'Ryan is aan de beurt' Grygera en Galasek als helden ontvangen in Tsjechië Ajax-Arsenal: 23 SEPTEMBER 2005 NUMMER 4 AjAX LIFE ten beide Ajacieden nog even wachten op het shirt van Henry. Omdat de Fransman zijn tenue tijdens de twee duels op het Amsterdam Tourna ment aan respectievelijk Nigel de Jong en Diego Armando Maradona gaf, viste Babel achter het net. De Jong is de lulligste niet. 'Ryan is aan de beurt. Ik zal het wel weer voor hem moeten vra gen, want dat doet hij zelf toch niet,'lacht hij. Ba- bel bevestigt dat hij opkijkt tegen Henry.'Maar nu ik hem ontmoet heb, is de spanning er wel een beetje af.' De Jong herkent de adoratie. Dat had ik met RomaTio. Mijn vader speelde samen met hem bij PSV en op de training leerde ik hem pas echt kennen. Daar was hij gewoon een luie flik ker.' (SZ) ARSENAL ANNO 2005 The Gunners zijn er dit seizoen niet sterker op geworden. Middenvelder Edu vetrok transfervrij naar Valencia en aanvoerder Pa trick Vieira is met Zlatan Ibrahimovic te be wonderen bij Juventus. De grootste transfer van deze zomer leverde Arsenal 19 miljoen op, sportief gezien werd het verlies nauwe lijks gecompenseerd, ondanks het aantrek ken van Alexander Hleb (VfB Stuttgart). Viei ra speelde in negen jaar vierhonderd duels voor Arsenal. Hij won alles, behalve de Cham pions League. Die droom dreef hem naar Ita lië. In zijn eerste CL-wedstrijd (uit tegen Club Brugge) ontving Vieira echter een rode kaart. Als Henry niet speelt, creëert de ploeg voorin min der kansen. Wat ik zo mooi vind aan zijn spel? Het is af en toe afwachtend, met een mooie actie, sterk in de één-tegen-één en hij gebruikt zijn snelheid op het juiste moment. Een spits met een mooie uitstraling. Sierlijk en elegant.' Robin van Persie, belmaatje van De Jong, zal ook ontbreken nadat hij in de eerste wedstrijd een rode kaart opliep. De voormalige FeyenoordeT zette onbedoeld zijn noppen in het gezicht van FC Thun-verdedigeT Alen Orman. De Jong heeft hem nog niet gespro ken over de wedstrijd. Nigels woorden zullen on getwijfeld strijdvaardig zijn. 'We moeten het thuisvoordeel optimaal benutten in de groepsfa- se. Dat betekent voor de overwinning gaan en in ieder geval niet verliezen. Er kan veel gebeuren in zes wedstrijden. We mogen niet klagen met deze loting. PSV zit in een veel zwaardere poule.' Feit is dat Ajax en Arsenal in het nieuwe millennium al geregeld tegenover elkaar stonden. De ploeg lijkt dan ook weinig geheimen meer te hebben. 'Blijk baar is het ons lot om steeds tegen ze te spelen. We kennen alle spelers. Als Wenger tactisch gaat schuiven, kan er een verrassing uitkomen. Op het Amsterdam Tournament konden we allemaal zien dat ze gewoon goed voetballen. Dat was dan geen officiële wedstrijd, maaT ATsenal liet wel het achterste van hun tong zien. Een voetballende ploeg en bovendien heel gecontroleerd speelt. Ze zijn op elkaar ingespeeld, omdat veel jongens al lang met elkaaT samenspelen', aldus de jongen die tegen Arsenal zijn 'finest hour' kende, toen hij heel Highbury met een gevoelige stift liet huilen. De re turn is de laatste groepswedstrijd. Tot die tijd moe- Leuk; een vraaggesprek met Ryan Babel en Nigel de Jong over hun idool en vriend Thierry Henry. Met de kraker tegen Arsenal kon het duo ongetwijfeld weer bakkeleien om het shirt van de Franse international. Het liep echter anders. Een liesblessure houdt Henry in Amsterdam aan de kant. Gelukkig maar. Babel, groot bewonderaar van Henry, erkent dat de kansen op een goed resultaat zijn gestegen. 