Youri Mulder over Ajax-FC Twente 'Ajax gaat verbouwen' 'Ik ben altijd voor de underdog. Ajax dus Het dubbeltje blijft op z'n kant Magnifico shop 1 korting Ajax Life nummer 8 11 november 2005 Het moment de BOUD'S INN Ajax won in het Stade de Suisse voor het eerst in ruim driejaar weer eens een uitwedstrijd in de Champions League. FC Thun werd in een specta culaire wedstrijd, waarin zes doel punten vielen, verslagen. De Ajax- fans konden liefst vier maal juichen. Wanneer was dat voor het laatst? II Grande Ajax: Magnifico kopte de Gazetta Dello Sport daags na de 2-4 zege op FC Thun. Ouatro gol, sub lima en Champions League ging de Corriere dello Sport daaT nog eens dunnetjes overheen. De Italiaanse ochtendkranten zou den laaiend enthousiast gere ageerd hebben. Reden: Een 2-4 uit- overwinning in de Champions League. Dat is in Italië, en eigenlijk overal, aanleiding voor een onbe grensde jubelstemming. Maar ja, Ajax speelt in Nederland en niet in Italië. Dus waren de commen taren hier een tikkeltje nuchterder. Er wordt in ons land op andere zaken gelet. Vooral het geluksaspect werd in deze benadrukt. Woorden als 'mazzel', 'Lucky Ajax' en 'onterecht' voeTden de boventoon. Zelfs Danny Blind ging mee in die teneur door te veTklaTen dat het allemaal niet goed was geweest. Waarom toch in hemelsnaam? In het voetbal gaat het om het maken van doelpunten. En niets andeTs. Tegen Heerenveen speelde Ajax, in de aanloop naar Thun, bij vlagen uitstekend. Uitslag o-O. Dan er maar lekker vier scoren, mazzelen en gewoon winnen. Drie punten erbij, supporters blij en de clubkas gespekt. De zaterdageditie van het Algemeen Dagblad opinieerde al helemaal scheef: Om kotsmisselijk van te wor den. Dat juichen van die Ajacieden. Tegen de slechtste ploeg uit de Cha m- pions League wordt op het nippertje gewonnen. In plaats van gene voor te wenden vanwege het verdedigende falen en het slechte spel verstouten enkele Ajacieden zich onder leiding van de zwaar overschatte Steven Pie- naar om gek te gaan dansen na een doelpunt. Godenzoontjes kennen het verschil tussen arrogantie en nede righeid niet eens. Mijn hemel. Als je driejaar lang niets hebt gepresteerd op vijandige grond en je wint in de blessuretijd, mag je dan soms niet uitje dak gaan? Jongens als Emanu- elson en Babel hadden überhaupt nog nooit van het Europese zoet der overwinning mogen proeven. Gun die jongens hun spelvreugde toch! In de blessuretijd 2-3 scoTen en non chalant teruglopen naar de mid denlijn, zondeT emoties te tonen. Dat is pas arrogant. Ajax plaatst zich gewoon voor de achtste finales. Straks is het een kwestie van één keer gunstig loten (achtste finale tegen Bratislava), één keer heel goed spelen (kwartfinale tegen Olympique Lyon) en één keer veel mazzel hebben (FC Barcelona). Dan sta je zomaar in de finale. Schrijf maar vast op in uw agenda en gooi de tank vol. Woensdag 17 mei, Saint Denis, een voorstad van PaTijs. Finale Champions League. Als daar nog steeds auto's in de brand worden gestoken, gaan we lekker met de trein. Van het Stade de Suisse naaT het Stade de France, die afstand is kleiner dan iedereen denkt. Amout Verzijl - - Gehele nieuwe adidas Ajax collectie is op voorraad! ajjftX AJAX leden Ook verkrijgbaar de AFC A kledinglijn Levering door heel Nederland Oosterdiep westzijde 5, 7881 GK EMMER-COMPASCUUM Telefoon: (0591) 35 10 41 http://www.bouds-inn.nl treffer op het scorebord kan brengen. De Ajax-spits van de avond, Yannis Anastasiou, krijgt minder kansen dan bijvoorbeeld linkeraanvaller Ryan Babel of de middenvelders Nigel de Jong en Nourdin Boukhari. Voor het doel van de tegenstander (in dit geval Heerenveen) zijn de kanshebbers niet los, niet vrij. En dan wordt een doelpunt maken iets als het wegdu wen van een tientonner. Denken is fnuikend, handelen op instinct goud waard. Bevestiging van deze stelling kwam toevallig van Klaas-Jan Hunte- laar, volgens vele media (incluis Ajax life) dé spits die Ajax (mede) uit de zor gen kan helpen. Een vrije kans (en een bijna zekere achterstand) kopte de Heerenveen-man naast. Huntelaar dacht teveel na:nü moet het gebeuren, op volle kracht! 