Roda JC: altijd lastig De Boertjes langs de lijn Discipline inzicht sh°P 10% korting Een moeilijke Ajax-baan Ajax Life nummer 4 23 september 2005 I Ronald: 'We zijn altijd hetzelfde, dat scheelt Frank: 'Zonder routine ben je nergens de BOUD'S INN Roda JC komt zaterdagavond naar de ArenA. De afgelopen tien jaar wist Ajax nooit met meer dan twee doelpunten verschil te winnen. 'Met één punt zouden we deze keer tevreden de bus instappen,'aldus trainer Huub Stevens. Doot Sander Berends Huub Stevens, toen nog PSV, ziet in De Meer de hielen van Marco van Basten. Een mooi beeld, de uitslag was op 16 december 1984 een stuk minder: 1-4. Een gesprek met de geplaagde tTainer over Ajax levert direct een wending op over de moeizame start van de 'Trots van het Zuiden'. Stevens: 'Het is duide lijk dat de automatismen nog steeds ontbreken. Die moeten heel snel gevonden worden, want de prestaties moeten beter. Het verlies van één spe ler mag nooit zoveel impact hebben op een spelersgroep. Natuurlijk waren we als technische staf niet blij met het vertrek van Arouna Koné, maaT dat mag nooit het alibi zijn van een slecht resultaat. Het betekent ook niet dat we nu onze doelstellingen gaan bijstel len.' Dat is en blijft het behalen van Europees voetbal via de play-offs. 'Dat is neergezet bij de presentatie. Een club als Roda JC moet daar voor strij den.' Als vervanger voor Koné hebben jullie Andres Oper aangetrokken, een ervaren international van Estland. Speelt hij zaterdag? 'Dat weet ik nog niet. We hebben besloten hem rustig te brengen. AndTes is natuurlijk een heel ander type speler dan Arouna. We moeten zijn speelwijze nog inbouwen in ons systeem. Maar hij heeft zijn kwalitei ten.' Wat verwacht U van het duel tegen Ajax? 'Dat is moeilijk in te schatten. Ajax is en blijft een topclub. Maar elke wed strijd krijgt een ploeg een kans. Dan moeten we scherp zijn. Zoiets is vooraf moeilijk te voorspellen. Het lijkt me vanzelfsprekend dat ik met een punt tevreden ben zaterdag.' Vindt U Ajax sterker dan vorig seizoen? 'Ja. Deze ploeg is beter in balans. Ik heb ze dit seizoen zelf zien spelen in de strijd om de Johan Cruijff Schaal tegen PSV. Ik zie ze met Eeyenoord, PSV en AZ als kampioenskandidaat. Dat ze nu een dubbel programma afwerken in verband met de Champions League is voor hun geen probleem. Alle posities zijn dubbel bezet. Die invloed zouden wij wel merken vanwege onze beperk tere selectie, maar Ajax niet.' Heeft u persoonlijk nog speciale herin neringen aan de duels met Ajax? 'Ik kijk niet meer snel naar het verle den, maar ik heb natuurlijk vele malen tegen Ajax gespeeld. In die periode vocht ik leuke duels uit met Jesper Olsen, Marco van Basten, Wim Kieft en Tscheu-la Ling. Jongens die over bepaalde kwaliteiten beschikten om een wedstrijd te beslissen. Ik had mijn handen altijd vol.' Welk duel is u het meest bijgebleven? 'Dat was een 4-1 overwinning (16 december 1984, red.) met PSV in Amsterdam. Ruud Gullit en René van der Gijp speelden toen een weergaloze wedstrijd. René scoorde twee keer. In die periode had Ajax het ook al altijd erg lastig in eigen huis met PSV. Hope lijk kunnen we het Ajax zaterdag ook erg lastig maken, maar het zal uiter aard niet gemakkelijk worden. In het verleden hebben we veel mooie wedstrijden gespeeld in de Meer. Een aantal gewonnen, een aantal verloren, maar altijd mooie duels. Ook de duels met Marco van Basten waren mooi en interessant. Een toen nog jonge speler met al veel kwaliteiten die je als team moest verdedigen. Alleen tegen hem zou erg moeilijk zijn, maar als je als team kon voorkomen dat de ballen niet op Marco gespeeld konden wor den, had je al een groot gedeelte gewonnen. Dit hebben we dan ook altijd gedaan, en vaak met succes.' Ook de Boertjes Frank Ronald beginnen aan een trainersloopbaan te denken: 'Hoe we met Ajax in 1995 