Pacman, zwetende bookmakers en een kritische arbiter Oud-Ajacied Jan M0lby: 'Br0ndby en Ajax zijn geen topteams. Ajax heeft een jonge ploeg in opbouw en Brpndby wordt gedwarsboomd door de beperkte financiële middelen 19 AUGUSTUS 2005 NUMMER 2 AjAX LIFE Markus Rosenberg heeft zojuist zijn eerste belangrijke treffer voorAjax gemaakt. KOPENHAGEN - Ajax kwam in Denemarken met de schrik vrij. Ondanks het 2-2-gelijkspel is het zelfvertrouwen voor de return bij Brfindby IF groot. Oud-Br0ndby-keeper Peter Schmei- chel verwoordde het na afloop zo. 'We hebben een gouden kans laten liggen. Deze confron tatie had al beslist moeten zijn.' Door Sander Zei den rijk Leonard! Usufi is een veertigjarige fan van Bröndby IF. De zoon van een Armeense vader en een Deense moeder is waarschijnlijk de vrolijkste en meest optimistische taxichauffeur van Kopen hagen. 'Vanavond winnen we van Ajax,' zegt hij een paar uur voor de wedstrijd. 'Ik schat de kan sen op 75-25. We hebben een goede ploeg en ver loren dit seizoen nog geen belangrijk duel. Ik was ook in Tbilisi en in de uitwedstrijden staat Brpndby ook zijn mannetje. Denk maar niet dat Ajax het thuis eventueel gaat rechtzetten,' zegt hij met een fanatieke, goedbedoelde glimlach. Usufi is niet de enige Deen die vol zelfvertrouwen spreekt over de dubbele confrontatie. De uitstra ling van de Amsterdamse club is de laatste jaren in Europa enigszins gedevalueerd. Wat dat betreft kan Danny Blind de komende seizoenen gebrui ken om het doffe imago weer op te poetsen. Zelfs de bookmakers quoteren de thuisploeg vanavond als favoriet. Achter de tribune waar de fanatieke aanhang, de Gele Draken, huist, staat een speciale Oddset-goktent. De Deense versie van de toto is uitermate populair. Volgens een medewerker gokt gemiddeld de helft van het aantal mensen dat een thuisduel bezoekt, op de wedstrijden. 'Als Ajax vanavond wint, krijg je acht keer je inzet. Jakob (17), Anders (21), Morten I (22), Morten II (16), Christian (21) en Morten III (22) hebben vertrouwen in de afloop. FENERBAHCE EN SCHALKE 04 De Brpndby-fans lieten ruim voor aanvang en gedurende de wedstrijd zien wat het inhoudt om als één man achter je club te staan. De Denen namen twee fraaie supportersacties over van twee bui tenlandse clubs. Zo zag men in Turkije, tijdens een vriendschappelijk duel tegen het Turkse Fener- bahce, hoe alle spelers om en om naar de supporters liepen om deze voor de wedstrijd al te bedan ken. Dit gaat in Denemarken sindsdien gepaard met veel geschreeuw en applaus. Tijdens de UEFA Cupwedstrijd tegen Schalke 04 zag men in Duitsland hoe de vier tribunes elkaaT begroetten en fana tiek ophitsten. Wellicht een goed idee om hier iets origineels mee te doen en vervolgens uit te voeren in de Amsterdam ArenA? erg druk. De spelersbussen arriveren en de helden van de thuisploeg krijgen opmerkelijk genoeg geen applaus. Dit in tegenstelling tot de Ajacie- den. Zij worden door een tiental Ajax-supporters toegejuicht en ontvangen de nodige schouder klopjes. Jakob (17), Anders (21), Morten I (22), Mor ten II (16),Christian (21) en Morten III (22) slaan de Amsterdamse taferelen nuchter gade. Hoewel nuchter op Morten III, door zijn bierflesjes, niet bepaald van toepassing is. 'Vanavond wordt het 6-0.' De andere jongens lachen. Jakob en Anders weten nog niet of ze naar de return gaan. 'Dat hangt een beetje van de uitslag af. Als het een gelijkspel wordt, gaan we wel,' zegt Anders. 'Er zullen veel Br0ndby-fans naar Amsterdam reizen. Ik geloof dat een bustocht 700 Deense kronen kost. Dat is ongeveer g go.' Het stadion woTdt inmiddels omringd door een blauwgele zee van fans in Brpndby-shirt. Uiteraard lopen er ook nog wat Ajacieden rond. Er waren zevenhonderd kaarten beschikbaar, daarvan wer den er maar 258 verkocht. De reisafstand per auto bedraagt ongeveer zeven uur. Ajax Life kwam 's middags in het stadion van aartsrivaal FC Kopen hagen al drie Limburgse Ajacieden tegen. Roger BeTgs (21), Francois van der Borgh (30) en Justin - 'moet ik mijn achternaam ook zeggen?' Boateng (16).'We zijn hier met acht jongens en twee auto's naar toe gegaan,' zegt Francois. 'Vanmorgen gin gen we eerst naar Malmö voor Jari Litmanen. Dat is een uurtje rijden van Kopenhagen. Helaas was hij er niet, maar we kregen een rondleiding. Ze zei den ons dat er al meer Ajacieden waren geweest.' Het trio werd in het centrum van Kopenhagen eer der op de ochtend aangehouden door de Deense politie. 