Itfgl AJAX FANZONE 1 A f Michael van Praag:De stuurgroep draait al jaren om elkaar heen.' Ï1 2 DECEMBER 2005 NUMMER 9 AjAX LIFE Wie is er aan zet DE ENGELSE VOETBALWET Hoe steekt de Engelse voetbalwet eigenlijk in elkaar? Allereerst is bet niet één bepaalde wet, maaT een bundeling van diverse wetten. De Sporting Events Act (1985), de Football Offences Act (1991) en de Football Disorder Act (2000). Deze zijn specifiek voor voetbalduels ontwik keld. De Public Order Act {1986) stelt bet versto ren van de openbare OTde bij wedstrijden straf baar. Hiermee beeft de rechter voldoende mid delen om stadionverboden op te leggen. Zo zijn kaartjes verkopen op de zwarte markt, dron kenschap, vuurwerk bezitten in bet stadion, bet veld betreden en bet meedoen aan racistische leuzen strafbaar. Zowel in Engeland als in Nederland worden stadionverboden uitge deeld. Het strafrechtelijke verbod wordt in beide landen door de rechter opgelegd. Het civielrechtelijke verbod wordt in Nederland door de KNVB opgelegd, terwijl de politie die taak in Engeland op zich neemt. Het uitvoeren van de meldplicht is in Engeland al in een verder stadium. Zo dienen hooligans hun paspoort in te leveren als het Engelse team een buitenlandse wedstrijd speelt. Daarnaast verschilt de maximale duur van een stadion verbod aanzienlijk. Een Engelse hooligan is maximaal tien jaar niet welkom, zijn Neder landse collega maximaal vier jaar. Amsterdam - Het Centraal Informatiepunt Voetbalvandalisme (CIV) komt binnenkort met het jaarverslag van het afgelopen seizoen. De eerste (voorzichtige) signalen zijn negatief. Voetbalvandalisme komt misschien minder vaak voor, het wordt wel intenser. Is Nederland klaar voor de invoering van de veelbesproken voetbalwet Door Sander Zeldenrijk Een voetbalwet naar Engels model (zie kader) zou volgens kenners een grote bijdrage leveren aan het verminderen van voetbalvandalisme in Nederland. Volgens drs. Ramon Spaaij, sociaal wetenschappelijk onderzoeker aan de Universi teit van Amsterdam, is de Engelse wet behoorlijk controversieel/De serie van wetten bouwt steeds meer uit. De Football Act 2000 gaat het verst. Die weTd ingesteld naar aanleiding van het EK in Nederland en België. Engelse hooligans kregen internationale stadionverboden en verdachte personen konden zelfs een meereisverbod krij gen. Het controversiële schuilt in het uitvaardi gen van een verbod aan personen die nooit zijn veroordeeld, maar slechts worden verdacht. Dat zie ik ook niet zo snel gebeuren in een Neder landse voetbalwet.' Spaaij werkt momenteel aan een boek waarvoor hij internationaal vergelijkend onderzoek naar voetbalvandalisme deed, in landen als Duitsland, Spanje, Engeland en Nederland. Hij ontwikkelt een theorie over de overeenkomsten. 'De proces sen zijn allemaal gelijk, maar de inhoud en uit komsten verschillen. Ik ben nu 26 en doe al vijf jaar onderzoek, waarvan bijna vieT jaar aan het internationale project.' harde kern voor een deel kan wegnemen.' KLEINE GROEP Michael van Praag is voormalig preses van Ajax, maar praat vandaag als lid van de Raad van Toe zicht van de KNVB. Hij heeft gezien zijn verleden als Ajax-voorzitter een goed beeld van een deel van de probleemgroep/Laten we wel wezen, ruim 98 procent van alle bezoekers gaat zonder proble men naar het voetbal. We hebben het over een relatief kleine groep van 1500 tot 2000 personen, waar we echter nooit een vinger achter lijken te krijgen.' Volgens Van Praag werkt het civielrechtelijk opleggen van een meldingsplicht door clubs niet, omdat het een vrijwillige meldplicht is.'De politie wil faciliteren. Aan hen ligt het niet, maar mensen met een stadionverbod hebben zoiets van: bekijk het maar ik doe het gewoon niet.' Een strafrechte lijk opgelegde meldplicht is al jaren mogelijk, maar dat wordt volgens Van Praag niet snel uit gesproken door rechters. 