speelden, dat is het ideaalbeeld.' Door Martin van Zaanen Ze zijn inmiddels 35 jaar en hun loop baan zit er bijna op. Nog een seizoen in Oatar, wellicht zelfs nog eentje daarna, maar dan is het toch echt voorbij. Daarover en andere zaken spraken we met de beroemdste tweeling van Nederland: de clubiconen Frank en Ronald de Boer. Sinds voTig jaar staan ze onder contract bij Al-Rayyan. Afbou wen, tegen een vorstelijk salaris. Het einde van de loopbaan komt in zicht. En wat dan? Waarschijnlijk toch het trainerschap, iets wat de beroemdste tweeling van Nederland een aantal jaren geleden niet voor mogelijk had gehouden. Een mooi moment om hen te vragen op een aantal steekwoorden te reageren. Oatar: Ronald:'We hadden ons van tevoren al goed geïnformeerd bij oud-FC Barce lona ploeggenoot Josep Guardiola, die zat bij Al-Ahli. Het is overzichtelijk hier. In de hoofdstad Doha heb je tien teams, die elk drie keer tegen elkaar uitkomen.' Frank: 'Het niveau? Ach, ze doen hun best, de meeste spelers hebben ook best techniek, maar veel lijn zit er niet in. In grote lijnen is het precies gewor den wat we ons ervan hadden voorge steld: voetballen zonder druk. Na al die jaren onder hoogspanning hadden we daar wel behoefte aan. Maar het eigen fanatisme blijft.' Leven in .de woestijn: Frank:'Het is apart natuurlijk, de hitte, de vele momenten dat er per dag gebe den wordt; je zit er in een andere wereld. De kinderen hebben het in ieder geval naar hun zin op school; belangrijk. We hebben vriendschap gesloten met een aantal Nederlandse gezinnen die daar werken, baggeraars en zo. Maar ook met mensen met de plaatselijke bevolking. Mijn oudste dochtertje gaat goed om met buur meisje, dus bij de buren komen we nu ook over de vloer.' Ronald: 'Ach, als je je best doet, kun je je overal aanpassen. Wij zijn altijd het zelfde, dat scheelt.' Trainerschap: Frank:'Eerst dat papiertje halen en dan aan de slag bij de jeugd, daarna zien we wel. Dat kan volgens mij neTgens anders zijn dan bij Ajax. We hebben bij diverse clubs gespeeld, maar Ajax loopt als 'n rode draad door ons leven.' Ronald: 'Zoals je weet, heb ik vorig sei zoen even meegetraind met Jong Ajax, ja, dan word je weer gegrepen door dat oude gevoel. Dat is thuiskomen, ondanks dat wij onze voetbaljeugd in en rond De Meer doorbrachten. Op De Toekomst ruikt het naar voetbal. Dan zie je Arnold MühTen in de kantine met spelertjes praten, Sonny Silooy en Bryan Roy met de jeugd op het veld staan, Sjaak Swart komt tussen de middag een bakkie doen, dan denk je: "Ja, dit is het". Moeilijk uit te leggen, maar het is gewoon vertrouwd.' Ajax vorig jaar: Frank: 'Via de satelliet zien we al het voetbal. Ik denk dat het geheel bij Ajax afgelopen jaargang te onervaren was. Je ziet het: zonder routine ben je ner gens.' Danny Blind: Ronald: 'Dat hij ooit als trainer voor Ajax 1 zou staan, lag in de lijn der ver wachtingen. Danny was in het veld al een soort van coach. Iemand die het spelletje perfect zag, en het ook nog eens kon overbrengen.' Frank: 'Wat doe je als de bal hebt, wat doe je als de bal juist niet hebt, puur het voetballende gedeelte; ik denk dat dat belangrijk is in de werkwijze van Blind.' Frank de Boer: 'Eerst maar dat papiertje halen.' De Boer als trainer: Frank: 'Ik denk zoals Louis bij ons deed. Met de sterke nadruk op discipline. De trainingen, dat is waar je de basis legt. Dus als er vijf meter gesprint moet worden, moet ook die héle vijf meter gesprint wonden en niet de laatste twee meter al uitlopen. Want die twee meter kom je tijdens de wedstrijd ver volgens ook tekort.' Ronald: 'Vaak zie je dat een trainers- loopbaan in het vervolg ligt van wat zelf als speler je sterke punten waren. Ik zal de nadmk leggen op inzicht van het spel. Ja, deels is dat aan te leren. Bij mij was het weliswaar deels aangebo ren, maar bijvoorbeeld Van