Ajax Life NUMMER 8 11 NOVEMBER 2005 i van Danny Blind vanuit een langetermijnvisie. Als speler en als ver antwoordelijke voor de Ajax-jeugd is hij een van de dragers van deze visie geweest. Als coach zal dat niet anders zijn. Blind:'Drie zaken zijn van belang. Allereerst de speelstijl. In Engeland was dat bij voorbeeld lange tijd kick rush. Bij Ajax is die stijl historisch gegroeid en gebaseerd op creativiteit en attractiviteit. Dominant voetballen, vaak met bui tenspelers. Dat is onze stijl van spelen. Dan heb je twee dingen die wél met het systeem te maken hebben: de formatie; boe staan de pop petjes? En als die formatie gaat bewegen, heb je het over het derde punt: de speelwijze. Over dat laatste moet ik als trainer nadenken, gerelateerd aan de kwaliteiten of het ontbreken daarvan in mijn selectie.' De invulling van de spelers is dus maatgevend. Als we wat verder kijken dan de waan van de dag (de huidige stand in de competitie en het doelsaldo), hoe ziet het ideale Ajax onder Danny Blind er dan uit? Blind:'Nou, momenteel kan de ploeg nog niet voldoen aan het ideaalbeeld. We moeten nog te veel rekening houden met de tegenstander. En daardoor moet ik nog wel eens met de opstelling schuiven en kan ik niet altijd met een vaste num mer io achter de spits spelen. Maar op de lange termijn wil ik wel naar een vast elftal toe dat Samen met keeperstrainer Fred Grim lachen op de training. overal op kan reageren zonder in de problemen te komen. Dat weet wat te doen bij een achterstand of bij een voorsprong. Daar is op trainingen aan te werken. Om één detail te noemen over een speler die het verder prima doet: ik probeer op trainin gen bijvoorbeeld Zdenek GrygeTa ervan te over tuigen dat hij op het juiste moment moet instap pen. Dat is hij niet gewend, want in zijn land spe len ze gewoon naast elkaar. Zo werk ik toe naar mijn ideaalbeeld en geloof nog steeds in buiten spelers, in een nummer io, in een opkomende centrale verdediger.' DE HUISSTIJL Danny Blind is een volgende Ajax-trainer in een lange reeks die begon in 1910 bij de Ier John Kir- wan. Na mannen als Jack Reynolds, Johan Cruijff, Rinus Michels en Morten Olsen is er dus nu het tijdperk Blind. Hij borduurt verder op z'n illustere voorgangers maar heeft een eigen inbreng, zet eigen accenten binnen de Ajax-filosofie. Danny Blind: 'Ik wil vooral uitgaan van een gezonde reali teitszin. Er zijn twee dingen bij Ajax onlosmake lijk met elkaar verbonden: het resultaat én de manier waarop dat wordt behaald. Bij andere clubs telt dat tweede punt veel minder, bij ons is dat wel belangrijk. Ons technische beleid is erop gericht spelers te zoeken die passen in de Ajax- huisstijl. Puur omdat wij in die stijl geloven. De enige motivatie om in een stijl te geloven is de wetenschap dat je er ook resultaat mee kunt halen. Want het gaat om winnen.' probeer te komen tot een flexibelere invulling van het systeem, met wat meer vrijheden voor de aanvallers.' DOMINANT VOETBALLEN Uit het laatste antwoord blijkt dat Blind werkt Laatste aanwijzingen voor Tomas Galasek. Henrichs is terug Hennie Amsterdam Twee weken na de melding dat Klaas Nuninga uit het bestuur vertrekt, is er een nieuw bestuurslid technische zaken. Hennie Henrichs werd door de ledenraad unaniem gekozen. Grotere Ajacieden zijn er bijna niet, als je kijkt naar zijn verdiensten voor de club. Door EtoI Erdogan Eén ding is zeker; Hennie Henrichs is een consequent man. Als technisch verantwoordelijk bestuurslid stapte hij in maart 2000 op.'Ik vind niet dat het vertrek van Jan Wouters op zich zelf kan staan. Ik moet de verant woordelijkheid op me nemen, want op mijn voorstel is Wouters destijds aangesteld. Daarom treed ik na elf jaar als bestuurslid terug,' meldde de ras-AmsteTdammer toen. Nu, vijf jaaT na dato, is Hennie Hen richs vereeTd. 'Het is mooi als je door de ledenraad wordt gevraagd. De afgelopen uren ben ik bedolven onder sms'jes en telefoontjes van enthousiaste mensen. Dat doet me goed. Wat mijn plannen zijn? Ik ga de komende weken eens rustig met de mensen binnen de club praten. Er komt een andere algemeen directeur en technisch directeur Martin van Geel is voor mij ook relatief nieuw.' Toch is Henrichs nooit echt weggeweest. Hij bleef in de ledenraad, was vaak op De Toekomst en volgt Ajax op de voet. Bescheiden was en is hij, getuige z'n uitspraak dat het niet per se om hem gaat. 'Ajax is een club die veel groter is dan de leden. Het gaat niet om Pietje of Jantje. Ik ben ondergeschikt aan het belang van Ajax.' Vanaf 1964(1) lid van Ajax, speler van alle jeugdelftallen, amateur-voetballer tot 1997, drijvende kracht achter de bouw van de Toekomst en erelid; een mooier cv bestaat bijna niet. Dat beaamt ook oud-Ajacied Dick Schoena-' ker, ledenraadslid en elftalleider van Jong Ajax. 'Maar het geluk is dat hij daar ook tijd voor kan vrijmaken. Het is een voordeel dat Hennie de club door en door kent.' Schoenaker wil wel toe voegen dat het afscheid van Nuninga hem zwaar valt. 'Heel vervelend. Een Ajacied met het hart op de juiste plek. Zakelijk was de beslissing van de ledenraad voor Jaakke juist, gevoels matig niet. Maar met 23 leden voor en één tegen gaat dat zo.'Zelf is Schoena ker, in het dagelijks leven ook verzeke ringsadviseur, niet gepolst voor de functie. 'En ik kan dat er echt niet bij doen. Ik heb geen tijd voor buiten landse trips en zo'n druk vergader schema. Maar later lijkt me die functie wel wat.' Ook ledenraadslid Joop Leeuwendaal, elftalleider bij de jongste jeugd, is blij met Henrichs. 'Hij is een echte vereni gingsman en dat is toch de levensader van de club Ajax. We zochten naar een Ajacied met de juiste ervaring. Dat is Hennie Henrichs. Het allerbelangrijk ste is dat er nu zo snel als mogelijk rust komt in alle geledingen.' Ajax kan met deze bestuurder opge lucht ademhalen. Waar andere oud- eerste elftalspelers (Johan Cruijff voorop) veelal geen tijd wensen vrij te maken voor deze functie, offert Hen richs onbezoldigd veel tijd op - in het belang van de club. Een ander goed bericht: Aron Winter is voorgedra gen als nieuwe man voor de vacante positie in de ledenraad. Hennie Henrichs overhandigt in zijn eerste periode als bestuurslid technische zaken Benni de trofee voor het Talent van het Jaar.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 9