'Ik had 'm gewoon, zoals ik altijd doe, op techniek diago naal moeten inkoppen. Dan was het geheid 'n goal geweest,' constateerde de gewilde aanvaller achteraf. Goed onthouden Klaas-Jan, voor straks. Amsterdam - Ajax-Heerenveen. Nigel de Jong komt op aangeven van Yannis Anastasiou vrij voor keeper Boy Waterman. Hij schuift de bal overtui gend in de hoek, rechts van de goalie. Veel supporters juichen. De ban is gebroken! Het dubbeltje is toch nog de goeie kant op gevallen. Eindelijk! Maar je zal altijd zien; assistent- scheidsrechteT Berend Talens wenst niet mee te werken aan het wegjui- chen van de vloek die al een tijdje in de ArenA hangt. De treffer woTdt geannuleerd vanwege vermeend bui tenspel. In ongeveer 80 procent van dit soori gevallen valt de beslissing uit in het voordeel van de aanval lende ploeg: bij twijfel dienen de goede intenties het voordeel te krij gen. Maar niet vanavond, als het aan leidsman Jack van Huiten en collega's ligt. Eindstand: 0-0, Amsterdam in mineur. Ajax heeft doelpunten nodig. En al snel wordt er dan gekeken naar de spits. Maar hij is niet de enige die een Amsterdam - Na Hatem Trabelsi zal ook Steven Pienaar zijn aflopende contract bij Ajax niet verlengen. Volgens zijn zaakwaarnemer Rob Moore speelt Pienaars motivatie een grotere rol dan het financiële aspect. Enschede - Als voetbalanalist bij de NOS ziet Youri Mulder (36) veel wed strijden in het betaalde voetbal. Speciale aandacht heeft de negenvoudig international voor zijn ex-club FC Twente. We vroegen hem daarom voor uit te kijken naar het duel tegen de Tukkers. 'Tegen dit Ajax kan FC Twente weer stunten.' Door Martijn Mooiweer Bij FC Twente zijn de herinneringen aan het uitduel tegen Ajax van vorig jaaT nog altijd vers. De Enschedeërs verkeer den destijds in een bloedvorm en ver sloegen de Amsterdammers dankzij goals van Blaise N'Kufo en Sharbel Tourna met 1-2. Mulder kijkt met genoe gen terug. 'Over dat duel is nog lang nagesproken in Enschede. Laatst werd ik er zelfs nog weer eens aan gerefe reerd. Dat zal alleen maar toenemen naarmate de wedstrijd dichterbij komt.' De voormalige spits van Schalke '04 twijfelt niet aan de mogelijkheid van een hernieuwde stunt. Hij heeft FC Twente dit jaar veelvuldig aan het werk gezien en wat hij zag, kon hem wel bekoren. 'FC Twente staat momenteel veel te laag op de ranglijst. Bijna in alle wedstrijden waren ze beter als de tegenstander en voetbalden ze uitste kend. Te vaak hebben ze onnodig pun ten verspeeld. Maar ik weet zeker dat Twente aan het eind van de rit staat waar het hoort te staan. Ze hebben gewoon een uitstekend elftal. Het lijkt wel of iedereen in Tukkerland er zo over denkt. Als er in het verleden onder maats gepresteerd werd, was het al snel onrustig. Nu blijft iedereen heel kalm. Bestuurders, supporters en media. Ze hebben nog geen kick gegeven.' ZELFVERTROUWEN De rust die de ploeg van trainer Rini Coolen wordt gegund, staat in schril contrast met het rumoer waarin zijn collega Danny Blind moet weTken. Mul der heeft zijn eigen kijk op de proble matiek in Amsterdam. 'Alles is te herlei den tot een gebrek aan vertrouwen. Dat ontbreekt volledig bij de spelers en daardoor komen momenteel alle zwak heden aan de oppervlakte.' Allereerst benoemt de zoon van ex-Ajacied Jan Mulder de zwakke geestelijke gesteld heid van de spelers. 'Ajax heeft teveel voetballers die mentaal makkelijk te beïnvloeden zijn. Dat komt in mijn ogen omdat ze niet goed genoeg zijn. Er zijn een aantal spelers, die 100% in vorm moeten zijn om het niveau aan te kun nen. Dat zijn ze momenteel niet. Als ze dan een verkeerde bal geven en het publiek reageert daarop, dan is het zelf vertrouwen helemaal weg. Ajax voet balt om die reden vooral om geen fou ten te maken.' Ook het spelsysteem ziet Mulder als een last. 