DA VERT VE Je moet niet halsstarrig in 4-3-3 denken' 'Het systeem met drie spitsen, daar ben ik dagelijks mee bezig. Om de doodeenvoudige reden dat dit systeem de beste positionele veidbezetting geeft.* 'We moeten nog te veel rekening houden met de tegenstander. En daardoor moet ik nog wel eens met de opstelling schuiven en kan ik niet altijd met een vaste nummer 10 spelen.* 11 NOVEMBER 2005 NUMMER 8 AlAX LIFE realiteitszin Amsterdam - Je zou er bijna je Ajax-sjaal van opeten: die bal wil er maar niet in! Gelukkig kijken de technisch verantwoordelijken verder dan de waan van de dag. Trainer-coach Blind volgt consequent de route naar zijn ideale Ajax: 'Ik geloof nog steeds in buitenspelers, in een nummer 10 en in een opkomende centrale verdediger.' Door Erol Erdogan Vrijdagavond. Ajax speelt in de ArenA tegen Heer enveen. Op een groot spandoek aan de lange zijde staat 'Blind vertrouwen in Danny'. Eerder die dag deed een delegatie supporters op fansites een oproep trainer-coach Danny Blind onvoorwaarde lijk te steunen.Terecht. De ploeg kent ongeveer de ongelukkigste seizoenstart ooit, maar voetbalt bij vlagen beter dan de afgelopen jaren. Ook dit duel staan de Friezen er af en toe bij en kijken ernaar. Zelfs trainer Gertjan Verbeek moet na afloop bekennen dat het geweldig is Ajax te zien voet ballen. Vooral de hoge balcirculatie en het positie spel roemt hij. Toch is het zo dat Ajax na ruim negentig minuten weer met slechts één punt de kleedkamer ingaat. Tot zelfs in het strafschopge bied van de tegenstander spelen de Ajacieden crescendo; met de goal in zicht lijken de mannen plotseling met een helm op te voetballen (die ze dan achterstevoren dragen). Om een veelzeg gende statistiek te noemen: Ajax heeft van alle Champions League-deelnemers veruit het meeste balbezit. Prima, want een oude voetbal wet luidt: als jij de bal hebt, kan de tegenstander niet scoTen. Maar balbezit is slechts een middel. Als we Danny Blind vragen wat er in zijn ogen tot meest specifieke kwaliteit is dat ze hun tegen stander kunnen passeren. De kracht van vleugel spitsen moet zijn dat ze een man uitspelen, waar door je direct gevaar krijgt in een deel van het veld waar de zaken woTden gedaan: in hét zes tienmetergebied. Ik vind één ding elementair in het voetbal. Dat je in balbezit probeert 'n man méér te creëren. Dat kan door goed positiespel, dat kan doordat er een verdediger doorschuift vanuit de verdediging. Maar wat is er mooier dan het uitspelen van een tegenstander? Als je een man uitspeelt, moet de volgende uitstappen waardoor je 'n één-op-één situatie krijgt. De essentie voor mij is dat je ergens op het veld een meerderheid krijgt.' HET MENTALE ASPECT Niet direct zichtbaar vanaf de tribune (want opgesloten in de hoofden van de Ajacieden): het mentale aspect. Blind benadrukte voorafgaand aan het cruciale Champions League-treffen thuis tegen FC Thun dat z'n spelers zakelijker en koeler moeten acterenAls er wat te halen valt en je ruikt bloed, dan moet je toeslaan. Een treffender voor beeld dan de twee goals van Yannis Anastasiou is nu toe goed gaat, zegt hij:'lk ben redelijk tevreden over ons positiespel. Ik vind dat we vanuit dat gegeven ook voldoende kansen creëren, dat is duidelijk. En ik ben content met de ontwikkeling van een aantal individuele spelers. Hedwiges Maduro en Zdenek Grygera maken een goede progressie door.' REALIST Danny Blind is realist genoeg om tevens te zien wat er niet goed gaat. Wat we vanaf de tribune direct in de wedstrijden terug kunnen zien: de beslissende eindpass en de goede vooTzet ontbre ken. En als die al komt, wordt er te weinig ges coord. Dat het steeds lastig is goede Ajax-waar- dige buitenspelers te vinden, daar kan Blind in meegaan.'Maar het gaat uiteindelijk om de indi viduele kwaliteiten en vaardigheden van een spe ler. Bij Ajax is het zo gegroeid dat buitenspelers een bepaalde attractieve rol hebben. Het zijn voetballers die specifieke kwaliteiten hebben waarmee ze het publiek kunnen vermaken. De niet denkbaar. Zo moet 't