Ultras Magazine: ook voor de kleine fanaticus Surfen op supporterstaai Roep van de tribune T De nieuwe stelling FANZONE Ajax Life nummer 4 23 september 2005 De routine van Tomas Galasek is onmisbaar voor het jonge Ajax HP jhb jj De algemeen directeur van Ajax hoeft geen verleden als profvoetballer te hebben. Vak 410 (Ajax) en Vak P (FC Twente) hebben de creatiefste supporters- schare. Niet voor niets sieren beide supportersgroeperingen de cover van het nieuwste blad voor fanatieke voetbalfans: Ultras Magazine. Ajax Life belde met de redactie en vroeg naar het verhaal achter de geboorte van dit nieuwste supporterskindje. „."w Sfeer zoals sfeer bedoeld is: vak 410 in de ArenA. Door Sander Zeldenrijk Wat zijn Ultra's? 'Dat zijn fanatieke supporters die hun club in voor- en tegenspoed overal ach- De cover van het nieuwste fanzine Ultras Magazine. terna reizen. Dat gebeurt dan vooral door te zingen, Bengaals vuurwerk en vele spandoeken. Een Ultra draagt zijn clubliefde duidelijk zichtbaar met zich mee. Het zijn geen hooligans. Ze zijn hooguit verbaal agressief, op spandoe ken en in hun liedjes.' Waarom een speciaal magazine? 'In het buitenland is het al de normaal ste zaak van de wereld. Suportifo uit Italië is de bekendste, maar ook in Duitsland, Polen en Noorwegen liggen ze landelijk in de winkel. In Nederland is dit een beetje ondergesneeuwd. Vak P en Vak 410 timmeren de laatste jaren echter goed aan de weg. Het is de bedoeling dat we een maandblad wor den. In eerste instantie verschijnen we vier keer per jaar.' De redactie bestaat vooralsnog uit supporters van Vak P. Zijn jullie objec tief? 'Ja. We zullen eerder minder aandacht aan FC Twente besteden om scheve gezichten te voorkomen. We zoeken dan ook redactieleden van andere clubs, want het is niet de bedoeling dat Vak P op termijn de redactie blijft domineren.' Is Vak 410 het beste wat Nederland op Ultragebied te bieden heeft? 'Nee, dat is Vak P natuurlijk, hahaha. Nee, even serieus, Vak P is er eerder mee begonnen dan Vak 410, maar zij zijn ontzettend goed bezig en streven ons langzamerhand voorbij. We belich ten trouwens niet alleen de grote sup- portersgroepen. Ook de Ultra's van bij voorbeeld Haarlem, VVV en Helmond Sport krijgen aandacht. Een Ultra staat er altijd voor zijn club, ook al is het de kleinste club van Nederland.' Wat voor artikelen vinden we in Ultras Magazine? 'In onze eeTste editie hadden we een schitterend artikel over groundhop- ping in Argentinië. Een vriend van de redactie bezocht daar een maand lang alleen maar voetbalduels. De hectische taferelen op het voorplein tijdens River Plate-Boca Juniors vergeet ik niet snel. Mensen werden er zelfs van hun kaartje beroofd! Verder hebben we een internationaal netwerk en krijgen daaruit veel foto's opgestuurd. Wij bezoeken wedstrijden en schrijven daar een sfeerverslag van. Komend nummer komen we met een prachtig verhaal over Rode Ster-Partizan Bel grado.' De eerste oplage van drieduizend stuks is voor tweederde verkocht. Hoe kunnen Ajax-fans aan dit blad komen? 'Vak 410 had tweehonderd exemplaren van nummer een ingekocht. Ze betaal den 0,50 minder dan de verkoop prijs. Daardoor maakten ze winst op de verkoop en die gebruikten ze dan weer voor nieuwe TIFO-acties. Het eerste nummer kostte 3,50 maar dat wordt goedkoper. We hebben het iets te duur in de markt gezet. Alle 'winst' die we maken stoppen we in ons redactionele budget. We zijn namelijk een Stich ting. Nummer twee is overigens vanaf oktober bij de stadions verkrijgbaar.' Amsterdam - Voetbalfans kunnen sinds een maand hun belevenissen