Gaal heeft dat sterk gestimuleerd.' Frank: 'Ik denk dat je als trainer welis waar iedere week wil winnen, maar ook een ideaalbeeld voor ogen hebt. Het voetbal dat we halverwege de jaren negentig met Ajax speelden, dat is het ideaalbeeld. Aanvallend, maar wel zelf de regie behouden. Als groep waren we natuurlijk ook verschrikke lijk ambitieus. En het leverde resultaat op, de UEFA Cup in 1992, de Champions League en de Wereldbeker in 1995.' Het trainersbestaan: Ronald: 'Fred Grim dacht: nu ik niet meer voetbal,heb ik meer tijd voor m'n gezin. Maar ik spTak z'n vrouw en die zei juist: "Sinds hij trainer is, is hij hele maal nooit meer thuis." Frank: 'Het ergste lijkt me de machte loosheid langs de lijn. Aan de andere kant: als je een elftal kan laten spelen naar jouw ideeën, lijkt me dat weer een heerlijk gevoel. Ook bij een eventu ele trainersloopbaan zullen we denk ik nog wel blijven voetballen. Mogelijk heden genoeg.' In Sportweek stond een mooi ver haal. Het ging over de moeilijkste baan bij Ajax. Angelos Charisteas legde uit dat spits zijn in Amster damse dienst ongeveer het zwaar ste beroep is in het hedendaagse voetbal. Hij heeft wel 'n beetje gelijk. Hoe dat nou zo komt? De uit leg van de Griek was duidelijk: door de torenhoge verwachtingen. Je moet een alleskunner zijn, en heel veel scoren bovendien. Nou is voetballen in de spits bij Ajax lastig (en misschien inderdaad wel de moeilijkste baan bij de club), maar als algemeen directeur heb je 't ook niet makkelijk. Ajax heeft een nieuwe directeur. Maarten Fontein. De beste man heeft nog niet eens zijn nieuwe secretaresse de hand geschud, laat staan een vergade ring geleid, en nu al kan-ie volgens velen bij het grofvuil. Hugo Borst brandde hem in Studio Voetbal volledig af, naar aanleiding van een interview bij RTV Noord-Holland. Volgens de Rotterdamse ziener redt die man met z'n bekakte accent het nooit in het voetbal. Lekker makke lijk. Borst krijgt zo (ongehinderd dooT enige kennis van Fontein) de lacheTS op z'n hand en een groot deel van de conservatieve voetbal wereld achter zich. Want de heers ende mening in het voetbal is dat ex-voetbalprofs het voor het zeggen dienen te hebben. Als trainer, maar liefst ook als bestuurder. Want dat zijn de besten, zo is de gedachte. Kan iemand mij vertellen waar het bewijs daarvoor is te vinden? Om Co Adriaanse te citeren: 'Een goed paard maakt nog geen goede ruiter.' Oftewel: je kan gemiddeld vijftig goals per seizoen gemaakt hebben, maar dat betekent nog niet dat je je staande houdt in een lastige Gi4-vergadering, met aller hande geslepen bestuurders van Europese topclubs aan één tafel. Je kan een superbetrouwbare sluit post zijn van een elftal dat jaren achtereen kampioen wordt, maar dat betekent niet dat je wijs wordt uit de boekhouding van een grote club als Ajax. Schoenmaker, houd je bij je leest (of in voetbaltermen, houd het balletje bij het schuurtje!). Laat Maarten Fontein nou gewoon achter de schermen van Ajax een gezonde club maken. Martin van Geel en Danny Blind (en nog zo'n twaalf andere trainers) zorgen voor het voetbal. Laat Fontein zich nou ook niet profileren als een groot sup porter van Ajax, want dat klinkt zo gekunsteld (en 't is geen eigen schap die nodig is voor zijn nieuwe functie). Om 'n beetje tegengas te geven ten opzichte van Hugo Borst cs brengen wij een verhaal met mensen die Fontein kennen (zie pagina 5). We legden de vraag voor wie hij nu eigenlijk is. Met open geest, zonder vooroordelen. Gewoon, zoals het bij een eerste ontmoeting hoort. Erol Erdogan Gehele nieuwe adidas Ajax collectie is op voorraad! AJAX leden Ook verkrijgbaar de AFC A kledinglijn Levering door heel Nederland Oosterdiep westzijde 5, 7881 GK EMMER-COMPASCUUM Telefoon: (0591) 35 10 41 http://www.bouds-inn.nl

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 3