Pech voor Van den Brom Ajax Life nummer 19 21 mei 2005 I s die nu bij het eerste zitten' Omdat de reserves van de A-selectie toch hun minuten moeten maken (tegen RKC waren zeven spelers afkomstig uit het eerste), werd vaak de vaste kern van Jong Ajax het kind van de rekening. Van den Brom noemt dat het lot van het tweede elftal. „De jongens weten dat spelers uit het eer ste op hun positie terecht kunnen komen, ook al hebben ze de vorige wedstrijd fantastisch gespeeld. Maar in zo'n geval moet iemand van Jong Ajax er gewoon uit. Klaar. Gelukkig hoef ik dat nooit uit te leggen, al merk ik dat ze het niet leuk vinden. Het zijn sportmensen, die willen spe len. Het is in hun ogen niet terecht als ze goed gespeeld hebben en toch hun plaats moeten afstaan. Ik zeg dan alleen: "Sorry, maar die of die speelt op jouw positie" en dan weten ze het al. Ik zet liever iemand ernaast die slecht gespeeld heeft, want dan heb ik een verhaal naar die jon gen toe. Maar als iemand goed gespeeld heeft en je moet hem er toch naast zetten, tja..." Het kan wel eens tot teleurgestelde gezichten lei den bij de vaste kern van het tweede. Bijvoorbeeld bij Stanley Aborah. De Belgische aanvaller werd eind 2004 bij het eerste gehaald, maar koTte tijd later weer teruggezet naar het tweede. „Hij heeft twee maanden meegetraind, mocht af en toe invallen en had het gevoel van "Nu blijf ik er bij". Op het moment dat hij dan te horen krijgt dat hij terug moet, is het logisch dat het een teleurstel ling teweeg brengt. Aan de andere kant moet hij het ook zien als stimulans. Hij zit er dicht tegen aan, laat hem dan maar eens aantonen dat hij de stap kan maken die jongens als Babel en Madum ook gemaakt hebben. En dat heeft-ie op dit moment nog niet laten zien. Mijn deur staat altijd open als spelers willen praten. Niet alleen als het om voetbal gaat, maaT ook als ze niet lekker in hun vel zitten. Om wat voor reden dan ook. In het begin was die stap groot, maar de laatste tijd merk ik dat ze me makkelijker weten te vinden. En dat is vrij logisch." NIEUWE KANSEN Volgend seizoen begint Van den Brom met een vrijwel nieuwe selectie. De invulling daarvan is de afgelopen maanden tot stand gekomen. Ruud Kras, Robert Zwinkels, Gaston Sangoy en Sebas tian Rusculleda kregen te horen dat ze mogen vertrekken, terwijl Etienne Esajas uit eigen bewe ging naar Vitesse gaat. Van FC Twente komt Derk Boerrigter en Anne van der Kolk wordt door Van den Brom persoonlijk-weliswaar op amateurba sis - van Bennekom naar Amsterdam gehaald. A- junioren Robbert Schilder,Tom Kalkhuis, Cees Kei zer, Jasper Kok, Milano Koenders en Michael Timi- sela kregen een contract aangeboden en Javier Martina en Johan Plat gaan in ieder geval de voor bereiding meemaken met Jong Ajax. „Dat is het voordeel dat ik twee teams onder m'n hoede heb. Zo heb ik van dichtbij kunnen zien hoe die gasten uit de Ai zich ontwikkelen en of ze klaar zijn voor Jong Ajax. Dat was ook een van de redenen om de laatste maanden de Ai erbij te nemen. Het is een uitdaging om straks op 14 juli helemaal opnieuw te beginnen. Nieuwe ronde, nieuwe kansen." Niet alleen krijgt Van den Brom een grotendeels nieuwe selectie onder zich, ook zullen de spelers een 'andere'Van den Brom te zien krijgen. Wijzer, meer ervaren. „Ik ben harder geworden voot mezelf. Ik accepteer niet meer alles, dat heb ik het laatste jaar als trainer wel geleerd. Ik ben mens én trainer en daar moet ik een goede ver houding tussen zien te vinden. Iemand die altijd een goed mens gevonden wordt, is niet automa tisch een goede trainer. Wat dat betreft, heb ik dit jaar veel van Fred Grim geleerd, dat merkte ik sinds zijn vertrek (als keeperstrainer naar het eerste, red.). We zijn best wel tegenpolen. Fred was altijd bikkelhard, terwijl ik zei dat we het ook wel op een andere manier konden oplossen. Uiteindelijk kwamen we er altijd wel uit, maar ik merk. dat ik veel van hem heb opgestoken. Ik ben De Argentijn Gaston Sangoy (hier in duel wet Carlos Rawos) waakt volgend seizoen geen deel weer uit van Jong Ajax. Stanley Aborah waakt een woeilijke periode door nadat hij vanuit het eerste werd teruggezet naar Jong Ajax. Rechts oud-Ajacied Didi Longuet. niet ineens een had guy, maar kan het wel zijn als het nodig is. Verder kijk ik alleen maar met een positief gevoel terug op het afgelopen sei zoen. Al in de beginfase van m'n trainerscarrière kon ik aan de slag als trainer van Jong Ajax, een best belangrijk elftal, én kreeg ik ook nog eens de Ai erbij! Al met al is het een fantastisch jaar geweest." John van den Brow fronst zijn wenkbrauwen. Naast hew keeperstrainer Wil Coort en elftalbegeleider Dick Schoenaker. Hij had er zo naar uitgekeken: de cursus Coach Betaald Voetbal. Vanwege een gebrek aan aanmel dingen gaat die dit jaar echter niet door. „Dat is flink pech. Ik had me ervoor opgegeven en wilde het zó dolgraag doen, maar nu moet ik minstens een jaar wachten. Het is nog maar de vraag hoeveel kan didaten er volgend jaar zullen zijn. Ik wil in de toekomst wel verder als trainer; zou liegen als dat niet zo was. Maar daarvoor heb ik eerst dat papiertje nodig en daarnaast - vanzelfsprekend - nog meer ervaring. Daar kan ik hier fantastisch aan werken. Ik zit hier goed, heb inmiddels voor twee jaar bij getekend tot volle tevredenheid van Ajax en van mijzelf." Op het moment dat deze Ajax Life naar de drukker moest, was het resultaat van de laatste speelronde van de Beloftencompetitie van Jong Ajax nog niet bekend. kon gebeuren. In de eerste helft van het seizoen - toen we nog min of meer compleet waren - speel den we op momenten wel degelijk heel goed, maar daarna werd het óf heel goed, óf helemaal niets. Het is nooit zo dat we er een beetje steady tussendoor fietsen." ben we daardoor het kampioenschap vergeven." WISSELVALLIGHEID Wat in de slotfase van de competitie dus vooral ontbrak, was vastigheid. Ook in de wedstrijd tegen Jong RKC Waalwijk speelden vooral jongens mee uit het eerste én zat er een speler uit de zaterdagamateurs op de bank. Hoewel Van den Brom het niet als excuus wil aanvoeren, vindt hij dat juist dat gebrek aan vastigheid Jong Ajax uit eindelijk parten heeft gespeeld. „We hadden nooit een écht en hecht team; wél een groep, maar géén team. Met name daardoor werden de resultaten van Jong Ajax gekenmerkt door wissel valligheid. Er waren bijvoorbeeld 'geen automa tismen' en dat was wel eens lastig. Ik vind het een zwaktebod om dat als excuus aan te voeren, maar het is wél een feit. Ik wist van tevoren dat zoiets

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 9