A A Europees goed, nationaal slecht Grygera droomt van WK Deze week Noorwegen - Tsjechië De nieuwe voorzitter: Daniel Dekker Blind het systeem 77 NOVEMBER 7J JAARGANG WWW.AJAX.NL UITGAVE VAN DE SUPPORTERSVERENIGING AJAX IN SAMENWERKING MET AFC A J A X ADVIESPRIJS: 1,60 WWW.AJAX.NL Wie trekt Ajax uit het dal? Nijmegen Bern - Europees staat Ajax er goed voor, nationaal is het zon der overdrijven een drama. Na het verlies tegen NEC staan de Amsterdam mers op een Ajax-onwaardige zesde plaats. Hoe het tij te keren? Danny Blind: 'We kunnen alleen maar onze stinkende best doen. Ik zie geen andere oplossing.' Door Erol Erdogan De Ajacieden moeten de koppen bij elkaar steken om uit het dal te kruipen. Öp de tribune in de Goffert zit een moeder met twee zoontjes. Een is voor NEC, de ander voor Ajax. Compleet gehuld in een Ajax-tenue en dito trai ningspak zakt het Nijmeegse Ajax- supportertje steeds dieper weg in z'n jas. Soms hoor je 'm zacht snikken. Het is dan ook om te huilen wat zijn favo riete club laat zien. Ajax, met in dit duel Urby Emanuelson op het middenveld en Thomas Verma- elen op linksback, gaf in Nijmegen geen moment de indruk voor de pun ten te vechten. Terwijl dat toch echt nodig is om in de competitie weeT omhoog te kunnen kijken. De eerste helft viel er sowieso weinig te beleven. NEC wilde wel, maar kwam voor rust amper tot een goede aanval, vooral door de eigen tekortkomingen. De organisatie stond aan de Nijmeegse kant wel goed. Ajax speelde zonder overtuiging of zelfvertrouwen. Na de rust was een kleine omzetting van NEC-coach Cees Lok genoeg om al na één minuut op voorsprong te komen. Pas toen werden de Ajacieden wakker. Danny Blind zei het na het duel treffend: 'Pas zo'n omstandigheid, een achterstand in dit geval, maakt iets los bij mijn spelers. Dat is al een tijdje aan de gang, het is niet voor het eerst dat ik dat constateer De vaste omstandig heid - onze slechte positie op de rang lijst - moet genoeg zijn om vol vuur aan het duel te beginnen. MaaT ik mis de drive om voor iedere bal te knokken, de wil om bijvoorbeeld de tweede bal te winnen. Dit was van Ajax kant een hele matige vertoning.' Met deze instelling en beleving is Ajax een middelmatige ploeg en kan het niet voldoen aan de immer hoge eisen en verwachtingen in Amsterdam. En zo kan het verliezen van een ploeg als NEC, dat volop zelfvertrouwen kan putten uit deze overwinning.Typerend waren de woorden van de blije Cees Lok: 'Ik vroeg de spelers voor het duel waar we goed in zijn. Op een bord schreven ze: lunchen tussen de mid dag, bezoekjes aan de fysio én team spirit.' De eerste twee punten zijn grappig, maar dat laatste punt is cruci aal bij een teamsport. Bij Ajax is dat juist een van de ontbrekende factoren. EUROPEES WEL Het leek dat de ploeg van Blind juist de weg omhoog had gevonden, nota bene in de hoogtes van het Zwitserse Bern. Vier dagen eerder tankte Ajax zelfver trouwen dooT FC Thun met 2-4 te klop pen. Het was de eerste Europese uit- overwinning in vijftien wedstrijden. De laatste maal dat Ajax op vTeemd terrein won, was drie jaar geleden bij Olympique Lyon. Genoeg redenen om weer lichtpuntjes te zien en even te genieten, maar de overwinning kwam niet op een Ajax-achtige wijze tot stand. Daarvoor kende de ploeg teveel gelukkige momenten in Zwitserland. Maar feit is wel dat Ajax zich zo goed als zeker heeft gekwalificeerd voor de achtste finale van de Champions League. Officieel volstaat een zege op Sparta Praag. Maar hoogstwaarschijn lijk is een puntendeling met de kam pioen van Tsjechië al voldoende om te overwinteren tussen de Europese voet balelite. Alleen een zege van FC Thun op Arsenal kan dan nog roet in het eten gooien. De thuiswedstrijd tegen het gereno veerde Sparta Praag wordt op dinsdag 22 november gespeeld. Jaroslav Hrebik werd onlangs ontslagen als coach en opgevolgd door Stanislav Gryga. Afgaande op de dubbele nederlaag tegen Arsenal, is de voormalige Feye- noord-spits er nog niet in geslaagd het zwalkende team naar zijn hand te zet ten. De Tsjechen weTderï in Londen niet vergezeld door hun supporters. Uit angst voor racistische uitlatingen besloot de clubleiding geen kaarten aan te bieden. Er wordt overwogen om ook naar Amsterdam geen fans mee te nemen. Racisme is een groot probleem voor de Tsjechische