'Arsenal heeft een leuke ploeg, maar ze zijn op het middenveld met Patrick Vieira wel een belang rijke speler kwijtgeraakt. Daardoor maken we meer kans er een mooie wedstrijd van te maken. Ryan Babel: 'Nu ik hem ontmoet heb, is de spanning er wel een beetje af.' Ajax steelt Praag - Ajax opende de Champions League met een gelijkspel tegen Sparta Praag. Op papier geen slecht resultaat. Maar wie de wedstrijd in Tsjechië zag, weet dat Ajax zichzelf daar ernstig tekort mee deed. Dat vonden ook Zdenek Grygera en Tomas Galasek, die met hun tijdelijke terugkeer een heuse hype creëerden. Door Amout Verzijl de show, Sp Nog voordat Ajax op maandag, twee dagen voor de wedstrijd, naar Tsjechië afreist, staat Zdenek Grygera al volop in de belangstelling. Hij versleept zich manmoedig van camera naar camera. Keer op keeT legt hij uit dat het voor hem een bijzon dere ontmoeting zal worden, de wedstrijd tegen zijn oude club Sparta Praag. 'Natuurlijk is dit een speciaal duel. Het is leuk als Ajax-speler terug te keren naar PTaag. Ik ken er veel mensen en heb met sommige spelers, zoals Karei Poborsky, keeper Jaromir Blazek en Tomas Sivok nog regelmatig contact.' Zdenek Grygera tekende in de zomer van 2003 een contract voot vier jaar in Amsterdam. Daar voor speelde hij drie seizoenen bij Sparta Praag. Na twee moeizame jaren lijkt hij dit seizoen tot een onmisbare schakel in de Amsterdamse defen sie te zijn uitgegroeid. De 25-jarige international miste nog geen duel in de hoofdmacht. 'Sparta Praag doet het niet goed in de competitie. Dat komt mede door de vele speleTswisselingen. Daarom denk ik dat we een kans hebben', aldus de Tsjech. Onder trainer Danny Blind vertrekt Ajax een dag eerder naar Europese uitwedstrijden dan onder Ronald Koeman. Zo wordt er ruimte gecreëerd om op dinsdagochtend een ontspannen training af te werken. In Praag wordt daarvoor het imposante Strahov-complex gebruikt. Ten tijde van het communisme werd hier eens in de vijf jaar de Spartakiade gehouden, de Olympische Spelen voor communistische landen. Verweerde tribunes en verrot beton verwijzen naar het dictatoriale verleden, toen de 250.000 zitplaatsen altijd waren uitverkocht. Liefst acht voetbalvelden én het kantoor van de Tsjechische voetbalbond geven het complex nu bestaansrecht. Ajax heeft slechts één van die velden nodig óm te trainen. Na afloop van die oefensessie stort de verzamelde Tsjechi sche media zich massaal op Grygera en Galasek. Weer legt de verdediger uit wat hij van de wed strijd verwacht; met zijn gezicht in de neutrale stand legt hij uit dat Ajax het van goed combi natiespel moet hebben en dat Sparta zich zal ingraven en veel de lange bal zal hanteren. Ver derop gebruikt Tomas Galasek woorden van exact dezelfde strekking. Aan Ajax Life vertelt Grygera even later opgewekt: 'Dit is ook voor mij histori sche grond. Dit is mijn thuis, mijn land. Ik bezit een appartement hier in Praag, maar mijn familie woont 300 kilometer verderop in Prilepy. Zij komen morgen om de wedstrijd te bezoeken. Ik vind het echt heel erg leuk hier zo, als Ajacied, te zijn. Ik speel bijna een thuiswedstrijd. Dus is al die media-aandacht niet erg.' Even leek het erop dat Grygera de wedstrijd tegen Praag zou moeten missen. Hij hield aan het duel met Willem II een dikke enkel over. Om extra zwel ling tijdens de vliegtocht tegen te gaan, werd het gewricht dik ingepakt.'Ook bij de training zat eT tape eromheen. Ik heb op het randje gespeeld en voel niets. Ja, een beetje pijn, maar dal zal geen probleem zijn. Ik ga sowieso spelen,' klinkt het vastberaden. Galasek houdt zijn landgenoot Zelenka van de bal. CHEMIE Aan het einde van de middag belegt Sparta Praag een persconferentie. Nog voordat trainer Jaroslav Hrebik arriveert, wordt duidelijk dat de sfeeT bij de club niet goed is. De resultaten vallen tegen en er is nauwelijks sprake van enige cohesie tussen de spelers, staf en fans. Journalist Jan Palicka van dagblad Dnes voorspelt dat het publiek zich tegen de ploeg zal keTem 'Ik verwacht een bijzonder defensief ingesteld team. Sparta Praag is doods bang voor Ajax en zal zeer behoudend spelen. De entourage hier is niet goed, de laatste wedstrij den waren zo slecht. Het zal me niet verbazen als Zdenek Grygera beantwoordt één van de honderden vragen van de massaal uitgerukte Tsjechische journalisten.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 8