'Dat sloeg nergens op. We werden gefouil leerd, zelfs tot op mijn onderbroek. Ik had wat gras van het veld van Malmö meegenomen en daar ken,' besluit de Zweed die, ondanks wat knie klachten voor aanvang van het duel, blijkbaar fit genoeg was om te beginnen - ten koste van een fitte Charisteas. Hans Vonk viel op door enkele fantastische reddin gen. Verder was hij bij de eerste corners in gesprek met Ryan Babel en Urby Emanuelson. Later ging hij na een afvallende bal tekeer tegen Babel. 'Bij die corners moeten ze allebei een meteT van de eerste en tweede paal op de doellijn gaan staan. De rest is dan voor mij. Ik werd even boos op Ryan, omdat hij de tweede bal niet kon vasthouden. Het is tegen deze tegenstander al moeilijk om een bal te veroveren. Daarin moet je dan zuinig zijn. Bovendien hadden we daarover ook afspraken gemaakt. Ik was kansloos bij beide doelpunten. De eerste was mazzel, de tweede al helemaal.' Babel viel positief op door - net als Rosenberg - zijn eerste Champions Leaguetreffer te maken. 'MOEILIJKSTE DUEL TOT NU TOE' De Italiaanse arbiter Massimo de Santis had na afloop van de wedstrijd tijd voor een reac tie. Zijn optreden werd na afloop door beide kampen bekritiseerd. De Italiaan gaf een kriti sche zelfanalyse. 'Dit was ook een ongeloof lijke wedstrijd,' begint hij enthousiast. 'Het spel golfde op en neer en soms was het moei lijk om overal op tijd bij te zijn. Voor het publiek was dit een schitterende wedstrijd, maar voor mij als scheidsrechter absoluut een van de moeilijkste tot nu toe.' Leuk detail: De Santis werd begeleid door UEFA-gedelegeerde loan Craciunescu. Een onbekende naam? Inderdaad, maar hij ging wel de boeken in als de man die de Champions League finale van Wenen 1995 floot. Ajax moet nog ging die agent aan ruiken. Die dacht dat ik wiet in mijn jaszak had zitten!'Voor Justin is dit zijn eerste trip naar het buitenland. Roger hoopt op winst, maar gokt op een gelijkspel. 'Als Ajax in Scandina vië speelt, wordt het 0-0. Tegen Kopenhagen, tegen Rosenborg en vanavond dus ook hier in Brpndby.' FILOSOFIE Een gelijkspel werd het inderdaad, maar Ajax deed goede zaken door twee keer te scoren. Oud- Ajacied Jan Mplby versloeg de wedstrijd als com mentator voor de televisiezender TV2. Hij voor spelde al dat de wedstrijd niet in het eerste duel beslist zou worden.'Beide teams hebben dezelfde filosofie. Ze willen allebei agressief naar voren spelen en de tegenstander vastzetten op de eigen helft. Brpndby en Ajax zijn geen topteams. Ajax heeft een jonge ploeg in opbouw en Brpndby wordt gedwarsboomd door de beperkte finan ciële middelen, waarmee Deense clubs kampen. Daardoor kunnen ze zich internationaal niet ver der ontwikkelen. Ze waren in het eerste duel gevaarlijker dan Ajax, maar dat kwam omdat de competitie hier al een maand bezig is. Als de return wordt gespeeld, heeft Ajax ook weer meer wedstrijden in de benen en zal het gat groter zijn. Ajax is nu in het voordeel.' De Ajax-spelers waren na afloop uiteraard teleur gesteld over de late gelijkmaker. Wesley Sneijder was niet bereikbaar voor commentaar, maar zijn ploeggenoten stonden de media wel te woord. Markus Rosenberg uitte zijn frustratie over de vierde official. Deze stond hinderlijk in de weg toen de Zweed zijn tegenstander op snelheid wilde omspelen. Rosenberg moest daarvoor even uit het speelveld rennen en botste toen op de vierde official. 'Ongelooflijk. Die man had daar niets te zoeken!' zegt hij nog steeds geïrriteerd. 'Hij stond bijna in het veld. Normaal staan ze ver der naar achteren. Dat zijn toch de regels?' De doelpuntenmaker speelde in Denemarken een thuiswedstrijd. 'Malmö ligt hier vlakbij. Ik had voor vanavond ook mijn familie en vrienden uitgenodigd. Ik denk dat ze wel een goede wed strijd van me hebben gezien. Ik ben tevreden over mijn eigen spel. Thuis moeten we het nu afma- Wint Brpndby dan krijg je het zevenvoudige.' Ver der kunnen de fans ook gokken op de snelste doel puntenmaker. Morten Skoubo, Angelos Charisteas, Markus Rosenberg en Ryan Babel vormen de Top 4. Geen slechte indeling van het wedbureau, want alleen invaller Charisteas scoorde uiteindelijk niet. Bij de hoofdingang is het twee uur voor aanvang

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 8