1 Wat zegje? De Zuid-Afrikaanse Vonk gloeit nog De band van Galasek Ajax in de media Het moment: 23 SEPTEMBER 2005 NUMMER 4 Ajax Life 'Voordat Koeman de handtekening onder zijn nieuwe contract zette, had hij vijf keer achter elkaar verlo ren. Van Club Brugge in de Cham pions League, van NAC in de beker en van Jut en Jul in de competitie. In mijn functie moest ik kijken hoe Koeman als trainer functioneerde en hoe de wisselwerking tussen hem en de spelersgroep was. Beide onderdelen waren niet goed. Koe man liet Ajax niet beter spelen en hij besteedde totaal geen aandacht aan de huisstijl. Ook zijn aankopen waren slecht. Dat moet nu allemaal worden gesaneerd.' Louis van Caal baalt nog steeds, zo liet hi] in Het Parool weten. 'Eindelijk hebben ze goud in han den en dan onderkennen ze dat niet. Want laten we er niet omheen draaien, Ajax was blij dat ze van hem af waren en ook nog eens een flink geldbedrag konden incasse ren. Maar als je ziet hoeveel er al aan.vervangers is uitgegeven, dan heeft die transfer Ajax uiteindelijk nog geld gekost ook.' Wim Kieft probeert de transfer van Zlatan in De Telegraaf nog 'ns finan cieel te duiden. 'Jaakke wilde liever iemand met internationale commerciële han- delservaTing, om zodoende de begroting van zestig naar honderd miljoen euro op te krikken. Maar de algemeen directeur moet verstand van voetbal hebben en het kapitaal op het veld zetten. Dan groeit de begroting vanzelf. Jaakke draait het om: hij spant het paard achter de wagen.' In Het Parool blikt Keje Molenaar terug op zijn sollicitatieprocedure voor de algemeen directeur van Ajax. 'Achter de huidige Oranje-keepers heeft zich nog geen duidelijke opvolger aangediend. Maarten Ste- kelenbuTg had nu al minstens hon derd eredivisieduels achter zijn naam moeten hebben. Daarvoor heb ik Kenneth Vermeer ook gewaarschuwd tijdens het WK- onder-20. Hij moet oppassen dat hij geen tweede Stekelenburg wordt. Kenneth moet wekelijks aan spelen toekomen. Stanley Menzo speelde - voor zijn doorbraak - ook eerst bij HFC Haarlem.' KNVB-keeperstrainer Jan Willem van Ede maakt zich in bet voetbal maandblad ELF zorgen over de toe komst van de Ajax-doelmannen. Hij is er niet bij op het komende WK. Hans Vonk (35), keeper van Zuid- Af rika, vertelt over de uitschakeling én kijkt vooruit naar het WK 2010 in zijn geboorteland. Doot EtoI ETdogan Wat ging er mis tijdens de kwalificatie 'Tegen Ghana was ik er niet bij door een blessure. Die verloren we en dat was eigenlijk het omslagpunt. Toen verloren we ook nog in Burkina Faso. Als we Ghana hadden gewonnen, ston den we zes punten los. Nu kwamen we gelijk en zij hadden net de goede lijn te pakken. Met ons ging het stuk minder.' Burkina Faso, dan denk je niet aan een geoliede voetbalmachine... 'Nou... Er stonden een paar bomen van kerels waarbij we echt in het niet vie len. Het stadion was een heksenketel, vol met zo'n 60.000 mensen. En de scheidsrechter was dramatisch. Daar mag ik het niet op afschuiven, maar volgens mij was hij omgekocht. Elke beslissing na een duel viel uit in ons nadeel. Je moet dat met die arbiters in Afrika wel in het juiste perspectief zien. In Zuid-Afrika fluitèn scheids rechters enorm in ons voordeel. Vroe ger maakte ik me daar kwaad om, maar dat heeft geen zin. Dat is vechten tegen de bierkaai.' Wat doet de uitschakeling jou persoon lijk? 