Fans van het eerste uur Martin mixt met publiek De band tussen Amsterdam en Almere Ajax Life nummer 2 19 augustus 2005 Door Erol Erdogan Ruim vijfhonderd leden van het eerste uur (dat is vanaf 1992, de oprichting van de SV Ajax) glij den ze met de roltrap het hoofdgebouw van de ArenA in, waar ze worden ontvangen in de Rinus Michels-zaal. De sfeer is meteen prima. Mister Ajax Sjaak Swart laat z'n neus even zien en de presentator van de Open Dag, Jörgen Raymann, is op tijd voor een drankje. Aan de tafeltjes gaat 't over voetbal (en Ajax in het bijzonder), maar niet altijd is de tongval Amsterdams. 'Ja, goh, ik heb geen hekel aan PSV,' zegt meneer Van Her pen uit Eindhoven. Hij volgt Ajax al vijftig jaar en weTd voor het eerst betoverd door spelers als Joop Stoffelen en Jan Potharst. 'Alleen als Ajax komt, zit ik in het Philips-stadion.' Iets verderop zit Joop Eickhof met z'n vrouw. Hij is wél Amster dammer en had zich als Blauw-Witter laten paaien voor een wedstrijd van Ajax in het Olym pisch Stadion, door vrienden.Tegen Liverpool, de beroemde mistwedstrijd. 'Ik heb alle goals kun nen zien hoor,' zegt hij. 'Hoe heette die invaller ook weer... De Wolf! Ja, die scoorde meteen.' Dat was bijna 38 jaar geleden, maar ook nu zit hij trouw in de Arena.'Achter me zit Youp van 't Hek. Die is nogal eens verdrietig over Ajax. Ik moest 'm eens oppeppen na een gelijkmaker van Roda en heb z'n kop tussen m'n handen gehouden, om hem te troosten.' Mooi beeld: als Jong Ajax in het stadion aftrapt tegen AFC, snelt Eickhof naar de tribune, net als de andere leden van het eer ste uur. Mevrouw Eickhof blijft vriendelijk glim lachend achter haaT glaasje appelsap zitten. Zij heeft niet zoveel met 'dat voetbal'. Het valt op dat er veel stellen zijn waarvan de man supporter is - en de vrouw hem vooral steunt. Bij Bert en Anja de Bruin, bijvoorbeeld: 'Zij is thuis een beetje de neutraliserende factor,' zegt Bert. Hij bezoekt al jaren met dochter en zoon de thuiswedstrijden, hij stond in De Meer trouw op vak H. Cruijffs boogbal tegen Haarlem staat 'm nog helder voor ogen. Het huidige Ajax moet volgens Bert 'nog flink aan de weg timme ren', maar hij zal hen altijd blijven steunen, vanaf vak 127. Dat doet Marcel Dodeman uit Almere ook. Vlak voor het begin van Ajax 1 tegen FC Omniworld, de debutant in het betaalde voetbal uit zijn stad, zegt hij met een groepje van acht supporters naaT Ajax te gaan, al vanaf 1991. Een van z'n eerste wedstrijden was als jon getje het officiële afscheid van Cruijff, tegen Bayern München (0-8, voor wie het niet weet). 'Ik begreep die Duitsers niet. Wat een nare gasten. Ze kwamen echt niet om een feestje te vieren.' In Nederland gaat hij met Lijn 12, de bus van Axios, naar alle uitduels. 'Ik heb toevallig gisteren het briefje op de bus gedaan. Lekker makkelijk; opstappen bij het terrein waar De Meer vroeger stond.' Hij mijmert even over de sfeer in het oude stadion, maar bekent meteen nu ook wel gewend te zijn aan de ArenA. De meeste leden van het eerste uur zijn seizoen- kaarthouder. Meneer Van Herpen niet, maar dat is logisch. Eindhoven - Amsterdam is nogal een rit. Voordat hij huiswaarts gaat, wil hij nog wel even kwijt wat zijn ultieme Ajax-moment is. 'In 1995, toen werden ze wereldkampioen. Ik had een dag vrijgenomen en zat alleen voor de tv. De ogen werden vochtig, de tranen biggelden over m'n wangen... Fantastisch... Nou,houdoe,hè!' Anton Ligtvoet en zoontje Ronald (7 jaar) uit Breda vermaken zich prima op de tribune tijdens de Open Dag. Vader Anton: 'Ronald mag zelf kiezen voor welke club hij is. Om te pesten zegt-ie nog wel eens: "PSV", maar uiteindelijk is Ajax toch z'n club.' Vanaf de oprichting zijn ze lid van de Supportersvereniging Ajax. De Open Dag van de club is jaarlijks een goed moment hen een VIP-behandeling te geven en het echte Ajax-gevoel te laten delen. FC Omniworld was op de Open Dag te gast. Nourdin Boukhari toont zich een ware gastheer. Ajax sloot zijn Open Dag 2005 af met een oefen partijtje tegen FC Omniworld. Met die club heeft men sinds 20 mei een samenwerkingsverband. De ploeg van Gerard van der Lem (Danny Blind was op weg naar Kopenhagen voor een analyse