Yannis 'Papa' Anastasiou Ook interesse van Genk en Heerenveen Ajax Life nummer 2 19 augustus 2005 'Ik besteed soms meer aandacht aan het team dan aan mijn familie.' I 'Jonge spelers moeten niet altijd denken dat ze de besten zijn en een basisplaats claimen.' Voor al uw goede raad AMSTERDAM - Dat Yannis Anastasiou dit jaar nog de kleuren van Ajax verdedigt, is een verrassing. De 32-jarige spits mocht vertrekken, maar kreeg vooral op verzoek van de directie alsnog een éénjarige contract aangeboden. De jongelingen kunnen nog minstens één jaar een beroep doen op de ervaring en hulpvaardigheid van 'Papa'. Door Daan Schippers Yannis Anastasiou is de 'Papa' van de Ajax-selectie. Voor een goed woord, advies of schouderklop staat de Griekse aanvaller altijd klaar. Het is misschien wel de voornaamste reden dat de oud-speler van onder meer Anderlecht en Roda JC een nieuwe ver bintenis kon tekenen. Vooral op ver zoek van de clubdirectie, die de nestor als de ideale begeleider van het jeug dige Ajax ziet. Altijd positief en reëel zijn, dat is de kracht van Anastasiou.'Bij een club als Ajax weet je dat je te maken hebt met een grote selectie,' zegt de Griek.'leder een wil graag spelen, zelfs ik, maar sommige dingen moet je accepteren. Ook jonge spelers moeten niet altijd denken dat ze de besten zijn en een basisplaats claimen. Op hun acht tiende kunnen ze niet alles, dat is onmogelijk. Nee, ze moeten zorgen dat ze altijd bezig zijn beter te worden, door te luisteren en te accepteren. Daar help ik ze graag mee.' 'Een trainer kan niet elke dag met iedereen praten,' verklaart Anastasiou het belang van zijn aanwezigheid bin nen de selectie.'Ik heb veel ervaring, en bij verschillende clubs gespeeld, andere culturen meegemaakt. Ik pro beer met iedereen te praten. Als ik zie dat iemand niet lekker in z'n vel zit, dan vraag ik wat er aan de hand is. Ik probeer altijd te helpen, ook buiten de trainingen om word ik door spelers gebeld. En wat ze tegen me zeggen, blijft tussen die spelers en mij.' GEZINSLEVEN In februari 2004 werd Yannis Anasta siou door toenmalig technisch direc teur Louis van Gaal naar Ajax gehaald, vanwege de blessures van Zlatan Ibra- himovic en Wesley Sonck. Nog geen twee weken later was hij volledig inge burgerd en kwamen zijn nieuwe teamgenoten al met vragen bij hem.'Ik ben een makkelijk mens, altijd direct en eerlijk en nooit negatief. Dat kun nen de mensen zien. Ook bij Ander lecht en Roda JC was dat al zo. Een paar weken geleden ging ik kijken naar Anderlecht in de voorronde van de Champions League tegen Neftchi. Dan zie ik Zetterberg, De Boeck en de voot- malig Belgische bondscoach Anthu- enis en is het gelijk weeT lachen en een en al vriendelijkheid.' Anastasiou besefte maar al te goed dat hij niet als eerste spits naar Ajax werd gehaald. Door zijn ervaring en hulp vaardigheid groeide hij toch uit tot een belangrijke pion voor de jonge spelers. Hij plaatst zich in hun positie, begrijpt dat het voor hen niet altijd even mak kelijk is met de roem om te gaan.'Als je bij Ajax speelt, wil iedereen met je pra ten of je handtekening, ledereen wil iets van je. Ik kan me voorstellen dat jongeren moeite hebben daarmee om te gaan.' De aandacht die Anastasiou aan zijn teamgenoten besteedt, gaat soms zó ver dat het ten koste gaat van zijn gezinsleven. 'Ik -besteed soms meer aandacht aan het team dan aan mijn familie. Ik heb een goed contact met veel mensen, m'n vrouw weet dat. Altijd bel ik of praat ik met mensen. Dat zit al in me sinds ik acht jaar ben. Toen al zeiden veel mensen dat Ste- fanos, m'n één jaar oudere broer, niet zo vriendelijk was als ik.' Het feit dat Ajax hem deze zomer vooral een verlengde verbintenis aan bood vanwege zijn vaderlijke rol in de selectie, daar kan Anastasiou niet mee zitten.'Het is niet altijd makkelijk wei nig te spelen, maar ik moet reëel zijn. Ik ben 32 jaar en Ajax heeft twee nieuwe spitsen gekocht, Charisteas en Rosenberg. Ajax moet investeren in de toekomst. De technische staf heeft vaak voorkeur voor bepaalde spelers. Sommigen krijgen meer kansen dan anderen. Dat is niet altijd leuk, maar dat is ook weer iets dat je moet accep teren. Wat het beste is voor het team, is uiteindelijk ook het beste voor jezelf. Je verdient er niets mee als je ruzie maakt of problemen zoekt.' VERTROUWENSMAN Zoals Anastasiou de vertrouwensper soon is van de jonge Ajacieden, heeft de Griek zelf ook iemand op wie hij altijd terug kan vallen. 