'Dat WK was de afgelopen twee jaar voor mij het doel, vanaf dat ik bij Ajax kwam: zoveel mogelijk spelen om op het WK 2006 te kunnen keepen. Voor mij is dit dus een behoorlijke stTeep door de rekening. Echt balen. Maar; ik ben geen gebroken man. Zo erg is het ook weer niet. Ik kijk er nu inderdaad behoorlijk nuchter tegenaan, straks zal dat wel anders zijn. In de zomer voel ik absoluut de klap. Als ik dan de poule indeling van Ghana zie met Nederland en Engeland, denk ik: shit: daar hadden ik kunnen staan. Nu nog niet, want alles gaat in een sneltreinvaart door.' Hoe reageerde de Zuid-Afrikaanse media? 'In Zuid-Afrika is er veel gedoe over zwarten tegenover kleurlingen. Steven Pienaar en Benni worden volledig de grond in geschreven, vooral door de zwarte pers. Benni heeft 't daar volle dig mee gehad. Kleurlingen als Benni en Pienaar worden afgunstig bekeken omdat zij het wel maken in Europa. "Onze jongens eerst" is de mening van de zwarte journalisten. Als het slechter gaat, wordt dat rassenverschil opeens belangrijk. De coach, Stuart Baxter, is een blanke Engelsman. Nu willen ze waarschijnlijk weer een locale coach hebben.' Wat vind jij van coach Baxter? 'Echt top. Sowieso als mens, daar let ik ook altijd op. Hij is heel eerlijk, heel straight. Ik ken geen coach die beter structuur weet aan te brengen, zonder de Zuid-Afrikaanse frivoliteit uit het oog te verliezen. Alles laat hij opnemen door een speciale videoanalist, zelfs de trainingen. Jongens worden individu eel geconfronteerd met hun eigen beelden. Hij laat ook, als vergelijking, mooie beelden van bijvoorbeeld Arsenal of Brazilië zien. Hij is echt bezig de spelers beter te maken. De Zuid- Afrikaanse pers kijkt helaas alleen naar de resultaten op het scorebord.' Wat kan jouw rol zijn in de renovatie van Bafana Bafana? 'Het WK 2006 was een passend afscheid geweest. Dat valt nu weg. Maar ik zie nog wel een rol voor mezelf weggelegd. Dagelijks keepers trainen bij een club lijkt me niks, maar op pro jectbasis - zoals Menzo bij Oranje - staat me wel aan. Ik heb ook contacten lopen om bij het WK 2010 werk te doen op het gebied van sponsoring. Of iets achter de schermen, het boeken en bekijken van trainingscomplexen bij voorbeeld. Ik wil later graag bij een voetbalclub gaan werken, op de mar keting- of de commerciële afdeling.' En als keeper? 'Als ze de komende tijd een beroep op me willen doen als back-up op de bank, vind ik dat prima. Zuid-Afrika en het reizen door dat continent heeft me echt veel gegeven, vooral levens vreugde. Ik wil graag met mijn erva ring iets terugdoen.' Vervolg van pagina 1 AZ-Ajax: Na de pauze zetten de AZ'ers de Aja- cieden sneller onder druk en was de hoofdrol voor Ajax' middenveld uit gespeeld. En dan kan de ploeg niet omschakelen naar een andere speel wijze, en is er geen leider in het veld die aangeeft wat te doen. Zoals Blind zei: 'We hadden in de tweede helft meer stations moeten overslaan en bijvoorbeeld va"ker de lange bal moe ten hanteren.' Dat gebeurde niet en binnen twee minuten (twee bevliegin gen van uitblinker Kenneth Perez en foutjes van Trabelsi en Pienaar) was het duel beslist. 'Het publiek heeft een leuke wedstrijd gezien, maar daar hebben wij hele maal niks aan,'verzuchtte Danny Blind na afloop. Je kunt een ploeg, zoals Van Gaal sportief opmerkte, 'dertig minu ten totaal overklassen', maar als je dat niet uitdrukt in de score, blijf je met legen handen achter. Over Arveladze als de gemiste oplossing van de Amsterdamse problemen wilde Blind niet nadenken.'Shota is een zeer goede spits en een buitengewoon goed mens. Maar 'als' of 'dan'... het heeft totaal geen zin daarover te beginnen.' De zorgen zijn groot, want Ajax heeft in de competitie nu al zes verliespun- ten (de uitslag van het duel tegen ADO Den Haag was bij het drukken van deze kTant nog niet bekend) meer dan de directe concurrenten Feyenoord en AZ. En dat na vier duels. Toch is het hoop gevend dat de renovatie van Ajax achter de schermen doorgaat. De controle op het middenveld tegen Sparta Praag en AZ (in fases) is een grote stap vooruit. Het wachten is alleen op de broodnodige goals. Bal bezit en controle zijn nooit een doel op zich, maar moet altijd leiden tot doelpunten. Die volgende stap moe ten Blind zijn mannen zetten voor een succesvolle inhaalrace. Vervolg van pagina 1 Sneijder: En veTbaal? 