'Ik moet weer constanter worden' de BOUD'S INN ajax- shop John Heitinga ert de omweg naar volwassenheid De nieuwe AJAX UIT collectie S t/m XXL 65,- Aiax mini kit uit 128 t/m 176 55,- 92 t/m 116 45,- Uitshirts 2004/2005 geel blauw Nu 32,50 Ajax Leden 10% Korting Nu ook verkrijgbaar de AFC A kledinglijn Levering door heel Nederland Oosterdiep westzijde 5, 7881 GK EMMER-COMPASCUUM Telefoon: (0591) 35 10 41 http://www.bouds-inn.nl Ajax Life nummer 19 21 mei 2005 En weer is het een bewogen seizoen voor John Heitinga geworden. De 21-jarige Ajacied heeft in zijn jonge voetballeven al veel meegemaakt. Toch hebben twee zware knieblessures, een EK, de aanvoerdersband van Ajax en een verbanning naar de reservebank hem niet veranderd. „Ik moet altijd naar mezelf kijken." Door Arnout Verzijl De meest hardnekkige zwartkijkers onder de sceptici haalden op 17 oktober 2003 als eerste bak zeil. Volgens hen zou één van de grootste talenten uit de Ajax-jeugdopleiding nooit meer op het hoogste niveau kunnen voetballen. Ze zaten ernaast. Want op die dag maakte John Heitinga zijn rentree in Ajax 1. De destijds bijna 20-jarige voetballer had twee ernstige knieblessures over wonnen en proefde tegen FC Volendam voor het eerst weer eens aan het echte werk. Uren en uren van revalideren, krachttraining en robuust veld werk betaalden zich op die dag uit. De 'gewone' sceptici hielden echter voet bij stuk. Terugkomen is één, maar het ooit beoogde hoge niveau halen, dat zou hem zeker niet meer luk ken. Maar zie. Aan het einde van het seizoen stond Heitinga uitgelaten op het balkon van het stad huis aan het Leidseplein met de kampioensschaal te zwaaien. Acht maanden na zijn rentree, debu teerde John Heitinga tijdens EURO 2004 op een groot toernooi. De vraag wie in vredesnaam Jaap Stam zou moeten opvolgen in de eliteklas van het vaderlandse voetbal, was opeens niet actueel meer. De stormachtige ontwikkeling van die eerste maanden kon Heitinga niet continueren. Net als Ajax belandde de verdediger voor de winterstop van dit seizoen in een dip. Een behoorlijke dip zelfs. Ajax leverde knoeiwerk af in de competitie en vooral in de Champions League. Heitinga deelde in de malaise en verioor in november zijn basisplaats. Vijf maanden na EURO 2004, Koeman gunde hem geeneens een plaats op de bank, kwijnde hij weg op de hoofdtribune van het Wil lem II stadion. Met een lege blik in zijn ogen zag hij zijn ploeggenoten een 1-3 overwinning halen. Op 24 minuten in de laatste uitwedstrijd tegen FC Groningen na, zou hij voor het kerstreces niet meer in actie komen. Na de winterstop mocht Heitinga van Koeman weer komen opdraven in het eerste elftal. Maar na diens aftreden verloor hij, onder Danny Blind, opnieuw zijn basisplaats. Totdat blessurepeTikelen hem terug in het elftal dreven. Volgens de laatste berichten is hij weer basisspeler. Maar wat is nog zeker in het voetbal leven van John Heitinga? John, door de blessures van Maxwell en de inmid dels herstelde Hatem TTabelsi keerde je terug in het elftal. Eerst als rechtsback. Had je daar pro blemen mee? „Nee. Ik heb daar een aantal duels gespeeld. Rechtsback is een positie die ik in het verleden regelmatig bekleed heb, dus wat dat betreft had ik er geen problemen mee. Ik maak er geen geheim van dat mijn voorkeur uitgaat naar de positie van centrale verdediger, maar als Techts- back kan ik ook goed uit de voeten. Ik weet wat er op beide plekken van me wordt verwacht, dus het vergt niet veel aanpassing. Omdat Maxwell geblesseerd is, heeft de trainer ervoor gekozen Julien Escudé naaT links door te schuiven. Daar door speel ik de laatste duels weer in het cen trum." OndeT Ronald Koeman heb je ook nog als verde digende middenvelder gespeeld. „Het maakt mij niet uit of ik centraal in de defen sie speel of vlak ervoor. In de jeugd bij Ajax heb ik altijd op dTie posities gespeeld, inclusief rechts back. Wat dat betreft zijn alle mogelijkheden benut. Koemans vertrek is zijn eigen keuze geweest. Hij heeft me veel geleeTd en mij, na zoveel blessureleed, een kans gegeven terug te keren. DaaT ben ik hem dankbaar voor. Ik ben ervan overtuigd dat het met hem wel