kampioen, die door de UEFA al zwaar gestraft is voor het wangedrag van de fans in de thuis wedstrijd tegen Ajax. Sparta PTaag moet de laatste twee wedstrijden in de Champions League winnen om de laatste plaats in de groep te ontlopen. De kans daarop is klein. Liefst negen van de laatste elf uitwedstrijden in de Champions League gingen verloren. Twee keer werd er gelijkgespeeld. In de laatste zes op Tij verloren uitwedstrijden scoorde de ploeg slechts één keer. Het ziet er dus goed uit voor Ajax, dat tegen Sparta Praag de 150ste Europa Cupwedstrijd in de geschiedenis speelt. Danny Blind kan geen beroep doen op de geschorste Tomas Galasek. HEILIG VUUR Succes in de Champions League kan als een warme broeddeken voor de naar vertrouwen hunkerende spelers wer ken. Maar dat vertrouwen is niets waard, zo bleek tegen NEC, als het niet gekoppeld wordt aan vechtlust, heilig vuur en teamspiTit. Als dat ontbreekt, kan Ajax wel eens een heel schraal en bleek seizoen tegemoet zien. Met de vermaledijde play-offs als redmiddel Tichting Europees voetbal en een treu rig Tecord: in het seizoen 1999-2000 scoorde Ajax 373 minuten niet. Dat slechte cijfer is nu ook gehaald. Eigen lijk allemaal Ajax-onwaardige gedach ten. En dan is het moeilijk de Ajax-fans, zoals het treuTige jongetje in Nijme gen, blijvend aan de club te binden. Het veelbesproken vreugdedansje na de 2-3 tegen FC Thun. Wensen we Danny Blind een voor spoedig herstel toe na de opera tieve ingreep aan zijn rechterknie van afgelopen maandag; Wordt mogelijk duidelijk of Leo van Wijk tTek heeft in de job van pen ningmeester van de Vereniging Ajax; Hopen we op witte rook inzake de komst van Klaas-Jan HuntelaaT; Wensen we Zdenek en Tomas veel succes toe in de playoff tegen Noor wegen; Gaat Urby Emanuelson debuteren in Oranje (als het aan ons ligt); Verplettert Jong Oranje hun Slo veense leeftijdsgenoten; Gaat HSV weer genieten van de goals van Rafael van der Vaart; Heeft Ajax' voorhoede genoeg tijd om te oefenen op scoren voor het bezoek van FC Twente; Heeft Pienaar door zijn schorsing voldoende tijd na te denken over zijn nieuwe club (zie pag 3). 'Het is een vervelende constatering, maar een groot deel van de Ajax-ziel is verloren gegaan.' De zoektocht naar een voorzitter voor de Ajax Suppor tersvereniging is voltooid. Succesvol, kunnen we gerust zeggen, want Daniel Dekker (ja, inderdaad, die van de radio) is een Amsterdammer met visie, een gezonde dosis humoT en bovenal een groot Ajax-hart. Lees verder op pagina 7 Ajax zit in zwaar weer. Het zal veel van Danny Blind en zijn technische staf vergen om de ploeg weer op de rails te krijgen. Gelukkig werkt de trainer van uit een langetermijnvisie en gelooft hij nog steeds heilig in de Ajax-filosofie. Lees verder op pagina 8 9 Als ze ah Ze.9 Johan, wordt Ajax. kampioen denk je? eerste eindigen wel. Das logies. Meer mogelijk maken ABN'AMRQ Amsterdam - Zaterdag speelt Tsjechië de play-off tegen Noorwegen. Woensdag is de return in Praag. De winnaar plaatst zich voor het WK voetbal in Duitsland. Doot Amout VeTzijl Zdenek Grygera staat aan de voor avond van zijn eerste WK-deelname. Noorwegen is de laatste klip op weg naar Duitsland. Op papier geen ongunstige tegenstander. Toch is de jonge Tsjech er niet gerust op.'Vier jaar geleden speelden we een barrage tegen België, ledereen zei dat we gun stig geloot hadden. Uit verloren we met 1-0, thuis met 0-1. Daar ging ons WK. Ik schat onze kansen daarom dit maal op fiftyfifty.' Grygera vloog afgelopen maandag naar de Tsjechische hoofdstad, waar de ploeg van bondscoach Karei Brück- ner tot vrijdag in het luxe Hotel Praag verbleef. Getraind werd er in het grote stadion van Slavia Praag én in het onderkomen van Sparta Praag. Daar vindt woensdag de return plaats.'Wij vliegen met de nationale ploeg altijd één dag voot de wedstrijd naar het land van bestemming, 's Avonds vindt er een lichte training plaats, van maxi maal een uurtje. Zo kunnen we even in het stadion rondkijken. Op de dag van de wedstrijd volgen we altijd het zelfde ritueel. Soms wandelen, soms doen we een kleine warming-up van een kwartier en oefenen we wat stan daardsituaties.' Lees verderop pagina 2 Zdenek Grygera: 'Ik schat onze kansen tegen de Noren op fifty fifty.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 1