'Ik weet dat ik vorig jaar, mijn slechtste seizoen ooit, soms op de verkeerde manieT bezig was en over de schreef ging. Toen was ik verbaal af en toe te negatief naar andere spelers toe. Ik kan me herinneren dat ik een keer kwaad weTd op Mitea, omdat hij een bal niet op me aflegde. Destijds dacht ik er niet bij na, dat een scheldkanon nade een averechts effect op iemand kan hebben. Omdat ik opgegroeid ben met een bepaalde mentaliteit, wil dat niet zeggen dat anderen op dezelfde manier aangesproken willen worden. Soms valt er in het heetst van de strijd een hard woord. Maar dat mag nooit ten koste gaan van mijn spel of dat van een ander.' Nog niet zo lang geleden had je geen basisplaats. 'In de uitwedstrijd tegen Brpndby begon ik op de bank. Daar voelde ik me zwaar klote door. Het was helemaal niet nodig om me buiten de basis te laten. Ik heb daarna natuurlijk met Blind gesproken. Tegen RBC zat ik weer bij de eerste elf, maar toen stond ik rechtshalf. Ik wil me maar op één posi tie focussen en dat is die van linkshalf. Ik weet niet waarom, ik heb daar gewoon een voorkeur voor. In de thuis wedstrijd tegen Brpndby viel ik als linkshalf in en scoorde ik twee keer. Dat voelde toch wel even lekker.' Je bent, begreep ik, een belangrijke pion in het nieuwe Ajax. 'Ik weet wat Blind van me verwacht. Ik moet een bepaalde vorm van leider schap binnen Ajax brengen. Ik speel er al jaren, ken de cultuur van de club en ik kan zowel speltechnisch als veTbaal, het voortouw nemen. Deze jonge groep heeft een leider nodig, maar wij hebben geen Phillip Cocu. En Hans Vonk kan het niet alleen. Daarom pro beer ook ik op mijn beste manier lei ding aan dit Ajax te geven.' 1 Sneijder viert zijn ultrabelangrijke treffer in Praag met de gehele Ajax-bank. Hij juichte bescheiden, passend bij z'n karakter. Tomas Galasek scoorde de o-i met een fraai geplaatst schot. Het draaide in de linkerbovenhoek van een doel dat hij als geen ander kent. De Tsjech was in Tilburg weer thuis, in meerdere opzichten. Thuis op het middenveld van Ajax, met de goal als bekroning op z'n goede wedstrijd.'Ik heb een fantasti sche Galasek gezien,' prees trainer Danny Blind zijn geroutineerde mid denvelder. Dat was mooi, temeer omdat Blind in eerdere duels koos voor ander middenvelders. De door gaans stille Tsjech uitte z'n ongenoe gen over de reserverol, onder meer in deze krant. 'De periode na Brpndby was voor mij erg emotioneel. Ik heb met m'n uitspraken in de media laten zien hoe ik me als mens en als liefhebber van het voetbal voel,' aldus de tijdelijke aanvoerder na afloop. Thuis was hij op die doorweekte avond ook letterlijk. Na vier jaar bij Willem II is Tilburg nog steeds zijn woonplaats. 'Ik moest na die goal even slikken en wist niet of ik 'm wel moest vieren,' zei Galasek. En de toe komst? 'Ik ga me het komend half jaar op Ajax richten. Dan ga ik mis schien naar Willem II, ik heb nog altijd een zeer goed gevoel bij deze club.' Dat hij ook thuis is bij Ajax, blijkt uit het aanbod van Martin van Geel zijn verblijf in Amsterdam te verlengen. 'De Man van Warm Marmer' wacht af: 'We zullen zien. Ik heb nu in ieder geval een goed antwoord gegeven, op het veld.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 2