Die heeft 220 volt op z'n schoenen staan' Ajax Life nummer 5 7 oktober 2005 'We need a fast goal', legt Olaf uit aan Edgar Manucharyan, die naast hem zit. Geen penalty, zeker niet,zegt Olaf als Temmink desondanks resoluut naar de stip wijst. Met Olaf achter de goal Amsterdam - Oplettende supporters hebben hem zien zitten, op 'n bankje achter het doel van Roda JC in de ArenA. Olaf Lindenbergh (geschorst en zeer bereidwillig) volgde voor Ajax Life het duel op een plek waar je het gras kunt ruiken en de zweetdruppels kunt zien. Doot EtoI Erdogan 'Daar zit m'n vader, op de hoofdtribune.' Olaf Lindenbergh voorafgaand aan het duel Ajax - Roda JC. Olaf Lindenbergh krijgt een sms'je. Of hij even een mobiele telefoon uit de gTacht tussen tribune en veld kan pakken en teruggooien naar de ere tribune. De telefoon van een kennis is in alle enthousiasme naar beneden gevallen. Olaf kan er wel om lachen, maar gaat niet direct op zoek naar de telefoon. Het is vanavond Ajax - Roda JC en Ajax Life zit met Olaf Lindenbergh achter het doel van de tegen stander. Op een zogenaamd fotografenbankje, met een mooi gezelschap: teammanager David Endt, het Armeense talent Edgar Manucharyan, conditie trainer René Wormhoudt, Olaf Linden bergh en ondergetekende. Olaf - keuTig in club kostuum - is drie wedstrijden geschorst na de rode kaart tegen z'n oud-collega's van AZ. Balen, natuurlijk, maaT gelukkig heeft Ajax een enoTm druk programma. Door de snelle opeenvolging van duels hoeft Olaf niet zo lang toe te kijken. En het vooruitzicht op het Champions League-tTef- fen met Arsenal maakt het uitzitten van de straf ook iets dragelijker. Zo op het oog ontspannen staat Olaf voor de wed- strijd bij de dug-out te kijken naar de waTming- up. 'Ik ben voot een wedstrijd niet echt nerveus, maar wel gespannen. Als ik gewoon een war- ming-up kan doen, raak ik die spanning makkelijk kwijt. Nu is dat wat lastiger,' vertelt de midden- Of Olaf even een telefoontje uit de gracht kan terug gooien... velder. Op de vraag of Ajax' middenveld met zijn inbreng en die van Tomas Galasek beter in balans is, volgt een glimlach.'Dat is niet aan mij om iets over te zeggen. Tomas en ik brengen wel wat meer rust. Die jonge jongens willen vaak te hard naar voren lopen. Wij kunnen hen dan coachen. Ik praat in het veld zo veel als nodig is.' Olaf vertelt verder over hoe hij van de dub ZOB (Zuidoost-Beemster, waar hij geboren is) naar Ajax kwam en het tot Ajax 2 schopte. Zijn vader, Olaf wijst 'm aan op de tribune, scout momenteel voor Ajax in die regio naar talentjes. Zijn toen malige trainer bij Ajax 2, Gerard van der Lem, staat iets verderop. 'Ik speelde in de lichting met bijvoorbeeld Tarik Oulida, Martijn Reuser en Clyde Wijnhard. Tot 1994. Ik kreeg geen kans in Ajax 1 en vertrok naar de Graafschap.' De 31-jarige routinier is dus een bekende van de club, zo blijkt ook als hij naar de Champions Lounge, wijst, een box schuin onder Vak 410. 'Ik zit ook wel 's in die box bij Sjaak Swart. Het eten is enorm goed. Ze nodigen iedere wedstrijd een andere sterkok uit om te koken. Echt top. Kreeft, garnalen, kikker billetjes, noem maar op. Alleen hou ik niet van vis, dat is 'n beetje jammer. Maar die stoelen zitten wel lekker, hoor.' Vanavond is het iets minder luxe. Na de gewon nen toss (Ajax wil altijd eerst naar links spelen, gezien vanaf de eretribune. Dat was in stadion De Meer ook al zo) stappen we naar de houten bank jes achter de goal van Roda-keeper Vladan Kujo- vic. Ajax zet meteen dmk en voetbalt met twee echte flankspelers; Rosales en Boukhari. 'Dat is vaak beter tegen stug verdedigende ploegen, zoals Roda,' legt Olaf uit. 'Op die manier kan je ruime proberen te creëren. In de eerste tien minu ten stuit Charisteas op de keeper en raakt Pienaar de lat.'We need a fast goal', legt Olaf uit aan Edgar Manucharyan, die naast hem zit. Dat de Armeen steeds beter Engels leert, blijkt uit het feit dat hij bij precaiTe situaties in het veld keihard 'F*ck!' roept. Teammanager David Endt bespreekt gedu rende de wedstrijd allerhande situaties met de jonge Armeen. Wat zijn de keuzes van de Ajacie- den? Wat hadden ze moeten doen? Een soort voetbalbijles, eigenlijk, met Olaf en David als docenten. Olaf vermaakt zich ondertussen kostelijk met de acties van Roda's nummeT 6, Pa-Madou Kah. De donkerste man met een Noors paspoort ter wereld is, op z'n zachtst gezegd, onrustig aan de bal.'Die heeft 220 volt op z'n schoenen staan,' zegt Olaf als Kah weer een bal blind wegrost.'Hij steekt wel steeds zijn duim omhoog, maar hij heeft geen controle. Ook best moeilijk, met al die verschil lende talen in één verdediging.' De snelle goal van Ajax komt niet. Als een schot van PienaaT via de paal weer het veld inrolt, staat het gehele bankje al Techtop, met de armen omhoog.'Shit man!' Acht minuten later is het wel raak.'Did you see, Manu,'zegt Olaf terwijl hij naar de punt van z'n Italiaanse leren schoen wijst. Met het puntje van z'n Griekse teen scoort Charisteas de bevrijdende 1-0. 