'Dat is nogal wat. Je grijpt in op de vrije beweging van de persoon. Het is typisch Nederlands om de dader te bescher men. Mensen kunnen voor strafrechtelijke ver grijpen aangifte doen, maar als je weet hoe druk Soms is voorkomen beter dan genezen en is het handiger supporters vooraf uit het stadion te weren. MENINGEN VERDEELD Hoewel er al vele jaren over wordt gediscussieerd, is er nog steeds geen voetbalwet. Volgens Spaaij omdat de meningen klaarblijkelijk verdeeld blij ven.'Na Beverwijk (een Ajax-supporter werd ver moord in een weiland bij Beverwijk, red.) zou je verwachten dat het wel was ingevoerd. Waar schijnlijk is men er in Nederland nog niet van overtuigd dat het zal bijdragen aan een oplos sing. Daarnaast speelt de bescherming van de rechten van het individu in Nederland ook een grote rol. De Nederlandse supporter wordt overi gens in sommige opzichten meer in zijn privacy aangetast dan in Engeland. Denk maar aan de persoonsgebonden Clubcard met foto, zoals ze dat bij ADO Den Haag hebben. Dat heeft in Enge land nooit een poot aan de grond gekregen. Het systeem is trouwens zo lek als een mandje. Ik heb zat voorbeelden gezien van jongens die tien ver schillende Clubcards hebben.' Volgens Spaaij is de Engelse meldplicht deels een mythe. Clubs passen hem alleen toe op beruchte hooligans die al meerdere keren zijn aangehou den. De grote jongens die eT altijd bij zijn en het jonge grut opstoken. 'Lang niet alle vandalen krij gen een meldingsplicht. Vooral bij de grote toer nooien, zoals het komende WK in Duitsland, wordt het toegepast. Daar mogen 2000 hooligans niet naar toe. Bovendien is een meldplicht lang niet altijd effectief. Het ligt er maar net aan wie hem krijgt. Hooliganisme is niet alleen beperkt tot leidersfiguren, hoewel de meldplicht wel een de rechter het tegenwoordig heeft, kun je wel begrijpen dat sommige zaken jaren blijven liggen of dat deze zelfs geseponeerd worden.' Hij pleit namens de KNVB voor een voetbalwet. 'Als supporters van tevoren duidelijk wordt gemaakt welke sancties er bij bepaalde activitei- waarin er bij elf van de zeventien thuisduels rel len waren. Dat had te maken met de onvrede over de prestaties en het bestuur.Toen hebben we ken baar gemaakt wat de gevolgen zouden zijn als men hiermee door ging. Door een duidelijke sanc- tieomschrijving stopte het toen.' GROFMAZIGE WET Van Praag vervolgt: 'Aan de hand van de huidige wetgeving zou je een soort bijlage moeten produ- V 1 J Michael van Praag is een groot voorstander van de voetbalwet. voorziening genoeg houvast biedt. Dit blijkt niet uit de praktijk. De wet is dus goed gemaakt, maar te grofmazig voor sportevenementen. Maar goed, er wordt al vele jaren over gediscussieerd. Ik zat zes jaar in de Interdisciplinaire stuurgroep voor Welwillende supporters, zoals de mannen op vak 410, mogen geen last hebben van de voetbalwet. ten volgen, werkt dat beter. Zo lang ze nog weg kunnen komen met bepaalde dingen, zal dit pro bleem altijd blijven bestaan. In mijn voorlaatste jaar als voorzitter van Ajax was er een periode ceren, waarin uiterst nauwkeurig staat omschre ven welke straf er bij welke overtreding behoort. Zét er maar in dat sisgeluiden in de ArenA straf baar zijn! De overheid zegt dat de huidige wet-

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 10