Over controle, mentale weerbaarheid en technische dominantie 3 AUGUSTUS 2005 NUMMER 1 AJAX LIFE Blind vertrouwen in Ajax Kampioen worden en een plaats in de groepsfase van de Champions League. Deze dubbele doelstelling geeft weer wat Danny Blind met Ajax van plan is: dominant voetballen, controle over de wedstrijd afdwingen én winnen. De schaal moet terug naar Amsterdam! Door Arnout Verzijl Met luide stem en breed gebarend klinkt het „kom op" over het trainingsveld van Ajax naast de Amsterdam ArenA. De selectie werkt zich na een welverdiende vakantie in het zweet op de eeTste werk dag van het nieuwe seizoen. Het is maandag 4 juli en trainer Danny Blind dirigeert zijn manschappen over het groene trainingsveld. Ongeveer vierhon derd supporters zijn nieuwsgierig afge komen op de oefensessie. Na afloop ontvouwt Danny Blind de doelstelling voor het komende voetbal jaar tijdens de traditionele eerste pers conferentie van het seizoen. Het is bij zonder druk in de perskamer van de Amsterdam ATenA. Diverse cameraploe gen en hordes fotografen en journalis ten maken van de gelegenheid gebruik. AchteT de tafel neemt voorzitter John Jaakke het woord. Hij wordt geflankeerd door Arie van Eijden en Martin van Geel. De technisch directeur stelt zich even later voor. Daarna is er ruimte voor dé drie aankopen voor komend seizoen. Markus Rosenberg, Olaf Lindenbergh en EdgaT ManuchaTyan beantwoorden wat vragen van de media en toasten daarna onwennig, met een groot glas cham pagne, op een voorspoedig Ajax-seizoen. Danny Blind ziet het allemaal tevreden aan. De oefenmeester oogt niet alleen ontspannen. Nee, hij is het ook. Zijn aanstelling, vier maanden geleden, ging gepaard met vragen. Er werden, door zowel fans als journalisten, open lijk twijfels geuit. De vraagtekens over zowel Blinds gebrek aan trainerserva- ring als over zijn capaciteiten, werden mede gevoed door het bizarre moment waarop de 42-voudig international zijn job als hoofdtrainer van Ajax aan vaarde. Halverwege de maand maart nam hij het stokje over van het tijde lijke trainersduo Krol/Bruins Slot. Ajax bevond zich op dat moment in een ogenschijnlijk uitzichtloze situatie. Het kampioenschap was reeds verlo ren aan PSV, terwijl het veroveren van de tweede plaats op AZ een utopie leek. Slechts het zwalkende Feyenoord van Ruud Gullit vormde een aangesla gen prooi. In de UEFA Cup was Ajax uit geschakeld door het vrijbuitersgilde van Auxerre-trainer Guy Roux. Kortom, de situatie was alleszins florissant te noemen.Toch besloot Blind zich op dat moment over de nalatenschap van Ronald Koeman te ontfermen. Omdat de clubleiding hem daartoe verzocht. En omdat hij zichzelf als een echte clubman beschouwt, een status die hem met 493 wedstTijden in Ajax 1 wel toevertrouwd is. De laatste twee maanden van het afgelopen seizoen verliepen vervol gens uitstekend. Danny Blind verloor alleen zijn allereerste competitiewed strijd als trainer, thuis tegen PSV. Daarna weTden de punten aaneenge regen. Mede door de totale ineenstor ting van AZ veroverde Ajax alsnog de lang voor onbereikbaar gehouden tweede plaats. Daarmee kwam een bewogen seizoen met een stoute glim lach aan zijn einde. TRIO AANKOPEN Gedurende de voorbereiding werd dui delijk dat Blind dit seizoen voortbor duurt op het proces dat hij in het voor jaar in gang heeft gezet. Dat blijkt wel uit het feit dat Ajax dit seizoen 'slechts' drie nieuwe spelers heeft aangetrok ken. Er heerst dus voldoende vertrou wen in het aanwezige spelersmateri