'Dan is het toch nog aandoenlijk, want ik ben ook maar een mens, dat een van die harde kernjongens op me afstapt en zegt: "Arie, we zijn toch bezig om voor jou een afscheid te organiseren 'Ik constateerde bij m'n terugkeer in 2000 dat er bij Ajax geen twee eilandencultuur was, maar een archipel. Het stierf van de eilanden 2 DECEMBER 2005 NUMMER 9 AjAX LIFE der met een groot clubhart steeds groter. Maar Van Eijden was nog steeds geroyeerd. Tot maart 2000. Van Eijden: 'In februari 2000 was ik met nog niet als directeur. 'Ik was weer lid van mijn kerkgenootschap.' Van Eijdens ritje naar het eeuwfeest in Het Concertgebouw stond in schril Nederland-ltalië heb ik hier (Arie wijst op de hoek van z'n werkkamer) in het hoekje op de bank gezeten met Arie van Os en Michael van Praag. Trots poserend op de selectiefoto in augustus 1965. Let op het toch wel erg brede doel achter de Ajacieden. En wie is toch die man links naast Arie van Eijden Want mijn club zag in dat ze misschien toch niet goed hadden gehandeld. Dat is het ultieme gevoel.' Tijdens het EK 2000 weTden de geruchten steeds sterker. Vrij plotseling stapte directeur Frank Kales op. En toen ging 't snel. 'Na de halve finale gen: de organisatie moet met zestig man inkrim pen, maar dan dien ik de gang te maken naar de ondernemingsraad. Die is binnen Ajax NV belangrijker dan de ledenraad. Als clubman zeg ik, maar ook als ervaringsdeskundige: die leden raad is geweldig. Alleen zou die gehalveerd moe ten worden, met alleen nog maar specialisten. Als ik bijvoorbeeld een probleem heb, moet ik naar Leo van Wijk kunnen gaan en vragen: hoe los jij dat nou op? Maar omdat de raad zo groot is, doe je dat niet zo snel. Want dan geef ik weer inside information en kan ik door de Autoriteit Finan ciële Markten op de vingen woTden getikt.' FIOD In 1994 volgde de donkerste periode uit z'n leven: het royement als lid van Ajax. Wat daaraan vooraf ging, in het kort: de FIOD zette in 1979 vraagtekens bij de spelerstransfers van Soren Lerby, Henning Jensen, Frank Arnesen en Frank Stapleton. Ajax kreeg een boete van 1 miljoen gulden. Van Eijden werd mede verantwoordelijk gehouden voor deze belasting-ellende, ging een paar dagen de cel in en - veel vervelender - voelde veel beschuldigende blikken. Van Eijden: 'Bij een aantal transfers ben nooit betrokken geweest. Dat waren zaken van de voorzitter en de penningmeester. Zij hebben dat ook niet voor zichzelf gedaan, laat daaT geen mis verstand over bestaan. Het beeld naar buiten was zo dat ik van die zaken wist, omdat voorzitter Tón Harmsen en ik vier handen op een buik waren. Het was zwartste periode van mijn leven. Niet om gevraagd, nooit geambieerd. Wel heb ik gedacht: stom dat ik bij Ajax ben gaan werken. Had ik niet toen er wat kleine irritaties waren, lekker naar Shell moeten gaan? Die FIOD-mensen halen je ongelooflijk onderuit. Maken je klein, schofferen je. Het is bij de beesten af.' Thuis kreeg Arie de nodige onvoorwaardelijke steun, bij de vereniging lag dat anders. Hij werd geroyeerd. Michael van Praag en Uri Coronel waren de onheilsboodschappers. 'Ik had al zoiets gehoord vanuit de ledenraad, want die is zo lek als een mandje. Ik zei: "Heren, het voelt aan als een dolksteek in de rug.'" Van Eijden bleef vooralsnog bij Ajax. Hij was het gezicht van de club. Tot december 1994. De KNVB wilde hem graag heb ben, als algemeen directeur. 'Gelukkig kwam de KNVB op m'n weg. Veel journalisten schreven dat ik weg moest bij Ajax. Dat was niet zo. Ik mocht zelfs niet weg, want ik was hun kennis, hun ver gaarbak. Ze waren zelfs behoorlijk verbolgen over het feit dat ik wegging. Ze vonden het zeer teleur stellend.' Arie van Eijden weg bij Ajax, het was alsof De Meer plots geen lichtinstallatie meer had. Toch bleef de clubman de verrichtingen volgen, van de jeugd en het eerste. Stilletjes op de hoek van de velden van Voorland en later de Toekomst, of in de Arena, vanaf vak 110. De bestuurskamer meed hij en zat vaak nog voor het laatste fluitsignaal in de auto. Een moeilijke periode. Van Eijden: 'Hennie Henrichs nodigde me in 1996 uit voor de opening van de Toekomst. Dat kon ik emotioneel niet opbrengen. Op die vrijdagavond