Ole Tobiasen: 'Ik had eerder mijn mond open moeten trekken' NING MMATERiELUDLEJitmiG Ajax Life nummer 2 19 augustus 2005 'Ik was buiten het veld een vrij verlegen voetballer i, i 1111n n i1i1 11 SVA sponsort Ajax-Brpndby Ontmoet de Ajacied van de wedstrijd! vol aan de bak Verder maakte hij wat 'dolletjes' met het fana tieke thuispubliek. 'Op een gegeven moment lag het spel even stil en maakte ik mijn veters vast aan de zijlijn. Toen kreeg ik van alles naar mijn hoofd gegooid: papier en flesjes drank. Toen gaf ik ze een grote glimlach. Zoiets van: doe maar, wij staan hier toch met 2-1 voor. Daarna hadden we het moeten afmaken,' besluit hij de hectische Deense avond.<< 'PACMAN' KRIJGT VERVOLG Voorafgaand aan de wedstrijd was er op de lange zijde tegenover de hoofdtribune een fraaie supportersactie van de Deense fans te zien. Vanaf links werd er een pacman-figuur naar de andere zijde getrokken. Deze vrat de gele Ajax-letters op en nadat het hapmonsteT- tje voorbij was geraasd, stond er in het blauw geel 'Brpndby'. Het TIFO-team van Vak 410 sprak na afloop waarderend oveT de 'heel strak georganiseerde sfeeractie'. 'Wij zijn nu nog volop bezig voor de Klassieker tegen Feye- noord. Die heeft voorrang, maar ga er maar vanuit dat we voor de return met een mooi en gepast antwoord komen op Pacman,' aldus één van deleden. -- Het Ajax-vak was luidruchtig aanwezig in Kopenhagen. KOPENHAGEN - Ole Tobiasen (30) is een halve Nederlander. Deze zomer trouwde hij met zijn Nederlandse vriendin Sulai en ze bezitten een appartement in Amsterdam. Hoewel de Deen niet meer normaal kan lopen door zijn knieblessures, voetbalt hij nog wel: bij FC Kopenhagen. Vraag een fanatieke Ajax-fan hoe hij zich Ole Tobia sen herinnert en je krijgt het volgende antwoord: 'twee goals tegen FC Utrecht, zware knieblessures maar vooral een hele aardige jongen.' Een Ajax-caT- rière van 72 lettertekens.'lk begon als nieuweling in de basis en scoorde direct tegen FC Utrecht. Tegen Fortuna Sittard scheurde ik mijn linkerkruisband af. Dan zie je dus hoe snel het kan gaan. Een jaar later was ik opnieuw basisspeler, international en speelde ik Champions League. Tegen Olympiakos ging het wéér verkeerd. Zo belandde ik van de abso- Tobiasen denkt met een goed gevoel terug aan het Amsterdamse hoofdstuk in de biografie van zijn leven. De enige vraag die in zijn hoofd rond slui mert, heeft betrekking op zijn medische behande ling bij de Amsterdammers. 'De fysiotherapeuten bij Ajax konden me niet fit krijgen. Toen liet ik me buiten de club behandelen. Daar kregen ze me wél fit. Dat is natuurlijk een beetje vreemd. Op een gegeven moment werd ik bij Ajax een minder belangrijke speler en kregen de andere spelers - terecht - meer aandacht. Ik had misschien ook wat lute top op het nulpunt. Ik heb in een korte carrière eigenlijk veel bereikt. Alleen het spelen van een EK of WK ontbreekt nog op mijn erelijst.' De Scandinaviër doet zijn verhaal in Zirup. Een trendy lunchzaak in de Laederstraede van Kopen hagen. Aangezien de Denen een nuchter volkje zijn, hoeft hij geen handtekeningen te zetten en kan hij gewoon over straat lopen. Hoewel, zijn manier van lopen valt op. Uiteraard heeft hij O- benen. Dat hebben negen van de tien voetballers. Maar de oud-Ajacied waggelt een beetje. 'Ik hoor mijn linkerknie normaal gesproken te buigen bij het lopen, maar ik sleep hem eigenlijk automa tisch voort. Dat loopt makkelijker. Eigenlijk heb ik mijn manier van lopen aangepast aan mijn bles sure. Natuurlijk is dat niet normaal. Ik ben ook benieuwd hoe het er over dertig jaar uitziet. Daarom zal ik ook meteen met voetbal stoppen, als ik pillen moet gaan slikken. Voorlopig heb ik er echter geen last van tijdens de wedstrijden.' Terugdenkend aan zijn Ajax-tijd legt hij uit hoe het is om een verdediger te zijn in de Ajax-defen- sie. 