventien jaar na dato is die affaire in Arie van Eijden wijst zijn opvolger Maarten Fontein op de eventuele gevoeligheden bij een club als Ajax. dat isme overkomen, echt. Ik heb nooit mensen in de media keihard onderuit getrapt, want je komt mensen altijd weer tegen. Kritisch ben ik altijd geweest, maar ik zal nooit schoppen of slaan. Dat zit niet in mijn karakter. Ontroerend en menselijk, zo wil ik ook eigenlijk het liefst zijn. Alles blijft mensenwerk, dat wordt nog wel eens vergeten. Ik kwam in het Zwitserse Bern een paar jongens tegen van de harde kern. Ze zaten daar met een het commentaar van hoofdredacteur Johan Derk- sen nog slechts een bijzin, in een stuk waarin hij zegt dat ik veel ervaring heb en een echte club man ben. Vandaag is het een rel, maar als Ajax aan het einde van het seizoen op een goede posi tie staat, is iedereen het vergeten. Bij een auto ongeluk gaat de voet van het gaspedaal. Nog geen 200 meter na het ongeluk trap je langzamerhand het pedaal weer in. Zo snel gaat dat.' biertje op het plein. Een jongen kwam naar me toe die van de zomer een stuk op internet had gezet. Dat resulteerde op internetforums in tek sten als: "Laten we geld inzamelen voor Arie. Hij gaat toch weg, maar laten we geld inzamelen voor een huurmoordenaar, dan weten we dat in ieder geval zeker." En dan is het toch nog aan doenlijk, want ik ben ook maar een mens, dat een van die harde kernjongens op me afstapt en zegt: "Arie, we zijn toch bezig om voor jou een afscheid te organiseren." Ik was verbaasd, en toch ook weer niet. Want we hebben samen wel veel dingen gerealiseerd. We waren het niet altijd eens, maar dat geeft niet. De politie vond het niet altijd leuk dat ik met die jongens in gesprek was, maar ik vind dat het bij m'n taak als algemeen directeur hoort. Ook om alles rond de club rustig te hou den.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 15