aal. „De technische kwaliteiten van deze groep staan buiten kijf. Tactisch vind ik mijn spelers, gezien hun jonge leeftijd, redelijk ontwikkeld. Dat kan beter. Hun mentale weerbaarheid is zeker voor verbetering vatbaar. Daar hebben we, vooral de eerste twee weken, hard aan gewerkt. Want dat moet echt beter. Het is een teken van deze tijd dat de jeugd harder moet worden. Als we stTaks deze drie ele menten onder de knie hebben (tech niek, tactiek, weerbaarheid, red.)kun nen we gaan doen wat we echt willen. Namelijk controle uitoefenen. Het tempo bepalen, voetballen zoals wij dat willen en daarmee de tegenstan der onze wil opleggen. Dat hoort bij Ajax en daar gaan wij weer voor zor gen." Olaf Lindenbergh (met 'h' achter zijn naam), Markus Rosenberg (zonder 'h') en Edgar Manucharyan zijn die nieuwe gezichten. Blind heeft hen bewust, met het oog op wat hij van plan is, bij de selectie gehaald. „De eer ste indruk die ik in juli van hen heb gekregen, is goed. Dat is niet zozeer gebaseerd op de oefenwedstrijden, maar vooral op het totaalbeeld. Hoe traint iemand, hoe manifesteert hij zich in de groep, hoe gaat hij met voet balzaken om. Die aspecten voldoen aan het beeld dat ik van ze had. Manucharyan is nog heel jong, maar zeer talentvol. Hij moet nog wennen bij ons en léren hoe je met profvoetbal omgaat. DaaT krijgt hij de tijd voot. Rosenberg is daar een stapje verder in. Maar ook hij heeft nog genoeg aanpas singen nodig om zijn weg te vinden in wat wij van hem verlangen. Ze moeten allebei nog waardevol voor Ajax wor den. Rosenberg is een speler die altijd op de grens speelt om weggestuurd te worden. Zo heb ik hem een behoorlijk aantal maal zien spelen tijdens het scouten. Hij loert voortdurend op de diepte. Bij Malmö FF was nooit aanslui ting. De middenvelders stonden zekeT dertig meter bij hem vandaan. Rosen berg is ook in staat om bij de goal te koppen, al is hij geen grote kopper. We moeten van hem niet verwachten dat hij een doeltrap van de eigen keeper met het hoofd verlengt. Zijn voor naamste kracht schuilt vooral in het scheTp in de bTeedte bewegen, op het juiste moment de diepte pakken en in zijn vermogen voor de goal gevaarlijk te zijn. Dat zijn kwaliteiten die wij mis ten met de andere spitsen. Die hebben weer andere sterke punten. Charisteas en ook Anastasiou zijn balvaster. Dat aspect moet bij Markus verbeterd wor den. Ook hij krijgt de tijd vorderingen te boeken." Blind heeft dus gepoogd middels de aankoop van Rosenberg zoveel mogelijk diverse kwaliteiten samen te voegen, om zo meer moge lijkheden te creëren. Diepgang, pas sing en controle zijn daarbij de steek woorden. „Lindenbergh is wat dat betreft weer een stukje verder. We weten precies wat we aan hem hebben. Hij is ervaren, weet hoe wij willen voetballen en kan dat positioneel invullen. Olaf kan op meerdere posities in het Ajax-systeem uit de voeten", aldus Blind. Lindenbergh is gehaald als linkermid denvelder of controlerende midden velder, maaT kan eventueel ook als linksback of centraal achterin uit de voeten. „Lindenbergh en ook Denny Landzaat zijn, via tussenstations, uit de jeugdopleiding van Ajax nu in de top terecht gekomen. Ze kwamen uit een goede lichting, maar hadden de pech enkele supertalenten voot zich te hebben zoals ClaTence Seedorf en de broertjes De Boer. Maar daar is mijn aankoop niet op gebaseerd. Dat is op De trainer van Ajax bedient de horde fanatieke jonge supporters op hun wenken.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 16