dus. MaaT het zijn niet alleen de goals, alhoewel ze per stuk steeds duur der lijken te worden naarmate het seizoen vor dert. Er is meer, beaamt Blind: 'Het gaat naast bloed ruiken om gogme, het maken van de juiste keuzes en het spelen met het tempo in een wed strijd. WanneeT vertraag je, wanneer probeer je met een snelle balcirculatie het tempo op te voe ren? De wedstrijd lezen, heet dat. Vender is het van groot belang dat de ploeg compact voetbalt. Elkaar steunen, zorgen dat je elkaar rugdekking geeft.' VELDBEZETTING Als de resultaten in het voetbal tegenvallen, wor den de discussies heviger. Danny Blind weet dat. En als Ajax met een kampioensschaal staat, is er in de wereld geen mooiere club te vinden. Oppor tunisme is bijna een wezenskenmerk van het voetbal. Danny Blind is geen opportunist. Zo blijft hij trouw aan het voetballen met drie spitsen. Blind legt uit: 'Het systeem met drie spitsen, daar Danny Blind baalt opzichtig van een om zeep geholpen kans. ben ik dagelijks mee bezig. Om de doodeenvou dige Teden dat dit systeem de beste positionele veidbezetting geeft. De ruimtes kunnen met drie spitsen het beste worden bespeeld. Of we nu 4-3- 3 of 3-4-3 spelen, of met de punt naar voren of met de punt naar achteren; dat is allemaal invulling van het spelen met drie spitsen.' Dat klinkt inte ressant, maar is voor de schrijver dezes nog niet echt duidelijk. Danny Blind vervolgt: 'Je laat als beschikbare veldspelers kunt neerzetten. In 1883 was in Engeland het piramidesysteem gangbaar, met twee verdedigers, drie middenvelders en vijf aanvallers. Keer je dat systeem 180 graden, dan kom je bij het kerstboomsysteem dat Co Adri- aanse al als trainer van Zwolle hanteerde. En dan ben je zo'n honderd jaar verder. Zeg je Ajax, dan roepen buitenstaanders vaak als het om de opstelling gaat twee dingen: 4-3-3 of 3-4-3. Danny ploeg dan geen ruimte ongebruikt. Overal in het veld - en dat klinkt misschien klinisch - zijn er driehoekjes beschikbaar, bestaande uit drie spe lers. Het gaat niet om die driehoekjes zelf, maar wat je daarmee kunt creëren. De driehoekjes zijn geen doel op zich, maar een middel om voordelen te halen, zowel bij balverlies als in balbezit. In bal bezit is 'n voordeel dat je bijna nooit breedtepas- ses hoeft te geven en vooruit kan spelen. Het tweede voordeel van die driehoekjes is dat je meerdere keuzes hebt; je kan bijvoorbeeld als spits de bal laten vallen op een opkomende man of diep doorspelen naar de zijkant. Een ander aspect is dat er bij balverlies altijd iemand achter de bal staat, en niet drie man uit gespeeld op één lijn. Johan Cruijff zei dat altijd treffend: als je met drie man op lijn staat, heeft iemand met kwade bedoelingen aan één kogel genoeg om drie man dood te schieten.' DRIE GETALLETJES Het Systeem. Al bijna 125 jaar wordt er nagedacht hoe je in het voetbal nou het beste de tien Blind beaamt dat, maar hecht weinig waarde aan de drie getalletjes.'Mensen willen dat systeem zo graag vastleggen. Waarom? Je moet niet halsstar rig in 4-3-3 of 3-4-3 denken. De basis is 4-3-3, maar daarvan uit gaan de poppetjes bewegen en anti ciperen. Anticiperen op de ruimtes die ontstaan en anticiperen op hoe de tegenstander staat. Die getalletjes zeggen dan niets. Als een van de bui tenste spelers terugzakt, dan is het bijvoorbeeld opeens 4-4-2. Dat ligt allemaal zó dicht bij elkaar. De beweging van de spelers is belangrijk, niet de statische weergave van de voetballers op papier. De formatie is slechts een houvast voor de spelers. Een hulpmiddel.' Op de tribunes vaak gehoord: Ajax heeft geen bui tenspelers meer. Waarom spelen ze niet gewoon 4-4-2? Danny Blind snapt de suggestie, maar kan zich er niet in vinden.'Het gaat om de balans bin nen het elftal, zowel aanvallend als verdedigend. Ik kijk naar de beschikbare voetballers. Ryan Babel bijvoorbeeld is geen echte linksbuiten, dus ik laat hem met wat meer vrijheden voetballen. Hij hoeft de buitenpositie niet in te vullen zoals Rosales. Ik

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 8