Onze nieuwe voorzitter: Daniel Dekker Iemand met een AOW'tje laat je toch geen ArenA-card van 15 euro aanschaffen?' 'Het is een vervelende constatering, maar een groot deel van de Ajax-ziel is verloren gegaan Ajax Life nummer 8 11 november 2005 'De Ajax-ziel moet terug' vind dat er te weinig Amsterdamse artiesten staan. Waar is de tijd dat gewoon Peter Beense op de middenstip stond? Ik heb niets tegen René Fro- ger, dat is ook 'n echte Ajacied, maar voorheen dacht je: hé, wie staat er nou weer te zingen? Dat was dan iemand uit de kroeg. Het is sjieker gewor den, maar daardoor ook onpersoonlijker. En min der des Ajax. Ik ken wat supporters van RKC Waalwijk. Als je hen oveT de beleving in het stadion spreekt, is dat duidelijk Brabants. Ik weet dat Ajax meer een Nederlandse club is dan RKC, maar in het stadion moet het een Amsterdamse club zijn. Een kwestie van identiteit. Die is echt verloren gegaan. De lei ding van Ajax heeft dat de afgelopen jaren niet doorgehad, verwaarloosd zelfs. Ajax ging naar de beurs, kreeg een mooi stadion en de mensen vin den het wel best, dachten ze. Maar zo werkt 't niet. Bij een club is de identiteit veruit het belangrijkst. Of dat nou een club postzegelverzamelaars is of Ajax. Die moet je bewaken. De liefde voor de club zit heel diep. Dat is de kern van de Ajax-identiteit. Het is een vervelende constatering, maar een groot deel van de Ajax-ziel is verloren gegaan.' OUDERWETS MIDDAGJE Dekker wil die ziel weer terugkrijgen, samen met En daar kan zijn ervaring als TROS-man bij helpen, weet Dekker: 'Ik heb toevallig vanuit de ArenA het radioprogramma rond het afscheid van André Hazes verzoTgd.Toen was het stadion opeens een andere plek, een soort De Meer - als je die verge lijking mag maken. Toen was er bij de bezoekers onderling wel een heel sterke band, een gevoel van identiteit ondeT de bezoekers. Dat bevestigt voor mij dat het wel gezellig kan zijn in de ATenA en dat er magie kan ontstaan die er bij Ajax - PSV, en laat staan, Ajax - Heracles niet is.' NIEUWE WEGEN Wat verwacht Daniel Dekker van zichzelf als voor zitter? Naast bevlogenheid en een positieve grondhouding zet Dekker in - waar mogelijk - op onafhankelijkheid. 'We moeten kiezen voor de supportersvereniging en niet voor Ajax NV. Voor de supporters, dus. Zo onafhankelijk mogelijk. Een eigen koers, met in hoofdletters het belang van de leden en de seizoenkaarthouders. Hopelijk kan ik iedereen enthousiast maken nieuwe wegen in te slaan en leuke dingen te verzinnen. In het bestuur van een vereniging moet altijd iemand zitten die net even iets verder denkt en de lat heel hoog legt. Zodat mensen zeggen: dat kan toch helemaal niet? Uit dat soort ideeën komen de mooiste din gen voort.' de ruim 45.000 mensen die elke wedstrijd in het stadion zitten. Dekker:'Gelukkig gebeurt er in vak 410 heel veel. Die jongens hebben zelf initiatief genomen, dat is fantastisch. Het moet echt weer een ouderwets middagje Ajax worden. Ik weet dat die tijd met m'n opa naar De Meer niet meer terugkomt. Maar ook de nieuwe bezoeker moet met z'n opa kunnen komen, een uurtje eerder - puur voor de gezelligheid. Nu plannen mensen het zo dat ze de warming-up niet meer zien. Dat vond ik vroeger een van de mooiste momenten! Kijk nu eens hoe vol het stadion nog is in de 85ste