'Ik wil de status van een ster krijgen' VivtecpoVis Ajax Life nummer 20 4 juni 2005 I I De droom van Nicolae Mitea AMSTERDAM - Nicolae Mitea (20) werd vorig jaar uitgeroepen tot 'Talent van het Jaar'. De rappe linksbuiten kende vervolgens een lastig seizoen, zoals eigenlijk héél Ajax een competi tie afwerkte om maar snel te vergeten. De redenen waren legio: de Roemeen ging op zichzelf wonen, zijn boezemvriend Ziatan vertrok en hij zag zijn vriendin maar zelden. De doelstel ling voor komend seizoen is duidelijk. „Ik wil meer speelminuten om me zó te kunnen ont plooien tot de speler, die kan doen wat men van mij verwacht." Door SandeT Zeldenrijk Toen Ajax Life vlak -voor de winterstop 2003 een eerste gesprek met Nicolae Mitea voerde, was bij nog een verlegen ventje dat met het hoofd naar beneden de perskamer binnen slenterde. Bogdan Lobont trad op als tolk. Anderhalf jaaT later - twee dagen voor de laatste competitiewedstrijd tegen FC Groningen - loopt Mitea rechtop, geeft een vriendelijke hand en zegt "hallo" in het Neder lands. Omdat hij in het Nederlandse taalklasje achterloopt op z'n studiegenoten Zdenek Grygera en Julien Escudé, hebben we er voor de zekerheid een Roemeense tolk bijgehaald. Onder Ronald Koeman kregen spelers één jaar de tijd om zich te bewijzen. Linksbuiten Mitea voldeed - voornamelijk als invaller - ruimschoots aan die norm. SterkeT nog, aan het eind van het kampioens jaar stond hij met de loodzware Marco van Basten Trofee in zijn handen. De technische staf kroonde hem tot Talent van het Jaar. "Je bent een kleine man die in staat is tot grootse daden", aldus assistent- traineT Ruud Krol destijds. „Dat kwam geheel onver wacht. Zoiets kénnen we in Roemenië helemaal niet. Daar krijgt alleen de topscorer een prijs." Feit is wel, dat de fans de 'Belofte' daardoor dit sei zoen extra in de gaten hielden. Dat betekende meer druk en prompt kon de Roemeen - gezien de reacties vanaf de tribunes - niet helemaal aan het hoge verwachtingspatroon van de kritische ach terban voldoen. „Als ik naar mijn eigen spel kijk, vind ik dat ik me - gezien de speeltijd die ik kreeg - tóch wel heb bewezen. Ik kende alleen een moei zaam begin. Toen ik daardoor op de bank belandde, begon ik aan mezelf te twijfelen. Dat leidde tot een gebrek aan concentratie. Ik had voor mijn gevoel twee of drie fouten gemaakt, maar werd meteen voor 10 duels op de bank gezet. Som mige spelers kunnen een slechte prestatie gemak kelijk van zich af zetten, maar ik niet. Ik begin dan aan een kritische zelfanalyse."Wat ging erfout?" Ik kon blijkbaar niet aan de eisen voldoen. "Waarom niet?" Allerlei vragen vlogen door m'n hoofd. Daar zat ik mee en dat nam ik mee naar huis. Het vrat aan me. Iedere speler streeft naar beter en naar meer. Als dat niet lukt, gaat het tegen je werken. Als team voldeden we dit seizoen al helemaal niet aan de verwachtingen. We hadden minstens in de bekerfinale moeten staan. Om nog maar te zwij gen over de landstitel." ZLATAN Buiten het veld werd Mitea de eerste periode opgevangen door land- en ploeggenoot Lobont. De schuchtere jongeling trok zelfs even in bij de natio nale doelman van Roemenië. Toen hij eenmaal op zichzelf ging wonen, ontstond er een innige vriendschap met Ziatan Ibrahimovic. Zijn plotse linge vertrek deed dus niet alleen de Ajax-suppor- ters pijn. Als de Zweed ter spTake komt, verschijnt er een grote glimlach op het gezicht en beginnen Mitea's ogen te sprankelen. „Toen ik bij Ajax kwam, was ik teruggetrokken en gereserveerd. Ziatan merkte dat en was heel open naar mij toe. Mitea werd dit seizoen vaak als invaller gebruikt. VERTROUWEN De international is blij dat hij na dit seizoen zijn zinnen even kan verzetten. Er staat voor het Bal- kanland echter nog wel een cruciale uitwedstrijd tegen het Nederlands elftal op het programma. Wil Roemenië nog uitzicht houden op het WK in Duitsland, dan móet er van Nederland gewonnen woTden. Tijdens de laatste ontmoeting moest Mitea hulpeloos vanaf de bank toekijken. „Een paar dagen later besliste ik de WK-interland tegen Macedonië, maakte twee treffers. Ik zou aanvan kelijk spelen tegen Nederland, maar omdat ik bij Ajax op de bank zat, had de bondscoach op dat moment geen vertrouwen in me. Later zag hij dat ik goed trainde en daardoor stond ik tegen Mace donië wél in de basis. In Roemenië is het overigens niet gebruikelijk om jonge spelers op te stellen, zoals Marco van Basten dat nu doet." Toch speelt het WK wel degelijk mee in het achter hoofd van de 'Baby van Pantelimon'. „Hoewel ik