Ajax rekent op Deense tegenstander 'Brpndby heeft al een voorsprong op ons Loting ££4 Blauwe Ridders of Leeuwen? Ajax Life nummer 1 3 augustus 2005 fteico' --£É AMSTERDAM - De weg naar de Champions League loopt via Legoland. Of - al is dat niet aannemelijk - via het wijnland van de Arveladzes. Ajax speelt in de derde voorronde namelijk tegen de winnaar van het duel tussen het Deense Brpndby IF en het Georgische Dinamo Tbilisi. Martin Retov (geel) is de maker van één van de twee treffers van Br0ndby in de uitwedstrijd in Tbilisi. Sergi Orbeladze (24) en David Gigauri (4) komen te laat. Door Sander Zei denrijk De Denen hebben de uitwedstrijd met 2-0 gewonnen en de verwachting is reëel dat Danny Blind zich ten koste van oud-ploeggenoot Michael Laudrup voor het eurofestijn moet zien te plaat sen. En dat wordt dus géén gemakkelijke opgave. Oké, het had ook Shaktar Donetsk of Betis Sevilla kunnen worden, maar dat Ajax waarschijnlijk tegen Brpndby aantreedt, betekent volgens spe lers en trainer absoluut niet dat kwalificatie op voorhand een feit is. „Brpndby zit midden in het seizoen. Wat dat betreft, hebben ze al gewoon een voorsprong op ons. Ik zie het wel als een voordeel dat we eerst uit spelen. Dan weten we waar we aan toe zijn voor de beslissende thuiswedstrijd", aldus Blind. De spelers reageerden verschillend op de loting. Zo had Olaf LindenbeTgh het niet eens 'live' mee gekregen, omdat hij een middagdutje deed. Een paar uur na de loting speelde Ajax namelijk op het Amsterdam Tournament tegen Arsenal. „Ik weet dat Laudrup eT tTainer is en ook dat Elman- der er speelt. Deense clubs zijn lastig. De laatste keer werd Ajax in de UEFA Cup uitgeschakeld door FC Kopenhagen. Dat kan ik me nog goed herinne ren, omdat ik hier toen op de tribune zat. We weten na de twee duels pas of de loting gunstig was of niet." Hoewel Tomas Galasek met Willem II ooit van Dinamo Tbilisi won in Europees verband, gaat Ajax' reserveaanvoeTder er toch vanuit dat het Brpndby wordt. Hij blijkt - samen met Markus Rosenberg - het best op de hoogte te zijn van de laatste hobbel richting het miljoenenbal. De Tsjech noemt zonder adempauze het aantal gespeelde competitieduels, punten en doelsaldo op. „Maar ik ga de komende dagen nog meer informatie over de ploeg opzoeken", zegt hij fana tiek. Galasek is gretig. Dat is overduidelijk. Rosen berg vult hem nog aan: „Brpndby en het Noorse Rosenborg zijn de beste ploegen uit Scandinavië. Ze spelen goed en verzorgd voetbal in een 4-3-3- systeem", analyseert de Zweedse aankoop. De Denen pakten afgelopen seizoen de dubbel. De club werd opgericht in 1964 en debuteerde 18 jaar lateT op het hoogste niveau. Het motto van de club luidt 'Supra Societatem Nemo', wat zoiets wil zeggen als "niemand staat boven de club". Sinds de oprichting voetbalde men de prijzenkast vol met tien landstitels en vijf bekers. Het debuut in de Champions League (in 1998, red.) was veelbelo vend. Bayern München weTd in eigen huis met 2- 1 verslagen. In 1991 waren de Denen dicht bij een Europa Cup-finale. In de halve finale van de UEFA Cup was AS Roma echter te sterk. MICHAEL LAUDRUP De bekendste naam op de Pay Roll van Brpndby is overduidelijk die van Michael Laudrup. De 41- jarige oefenmeester zwaait er sinds 2003 de scep ter en coachte de club in die peTiode naar een landstitel en twee bekerzeges. De ploeg eindigde twee keer als runner-up achter rivaal FC Kopenha gen. Laudmp was in 1982 de eerste Brpndby-spe- ler die werd geselecteerd voor het nationale team. In het voor Ajax succesvolle seizoen 97/98 speelde Laudrup en Blind samen bij Ajax. Onder leiding van een andere Deen - Morten Olsen - pakte de club toen de dubbel. In de daaropvol gende jaren werd Laudrup zo nu en dan gesigna leerd op De Toekomst. Wat dat betreft, vormt het CL-treffen een prachtige roodwitte reünie van twee voormalige ploeggenoten die vol respect over elkaar praten. Assistent-traineT Ruud Krol bekeek de huidige Deense koploper afgelopen weekeinde in de uitwedstrijd tegen Esbjerg (2-3). STEL NOU DAT... Dinamo Tbilisi voor een stunt zorgt in Denemar ken, dan hoeft Ajax zich - althans volgens Shota Arveladze - alsnog geen zorgen te maken. De Georgiër van AZ speelde begin jaren negentig tweeënhalf jaar voor de ploeg. „Ze voetballen in een 3-5-2-systeem." „Voor Georgische begrippen hebben ze een technische groep, maar als je dat