plaatsen op de website www.fanzovoort.nl. Initiatiefnemer: Edward van Cuilenborg, de man die bij Fortuna Sittard ooit eens per ongeluk in een homosauna belandde. Door SandeT Zeldenrijk De voetbalcommentator van SBS legt uit: 'Nu krijgt de ellende rondom het voetbal - zo'n één procent - alle aan dacht en valt 99 procent daarbuiten. Dat moet andersom.' Een positieve insteek. Zo noemt Van Cuilenborg de intentie van de website. Foto's, verha len, clubliederen en lateT filmpjes van supporters. Alle mooie momen ten die het voetbal voor fans gewel dig maken moeten gepubliceerd worden. 'Als ik naar een wedstrijd ga, ben ik altijd wat eerder om naar spandoeken te kijken en lees ik de lokale blaadjes. Op een gegeven moment had ik zoveel foto's gemaakt, dat ik dacht: hier moet ik wat mee doen. Nederlanders zijn erg creatiefin hun woordenschat.' Op de website kan iedere supporter van iedere club zijn eigen verhaal kwijt. Kwetsende teksten halen de webpagina's niet. De reacties stro men langzaam binnen. Zo verhaalt Ajax-supporter Arnold de Jong over een hachelijk avontuur met bierglazen in het Belgische Gent. Het is de bedoe ling dat er van alle leuke anekdotes een boekje wordt gemaakt.'Het is onze intentie iedereen die in het boek komt, een exemplaar toe te sturen', zegt Van Cuilenborg. Een louter goednieuws show wil hij het niet noemen. 'Rellen krijgen nog steeds te veel aandacht. Daar discus sieer ik ook met collega's over. Al vijf tien jaar. Aanvankelijk schreef men er niet over, maar later kwamen de sensa tiebladen en programma's (waaronder SBS6, red.). Die klopten alles op. De vraag is nog steeds of je alles moet doodzwijgen of niet. Clubs en sport bonden spelen daar ook op in. Die geven je de rechten en willen dat je alleen de mooie momenten laat zien, maar ik vind wel dat we aandacht aan de randverschijnselen moeten beste den, zeker als dat belangrijk is.' Het anekdoteboek voor supporters moet de opvolger worden van zijn vorige publicatie De voetbaltempels van Nederland. Wat vindt hij eigen lijk van de Amsterdam ArenA? 'Ajax heeft in ieder geval het grootste sta dion. Dat heeft altijd iets, omdat er meer mensen zijn en er dan door gaans ook meer sfeer is. Ik heb er con certen en wedstrijden meegemaakt waar een fantastische ambiance hing. Toch blijft het een evenemen tenhal. Dat draagt men zelf ook zo uit. De Amsterdam ArenA is meer dan een voetbalstadion, maaT daarom tegelijkertijd ook weer iets minder als voetbaltempel.' En hoe kwam hij nou in die homo sauna in Sittard? Van Cuilenborg begint te lachen. 'Dat was voor een thuiswedstrijd van Fortuna Sittard. Ik ga normaal altijd even teT ontspan ning naar een sauna. Dan lees ik op alle gemak even mijn tekst door. Alleen bleek ik die dag niet in een normale sauna te zitten, maar in een homosauna. Dat was wel komisch.' De Stelling in Ajax Life 3 was: Tegen Willem II was de Tsjech uitblinker. De reacties moeten onze routinier een warm gevoel geven. Met de stelling ben ik het volledig eens. Ik ben van mening dat dit Ajax binnen het veld te jong is. Er moet meer ervaring binnen de lijnen. De eerste helft tegen Brpndby en Feye- noord leerden dit. Met een elftal dat zowat qua leeftijd in de beloftencom- petitie zou mogen uitkomen, win je geen kampioenschap, laat staan Europees succes. Let wel, deze selec tie barst van het talent, maar alleen hiermee red je het niet. Ook in 1995 hadden we een talentvolle jonge groep, maar die werd wel gesteund door vier ervaren spelers, binnen en buiten het veld. Ook onze trainer, de heer Blind (die destijds een van de ervaren spelers binnen de