'Hard werken is de enige manier om uit een moeilijke periode te komen. Maar de Ajax-tactiek leent zich er niet voor om hard te werken. De spelers zijn teveel gebonden aan hun positie. Mis schien zouden ze wat meer positiewis selingen toe kunnen passen. Dan kun nen de spelers hun energie ook eens kwijt en hoeven ze niet steeds te den ken aan dat balletje dat goed gespeeld moet worden. Kijk naar AZ. DaaT loopt Van Galen soms op rechts en Perez ineens op links. Hebben ze even lekker Een dag na de verloren uitwedstrijd tegen NEC bevestigt Moore tegenover Ajax Life dat Pienaar heeft besloten dat zijn toekomst niet in Amsterdam ligt. 'Steven heeft een mooie tijd gehad, maar dit is al zijn vijfde seizoen bij Ajax. Dat is een aardig lange periode.' In Ajax Life 5 sprak Moore zich al uit over de salarisverbetering van de mid denvelder. Pienaar zou tot de drie best- betaalde Ajacieden moeten behoTen, zo vond men. Terugkijkend op het besluit om te ver trekken, was de hele geldkwestie niet doorslaggevend. 'Ajax kwam met een zeer redelijk contractaanbod, hoewel hij daarmee ook niet tot de drie best- betaalde spelers ging behoren.' Doorslaggevend was het 'gevoel tus sen de oren'. Dat blijkt met name dit seizoen redelijk beïnvloedt door de vele positiewisselingen in het elftal. 'Steven was min of meeT beloofd dat hij op de'10'zou gaan spelen, maar dat is er dit seizoen amper van gekomen. Natuurlijk beslist de trainer uiteinde lijk of dit gebeurt. Ajax speelt nu gere geld met een verdedigende centrale middenvelder. Steven wil best op de plek spelen waar men hem nodig heeft, maar op een gegeven moment bereikt een speler een punt waarop hij er geen vrede meer mee heeft.' Ook de toekomst speelt een rol. 'De club gaat verbouwen. Er zal de komende maanden veel veranderen. Eind november ga ik met Steven en Martin van Geel praten. Hij vertrekt als de juiste mogelijkheid zich aandient. Dat kan in de winterstop zijn, maar ook aan het eind van dit seizoen. Een nadeel voor een tussentijds vertrek is een sprintje van een meter of 25 getrok ken.' Als Mulder het in Amsterdam voor het zeggen had, dan wist hij het wel. Het eerste wat hij zou doen was het aan trekken van een leider. 'Ajax heeft een speler met gezag nodig, iemand die in het veld zijn verantwoordelijkheden durft te nemen. Als Cocu bij PSV begint te jagen, doet iedereen mee. Bij Ajax niet. Dat heeft niets met de jonge leeftijd van de Ajacieden te maken. Het is een gebrek aan kwaliteit. Zo'n Aissati bij PSV is 17 jaar. Hij heeft de persoonlijk heid om het te kunnen al wel, terwijl het eigenlijk des Ajax zou moeten zijn. Daar leren ze al vroeg dat ze de beste zijn. Als ik vroeger tegen Ajax het veld opstapte, stond ik bij wijze van spreken al met 1-0 achter. Zo zelfverzekerd kwamen ze over. Op dit moment zie ik daar niets van terug. Het lijkt ook iets chronisch te worden, want het ontbreekt nu al een aantal jaar.' Zelf baalt Mulder ook enigszins van de moeizame periode die de Amsterdammers doormaken. Van vroe ger uit is hij namelijk altijd een beetje Ajax- supporter gebleven. 'In De Meer stond ik altijd in Vak G. Een jaaT of tien jaar lang ging ik elk weekeind met de trein naar Diemen. Maar omdat ik bij FC Twente gespeeld heb en in Enschede woon, ben ik straks toch voor de under dog. Of moet ik dan alsnog voor Ajax zijn?" het feit dat hij de Afrika Nations Cup speelt. Als Zuid-Afrika daarin ver komt, moet een eventuele nieuwe club hem tot midden februari missen. Dat zal ook invloed hebben op de prijs.' Technisch directeur Martin van Geel benadrukt dat Ajax er alles aan gedaan heeft om Pienaar voor Ajax te behouden. 'Hij heeft - net als Hatem Trabelsi - het aanbod naast zich neer gelegd en zoekt een andere uitdaging. Dat hebben we te respecteren. Zijn ver trek wordt nu een financiële en spor tieve afweging. Dat heeft met meer dere zaken te maken. Gaan we door in de Champions League? Kunnen we nog wat van het seizoen maken? Dat speelt allemaal mee. Als de trainer het jaar met Steven wil afmaken, zal het sportieve aspect de boventoon voeren.' Van Geel ontkent verder dat er al met Yannis Anastasiou, Nourdin Boukhari en Hans Vonk is gesproken over hun toekomst.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 3