met Ajax vergelijkt, stelt het niet zoveel voor. Dinamo Tbilisi is echter een beroemde club in eigen land. Alle kinderen dromen ervan ooit het shirt te mogen dragen. Ik had dat ook." De club (EC 2-winnaar in 1981, red.) viert dit sei zoen haar tachtigjarig bestaan. In 1990 weigerde de club nog langer in Sovjet-competities uit te komen, zodat dat jaar eigenlijk een nieuwe start betekende voor de Georgische recordkampioen. Dit seizoen wordt er - naast alle festiviteiten - dan ook veel van de jongens verwacht. „De president is ontzettend rijk. Hij is een vriendje van Roman Abramovich en heeft de club er vooral bij voor zijn eigen imago. Maar zijn 'speeltje' is het niet. Het grootste probleem is dat de club goede spelers niet kan behouden. Ook al woTdt er veel geld geboden; ze willen allemaal naar de bekende voetballanden. Als Dinamo onverwachts tóch tegen Ajax moet spelen, redden ze het echt niet", zegt ATveladze. Zijn familie heeft inmiddels een aardige invloed binnen de Georgische voetbalwe reld. „Mijn broer Archil heeft een voetbalacade mie opgezet en mijn oudere broer Revez is vice- president van de nationale voetbalbond." Wesley Sneijder weet weinig van Dinamo Tbilisi. „Ik begreep alleen dat ze de heenwedstrijd met De finale van de Cham- pions League wordt dit sei- zoen op 17 mei 2006 CHAMPIONS gespeeld in Parijs. Dat de LEAGUE Amsterdammers niet de enige grote club zijn die zich via een knock-out confrontatie moeten plaatsen, blijkt wel uit de onderstaande loting van de derde kwalificatier onde van de Champions League: Dinamo Tbilisi/BT0ndby - AJAX FC Basel - Werder Bremen Betis Sevilla-AS Monaco Wisla Krakow - Panathinaikos Sporting Lissabon - Udinese Shaktar Donetsk - Internazionale Artmedia/Celtic - Partizan Belgrado/Sherrif Shelboume/Steaua Boekarest - Rosenborg Manchester United - Debrecen/Hajduk Split Everton - Villarreal Malmö FF/ Mac. Haifa - Dinamo Kiev/Thun Kaunas/Liverpool -Tirana/CSKA Sofia Valerenga/Haka - Club Brugge Dudelange/Rapid - Rabotnicki/Lok. Moskou Anderlecht/Neftchi - Slavia Praag Anorthosis/Trabzonspor - Glasgow Rangers 1 De heenwedstrijden worden gespeeld op dins- dag 9 en woensdag 10 augustus. De returns staan gepland voor dinsdag 23 en woensdag 24 augustus. De volgende 16 clubs plaatsten zich al rechtst reeks voor de Champions League: FC Barcelona en Real Madrid (SPA), Chelsea en Arsenal (ENG), Juventus en AC Milan (ITA), FC Bayern München en Schalke 04 (DUI), Olympique Lyon en Lille (FRA), Benfica en FC Porto (POR), Olympiakos (GRI), PSV (NED), Sparta Praag (TSJ) en Fener- bahce (TUR). De loting voor de groepsfase van de Champions League vindt plaats op donderdag 25 augustus om 16:00 in Monaco. 2-0 hebben verloren en dat ze dus weinig kans maken. Ik vind het voor ons geen ongunstige loting. Brpndby heeft een goede trainer, maar ik heb ze nog niet zien spelen. Hebben ze vorig jaar de dubbel gewonnen? Dat bedoel ik. We kunnen onze borst dus natmaken", besluit de linkshalf. De laatste keer dat Ajax in Europees verband in Denemarken speelde was KB Kopenhagen de tegenstander. De uitwedstrijd eindigde in 0-0 ondanks deze actie van Wamberto. Ajax zou thuis met 0-1 verliezen. Toen samen in één team, nu tegenstanders op de bank: Danny Blind en Michael Laudrup. Op 7 mei igg8 speelden ze met Ajax in de halve finale van de Amstel Cup tegen sc Heerenveen. Ajax won met 3-0. Br0ndby: is een voorstad van Kopenhagen en betekent letterlijk 'dicht bij de bron'. De naam kwam voor het eerst voor in 1085. De stad heeft een Telatief jonge bevolking die grotendeels na WO II ter wereld kwam. Velen daarvan zijn supporter van Brpndby IF (de zogenaamde Blauwe Ridders, red.). Op de volgende sites kun je informatie vinden en contact leggen om voor de wedstrijd een lekker biertje te drinken: www.brondby.comwww.brondbytifo.dk,www.bif-support-fTsund.dk.www.bl0k4.dk. Tbilisi: de hoofdstad van Georgië ligt in een schitterend dal, grenzend aan het Kauka- sus-gebergte. Ten noorden daarvan is de Russische invloed merkbaaT, ten zuiden het Midden-Oosten. Het land ligt tussen de Kaspische en Zwarte Zee en staat bekend om zijn uitstekende wijnen. De fijnproevers onder de Ajax-fans kunnen op de volgende sites met Dinamo-fans (ook wel bekend als de 'Lions') 'borrelen': www.dinamofans.orq.qe,www.qeorqiansoccer.com.www.fcdinamo.qe.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 13