Boukhari wil blijven Thomas In de as Schwalbes en het zijnet Arbitrale dwalingen Aiax Life nummer 8 11 november 2005 Amsterdam - Op 30 juni 2006 loopt het contract van Nourdin Boukhari af bij Ajax. Hij wordt op die dag 26 jaar. Begin december krijgt de linkspoot duidelijkheid van de club. Zelf zegt hij stellig: 'Ik wil blijven'. Doot Arnout VeTzijl Toen Ronald Koeman Nourdin Bouk hari ruim drie jaar geleden aan de selectie toevoegde, ging iedereen er vanuit dat Ajax een technisch zeer begaafde linkerspits had aangetrok ken. Niets bleek minder waar. Nourdin Boukhari dook bij zijn vorige club Sparta inderdaad geregeld op aan de linkerflank. Maar in werkelijkheid is de Nederlandse Marokkaan een veelzij dige middenvelder. Hij kan vanaf links komen, maaT ook in het centrum ope reren. De vleugel? Die vervloekt hij zo langzamerhand. Zijn specifieke kwali teiten zijn er in de afgelopen seizoe nen slechts sporadisch uitgekomen. Meestal werd de rasvoetballer Bouk hari verbannen naar de bank, of deed hij ritme op bij Jong Ajax. Ook werd hij verhuurd aan NAC Breda. De momen ten dat hij wél zijn kunsten mocht eta leren, deed hij dat vol overgave. Begin dit seizoen speelde Boukhari fantas tisch. Tegen PSV om de JC Schaal nam hij de ploeg zelfs op sleeptouw. Maar van een echte doorbraak is het nog steeds niet gekomen. Ook dit seizoen - vooralsnog - niet. 'Ik zit nu in mijn vierde jaar bij Ajax. Ik heb een aantal heel goede wedstrijden gespeeld, maar die werden altijd gevolgd door een mindere periode. Waar dat aan ligt, weet ik niet. Niemand kan een jaar lang goed spelen. Maar het is wél van belang dat je veel duels achter elkaar in het veld staat. Want als je per duel woTdt beoordeeld en het gaat een keer slecht, dan werk je wisselvalligheid in de hand.' Boukhari is het type straatvoetballer. Vroeger, op de pleintjes van Rotterdam West, oefende hij zijn veelzijdigheid dagelijks met zijn twee broers en Robin van Persie. Onbevangenheid als groeifniddel. 'Bij Sparta kreeg ik het vertrouwen en de vrijheid om op het middenveld te doen wat ik wilde. Lek ker bezig zijn en mijn fantasie gebrui ken. Een steekbal geven of, als dat beter was, zelf scorenDat h oort bij m ij Zo ben ik. Op die manier creëer je goed samenspel. Dat wil ik hier ook probe ren te doen. Er zit voldoende potentie in deze groep.' BEOORDELING 'Ik vind dat ik het redelijk tot goed heb gedaan bij Ajax', beoordeelt Boukhari zichzelf.'Want ik ben er nog steeds en velen zitten elders.' Daar zit natuurlijk wat in. Want hoeveel speleTS dienen vandaag de dag een vierjarig contract ook daadwerkelijk uit bij de club? Maar helemaal tevreden is hij niet. EN dat kan ook niet: 'Ik hoop op die ene reeks, met alleen maar goede wedstrij den, zodat ik kan laten zien dat ik het goed heb gedaan.Ik heb veel meege maakt bij Ajax en ben vooruitgegaan in mijn ontwikkeling. Daarom wil ik gTaag in Amsterdam blijven. Ajax is de mooiste club in Nederland. Begin december hoor ik wat Ajax van me wil.' Toch is het moeilijk voor te stellen dat Boukhari, liefhebber pur sang, op deze manier verder wil. Hij moet spelen, spelen en nog eens spelen. Maar een durende basisplaats heeft er voor hem in al die jaren niet ingezeten:'Nog lan ger op deze manier doorgaan, woTdt inderdaad moeilijk. Voetballen is voor mij het belangrijkst. Ik word opgesteld als linkshalf, dan weer als linksbuiten, dan moet ik weer op de bank zitten of speel ik in het tweede. Dat is mentaal moeilijk op te brengen.' AFRIKA CUP In januari wordt de Afrika Cup gespeeld. In Egypte spelen de zestien sterkste Afrikaanse landen om het kampioenschap van het continent. Philippe Troussier zal daar debuteren als bondscoach van Marokko. 