'Toch wel lekker. Op deze wed strijd staat veel druk, het publiek is kritisch op hem,' zegt Olaf. 'In het buitenland is winnen genoeg, hieT wil het publiek drie punten en mooi voetbal. Maar ja, dat is in Amsterdam altijd al zo geweest.' De 2-0 ziet Olaf al mijlenver aankomen. 'Ja hoor,' zegt hij seconden voordat de Griekse Ajacied slim tussen keeper en verdediger komt. Inzicht heet dat.'In the pocket', zegt Manucharyan. David Endt vertelt aan Edgar dat-ie met 2-0 nog niet te hand moet juichen. Niet bij Ajax in deze fase van de competitie. 'Knock on wood,' zegt de teamma nager. De Armeen doet het braaf en tikt met z'n knokkels op het reclamebord voor hem. Na het rustsignaal verdwijnt Olaf met z'n colle ga's in de catacomben van de ArenA, om op het kamertje van David Endt NOS-Teletekst te chec ken en thee te drinken. Ook in de tweede helft, met de F-side in de rug, vermaakt Olaf zich prima met de acties van Kah. Dat is vooral lachen, maar hij is echt content met de acties van Ryan Babel, die voor het eerst vanaf rechts speelt. 'Hij heeft nu al meer goeie voorzet ten gegeven dan in voorgaande wedstrijden,' meldt Olaf terecht. Als Nourdin Boukhari in het zestienmetergebied wordt gevloerd, weet Olaf 't zeker: penalty. Tem mink, op behoorlijke afstand, wuift alle protesten weg. Door het keiharde gefluit op de tribune hoor plaats van op zo'n bankje te zitten), antwoordt hij met de vraag: 'Biertje?' Hij wijst nog even op het feit dat 'Blind' op de lange zijde aan het warmlo pen is. De hollende supporter met aanvoerders band en gebreide Ajax-trui zorgt voor extra sfeer op de tribunes, die wat bedrukt wordt als Roda JC 3-1 maakt.'Helemaal vrij, zeg... Ongelooflijk.' Maar de onrust duurt niet lang. Voor de derde en laat ste keer deze avond geeft Olaf al vóór de situatie aan wat er gaat gebeuren.'Nourdin kan door' en dat gebeurt ook. 'Geen penalty, zeker niet,' zegt Olaf als Temmink desondanks resoluut naar de stip wijst. Tomas Galasek legt aan voor de 4-1 en wordt toegejuicht door de mannen op het houten bankje. Olaf is zichtbaar tevreden met het resultaat. 'Een goeie hoge uitslag, dat hadden we nodig. We speelden de laatste wedstrijden ook goed, maar nu hebben we ook de verdiende punten binnen gehaald.' Over de nieuwelingen en debutanten is de Amsterdammer goed te spTeken: 'Thomas Ver- maelen was verdedigend goed, sober Als je bedenkt dat hij vaak niet eens bij de eerste acht tien zit en nu zo voor de leeuwen wordt gegooid, 'Olé!'roept Olaf Lindenbergh bij het eerste balcontact van debutant Juanfran. ik nog net dat Olaf voor de 3-0 weer zijn voorspel lende gave (of inzicht, kan ook) toont. 'Actie, en dan schieten met links!' roept hij naar Pienaar als een volleerd souffleur. En alles gaat precies zoals Olaf aangeeft. Hij verbaast zich over goalie Vla dan Kujovic. 'Dat is toch een rare keeper Toen ik nog met AZ tegen Roda JC speelde, pakte hij echt alles, terwijl hij de wedstrijden daarvoor er hele maal niets van bakte. Nu doet-ie weer hele rare dingen.' Met de 3-0 zitten de mannen toch wat meer ontspannen op het bankje. Als Juanfran voor Wesley Sneijder het veld betTeedt en zijn debuut maakt, roept Olaf 'Olé!' bij het eerste Spaanse balcontact. En als supporters vanaf Zuid roepen dat Olaf in het veld had moeten staan (in heeft hij het echt prima gedaan.' Emmanuel Boakye (zoals stadionspeaker Thoolen uitsprak: Boatjsie) kent Olaf nog van wedstrijden met Jong Ajax, tegen AFC en Vitesse. 'Een harde centrale verdediger. Niks mis mee.' Scheidsrechter Temmink fluit voor het einde. Na een omhelzing met Edgar Manucharyan ziet Olaf dat een vrolijke Angelos ChaTisteas langs de zijlijn wordt gehuldigd als Ajacied van de wedstrijd. En weg is Olaf, om dë overwinning met zijn collega's in de kleedkamer te vieren. En oh ja, de mobiele telefoon die in de gracht lag... Iemand anders had'm al behulpzaam naar Olafs kennis teruggegooid. Olaf zat achter de goal maar Zdenek Crygera was een echte bikkel. Hij zat tussen de supporters op vak 410.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 7