Vanaf De Toekomst: Robin Pronk Hoe is het met... Karei Bonsink Ajax Life nummer 20 4 juni 2005 METRO PROP VASTGOED ADVIES BEHEER CoBiNi Bouw ook al 17 faxen naar Oatar gestuurd, maar als Jan Reker (de directeur CBV, red.) steeds z'n eigen vriendjes naar voren schuift, wordt het moeilijk. Ik beschik blijkbaar niet over die lijn tjes. Sterker, ik ben niet eens aangesloten op een netweTk. Soms vraag ik me af wie ik moet tong zoenen om iets voor elkaar te krijgen. FC Omni- world is vijf minuten van mijn huis. Ik kan ze 2.000 besparen aan reiskosten, maar ik ben helemaal niet 'im Frage'. Maar goed, Cmijff zei het onlangs zo "als je eT elke keer dichtbij zit, doe je het ook goed"." VASTGOED ADVIES ik B E H E E R vcm** Dta~a Sikkelstraat 24 1097 ZE Amsterdam Telefoon: 020-4683865 Fax: 020-4683865 E-mail: cobini@zonnet.nl Robin Pronk begon in 1998 als trainer van de D2. Daarvoor deed hij ervaring op in de jeugd van FC Abcoude. Na de D2 was hij vijf jaar verantwoordelijk voor de Di. De overstap naar de B2, aan het begin van dit seizoen, was dus een hernieuwde kennismaking met spelers die hij al eerder onder zijn hoede had. „Tussen het trainen van D- en B-junioren zit veel verschil. Laat ik maar beginnen met het niveau en de weerstand van de spelers. Daar waar de D-tjes vaak ruim en eenvoudig winnen, moet de B2 weke lijks tot de bodem gaan voor een goed resultaat. Dit gebeurt dan ook nog eens tegen Bi-teams van andere BVO's, met spelers die meestal een jaar ouder zijn. Dat verschil in lichamelijke ontwikkeling speelt een grote rol. Sommige jongens zijn zo goed als uitgegroeid, andeTen daarentegen nog niet. Zij hebben echter wel veel voetbalkwaliteiten. Het is dan ook erg belangrijk om geduld te hebben met deze spelers. Aangezien zij zich één of twee jaar lateT misschien wel lichamelijk ontwikkeld hebben. Het voetbaltechnische- en inzichtelijke vermogen van de spelers is echter het belangrijkst. Hier wordt trouwens in de jongste jeugd al veel aan dacht aan besteed. Bij de B-junioren gebeurt dit ook, maar dan wel gedetailleerder. Daarbij moet men denken aan vrijlopen, het onder druk zetten van de opponent, zien waar de ruimte ligt óf de juiste keuzes maken aan de bal. Dit alles dient echter te gebeuren in samenwerking met de medespelers, op het juiste moment, in een kleine ruimte én onder druk van de tegenstanders. Dat B-junioren hiermee moeten kunnen omgaan, heeft ook weer te maken met leeftijd. Spelers van 15 of 16 jaar kunnen meer informatie opnemen, herkennen situaties en handelen daar naar in een korter tijdsbestek. Dit betekent voor mij als coach dat ik heel duidelijk moet zijn en goed moet weten wat ik vertel aan de groep. D-junioren nemen adviezen makkelijk aan. Bij de B-junioren spelen de trainingen en wedstrijden een belangrijke rol om hen te overtuigen. Het is bepalend dat ze daar zelf de dingen ondervinden. Ze zijn immers kriti scher en stellen veel meer wedervragen. Boven dien zijn ze op zoek naar de grens vanwege hun karakter. Nadenken en kritisch zijn, is een prima eigenschap van een toekomstig profvoetballer, maar vaak komt het kritisch zijn meeT voort uit eigenwijsheid of het willen afzetten tegen gezag. De écht talentvolle spelers vertonen deze houding meestal niet en hebben een goede persoonlijk heid. Daarbij zie ik dat de spelers - vergeleken met de D- of C-tjes - veel vooruitgang boeken op bovengenoemde details. De spelers die dat niet doen, voetballen vaak nog op de manier zoals ze dat ook deden toen ze 12 of 13 jaar oud waren. Uit zonderingen daargelaten, kan ik bij de B-junioren al redelijk inschatten welke spelers hun weg zul len vinden in het profvoetbal. Het seizoen van de B2 was voor de winterstop wis selvallig. Dat past ook bij B-junioren. Na de win terstop was er een duidelijk stijgende lijn zicht baar Niet alleen in de uitslagen, maar ook - veel belangrijker nog - in de manier van spelen en de ontwikkeling van individuële spelers. Uiteindelijk eindigden we op een derde plek, achter kampioen FC Groningen Bi en Haarlem Bi. Vergeleken met de overige teams uit de opleiding speelde de B2 minder toernooien. We wonnen het toernooi bij de Tubanters en in Venlo werden we derde en wonnen we de Fair Play Prijs. Deze weTd uitgereikt voor onze speelwijze, presentatie en gedrag bin nen en buiten het veld. Voot de spelers van de B2 zullen er volgend seizoen in de Bi weer buiten landse toernooien op het programma staan. 