'Na afloop van een training bij Ajax hoorde ik van Gerard van der Lem dat hij het geworden was. Ik weet van hem alleen dat hij overal heeft gewerkt. Van de verhalen die ik heb gehoord, heb ik begrepen dat Troussier veel met 'Euro peanen' werkt. Dat is goed voor mij. Aan de andere kant zou hij te boek staan als een behouden coach. We zul len wel zien wat het verschil is met zijn voorganger Zaki. Ik ben opgelucht dat die weg is.' Mocht Boukhari geselecteerd worden door de Fransman Troussier, is het allerminst zeker dat hij ook daadwer kelijk naaT de Afrika Cup gaat. Het toernooi wordt gespeeld van 20 janu ari tot 10 februari. Vanwege de play offs loopt de competitie in Nederland gewoon door. Er is dus geen winterstop meer en dus zal Ajax hem, en ook Hatem Trabelsi, voor langere tijd kwijt zijn. 'Ik wil er gTaag bij zijn als ik gese lecteerd word', aldus Boukhari. 'Ik zal eerst bij Ajax moeten spelen om voor het nationale team in aanmerking te komen. Dat is een eerste vereiste en ik hoop dat ik snel weer de kans krijg te spelen. Maar het is niet zo dat ik daar al ben. Na mijn eventuele selectie moet ik overleggen met de bonds coach en de trainer. Ajax moet me wel willen afstaan.' Nourdin Boukhari houdt Bodnar van Roda JC van de bal. Amsterdam - Thomas Vermoeien (ig) is terug bij Ajax en niet meer van plan om te vertrekken. 'Ik werk hard aan mijn beperkingen.' Door Sander Zeldenrijk Terwijl de UEFA de Champions League hymne door de ArenA laat schallen, staat Thomas Vermaelen relaxed te trappelen. Als de cameraman hem vlak voor de wedstrijd tegen Arsenal voor stelt aan het Europese televisiepubliek, kijkt hij strak vooruit.Twee tellen later - uit het zicht van de lens - dwalen zijn ogen naarstig af naar zijn familieleden op de tribune. 'Wat was dat kicken die avond! Ik was helemaal niet gespan nen. Daar had ik drie dagen eerder tegen Roda JC veel meer last van. Ik had tegen Arsenal voor mijn gevoel niets te verliezen. Mijn ouders en broertje waren zenuwachtiger, omdat ze het niet in de hand hadden. Ik speelde afwisselend tegen Ljungberg en Reyes en was - ondanks de nederlaag - na afloop best tevreden oveT mijn spel. Dat gevoel, om 95 minuten supergeconcen treerd te zijn en geen balverlies te lei den, is onbeschrijflijk.' VOORKOMEN Het was indirect een bevestiging dat hij het niveau aankon. Sindsdien speelde hij met het eerste elftal tegen Sparta, SC Heerenveen en NEC. 'Ik heb echt het gevoel dat ik veel dichter tegen het eerste elftal aan zit dan anderhalf jaar geleden. Als Ajax me terughaalt van RKC, denk ik wel dat ik dit seizoen mijn kans krijg. Zoveel ver trouwen heb ik nu wel. Ik kende bij RKC een goed halfjaar. Toen ik hier terug keerde, merkte ik dat ik als speler een hoger niveau haalde.' De concurrentie bij Ajax is - hoe verras send - echter moordend. Vermaelen sprak al diverse malen uit dat zijn voot- keur in de centrale verdediging ligt en niet zozeeT als linksback. Hoewel hij daar natuurlijk graag speelt als de trai ner hem nodig heeft. Die positie lijkt, vanwege de progressie die Urby Ema- nuelson boekt, niet meer zo snel vrij te komen. Blijft over de centrale verdedi- gingsrol. Zdenek GrygeTa en Hedwiges Maduro staan echter ook hun manne tje. Waarop baseert Vermalen zich dan? 