minuut. Dat heeft niet zo veel met de prestaties van de club te maken, maaT alles met de sfeer die er hangt. Als jij een goed verjaardagsfeestje geeft, is iedereen er nog om half twee 's nachts. Als de eersten al om half elf nuchter naar huis gaan, doe je iets niet goed.' Dekker wil de komende tijd veel met supporters praten. Peilen of zijn gevoel ook leeft bij de grote groep. En vervolgens aan de slag. Niet lullen maar vullen, als variant op een Rotterdamse slogan. Dekker:'We zijn al een beel eind als de opa's anno 2005 weer gewoon voor een eurootje koffie kun nen halen. Iemand met een AOW'tje laat je toch geen ArenA-card van 10 of 15 euro aanschaffen? Kleine dingen die enorm bijdragen aan de bele ving, aan het gevoel dat je in eigen huis bent. Daar moeten we over praten en plannen voor ont wikkelen.' herinneren, alles wat ik heb meegemaakt als sup porter. En dacht aan wat ik anders zou willen. Na een lunchafspraak met Lex Makkinje weTd ik steeds enthousiaster.' Een gesprek met het ove rige bestuur stemde hem nóg positiever. Hier moet ik tijd voor vrij gaan maken, wist Dekker. Op 25 oktober kreeg hij een sms'je. De ledenraad had hem gekozen als voorzitter. 'Die sms heb ik een paaT keer teruggelezen. Dat vond ik toch wel apart. Waarom? Het is toch Ajax.' DE PONT Daniel Dekker groeide op met voetbal. Eerst ging hij altijd met opa naar Blauw Wit. Later weTd dat FC Amsterdam, in het Olympisch Stadion. Helaas was die club geen lang leven beschoren. De fami lie verhuisde naar Amsterdam-Noord. Dekker: 'Daar voetbalde ik op redelijk niveau bij hoofd klasser DWV, op sportpark Elzenhagen. Een mooie grote club met prachtige velden. Mijn vader was leider van een paar pupillenelftallen, zelf kwam ik op een gegeven moment in de Ai. Ik moest helaas stoppen door een knieblessure, maar heb daar een geweldige tijd gehad.' Ajax werd langzamerhand een vast onderdeel van het gezin. 'Als Ajax verlooT of zelfs gelijk speelde, werd er niet gesproken aan tafel. Dan hing er een zware deken over de zondag. Mijn vader kon dan vreselijk chagrijnig zijn. Gelukkig verloor Ajax in die tijd niet zo vaak. Tijdens de uit wedstrijden stond de radio met Langs de Lijn In die tijd was de sfeer onderling echt fantastisch. Ik weet nog dat sommige supporters het gewel dig vonden als Ajax 1-0 achterkwam. Dan werd het tenminste nog spannend. We wonnen toch wel. Pas later ben ik me gaan realiseren dat ik Johan Cruijff heb zien spelen. Dertien jaar was ik en vond dat normaal. Achteraf weet ik hoe speci aal dat was.' DE ARENA Rond z'n vijftiende kTeeg Dekker een nieuwe hobby: piratenzenders. Met vriendjes van school thuis klooien met apparatuur, bandjes maken en die uitzenden. Vaak in het weekeinde, doorde weeks moest hij naar school. Daardoor ging hij minder naar wedstrijden. Dat werd later weer ruimschoots goedgemaakt. Dekker: 'Eind jaren tachtig, zo rond 1987, kwam ik bij de TROS te wer ken en kon van de Tadio m'n beroep maken. Toen kreeg ik ook weer meer tijd om naar het stadion te gaan. Sinds 1989 ben ik weer naar alle thuis wedstrijden gegaan, ook Europees, bijvoorbeeld de UEFA Cup-finale tegen Torino in het Olympisch Stadion. Het staat me nog heldeT voor de geest dat Stefan Pettersson in elkaar werd getrapt bij de corneTvlag. In de jaren negentig was ik ook weer blij dat ik naar Ajax ging, was ook trots op de club. Eigenlijk heeft dat geduurd tot de ArenA kwam, in 1996.' Met de overgang van Ajax naar de ArenA ont stond bij de supporter Dekker de eerste twijfel. Amsterdam - De zoektocht naar een voorzitter voor de Ajax Supportersvereniging is voltooid. Succesvol, kunnen we gerust zeggen, want Daniel Dekker (ja, inderdaad, die van de radio) is een Amsterdammer met visie, een gezonde dosis humor en bovenal een groot Ajax-hart. 