bij Ajax niet vaak speel, word ik gelukkig nog geregeld voor de nationale ploeg opgeroepen. Voorlopig hoef ik dus niet te vertrekken naar een club, waar ik meer speelminuten krijg. Maar als deze tendens zich ech- Mitea scoort tegen FC Groningen. Hij nam me meteen onder z'n hoede en deed dat op een speelse manier. Wat hij toen voor mij deed, speelde een grote rol bij mijn aanpassing. Ik raakte aan hem gehecht, hij zat vol grappen en grollen. Voor mijn gevoel deed hij dat overigens alleen naar mij toe; niet zozeer naar de overige spelers. Bij mijn eerste Sinterklaasfeest moest ik even weg en toen ik terugkwam, merkte ik dat mijn jas lood zwaar was. Wat denk je? Had die mafketel het ding vol met mandarijnen, sinaasappels, noten en van alles en nog wat gestopt. Zulke grappen haalde hij telkens uit. Ja, ik mis hem erg!" Nu wordt Mitea thuis geregeld vergezeld door zijn broer Viorel. Als ze samen zijn kan hij zich ont grendelen. Dan gaat het niet alleen maar over voetbal. Ze luisteren naar Roemeense muziek en biljarten. Verder houdt Mitea er waarschijnlijk een saai leven op na. „Als ik moe ben, slaap ik. Anders lees ik of kijk TV. Ik heb weinig vrienden buiten Ajax, al word ik wel eens spontaan door mensen uitgenodigd voor een etentje. Ik voel me - in tegenstelling tot mijn beginperiode - op m'n gemak. Jammer genoeg zitten al mijn vrienden in Roemenië. Ik bel ze om en om en soms nodig ik iemand uit om naar een wedstrijd te komen." Zelfs zijn vriendin Raluca ziet hij maar bar weinig, dit vanwege haar zangcarrière. „Ze zingt Roem eense folkloristische muziek. Ze is niet beroemd, maar wel bekend. Ik praat met haar niet over voet bal, want daar heeft ze geen verstand van. Ik mis haar ontzettend, maar moet ook rekening houden mét haar carrière. We zijn dus geen Rafael van der Vaart en Silvie Meis. Ik ben trouwens niet op hun huwelijk, omdat ik dan in Roemenië zit." Blijft over zijn ultieme voetbaldroom. „Ik wil de sta tus van een ster krijgen, maar ben nog te jong om een route uit te stippelen. Al ben ik nóg zo getalen teerd, ik heb altijd de hulp van God nodig. Ik draag zijn kracht met me mee. Ik hoop gezond te blijven en me te ontplooien en te worden tot wat men van mij verwacht. Als ik al een club moet noemen,is dat FC Barcelona. In eerste instantie zou ik daar heen gaan en niét naar Ajax. Ik kon er op m'n 16de al een contract tekenen voor het tweede elftal, maar zowel mijn zaakwaarnemer als ikzelf, waren niet tevreden over de inhoud van dat contract. Er ston den teveel onduidelijkheden in. De club wilde me voor maximaal vijfjaar aantrekken en in de clau sule was een enorm transfeTbedrag opgenomen, waar ik zelf niets van terug zou zien. Dat bedrag houd ik liever geheim, het doet er nu niet meer toe. Ik speel bij Ajax, dat vorig jaar de optie in mijn contract heeft gelicht. Ik ben tot 2007 van Ajax." Mitea kopt raak in de competitiewedstrijd tegen Willem II. Blind. Net zoals hij geen moeite had met Ronald Koeman. „Ik beschouw ze als mijn vaders. Ze heb ben ontzettend veel gepresteerd als spelers en ik probeeT als een zoon hun respect te verdienen ter oveT een té lange periode voortzet, dringt die gedachte zich natuurlijk wel op. Ik moet me als voet baller kunnen bewijzen. Ik weet ook nog niet wat de trainer precies met me van plan is, daar hebben we het de laatste weken nog niet echt oveT gehad. Ik had graag alvast een gesprek met de leiding gevoerd, maar daar was blijkbaaT nog geen tijd voor." Mitea kan het overigens goed vinden met Danny door middel van goede prestaties. Het ontslag van Koeman kwam voot mij onverwacht, maaT ander zijds wist ik dat een trainersfunctie niet blijvend is in het hedendaagse topvoetbal" Voor het nieuwe seizoen zal de concurrentiestrijd op links bijzonder hevig worden. Naast Mitea kun nen ook Nourdin Boukhari en Ryan Babel daar uit de voeten, terwijl Ajax - voor de toekomst - ook nog eens Derk Boerrigter van FC Twente aan trok. Die laatste zal echteT eerst in Jong Ajax gaan spelen. Voor Mitea is het te hopen dat Babel volgend jaar de Ajax-spits wordt. In de laatste duels tegen Vitesse en FC Groningen liep het elftal een stuk soepeler toen de tienerinternational, ten koste van Angelos Charisteas, doorschoof naar de centrale positie. Dat betekent weeT een concurrent minder. Toch? „Als een talent zich laat gelden, moet Ajax daar gebruik van maken. Concurrentie dwingt mij om beter te worden en uiteindelijk komt dat de club allemaal ten goede", zegt Mitea wijselijk.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 7