'Het Ajax-systeem moet flexibeler' w AJAX De passie die In je zit BEZOEK THUISWEDSTRIJDEN VAN AJAX! Craig Rosslee (Ajax Cape Town): Ajax - Twente Ajax - Sparta Praag NU IN DE VERKOOP www.ajax.nl Beleef de spanning, de sfeer en de emotie LIVE in de Amsterdam ArenA! Op de Ajax-site en Teletekst NOS 894 staat ongeveer 3 weken vóór een wedstrijd aangegeven wanneer met een Supporter Club Card (Sup. CC) kaarten kunnen worden gekocht. Ga dan naar een verkooppunt vanTicketBox en koop een kaartje! Kijk op www.ajax.nl voor meer informatie. if 19 november a.s. 22 november a.s. jEJj 11 NOVEMBER 2005 NUMMER 8 AlAX LiFE Amsterdam - Ajax Cape Town heeft een financieel probleem. Door het wegvallen van de shirtsponsor heeft de Zuid-Afrikaanse parel dit seizoen een tekort van 1 miljoen euro. Hoofd opleidingen Craig Ros slee (35) moet alle zeilen bijzetten. Door Sander Zeldenrijk Craig Rosslee: 'We kijken zelfs verder dan het WK in 2010'. Rosslee oogt deze herfstmorgen als een van de vele toeristen die hun vakantie in Amsterdam opleuken met een bezoekje aan het stadion van Ajax. Hij draagt een bodywarmer, spijkerbroek, vlotte schoentjes en een rustende zonnebril op het gekamde haar. Het mobieltje geldt als zijn zesde vinger tijdens het interview. Rosslee is echteT gewoon aan het werk. De Zuid-Afrikaan is twee weken lang Ajax' gast. Ajax Life sprak met hem over zes belangrijke punten die te maken hebben met de zusterclub in Kaapstad. 1. SPEELSTIJL 'Iedere tegenstander is tegenwoordig op de hoogte van het Ajax-systeem en weet hoe het ontregeld kan worden. Het verrassingselement is in het heden daagse voetbal ver te zoeken. Ajax en Ajax Cape Town moeten altijd de concurrentie voor blijven, dus heb ik met Martin van Geel over eventuele veranderingen gesproken. Ajax speelt 4-3-3 of 3-4-3. Wij spelen altijd 3-4-3. De meeste clubs in Zuid-Afrika opereren echter in een 4-4-2-formatie. Ik denk dat het systeem wat flexibeler moet. Naast Plan A en Plan B moet er ook een Plan C op de plank liggen, als het met A en B niet lukt. Daarover zijn we nu aan het praten.' 2. MENTALITEIT Tk ga bij terugkomst in Kaapstad nog meer aan dacht besteden aan het mentale aspect. De Zuid- Afrikanen die het in Europa Tedden, zijn de spelers met de sterkste mentaliteit en persoonlijkheid. Ik zie ze tegenwoordig vaak alleen voot zichzelf voetbal len. Ik sprak John van den Brom en Alfons Groenen dijk. Het viel me op dat de spelers van Jong Ajax tégen elkaar strijden en niet mét elkaar. Ze willen allemaal in het eerste spelen. Dat begrijp ik wel, wantje kunt ze niet afremmen in hun ambitie, maar het gaat erom hoe ze in teamverband functioneren. Brazilië speelt als een team en beschikt over indivi duele supersterren. Toch is het een hechte eenheid. Ik ben erg benieuwd hoe ze dat doen. Om succesvol te zijn, moet je het beste team hebben.' 3. HOOFDSPONSOR 'Total is geen shirtsponsor meer en daardoor is er weinig geld beschikbaar. We zijn nog meer aange wezen op onze eigen jeugd, maar kunnen steeds minder in de opleiding investeren. Door het geld gebrek krijgen jeugdspelers geen eten meer op de club. De bussen rijden zelfs op een dubbel schema om iedereen te vervoeren. Het grote geld zit in de steden en vormt de snelste weg naar succes. Johannesburg is het financiële powerhouse van Zuid-Afrika. Alle topploegen, zoals Orlando Pirates en Kaizer Chiefs, komen er vandaan. De hele economie draait op die stad. Men vreest men dat het voetbalsucces uit de stad verdwijnt, als er geld naar Kaapstad gaat. Ajax Cape Town is een geweldig merk voor bedrij ven om zich aan te koppelen. We hebben al veel goede spelers en trainers opgeleid, zoals Benni McCarthy, Ouinten Fortune, Mark Fish, Mark Wil liams en Steven Pienaar. Et is een rijke historie opge bouwd met beperkte middelen. Ik weet zeker dat we met een nieuwe sponsor spelers van wereld klasse kunnen opleiden voor Ajax. De hele competi tie herbergt slechts drie teams zonder shirtsponsor, waaronder Ajax Cape Town. Dat kan toch niet! Ik heb bij Ajax ook een lijntje uitgegooid. Het gaat om een bedrag van 1 miljoen euro per jaar' 4. CORRUPTIE 'De Afrikaanse voetbalbond heeft altijd schuld. Het gerucht gaat dat er een paar bestuursleden goed geld hebben verdiend met hun geslaagde lobby voor het WK. De laatste keer dat ik in Zuid-Afrika over een soortgelijk onderwerp sprak, was na een interland. Daarna ben ik nooit meer opgeroepen. In Zuid-Afrika hoeven de beleidsbepalers amper ver antwoording af te leggen. Hopelijk wordt dit hele probleem snel opgelost, maar het helpt niet dat Zuid-Afrika zich niet voor het WK in Duitsland heeft geplaatst. De FIFA kijkt nu nog vanaf een afstandje met ons mee. Ik heb sterk de indruk dat men in Zuid-Afrika niet transparant wil zijn.' 5. PROFESSIONALISME 'We hebben de technische staf vernieuwd. We kij ken zelfs verder dan het WK in 2010 en willen structureel professionaliseren. Oud-spelers van Ajax Cape Town en Cape Town Spurs terughalen. We bezitten de energie en passie en beschikken over clubmensen. Ajax Cape Town bestaat nu zes jaar Vorig seizoen stonden we in de kwartfinale van de Afrikaanse Champions League, tegenover het Egyptische El Ahly. Die ploeg bestaat al hon derdjaar. Onze jeugd heeft de toekomst. De Ajax-jeugd speelt over de hele wereld toernooien. Daar wor den die jochies sterker van. Wij hebben er geen geld voor, maar er is in mei een toernooi in Frank rijk waar alle grote clubs aantreden op een soort mini-WK. Ik weet nog niet hoe, maar Ajax Cape Town zal er zijn. Op die manier zullen onze spelers meer van de tactische Europese stijlen leren. Als we dat weten te combineren met hun fraaie tech niek krijg je mooie voetballers. Dat is een schitte rende combinatie.' 6. DE NIEUWE PIENAAR 'In ons gesprek hebben met Martin van Geel en ik besloten dat er in januari twee spelers op proef komen. Het gaat om de zevntienjarige linkermid denvelder Granwald Scott en Shafeeq Arendse, een zestienjarige rechtermiddenvelder.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 4