ging ik met mijn vrouw in stad eten. We wisten dat het om negen uur afgelopen was en we zijn om half tien toch even naar het parkeerterrein geTeden. Alles was nog verlicht. We zijn even stil blijven staan kijken en daarna weggereden. Ik heb altijd gezegd: "Ik ben weg en loop niemand voor de voeten." Dan hoef ik niets te verklaren, geen verantwoording af te leggen. Daar kan ik een hele gekke in zijn.' TERUG BIJ DE CLUB Na Arie's vertrek weTd de AFC langzaam omge smolten tot een NV. De verzakelijking deed de bijna honderdjarige piepen en kraken. Sportief was het op z'n zachts gezegd geen topperiode. Rond het eeuwfeest werd de behoefte aan een lei dochter Kim en m'n vrouw Janna op vakantie in Mexico. Ik kreeg de vraag of ik zaterdagochtend voor 10.00 uur Michael van Praag wilde bellen. Zes uur tijdsverschil, dus ik moest midden in de nacht bellen, met twee paar priemende ogen in m'n rug. Ik kreeg Micheal aan de lijn. Hij zei: "Arie, de ledenraad en het bestuur zijn tot de conclusie gekomen dat ze een fout hebben gemaakt." Ik was verrast. De donderdag voor de festiviteiten bij het honderdjarig bestaan heb ik Micheal terugge beld. Ik zei: "Ik zal jokken als ik niet zeg dat ik zo trots ben als een pauw. Dus ik doe het, op twee voorwaarden: als ik ooit uit jullie mond hoor dat het gratie is of dat het is omdat Ajax honderd jaar bestaat, dan zeg ik je nu: dan doe ik het niet. Want jij hebt vorige week gezegd dat jullie een fout hebben gemaakt." Dat vond ik al jaren.' Arie was temg als volwaardig lid van Ajax, maar Dan gaat het over het salaris, en zo. Ik vond dat er eerst sociaal een aantal zaken geregeld moest zijn, zoals bij de KNVB al het geval was. Tot uiter lijk 1 april 2006 bij Ajax, en niet zoals zij wilden - tot m'n 65ste. Ik vond dat een mooie periode van vijf jaar. Met de opdracht de club financieel gezond te maken en het clubgevoel weer terug te brengen. "Dan zijn we eruit," zeiden de heren. Nou nee, antwoordde ik, nog niet. Ik wilde eerst even met het thuisfront overleggen. Kijk, vrou wen zien dat toch wat harder dan mannen. In hun ogen was ik door Ajax gepiepeld, gepakt. Ik zal nooit vergeten dat Janna woorden kreeg met m'n jongste dochter. Janna zei: "Kim, laten we maar stoppen. Wij krijgen ruzie en hij doet toch z'n eigen zin." Dat riep ze in arne moede.' ALLES KON Het Ajax anno 2000 was anders dan in 1994, zegt ook Arie van Eijden. 'De organisatie Ajax was na terugkomst enorm gegroeid. Door het ruime jasje verloor de club geld. Zo konden we niet langer door gaan. Ik kwam van buiten weeT naar binnen en wat me opviel: alles kon. ledereen die zichzelf manager noemde, had een secretaresse. Maar er werd niet gekeken of iedeTeen voldoende werk had.' Arie ontdeed de club van verliesgevende activitei ten, zoals de mailordening. De organisatie werd slanker - en in voetbaltermen - fitter. Ontstane vacatures werden niet meteen opgevuld, de taken werden intern verdeeld. De NV-cijfers wer den langzaam van rood weer zwart. Het clubgevoel terugbrengen, Van Eijdens tweede opdracht, bleek lastiger. Niet zo gek met de hui dige structuur van Ajax: een directie, een Raad van Commissarissen, een bestuur van de vereni ging en een ledenraad. Om duizelig van te wor den Van Eijden'Inderdaad. Voor de buitenwereld is dat nog moeilijker te begrijpen. Ik kom uit een periode met een operationeel bestuur. Dat moest rekening en verantwoording afleggen aan de ledenraad van Ajax. Maar dat was altijd rekening en verantwoording achteraf. Na een paar maan den zeiden we als bestuurders tegen elkaar: wat willen we wél kwijt en wat niet? Zo simpel is het. De ledenraad heeft duidelijk een andere rol gekregen toen Ajax een NV werd. contrast met z'n ritje, jaren eeTder, naar de Toe komst. 'Dat ritje naar de Toekomst was met oude emoties richting mijn club. Die rit naar het Con certgebouw had het ultieme rehabilitatiegevoel. Ik heb bij de opvolging van Michael van Praag met een paar leden van de ledenraad een discussie gehad. "Wij zijn het hoogste orgaan, Arie," zeiden ze toen. Dat klopt, maar we waren al een paar stappen verder. De ledenraad kan tegen mij zeg-

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 14