'Op de openingsavond - ik had een kaart via m'n werk - zag ik Trijntje Oosterhuis - die ik hoog heb zitten, overigens - in die jurk het veld opkomen en dacht: gaat dit wel goed? Ik vond het veel te wei nig Ajax. Heel erg Nederlands, weinig Amster dams. Dat vond ik van de artiesten die optTaden, en eigenlijk van de hele avond. Ik voelde een grote afstand. Kijk, het Olympisch Stadion was natuur lijk een lelijke betonbak. Ik heb daar vaak onover dekt gezeten in de Tegen, maar had wel altijd een topavond. We waren wél bij Ajax geweest. Gevoelsmatig stel ik vast dat er in de ArenA iets niet helemaal goed is gegaan. Alle sport - maar zeker voetbal - is emotie, gevoel, associatie met de club. Je voelt iets daarbij. Als Ajax bij thuiswed strijden het veld op kwam, stond het door het shirt en de hele entourage al met 1-0 voor. In de ArenA begint de wedstrijd gewoon op 0-0. Het zit 'm niet in de constructie of de logistiek van het stadion. Dat is perfect.' MÉÉR AJAX De constatering van Dekker, vaste bezitter van een seizoenkaart op vak 120, is duidelijk en hij heeft ook ideeën hoe het beter kan. 'Het stadion moet veel meer Ajax woTden. En dan helpt het niet als er op die schennen groot Philips staat. Dat had Sony moeten zijn. De kleur van de stoeltjes is belangrijk, maar ook amusement. Dat moet meer Amsterdams. Ik zit toevallig in dat vakgebied en Daniel Dekker, de nieuwe voorzitter van de Supportersvereniging Ajax. Door EtoI Erdogan Het kan raar lopen. Daniels zus werkt samen met de secretaris van de vereniging, Lex Makkinje. Hij vroeg of broer Daniel misschien trek had in het voorzitterschap. 'Wat ik nou heb,' zei zus Lilian tegen de radioman, 'de Supportersvereniging wil je benaderen als voorzitter.' Ik heb 't te druk, dat is echt onmogelijk, dacht Daniel Dekker, verant woordelijk als eindredacteur voor Radio 2 en 3FM, én presentator van De Gouden Uren, op 2 bij de TROS. Maar bij het eerstvolgende thuisduel van Ajax keek Dekker anders naar het stadion en de mensen om hem heen. 'Ik begon me alles weer te altijd keihard aan, en we gingen vaak naar de thuiswedstrijden. Dan reed ik vanuit Noord met de fiets naar de pont en stond m'n opa aan de overkant te wachten. Samen pakten we tramlijn 9 naar De Meer. Een prachtige tijd voor mij, met dierbare herinneringen. Ik was nog niet zo oud en vond naar het stadion gaan stoer. Mijn opa kende ongeveer iedereen bij Ajax. ZodTa we aankwamen bij het stadion, stond hij met iedereen te kletsen; de programmaverkopers, de mannen van de wor sten en de suppoosten, iedereen op de tribune. "Hé, daar ben je weer, ouwe," hoorde je dan. Mijn opa had altijd bij de PTT Post gewerkt en was soci aal zeer begaafd. Een echte Amsterdammer. 'Het moet echt weer een ouderwets middagje Ajax worden.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 7