Wat zegje? Ajax pakt Thun in extra tijd Ajax in de media 11 NOVEMBER 2005 NUMMER 8 AJAX LIFE "'Sex is een belangrijk onderdeel van de verwennerij.' Louis van Caal is bi] Raymarm is Laat openhartig over zijn huwelijk. 'Ik ben een moederskindje. Mede door bet vroeg overlijden van mijn vader.' Opnieuw Van Caal. 'Mijn debuut vorig seizoen was niet bepaald om over naar buis te schrij ven. Stel je voor dat ik afgelopen sei zoen was weggegaan, dan hadden de supporters een heel verkeerd beeld van mij gehad. Weer zo'n spe ler die bet niveau nét niet aankan.' Urby Emanuelson vertelt in Voetbal Magazine waarom AZ geen optie voor hem was. 'Ik kom oorspronkelijk uit Amster dam-Oost. Ik ben vlakbij de Mid denweg geboren, ik kon bet Ajax- stadion als klein jochie zeg maar ruiken. Ik heb de Ajax-opleiding vanaf mijn zevende doorlopen. Ajax hoort gewoon bij mij en ik boor bij Ajax. Ik kon en kan me niet voorstel len boe het zou zijn om niet meer bij Ajax te voetballen.' Emanuelson toont zijn Ajax-hart. 'Na een uitgebreid gespTek met John Jaake kreeg ik van hem telefo nisch te horen dat ze niet met me verder zouden gaan. Ik mis volgens hem ervaring op het gebied van lei dinggeven en commercie.' Keje Molenaar legt aan Voetbal International waarom hij niet de nieuwe algemeen directeur van Ajax is. 'De spelers en de mensen rond de club hebben alleen maar warmte voor mij. Daarom zit ik nu met een enorm dilemma. Moet ik kiezen voor de club die altijd alles voor me heeft gedaan en me altijd heeft gewaardeerd? Of gooi ik dan alle kansen weg op een transfer naar een topclub?' Maxwell twijfelt in VI over zijn toe komst. 'Als je dat overkomt ga je automa tisch piekeren, geforceerd dingen doen om terug te komen. Maar het resultaat is dan vaak dat het nog slechter gaat. Ik herken dat nu ook bij Heitinga. Je kunt wel voortdu rend streven naar perfectie, maar je moet accepteren dat je het nooit kan bereiken. Een slechte wedstrijd is niet het einde van de wereld.' Maxwell over het onverklaarbare fenomeen 'vormcrisis'. 'Ik heb met spitsen als Angelos Cha- risteas en Markus Rosenberg getraind en dat zijn geweldige voet ballers. Vergeet alleen niet dat de eisen bij Ajax enorm zijn. De ballen willen er nu niet in en dan weet je dat de kritiek komt. Toch twijfel ik er niet aan dat het daar gaat draaien, er loopt enorm veel kwaliteit.' Tom De Mul, verhuurd aan Vitesse, houdt in VI vertrouwen in de Ajax- selectie. 'Ajax is helemaal geen merk. Lijkt er in de verste verte ook niet op. Men wil van Ajax een merk maken omdat dat interessant is, modern, meer geld lijkt op te brengen. Wat een inschattingsfout, wat een dom heid, wat een destructie. Ajax is veel meer dan een merk, Ajax is nooit een merk geweest. Ajax is een begrip. Een begrip dat hoog uit steekt boven dat wat een merk gewoonlijk kan waarmaken.' Jan Peter van Doorn in Adformatie, een weekblad over reclame, marke ting en media. Vervolg Crygera pagina Tsjechië is tot de playoffs veroordeeld omdat het tweede eindigde in kwalifi- catiegroep i. Achter het Nederlands Elftal en maar net voot Roemenië. 'Noorwegen is een defensief sterke ploeg. Ze spelen geen combinatievoet bal, maar hanteren met name de lange bal. Hun sterke fysiek en de lage tem peratuur, het zal wel koud zijn in Noor wegen, maken het voor ons een lastig te bespelen ploeg.' Crygera gaat er van uit dat hij tegenover John Arne Riise staat. De onvermoeibare beul van FC Liverpool die zo verschrikkelijk hard op het doel kan schieten: 'Omdat linker- verdediger Jankulovski weer fit is, ga ik er van uit dat ik rechtsback speel. Riise speelt altijd op de linkerflank dus zal hij mijn directe opponent worden. Wij missen in ieder geval Jan Koller. Milan Baros heeft afgelopen