lijnen was), weet dat de ervaring van Gala- sek broodnodig is, hij laat hem immers niet gaan. Ik vind dan ook dat hij hem op moet stellen. Dat dit mogelijk ten koste gaat van een jonge speler is jammer, maar die zal dan door schorsingen en blessures toch wel aan speeltijd komen. Momenteel wordt, terecht, gesteld dat deelname aan de Champions League een must is voor de club en spelers omdat die hier veel van leren. Mee eens, maar Ajax is op dit moment zelf ook gebaat bij continuï teit. En als de huidige jonge spelers groep door kan groeien via deelname aan de CL is dat alleen maar toe te juichen. Maar dit kan alleen maar als je ook daadwerkelijk verder komt. En dat is maar de vraag met zo'n jong elftal binnen de lijnen, dit hebben de laatste jaren wel bewezen. En als de spelers inderdaad doorgroeien, wat ik alleen maar toejuich, zullen ze na één seizoen weggekocht worden door de grote buitenlandse clubs, dus als club heeft Ajax daar dan ook niet zoveel aan (het ontvangen van een grote transfersom vind ik niet het belangrijkste, het resultaat en goed spel vind ik op de eerste plaats komen). Daarom vind ik dat Galasek onmisbaar is en een plaats in het elf tal moet hebben. De groepsindeling lijkt in het voordeel van Ajax, maaT vooral tegen de onbekende tegen standers laten we het de laatste jaren afweten. Sinds april 2003 zie ik te weinig progressie, helaas, wat vol gens mij vooral komt door het gebTek aan ervaring. Dus: Galasek is onmis baar en moet dan ook spelen. Arno Bierens, vak 82g Galasek is een echte topper voor Ajax - een dapp're strijder op het midden veld, die de ploeg op sleeptouw kan nemen. Kortom: de perfecte leider en stofzuiger voor dit jonge en tevens onervaren elftal. Naar mijn mening had hij aanvoerder moeten zijn. In de wedstrijden waar je er moet staan zal hij nooit verzaken. Respectloos - zo'n speler op de bank laten plaats nemen, maar vertrekken mag hij niet! Nog ff en hij wandelt transfer vrij de deur uit... Voetbal kan zo sim pel zijn - Maduro zakt een linie naar achter, puur omdat hij snelheid, maar nog belangrijker handelings snelheid mist voor op het midden veld. Maduro wordt straks de onbe twiste leider, maar daarvoor is het nu nog te vroeg. Dus: Galasek weer op zijn oude en vertrouwde stekkie om de ploeg weer in goede banen te lei den. Margaretha Veenstra De routine van Tomas Galasek is absoluut onmisbaar voor Ajax. Ik vind het schandalig hoe Blind om gaat met zo een vedette. Galasek is misschien niet de opvallendste spe ler bij Ajax, maar hij is een stille kracht. Hij is constant, gemotiveerd, een leider en een regisseur, ook brengt hij ervaring met zich mee waar Ajax wat aan heeft. Ik vind dat Galasek in de basis moet staan, ten koste van Maduro (dan hadden we van Feyenoord zeker gewonnen). Maduro is nog jong en ik vind dat hij niet te snel gebracht moet worden. Ik vind dat je beter Galasek in de basis kunt hebben en dan Hedwiges laten invallen en zo mstig brengen. Kortom; ik zou het zonde vinden als Tomas hier met een slecht gevoel zou vertrekken...hij moet gewoon spelen. Thomas van Mens, Amsterdam vrnm Jill. 1 Bi Ajax Life is erg benieuwd naar jouw mening. In elke editie vragen we je te reageren op een stelling. Die stelling vertegenwoordigt niet per se het standpunt van de Supportersvereniging, maar is bedoeld om de discussie op gang te brengen. In de volgende Ajax Life komen we uit gebreid op jullie reacties terug. Mail je reactie vóór donderdag 29 september naar redactie@svajax.nl, onder vermelding van 'algemeen directeur'.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 13