goed komt." Toch moet je hem ook wel eens vervloekt hebben, zeker toen hij je in novembeT uit bet elftal baalde. „Ik kwam terug van het EK met klachten aan mijn knie en mijn lies. De ene wedstrijd ging goed, de andere kon ik maar tachtig procent geven. Dank zij mijn eigen stommiteit ben ik maar doorge gaan en doorgegaan. Totdat mijn prestaties er onder gingen lijden. Natuurlijk baalde ik even, maar achteraf gezien is het heel goed voor me geweest dat ik toen een rustpauze heb ingelast. Ik heb die periode benut om te herstellen. Middels veel krachttraining,behandelen en mijn rust pak ken. Ik kwam er toen pas achter dat ik door over belasting in mijn knie niet optimaal meer func tioneerde." Na de competitiewedstrijd tegen Willem II thuis, zette ook Danny Blind je ernaast. De bijzondere In de uitwedstrijd tegen Vitesse demonstreerde John Heitinga zijn nieuwe haardracht. Onder aanvoering van Heitinga hield Ajax de 'o' tegen RKC Waalwijk. overwinning bij Feyenoord heb je vanaf de bank beleefd. Pas tijdens de halve finale van de Amstel Cup, opnieuw tegen Willem II, was je eT weeT bij. Hoe ben je die teleurstellende periode doorge komen? „Het was natuurlijk fantastisch dat we van Feye noord wonnen en dan vooral de manier waarop. Ondanks dat ik niet speelde, was ik net zo blij als iedere andere speler. Met mijn rol als reserve heb ik het wel moeilijk gehad, want ik speelde veel in het begin. Maar ja, de trainer maakte een andere keuze en dat moest ik accepteren. Dat was best lastig. Ik nam me voor keihard te werken op de trainingen, ik kon niet anders dan mezelf opnieuw bewijzen." Had je begrip voor de beslissing van Blind? „Ik maak niet zo'n seizoen door zoals afgelopen jaar. Toen haalde ik bijna altijd een voldoende. Dit seizoen kent voor mij meer ups en downs. Ik wis sel goede wedstrijden nog teveel af met mindere. Ik moet dus weer constanter worden. De laatste weken voel ik dat het beter gaat." Je bent ook nog maaT 21 jaar. Verwachten de mensen niet teveel van je? „Nee, het ligt niet aan mijn leeftijd. Ik word nog dit jaar 22 en ik ga al vanaf mijn 17de mee. Ik beschik inmiddels over voldoende 'bagage', het moet dus gewoon beter. Jeugdigheid is geen argument. Ik werd onlangs zelfs benoemd tot aanvoerder van Ajax. Als een speler dat niet in zich heeft, overkomt hem dat niet. Het feit dat ik de aanvoerdersband moest afstaan (Julien Escudé nam het aanvoerderschap tot het einde van het seizoen over, red.) was wel even een dom pertje voor me. Maar op dit moment is dat bijzaak natuurlijk. Het gaat om de prestaties binnen de vier lijnen. Zolang ik niet alles speel, kan ik begrij pen dat Blind de keuze voor een andere aanvoer der heeft gemaakt." Ajax eindigt de competitie op de tweede plaats. Is dat, gezien het turbulent veriopen seizoen, een terechte klassering? „Dat weet ik niet. Het gaat uiteindelijk om de punten. In de slotfase van de competitie kregen we opeens weer zicht op de tweede plaats, omdat AZ verzaakte. Daar hebben we optimaal van geprofiteerd. Ik vind dat we het aan onze stand verplicht waren om tweede te worden, ook als AZ niet was ingestort. We hebben heel wisselend gepresteerd dit seizoen, waarin goede periodes zijn afgewisseld met mindere. Dat geldt voor het team, maar ook voor de spelers individueel. De trainerswissel, de te vroege uitschakeling in de Champions League en de UEFA Cup, het verlies in de halve finale van de Amstel Cup. Allemaal teleurstelling die we hebben moeten verwerken. De laatste weken zijn we echter steeds beter gaan spelen en de tweede plaats is daar een mooie beloning voor." Hoeveel tol heeft deze bizan-e voetbaljaargang van je geëist? „Ik kijk wel uit naar vakantie. Nog één competitie wedstrijd en dan naar Zeist voor een trainings stage met het Nederlands elftal. Als ik bij de groep blijf, spelen we begin juni twee belangrijke WK- kwalificatieinterlands tegen Roemenië en Fin land. Daarna vertrek ik voor vakantie naar Aruba. Ik doe daar mee aan het beach voetvolleytoer- nooi. Als dat klaar is, gaan mijn vriendin en ik naar Curacao. Lekker even helemaal niets doen."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 7