3 Maar eerst mag iedereen eens genieten van een welverdiende vakantie." Ajax Ai speelde een goed seizoen. Ook hier stond John van den Brom op de laatste speeldag met een schaal in zijn handen. Hij oogstte de winst die door Danny Blind vol verwachting was ingezaaid. Omdat Blind hoofdtrainer werd stond Van den Brom de laatste weken voor de selectie. Het kampioenschap werd binnengehaald dankzij een 4-0 zege op Vitesse. Daardoor eindigden de Amsterdammers met twee punten voorsprong op Feyenoord, dat weliswaar een beter doelsaldo had. Jong Ajax - Het leek bijna fout te gaan, maar in een krankzinnige slotfase van de allerlaatste competitiedag behaalde Jong Ajax in Breda alsnog de landstitel. Dooreen nederlaag van Feyenoord in blessuretijd mochten de mannen van John van den Brom uitgebreid feest vieren. Dat was de terechte beloning voor een moeilijk seizoen. Jong Ajax kende een veelzijdige samenstelling, omdat enkele spelers doorstroomden naar de A-selectie (zie het interview met John van den Brom in Ajax Life 19,red.). Drie gemakkelijk aan kon en bovendien: ik was een liefhebber. Ik was eigenwijs en wilde gewoon spelen." Uiteindelijk besloot Bonsink zélf om de club te verlaten. Hij had de helft van zijn driejarige con tract nog niet eens uitgediend. Een gesprek met preses Ton Harmsen en penningmeester Ton Brandsteder mocht niet meer baten. Bonsink stond op, deed de deur open en trok deze vervol gens hard achter zich dicht. „Ik ben inderdaad uit kwaadheid uit die bespreking weggelopen. Ik had zoiets van "bekijk het maar". Vervolgens zat ik veertien dagen thuis en ging daarna - op huurba- sis - terug naar RWD Molenbeek. Daarna verkaste ik naar Stade Rennes, wat nogal wat financiële problemen gaf, omdat ik eigenlijk nog van Ajax was. Na Rennes speelde ik nog voor Seiko Hong Kong en daarna ben ik gestopt. Mijn loopbaan is nou niet bepaald doorspekt met veel mazzel", constateert de Almeerder. Bonsink behaalde vervolgens in acht jaar zijn trai- nersdiploma's en ging aan de slag bij HFC Haar lem. „Daar kwam ik Beenhakker opnieuw tegen. Hij was inmiddels Technisch Directeur van Ajax en wilde een samenwerkingsverband opzetten met Haarlem. Ik kreeg toen als verjaardagscadeautje mijn ontslagbrief; Heini Otto nam het over. Inmid dels werk ik al vier jaar met veel plezier en succes bij FC Hilversum. Dit seizoen zijn we gepromo veerd naar de Hoofdklasse. Maar ik merk toch dat ik een stempel heb gekregen. Als ik nu hoor dat Henk Wisman trainer van Armenië word en Jan 01de Riekerink mee mag naar FC Porto, dan denk ik wel eens "tsjezus, hoe is dat mogelijk?". Die 01de Riekerink wordt daar gewoon miljonair. Ik heb ALMERE - Karei Bonsink speelde één seizoen voor Ajax. De 54-jarige trainer van Hoofdklas ser FC Hilversum werd door Cor Brom aangetrokken voor het seizoen 1979/1980. Na diens ontslag lag de Amsterdammer echter continue overhoop met opvolger Leo Beenhakker. „Ik was eigenwijs en een liefhebber. Dus wilde ik ook spelen." Doot SandeT Zeldenrijk Bonsink belandde in de zomer van 1979 bij Ajax. Via DWS, FC Utrecht, FC Luik, RWD Molenbeek werd een jeugddroom werkelijkheid. De veelsco- rende middenvelder kon al een jaar eerder als speler van Luik naar de hoofdstad, maar de transfersom van 650.000 gulden was Ajax des tijds te gortig. „Brom haalde me erbij. Ik kan me nog goed herinneren dat ik mee mocht naar Argentinië en Brazilië. Dat was aan het eind van Bonsink in actie tegen FC Den Haag op 2 december 1979. het seizoen 1978/1979. Speelde ik opeens voor 100.000 supporters." De Almeerder mocht in de seizoensouverture uit tegen Willem II meteen zijn debuut maken. „Vergeet niet dat er in die periode elf internationals bij Ajax in de basis stonden. Speelde ik ineens met jongens als Simon Taha- mata en Henning Jensen. Die was nét Speler van het Jaar in Spanje geworden. Hoewel ik maar één seizoen bij Ajax speelde, pakte ik veel wedstrijden mee (Bonsink speelde 36 officiële duels in dat sei zoen, red.). Toen Brom werd ontslagen, begonnen voor mij de problemen. Leo Beenhakker kwam vanuit de A-jeugd en nam zijn taken over. Met hem lag ik continue overhoop. Daar waren we waarschijnlijk allebei schuldig aan." Beenhakker nam Ton Blan ker mee naar de selectie en passeerde daarmee 'dure aankoop' Bonsink voor een jeugdtalent. „Ton was een aardig jochie, maar het is toch merkwaardig om een speler van zeven ton te 3 halen, om hem vervolgens 1 op de bank te zetten. Ik vond I dat ik móest spelen. In Bel- I gië had ik al laten zien dat ik Ajax won met 3-0. daar het niveau van de Top

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 3