zaterdag gespeeld, ik denk dat hij wel meedoet. Ook Karei Poborski zit bij de groep. Hij zal waarschijnlijk in januari weer terugkeren bij Sparta Praag. Dit is de wedstrijd van het jaar. Voor de ene groep spelers kan dit het eerste WK worden en voor de anderen het laatste. Het is noodzakelijk dat wij ons plaat sen. Een gelijkspel met een doelpunt is een goed resultaat. Dus 1-1 of 2-2. Natuurlijk willen we winnen. Maar Noorwegen is sterk. Dan moeten we het thuis kunnen afmaken.' PLAY-OFFS WK 2006 Zaterdag Noorwegen - Tsjechië 19.30 uur Zwitserland - Turkije 20.45 vut Spanje - Slowakije 22.00 uur Woensdag Tsjechië - Noorwegen 20.15 uur Slowakije - Spanje 20.15 uur Turkije - Zwitserland 20.15 uur Bizar bal in Bern Bern - Twee doelpunten in blessuretijd maakten een einde aan een krankzinnige avond. Ajax versloeg FC Thun met 2-4. Drie punten, vier goals en een uitgelaten stemming. In de Champions League gaat het voorspoedig. 'Mogen we ook een keertje geluk hebben?' Door Arnout Verzijl 'De doelstelling vooraf was vier punten halen uit twee duels. Bij een 2-2 stand kwamen we wat onder druk en misten zij een enorm grote kans via Lustrinelli. Wij moesten op dat moment een keuze maken. Dat punt pakken of risico blijven nemen voorin? We heb ben dat laatste gedaan en dat pakte goed uit. Nu hebben we drie punten. Mogen we ook een keertje geluk heb ben?' Doelman Maarten Stekelenburg is helder in zijn analyse na afloop van de spectaculaire ontmoeting met het verrassende FC Thun. De keeper kreeg meer te doen dan waar vooTaf Teke ning mee was gehouden. 'Ik heb één bal gevangen, voor de rest hebben ze twee keer echt op doel geschoten. Die ballen, naar mijn idee onhoudbaar, gingen er allebei in.' Ajax kende opmerkelijk veel proble men met de stugge opponent. De ene na de andere Zwitser dook voor Steke lenburg op. De enige reden dat hij niet al te vaak handelend moest optreden, lag verscholen in het feit dat het Zwit serse vizieT niet op scherp stond. Alleen daardoor ontsnapte Ajax aan een vroege achterstand. Voor Steven Pie- naar kwam de Zwitserse dadendrang niet als een verrassing: 'Het was een gekke wedstrijd, maar we hadden wel verwacht dat we het moeilijk zouden krijgen. Ze hadden nog nooit een tegengoal gekregen hier. In een vol sta dion spelen met de fans massaal ach ter je, dan kun je wat extra's. Zij had den kunnen winnen, als ze de kansen hadden benut. Want die kregen ze vol doende.' Stekelenburg had daar wel een verklaring voor:'We begonnen niet goed aan de wedstrijd, liepen teveel achteruit. Thuis controleerden we veel meer, nu kwamen we een man tekort op het middenveld. Daardoor was het lastig in de eerste helft. Desondanks kregen we enkele goede kansen en hadden we in de rust met 2-0 voor kunnen staan. Maar zij hadden ook zomaar kunnen scoren. In de rust is het omgezet. Dat hield automatisch in dat we wat meer risico gingen nemen, maar zo probeerden we de controle op het middenveld te heroveren. Dat ging soms goed, niet altijd. Maar wat wil je? Thun moest wel komen na die 0-1 en na de 1-2.' VERMAKELIJK De mooiste aanval van het duel vormde het slotakkoord van een ver makelijke avond. In de laatste minuut van de blessuretijd sprintte Steven Pie- naar het strafschopgebied in en hakte de bal door naar Nourdin Boukhari. De even daarvoor ingevallen middenvel der' pikte de bal op en plaatste deze eenvoudig langs doelman Jakupovic. Met 2-4 boekte Ajax een heerlijke over winning. Ook de assist van de 2-3 kwam van de voet van Pienaar: 'De coach zegt altijd tegen me dat ik geen egoïstische voetballer ben. Het maakt mij ook niet uit, als iemand anders er beteT voor staat, dan mag hij scoren. Als we maar winnen.' Het beslissende moment en de fraaiste