'De vader van spits Georgios Samaras van SC Heeren veen. Ik ken papa Samaras al twaalf jaar en we praten veel over voetbal. Hij heeft veel ervaring. Ik heb een paar keer in m'n leven twijfels gehad en dan praat ik met hem en adviseert hij mij.' De laatste keer dat hij 'papa Samaras' raadpleegde, was niet zo lang geleden. 'Een paar weken geleden nam Panathi- naikos contact met me op. De voorzit ter en de technisch directeur belden. Ik kon daar een tweejarig contract teke nen, een betere verbintenis dan ik hier heb. Toen twijfelde ik even en heb ik met papa Samaras gesproken, want Panathinaikos is een topclub in Grie kenland.' Toch besloot Anastasiou in Amsterdam te blijven. 'De voorbereiding was net afgelopen, ik was fit en dacht: waaTom zou ik gaan? Ik ben blij met wat ik hier verdien en respecteer het bestuur en de technische staf. Ik hoefde ook niet na te denken toen Ajax me een nieuwe aanbieding deed aan het eind van afgelopen seizoen.' Anastasiou weet niet of zijn verre toe komst in Nederland of in Griekenland ligt. 'Ik heb onlangs een brief naar de KNVB gestuurd en in september ga ik beginnen met de cursus Coach Betaald Voetbal. Ik wil nog een paar jaar spelen en wat ik daarna ga doen, weet ik nog niet. Trainer worden, directeur, werken op een voetbalschool. Ik ben er nog niet over uit. Het wordt in ieder geval iets in de voetballerij.' REGELTJES Na zes seizoen in Nederland is Anasta siou gewend aan de voor- en nadelen van het leven hier. 'Mijn dochter Dora van vijf spreekt Nederlands en ook mijn zoon Kostadinos van drie zal dat leren. Het is rustig hier in dit land, maar ik mis de vrijheid van Grieken land. HieT zijn aan de kleinste dingen regeltjes verbonden. Om acht uur wak ker worden, om twaalf uur eten, om half één temg naar kantoor. Je leeft als een robot. In Griekenland gaan we gewoon eten als we honger hebben.' Begrip voor die regels heeft hij echter ook. 'Veel jonge jongens hebben die Tegels nodig, anders wordt het een catastrofe. Zeker in het voetbal. Maar in het spel moeten die regels ook wel eens vrij geïnterpreteerd worden. Bij een club als Ajax zou je ook weinig inspanning kunnen leveren en tac tisch alles goed doen, maar hieT wordt van je verwacht dat je iets extra's geeft.' De huidige selectie van Ajax zit vol gens 'Papa' goed in elkaar. 'De jongens zijn wat ouder geworden en hebben geleerd van het slechte afgelopen sei zoen. Ze konden er over nadenken en zullen zich dit jaaT willen revancheren. Als derde spits zal ik proberen fit te blijven. Ik ben fris in mijn hoofd en sta altijd klaar voor het team. We zullen met z'n allen hard werken om alles te winnen.' Niet alleen Panathinaikos wilde Yan nis Anastasiou deze zomer bij Ajax losweken. Ook RC Genk uit België en SC Heerénveen hadden interesse in de Griekse spits. Dat meldt de zaak waarnemer van Anastasiou, Jacques Lichtenstein: 'Panathinaikos was zeer geïnteresseerd. Maar wat zij te bieden hadden, kon op geen enkel vlak wedijveren met Ajax. We heb ben alles in overweging genomen, maar zagen geen enkele reden op de interesse in te gaan. Yannis had net twee weken daarvoor doelbewust voor Ajax gekozen. Niet voor niets natuurlijk. Er was geen reden onze positie alweer te veranderen,' aldus de Belgische belangenbehartiger van Eleven Management. Over vol gend seizoen maar Lichtenstein zich nog niet druk. De kans dat Ajax nog een jaar doorgaat met zijn Griekse adept, lijkt klein: 'Yannis had nu al veel opties. Er was interesse uit Engeland. Racing Genk wilde hem graag inlijven en ook SC Heerenveen heeft geïnformeerd. Dat zal in een jaar tijd niet veel veranderen. De clubs kennen hem. Yannis is nauwe lijks geblesseerd en zal altijd aan de bak komen. Maar ik wil voorop stel len dat we heel blij zijn met dit extTa jaar bij Ajax.' (AV) Anastasiou was tijdens de voorbereiding Ajax'topscorer. Papa Yannis wordt omarmd door zijn ploeggenoten Boukhari en Escudé.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 11