van Brpndby IF - DinamoTbilisi) won in een klein uurtje vrij eenvoudig met 3-0. Twee jaaT geleden organiseerde de supportersvereniging Ajax al eens een duel tegen HFC Haarlem. Daarmee heeft de club namelijk ook een samenwerkingsver band. De samenwerking met FC Omniworld loopt tot 2010 en heeft alleen betrekking op technisch vlak. Arie van Eijden zei er destijds het volgende over: 'Voot beide partijen betekent deze samen werking een win-win-situatie. Onze jeugdoplei ding kan Ajax-talenten plaatsen in een sterke en fysiek zware competitie en FC Omniworld kan onder voorwaarden van Ajax gebruik maken van een van de beste jeugdopleidingen.' Net zoals bij HFC Haarlem lijkt het overigens uitgesloten dat er komend seizoen spelers van Jong Ajax in de pol der gestald zullen worden. onderling oefenpotje. Mede daardoor staat er vanaf het parkeerterrein naar het stadion een grote roodwitte Ajax-file. De spelers van Ajax staan dan nog handtekeningen uit te delen op het podium. De Amsterdam ArenA is goed gevuld. De organi satie heeft alleen de eerste ring toegankelijk gemaakt, waardoor Ajax eigenlijk weer eens in De Meer speelde. Het publiek vermaakt zich ondanks twee dramatisch slechte wedstrijden opperbest. Beide Ajax-ploegen winnen immers. Jong Ajax met 2-0 van AFC, het grotere broertje verslaat de debutant in het profvoetbal met 3-0. De fans klap pen hun handen stuk voor de Godenzonen. Deze bedanken op hun beurt de aanhang die zij dit sei zoen broodnodig zullen hebben. Laura Metiary (21) en haar nichtje Vienthi (13) verma ken zich opperbest in afwachting van de handteke ningensessie van de Ajax-selectie. Tussen de ruim dertigduizend supporters in Ajax-shirt en vakantiekledij valt een man in maatpak natuurlijk op.Technisch directeur Mar tin van Geel keek tijdens de Open Dag zijn ogen uit. In tegenstelling tot zijn voorgangers mengt hij zich dolgraag onder de Ajax-aanhang. Geroy eerd door de supportersvereniging van AZ is hij nu trots lid van de SV Ajax. 'Ik wist dat het groots was, maar dit overtreft alles. Bij Willem II waren we tevreden met zes- of zevenduizend suppor ters en bij AZ kwamen er meestal vierduizend. Om een duidelijk beeld te geven: het was bij die clubs mijn taak om de spelers aan de supporters te presenteren. Of ik dat bij Ajax ook niet zou willen doen Nee joh, dit is allemaal prima geor ganiseerd. Toen ik hier zelf nog speelde, was er trouwens geen Open Dag. Ik kan me tenminste niet herinneren dat er zoiets georganiseerd werd.' Uiteraard vroeg Ajax Life de 'TD' nog even naar de ontwikkelingen voor de linksbackpositie/Het klopt dat we Francesco Coco kregen aangebo den en dat we dat afwezen vanwege zijn bles suregevoeligheid. We krijgen ontzettend veel tips, bekijken dvd's en videobanden maar we hebben de lat heel hoog gelegd. We halen geen twijfelgevallen. Alleen iemand die het niveau van de spelers achter Maxwell ontstijgt. Het is ook een optie om een linksback voor een seizoen te huren,' besluit hij. Nigel de Jong schiet een kiekje voor zijn eigen plakboek. een waardige opvolger van Jack Spijkerman. De grappenmaker stelt de Ajacieden in een lekker tempo voor aan de uitzinnige menigte. Zo maken Wesley Sneijder ('de reus van het middenveld') en Urby Emanuelson ('jouw vader speelde in Suri name nog voor Robin Hood') hun opwachting en laat hij Ryan Babel wat rappen. De aankondiging van Hedwiges Maduro mag er ook zijn.'Zijn voor ouders gaven Den Haag met Madurodam een mooi cadeau. Maar zijn ouders gaven Amsterdam een nog veel mooier cadeau: geef hem een gewel dig applaus!... Hedwiges Maduro!' Na de spelerspresentatie is het dan eindelijk tijd voor de handtekeningen. Niet alle fans wachten hier op. Men weet dat de kans op een krabbel op deze dag minimaal is en komt liever een keer terug voor een doordeweekse training naast de Amsterdam ArenA. Bovendien worden er in het stadion nog twee wedstrijden gespeeld. Zo voet balt Jong Ajax tegen de Amsterdamse hoofdklas ser AFC en verzorgen Ajax en FC Omniworld het slotakkoord van de fantastische dag met een Jörgen Raymann was op tijd en kondigde de Ajacieden aan voor het publiek.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 7