3 Totalen: uit of Ajax Life nummer 5 7 oktober 2005 de ultieme 9 Kwam bij Ajax: terwijl veel trainers hem vroeger te lui vonden. Dus was de topscorer van Roda JC zeer verguld:'Ajax is een droom van elke voetbal ler. Een unieke kans.' Pluspunten: Zijn indrukwekkende techniek, on danks zijn lengte (1.97 meter). Sterk met de rug naar de goal. Koppen kon-ie dus ook, en als de bal vol op z'n voet kwam, konden keepers de bal slechts horen fluiten. Minpunten:'Mijn wereld is het niet,'zei hij, nog in dienst van Ajax. Bescheidenheid was een min punt, maar ook dat hij zichzelf in de put kon pra ten. En het ontbrak hem aan koelbloedigheid. Bijnamen: De Witte Kanu. Mooiste quote: 'Als straks Frank en Ronald de Boer fit zijn, ben ik nummer 25. dan sta ik zelfs bij het tweede elftal wissel.' Vandaag de dag: heeft Gerald mooie nadagen bij PSV. Vooral vorig seizoen kon hij ongegeneerd meevieren met de Brabantse successen. BRUTIL HOSÉ Debuut: 15 november 1998, Ajax - PSV (2-2) Eerste goal: Uit bij AZ, op 28 november 1999, ruim één jaar na zijn debuut. Afkomstig van: WGW, een club in Den Helder. De Antilliaan speelde als jongetje op Curacao bij Vest Santa Maria en kwam als elfjarige naar Den Helder. Kwam bij Ajax: door met WGW een Ajax-jeugd- elftalletje een pijnlijke dag te bezorgen. Tijdens zijn opleiding in Amsterdam verbleef hij bij de gastvrije familie Reiziger (van Michael, ja). Pluspunten: Instinct. En dat zag je heel goed in de jeugd. In de Ai maakte hij 39 doelpunten, op gevoel en zonder veel tactische beslommeringen. Hij was een topper in een overvol strafschop gebied. Minpunten: Ook dat instinct. Als er veel tactiek aan te pas kwam, gaf Brutil niet thuis. Hij wilde en Hollands vrouwelijk schoon. lekker 'los' spelen en had veel moeite met trai nings- en oefenstof bij de senioren. Zijn instinct verdween langzaam en dat uitte zich in agressief gedrag. Bijnamen: Als we er een moeten verzinnen; Brute Haas. Mooiste quote: 'Prima dat mensen mij een groot talent noemen, maar ik moet het zelf doen. Die positieve geluiden oveT mij kunnen ook zo weer verdwenen zijn.' Vandaag de dag: speelt hij bij zondag Hoofdklas ser Haaglandia onder trainer John de Wolf. NIKOS MACH LAS Debuut: 8 augustus 1999, Feyenoord - Ajax (3-2, Johan Cruijff Schaal) Eerste goal: In z'n eerste competitiewedstrijd voor Ajax, tegen Heerenveen (15 augustus 1999,3-2) Afkomstig van: Vitesse. De Griek scoorde het seizoen voor z'n transfer tegen Ajax in de ArenA de enige treffer. Kwam bij Ajax: en iedereen stond te juichen. Machlas, dat betekende doelpunten! En, hartver warmend: hij wilde alleen maar naar Ajax, ondanks internationale interesse van topclubs. Pluspunten: De counter (net als overigens collega en landgenoot Angelos Charisteas). Hij is het gevaarlijkst als hij in volle vaart op de goal afstormt. Dan valt alles voor hem op z'n plek (zoals uit tegen PSV, weten jullie nog?) Minpunten: Hij kan niet zo goed voetballen, eer lijk gezegd. En als hij zonder aanvoer op zichzelf is aangewezen, wordt 't heel treurig. De moedeloos heid groeide en z'n scherpte werd daarmee steeds minder. Bijnamen: Matglas of in Brabant Lachgas. Mooiste quote: 'Praten is niet goed.' Vandaag de dag: is Machlas aan z'n laatste voet balseizoen bezig bij ÖFI Kreta, de club waar hij waarschijnlijk voorzitter wordt. MIDO Debuut: 8 augustus 2001, Ajax - Celtic FC (1-3) Eerste goal: tegen Sparta thuis, op 23 september 2001 (3-0) Afkomstig van: AA Gent. Het seizoen vóór z'n transfer kreeg hij in de UEFA Cup, thuis, met 6-0 klop. Van Ajax. Kwam bij Ajax: en dat toen Anderlecht dacht de Egyptenaar te hebben ingelijfd. Mido werd gepre senteerd als de nieuwe linksbuiten, maar liet pas echt van zich spreken als nummer 9. Pluspunten: Krachtig, kopsterk, met aan arrogan tie grenzend zelfbewustzijn (wat prima is voor een spits). Ook verdedigend bij dode spelmomen ten ijzersterk. Minpunten: Toch z'n karakter: wild, ongeremd, te individualistisch en daardoor een gebrek aan overzicht. Geen goeie kaatser. Bijnamen: Mido, want hij heet eigenlijk Achmed Hossam. Mooiste quote: 'Nederlanders maken te veel her rie om