'Ik kwam van SC Heerenveen en daar trainde Foppe de Haan eigenlijk net zoals ze bij Ajax deden. Ik kan me wel herinneren dat de oefenin gen zwaarder waren dan de wedstrijden. We speelden dat jaar erg gemakkelijk en de verdedi gers hadden alle ruimte om mee naar voren te gaan. Ik speelde naast Danny Blind. Dat was de perfecte aanvoerder. Hij zei niet veel, maar af en toe nam hij me even apart en gaf wat tips. Toen zag ik in hem al een toekomstige trainer. Bij Michael Laudrup had ik dat minder. Hij is heel erg rustig en kan volgens mij niet boos worden. Daarom is het goed dat hij een assistent heeft (John 'Faxe' Jensen, red.) die wel tekeer gaat.' eerder mijn mond open moeten tTekken, maar was buiten het veld een vrij verlegen voetballer.' De Deen speelde in vijf seizoen slechts 35 wedstrij den in het eerste elftal. De laatste drie jaar kwam daar geen wedstrijd meer bij voor Ajax. In vijfjaar tijd raakte hij ontzettend gehecht aan Amster dam. 'Mijn blessuretijd was ook een opleiding. Juist omdat ik herstelde bij andere fysio's ont moette ik veel mensen buiten de voetballerij. In tijden van tegenspoed leert men zijn echte vrien den kennen. Die had ik in Amsterdam blijkbaar wel. Ik ben het leven nu ook veel meeT gaan waar deren. Ik geniet tegenwoordig van iedere dag en trek bijvoorbeeld veel met mijn ouders op. Voor je het weet zijn ze er misschien niet meer. Mijn vrienden in Kopenhagen moesten er overigens wel aan wennen, dat ik na tien jaar weer terug was uit Nederland. Het kwam in het begin gere geld voor dat ze me vergaten uit te nodigen, omdat ze dachten dat ik nog in Nederland was.' Zoals ze bij Ajax in de ban zijn van de eigen jeugd opleiding, zo heeft Tobiasen die passie voor de Deense voetbaljeugd. Hij maakt zich zorgen over de toekomst van het Deense voetbal. Op de UEFA- ranking staat de ploeg niet al te hoog. Zo speelt hij met zijn club FC Kopenhagen in de tweede voor ronde van de UEFA Cup tegen een nietig clubje uit Wales, genaamd Carmarthen Town FC.'Er werken hier veel parttime jeugdtrainers bij de profclubs. Dat is natuurlijk een groot verschil met Neder land. Niet dat onze trainers slecht zijn, maar in Nederland zijn jullie daardoor een paar stappen verder. Tegenwoordig krijgen de clubs geld van de voetbalbond om 'gratis' een jeugdtrainer te kun nen aanstellen. Er wordt in Denemarken heel erg naar het Nederlandse voetbal gekeken. Twee keer een bal raken, het spelen in een 4-3-3 systeem. Dat soort dingen. Ik hoop het niveau nog meer te kun nen verbeteren door al mijn kennis over te dTagen. Ik kan die jonge spelers met mijn verleden natuur lijk ontzettend veel bijbrengen op mentaal vlak.' DEENSE ARENA-TAAL Als de Deense fans en supporters volgende week woensdag massaal afreizen naar de Amsterdam ArenA, kan het geen kwaad ze via de spandoeken wat hoop te ontnemen. Hier onder alvast enkele tips: 'Jullie maken geen schijn van kans! Ga naaT huis!' 'I har ikke en chance her. Ta hjemmedher!' 'Zet de Champions League maar uit jullie hoofd' 'Glem bare CL!' 'Wij zijn Ajax, wij zijn de beste!' 'Vi er Ajax, vi er de bedste 'Volgend jaar een nieuwe kans' 'N0ste ar, en ny chance!' 'Michael, bedankt voor de mooie momenten' 'Michae!, tak for alle gode momenter' Wat nu? De supportersvereniging Ajax is de wedstrijdsponsor van het returnduel tegen Bróndby (woensdag 24 augustus, aanvang 20:30 uur). De eerste wedstrijd in Kopenhagen eindigde in 2-2, dus Ajax heeft alle steun van zoveel mogelijk fans nodig om door te dringen tot de Champions League, het kampioenenbal van de UEFA. Ja, dus... Nou, Jij kan daar met nog iemand geheel gratis bij zijn! Compleet met een zeer luxe ontvangst, met prachtig zicht vanaf de eretribune en met de eer langs de zijlijn de hand te schudden van de Ajacied van de Wed strijd. Direct na de het laatste fluitsignaal over handig jij hem een mooi cadeau en ga je met - wie weet - Markus Rosenberg, Steven Pienaar, Wesley Sneijder of John Heitinga op de foto. Wie mag ik meenemen? Al neem je je oma mee, of het meisje dat je net versierd hebt in de disco. Belangrijk is dat jij lid bent van de Sup portersvereniging Ajax. Genoeg gepraat. Wat moet ik doen? Snel han delen. Stuur vóór maandag 22 augustus een mailtje naar redactie@svajax.nl, onder ver melding van 'Toffe Actie'. Vermeld daarin je lidmaatschapnummer van de Supportersver eniging, je naam, adres, je telefoonnummer en de naam van degene die meegaat. Geen quizzje, strikvraag of slagzin afmaken? Oké, als je dat zo graag wil; geef antwoord op de volgende vraag: wat kan je winnen als je iemand lid maakt van de Supportersvereni ging Het antwoord is in deze krant te vinden... Jan Mplby op de perstribune van Brpndby.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 9