'Ik zeg ook niet dat het gemakkelijk zal zijn. Grygera is verdedigend heel sterk en Maduro vooral voetballend. Ik heb nog mijn beperkingen en daar werk ik hard aan. Blind vindt dat ik me meer moet oriënteren in de verdediging. Ik moet het niet alleen achterin neerzet ten, maar ook het doorschuiven moet beter. Ik zie het nu nog vooTal als mijn belangrijkste taak om tegendoelpun ten te voorkomen.' Vermaelen heeft bij Ajax nog een con tract tot 2007. In België volgen ze zijn ontwikkelingen op de voet, maar een selectie bij de Rode Duivels is eT nog niet van gekomen. 'Wat de nationale selectie betreft, richt ik me voodopig op de play-off-wedstrijden met Jong België. We spelen tegen Jong Oekraïne voor een plaats op het EK 2006. De eer ste wedstrijd is op 12 november. De return vieT dagen later. Amsterdam - De Schwalbe van Jefferson Farfan in de negende minuut van de topper PSV - Ajax wekte bij menig Ajax-supporter woede op. Het foutje van scheidsrechter Vink is niet de eerste waarmee Ajax wordt geconfronteerd. Een overzicht van zes arbitrale dwalingen Scheidsrechter Horstmaan wijst tot verbijstering van de Ajacieden naar de middenstip. De bal verdween toch echt in het zijnet. Ajax nam thuis passend wraak. Doot SandeT Berends 1. De goal die geen goal was. Op 13 september 1978 is Ajax afge reisd naar Bilbao voor een confronta tie met Athletic, in het kader van de UEFA Cup. Na een eigen doelpunt van Pim van Dord zorgt de 2-0 in de 57e minuut voor nog meer gespreksstof. Invaller Vidal haalt uit, maar tot opluchting van Piet Schrijvers ver dwijnt de bal in het zijnet en caram boleert via een betonnen rand in de armen van de doelman. Hij staat al klaar om uit te trappen, als scheids rechter Horstmann plotseling naar de middenstip wijst (zie foto). Het blijft 2-0, waarna Ajax een officieel protest indient bij de UEFA. Ajax wint twee weken lateT keurig met 3-0 en bekert door. 2. De 'Schwalbe van Sonck' De confrontatie Ajax-AZ ging in 2003 de boeken in als de beste wedstrijd van het jaar. De beslissing viel in blessure tijd. Wesley Sonck dook over het hoog geheven been van Jan Kromkamp. Scheidsrechter Temmink was onver biddelijk. In de extTa tijd schoot Tomas Galasek de 3-2 binnen. 3. De duw van Van Persie Op 9 februart 2003 stond in de ArenA de Klassieker op het programma. Via Zlatan Ibrahimovic nam Ajax de lei ding, maar in de laatste minuut van de eerste helft kwam Feyenoord dubi eus op gelijke hoogte. Robin van Persie duwde Cristian Chivu weg, waarna hij knap raakschoot: 1-1. Het fluitje van scheidsrechter Jol bleef uit. TV-beel- den waren overduidelijk: overtreding. 4. De duik van Machlas Ajax leek in maart 2003 thuis tegen FeyenooTd 1-0 te gaan verliezen. Totdat Nikos Machlas vijf minuten voor tijd richting achterlijn gaat. Als keeper Edwin Zoetebier de bal vastpakt, valt de Griek als een volleerde toneelspeler met een sierlijke duik over de doel man. Scheidsrechter Jol wijst direct naar de stip. André Bergdolmo faalt niet vanaf elf meter: 1-1. 5. Wamberto scoort in buitenspel positie De Amstel Cup-finale van 12 maart 2002 zorgt ook voor veel discussie. In de Rotterdamse Kuip is FC UtTecht een las tige tegenstander. Na negentig minu ten staat het 1-2. MaaT in blessuretijd passt Andy van der Meyde de bal vanaf de rechterkant voot het UtTechtse doel. De ingevallen Wamberto is er als de kippen bij om de gelijkmaker binnen te tikken: 2-2. Hij staat zeker een meter buitenspel. Op aanraden van assistent Ronald Kloeg keurt scheidsrechter Tem mink de treffer goed. In de sudden- death scoort Ibrahimovic 3-2, waardoor Ajax de beker grijpt. Assistent Kloeg biedt in het openbaar zijn excuses aan.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 5