Ajax-aanval van dit seizoen. Steven Pienaar hakt de bal naar Boukhari die even later scoort. FC Thun verloor voor de eerste maal in het Wankdorf Stadion van Bern en incasseerde tevens de eerste tegen treffers. VieT stuks om precies te zijn. Wat Ajax in de competitie nalaat, lukte in Bern wonderwel. Pienaan'lkben dol blij met deze overwinning. We hadden meer balbezit en op basis daarvan ver dienden we het ook om te winnen. Drie punten en vier goals, daar gaat het om. We weten allemaal dat het de laatste weken niet wilde lukken in de competi tie. Deze zege is goed voor de teamspi rit en van hieruit gaan we verder.' Urby Emanuelson straalde na afloop. De opluchting stond op het gezicht van de bijna international:'Wat een krank zinnige wedstrijd. Twee keer kwamen we op voorsprong, komen ze twee keeT terug! Daarna kon het alle kanten op; gelukkig viel het kwartje dit keer onze kant op. We kwamen onder druk te staan, maar dat lag ook aan onszelf. In de overname waren we te haastig, ter wijl eT voldoende vrije mensen op het middenveld stonden. Dan is het moei lijk voetballen. In de rust besloten we om meeT druk op Deumi te zetten, die vaak het hele veld overstak. Wesley Sneijder moest meer doorschuiven en Nigel de Jong en Tomas Galasek moes ten de middenvelders oppakken. Aan- vankelijkhadden we het na de rust aar dig in de hand. Naarmate het duel vor derde zaten we er doorheen, vandaar dat zij veel kansen kregen.' Emanu elson stond aan de basis van het beslis sende doelpunt van De Jong, de 2-3. Op links liep hij samen met Ryan Babel wat te pielen op de flank: 'In de laatste minuut probeerde ik ruimte te creë ren. Wij hadden de bal diep in de hoek. Ik zag dat we met zijn drieën tegen twee tegenstanders stonden. Ik maakte een dubbele 1-2 met Ryan en kwam eruit. Ik zag dat Boukhari vrij stond. De bal belandde bij Yannis en kwam via Pienaar bij De Jong terecht. Die haalde uit. Toen ging ik even hele maal uit mijn dak. Het was bijna tijd en als je dan nog op 2-3 komt, dat is geweldig natuurlijk. Toen kon het niet meer mis gaan.' BABELONIË Ryan Babel speelde een cruciale rol op links. In de tweede helft kwamen alle drie de treffers voort uit een aanval die over die flank verliep. Voor de rust had Babel niets in de melk te brokkelen en speelde hij onopvallend: 'Dat had te maken met het feit dat hun back steeds opkwam, ik moest veel meever dedigen. Bovendien werd ik weinig aangespeeld.' Halverwege de eerste helft werd de volledig vrij staande Babel over het hoofd gezien door Nigel de Jong. Die had Babel alleen voor de keeper moeten zetten. 'Maar het was niet alleen Nigel. Ik kreeg gewoon te weinig ballen in de voet. Danny Blind gaf ons in de tweede helft de opdracht meer over de zijkanten te spelen, omdat daar de ruimte lag. Hun backs zijn een beetje zwak. Dat hebben we prima gedaan en daarmee is de basis voor de zege gelegd.' Vooral Hedwiges Maduro voerde de tactiek van de trai ner goed uit door vrijwel consequent de bal door de lucht naar Babel te spelen. Die groeide uit tot de gevaar lijkste aanvaller van Ajax. Het publiek 'beloonde' hem daarvoor met een striemend fluitconcert bij ieder bal contact: 'Het grappige is dat als het niet je eigen publiek is dat fluit, zoiets helemaal niets met me doet. Het maakt me alleen maar scherper. Maar als het ons eigen Ajax-publiek is, en dat gebeurt wel eens in de ATenA, dan is dat wel vervelend. Als de eigen fans mij uitfluiten, doet dat wel wat met me.' Galasek en Grygera gaan er van uit dat ze de Noren kunnen verslaan. Twee FC Thun-verdedigers komen handen en voeten tekort om Ryan Babel af te stoppen. De jonge Ajacied speelde in de tweede helft een beslissende rol.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 2