onbelangrijke dingen.' Vandaag de dag: verdient hij behoorlijk wat pon den bij de Spurs van Martin Jol, in Engeland.Toen Charisteas naar Amsterdam kwam, was Mido ook een optie... Maar Ronald Koeman had 't niet op de Egyptische eigenheimer. Best jammer. ZLATAN IBRAHIMOVIC Debuut: 8 augustus 2001, Ajax - Celtic FC (1-3), met zijn maatje Mido. Eerste goal: Een lekkere: Feyenoord uit, op 26 augustus 2001 (2-1). Afkomstig van: het Zweedse Malmö FF. Kwam bij Ajax: en negeerde daarmee de lon kende euro's uit Italië en Spanje. De toen duurste speler in de Nederlandse competitie had een moeizame start, waarin hij vooral z'n ellebogen liet spreken. Naarmate de maanden vorderden sloeg het gefluit van de tribunes om in waarde ring en applaus. Pluspunten: wat een individuele actie! Daarbij leerde hij bij Ajax steeds beteT samenspelen en richtte hij z'n energie steeds meer op de bal (en niet op de man). Een schot van Zlatan kan letterlijk dode lijk zijn. Hij heeft een neus voor beslissende goals. Minpunten: nou... Momenteel is Zlatan een van de beste spitsen van Europa. Kritisch doen kan altijd, maar nu even niet. Bijnamen: Sla Dan. Maar dat is verleden tijd. Angelos Charisteas komt nog niet los als Ajax-spits. Mooiste quote: 'De naam Zlatan was alleen voor de lol. Ik ben ermee begonnen toen ik bij Ajax kwam. Daar heb ik nu spijt van.' Vandaag de dag: bewijst de Zweed bij Juventus bijna elke week dat Ajax een fout heeft gemaakt. Gouden handboeien hadden ze hem moeten geven, die alleen maar los mogen als Ajax moet voetballen. Het liep helaas anders. Brutil Hosé: teveel instinct, te weinig gogme. WESLEY SONCK Debuut: 12 augustus 2003, Grazer AK - Ajax (1-1) Eerste goal: thuis tegen RKC Waalwijk, op 13 sep tember 2003 (4-1). Afkomstig van: Racing Genk, maar als mens vooral uit een socialistisch Tood nest in zijn geboorteplaats Ninove. Kwam bij Ajax: vooral omdat hij in België overtui gend liet zien wat scoren is. De tweevoudig Bel gisch topscorer won in 2001 de Gouden Schoen. Dat beloofde wat. Pluspunten: In Amsterdam zat-ie verstopt, maaT Wesley is zondermeer een doelpuntenkanon. Hij is sterk in de lucht en heeft een sterke eigen wil (dat hoeft geen nadeel te zijn voor een spits). Minpunten: Deze bescheiden Belg heeft groot vertrouwen nodig én speelminuten. In de Amster damse clubcultuur is vooral dat eerste punt schaars. Dat nekte de Belg met potentie voor de nummer 9-positie. Bijnamen: Onzen Dikken (volgens broer Kevin, die weet dat Wesley erg van Vlaamse frieten houdt.) Mooiste quote:'Topsport is ongezond. Niet alleen fysiek, maar ook mentaal, dat weet ik nu.' ANNO 2005 Met Yannis Anastasiou, Ryan Babel, Markus Rosenberg en Angelos Charisteas heeft Ajax dit seizoen vier verschillende types in huis. Anasta siou is meeT een zorgzame papa voor het jeugdige team dan een doelpuntenmachine. Babel heeft nog te weinig wedstrijden op z'n eigen positie (centrumspits) gestaan om een goed oordeel te kunnen vellen. Charisteas, de minste voetballer, leek los na zijn twee treffers tegen Roda JC, maar z'n hoofdblessure tegen Arsenal wierp hem weer terug. Rosenberg krijgt weer een kans, maar heeft nog weken (zo niet maanden) nodig om zich aan te passen aan de hoge eisen van Ajax. ALSAFMAKERTJE We gaan nog even terug naar 1995. Jan MuldeT schreef toen in een column:'Er is geen vast aan koopbeleid qua spitsen, zelfs bij Ajax niet. Dat is begrijpelijk. Goeie spitsen zijn zeldzaam, je moet je soms tevreden stellen met wat er op de markt wordt aangeboden: een diepe spits, een meevoet- ballende of een kaatsende, een rommelaar als Gerd Müller, een valse trage of een snelle blinde.' En zo is het. Wie scoorde wat (en waar)? Opvallend: Zlatan en Sonck waren ook in de uitduels errug goed. duels goals uit thuis gemiddeld Ivan Gabrich 10 0 0 0 0 Dennis Schulp 5 1 1 0 0,20 Benni 36 20 9 11 o,55 Shota Arveladze 96 55 39 16 o,57 Gerald Sibon 24 4 2 2 0,17 Bmtil Hosé 17 4 2 2 0,24 Nikos Machlas 74 38 23 15 0,51 Mido 40 21 15 6 0,53 Zlatan Ibrahimovic 74 35 17 18 0,47 Wesley Sonck 34 10 4 6 0,29 Bron: Infostrada

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 9